Fiala doufá po Trumpově inauguraci v rozvíjení vzájemných vztahů, Babiš ocenil projev

Spojené státy jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích. Krátce po inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa to na síti X uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Je přesvědčen, že se vztahy zemí budou nadále úspěšně rozvíjet. Šéf opozičního ANO Andrej Babiš zase doufá, že se během Trumpova mandátu vylepší vztahy mezi USA a Evropou. Ocenil také inaugurační řeč nového šéfa Bílého domu, šlo prý o „projev silného lídra“.

Šéf české vlády Trumpovi poblahopřál a uvedl, že se těší na spolupráci. „USA jsou pro Česko klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích a já jsem přesvědčen, že tyto vztahy společně s prezidentem Trumpem a jeho novou administrativou budeme nadále úspěšně rozvíjet,“ podotkl.

Fiala od Trumpa očekává větší tlak na Evropskou unii ohledně investic do obrany. Staronový americký prezident žádá, aby evropské země na zbrojení dávaly pět procent hrubého domácího produktu. Podle Fialy je postupné navyšování výdajů na obranu v zájmu unijních států.

S tím souhlasí i sněmovní opozice. Babiš věří, že Trump může sehrát zásadní roli při snaze o ukončení ruské agrese na Ukrajině. „Doufejme, že prezident Donald Trump ukončí tu válku, a doufejme, že se vztahy s Evropou vylepší, protože většina politiků v Evropě byla proti Trumpovi. Takže jsme plní očekávání, jak to všechno dopadne,“ uvedl Babiš.

Po inauguraci ocenil Trumpův projev. „Svět potřebuje silné Spojené státy a ty potřebují silného lídra. A tohle projev silného lídra byl. Nebylo tam nic, co by mě vysloveně překvapilo. Donald Trump má vizi, ví, co chce, a ví, jak toho dosáhnout,“ uvedl Babiš. Trump podle něj určitě bude hrát tvrdě, proto s ním za Evropu musí jednat někdo, koho bude respektovat. Administrativě amerického prezidenta je podle něj blízká evropská frakce Patriotů pro Evropu, jíž je ANO součástí. „Tvrdě proti nelegální migraci a zelenému šílenství, zajištění vnitřní bezpečnosti a ekonomická prosperita. Jediný rozdíl je v tom, že on má na prvním místě USA, já mám na prvním místě Českou republiku,“ dodal Babiš.

  • Úterý 21. ledna 2025
  • 08:15

    On-line přenos k inauguraci Donalda Trumpa nyní končí. Krátké zprávy můžete nadále sledovat na webu ČT24 v rámci sekce Právě se děje.

  • 07:57

    Donald Trump odvolal čtyři vysoké vládní úředníky jmenované jeho předchůdcem a chystá odvolání více než tisíce dalších, oznámil na své síti Truth Social.

  • 07:33

    Obhájci občanských práv a přistěhovalců podali žalobu kvůli nařízení Donalda Trumpa, které odpírá občanství v USA narozeným dětem, jejichž rodiče nejsou občané USA nebo tam nemají trvalé bydliště.

Česko je připraveno prohloubit vazby s USA a prosazovat odvážnou transatlantickou agendu skrze spolupráci v NATO a na bázi EU–USA, napsal ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). „Pro Spojené státy začíná nová éra ambicí a odhodlání,“ uvedl. Šéf české diplomacie je momentálně na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.

Ministr posléze v Událostech, komentářích uvedl, že v Trumpově projevu „nezaznělo nic úplně překvapivého oproti tomu, co říkal v přechozích, předvolebních projevech“. Myslí si, že většina jeho úsilí bude směřovat do domácí politiky.

Podle ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) se projev „určitě líbil Trumpovým voličům“, byl prý pragmatický a prezident v něm zopakoval témata z kampaně. „V porovnání s mnoha předchozími inauguračními projevy v něm bylo méně amerického patosu a důrazu na základní hodnoty americké společnosti a více příslibů lepší budoucnosti, která nastává právě teď. V duchu svého hesla ‚America first!‘ vlastně zcela (Trump) vynechal zahraniční témata, neodvolával se na transatlantické spojenectví ani na zahraniční hrozby, ale spíš se soustředil na americké zájmy,“ sdělil Dvořák.

Předsedkyně sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že Česko je připravené s novou administrativou spolupracovat. „Je důležité zdůraznit, že transatlantická vazba zůstává základním pilířem české zahraniční politiky, bez ohledu na aktuální politickou reprezentaci v USA,“ napsala.

Uvedla, že Trump v projevu kladl důraz na americkou domácí politiku a představil svou vizi „Ameriky na prvním místě“. Zahraničním partnerům včetně Česka zůstávají spíš otazníky a uvidí se podle skutečných kroků. Dodala, že k podobným Trupovým prohlášením jako o Panamském průplavu je potřeba přistupovat obezřetně. „Věřím, že USA budou i nadále respektovat mezinárodní právo a své závazky. Návrat k politice ‚práva silnějšího‘ by byl znepokojivým signálem pro celé mezinárodní společenství,“ uvedla Pekarová Adamová. Pozitivně je podle ní možné hodnotit příslib větší těžby plynu a ropy, což může přispět ke stabilizaci cen energií ve světě a mít přínos i pro Česko.

První místopředseda opozičního ANO a sněmovny Karel Havlíček považuje Trumpovu nástupní řeč za „hozenou rukavici“ evropské ekonomice a poslední zvonění pro EU. Podle něj bude Trump „2.0 lídr, který bude překvapovat, ale jen ty nepřipravené“. Pro sedmadvacítku představují prý slova nového amerického prezidenta „poslední zvonění, jinak nás čeká náraz do zdi“, napsal Havlíček. Dodal, že Trump jako spojenec není sparingpartner, ale dravý hráč, který chce udávat tón. „Hospodářský základ, postavený na fosilních palivech, surovinové nezávislosti, výzkumu a digitalizaci ale nemusí být pro evropskou ekonomiku jen hrozba. Beru to jako výzvu a hozenou rukavici,“ dodal.

„Donald Trump ví, co chce. Má jasnou vizi a jde si za tím,“ reagoval na Trumpovu řeč místopředseda ANO a poslanec Robert Králíček. „Byl to sebevědomý projev státníka, lídra, nemocnějšího muže planety. Myslím, že věci, které říkal, jsou velmi podobné tomu, které prosazují Patrioti pro Evropu. Shodujeme se s tím s tím rozdílem, že on hájí Ameriku,“ dodal s tím, že na rozdíl od Trumpa však chce tato europarlamentní frakce „dělat věci pro Českou republiku“.

Místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS) řekl, že po demokratické přestávce, kdy byl v čele USA Joe Biden, není Amerika ani svět v nijak skvělém stavu. „Pokračování demokratické administrativy by žádnou naději na změnu nepřineslo. Trump tou nadějí je,“ míní. Věří, že i Trump se v mnohém poučil a přestávka mu pomůže být lídrem, kterého Spojené státy potřebují.

„Staronový obyvatel Bílého domu bude mít nepochybně ostré lokty, ne vše s čím přijde, se nám v prvním okamžiku bude líbit a bude v našem zájmu. Ale zcela jistě to bude v zájmu Ameriky,“ dodal Skopeček.

Okamura ocenil důraz na vlastenectví

Šéf vládních lidovců a ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) doufá, že vzájemné obchodní vztahy USA a Česka nebudou po nástupu prezidenta Trumpa do úřadu ohroženy. Spojené státy označil za klíčového spojence. Výborný inaugurační projev amerického prezidenta popsal jako „trumpovský se vším, co se očekávalo a co k němu patří“. Podle šéfa lidovců řeč mířila hlavně na americké publikum. Zásadní bude, jaké budou následovat kroky a činy nové americké administrativy, dodal Výborný.

Podle šéfa opozičního SPD Tomia Okamury byla Trumpova nástupní řeč skvělá a stejné plány ohledně národních zájmů, ochrany hranic či podpory průmyslu, jaké má Trump, by chtěl realizovat i v Česku. Okamura uvedl, že mu Trump „mluvil z duše“. Zmínil zastavení válek, výrok o dvou pohlavích, ochranu hranic, postup proti ilegální migraci, konec Green Dealu a cenzury, vlastenectví či podporu domácí ekonomiky a průmyslu. „To jsou skvělé plány, které bych rád po letošních volbách realizoval i v České republice,“ uvedl Okamura s tím, že „Česko má být na prvním místě“. Podle šéfa SPD je po Trumpově projevu jasné, že „Evropská unie nemá pod vedením von der Leyenové a politiků à la Fialova vláda žádnou šanci“.

Podle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy má Trump „přesně nastavené, jaké kroky bude dělat od zítřejšího dne (úterý, pozn. red.)“. Jeho kroky tak podle Fialy budou směřovat k ekonomice, k „America First“ a konci imigrace do Spojených států. „Myslím si, že všechno, co se bude dít, bude pro americké dobro,“ pokračoval. Pro Brusel je však podle něj Trumpův mandát „velká rána“, neboť prý EU nemůže záležitosti jako Green Deal „dělat sama“.

Evropa musí reflektovat Trumpovy kroky, myslí si europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Projev nového amerického prezidenta označil za „výborný projev pravicového politika, který rámuje přelom éry“. Odkázal tím na hodnocení německého kancléře Olafa Scholze. „Je to posun od světa idealistického směrem k více ‚realpolitickému‘,“ upřesnil. Trump sice podle Vondry bude hájit především americké zájmy, jeho projev však prý nebyl „izolacionistický“.

43 minut
Události, komentáře: Inaugurace Donalda Trumpa
Zdroj: ČT24

Trump složil v pondělí prezidentskou přísahu, a vrátil se tak po čtyřleté pauze do funkce amerického prezidenta. Svůj druhý mandát se chystá zahájit sérií desítek exekutivních nařízení ohledně imigrační či energetické politiky. Přímo v Kapitolu se inaugurace zúčastnil český velvyslanec v USA Miloslav Stašek.

Z českých politiků inauguraci ve Washingtonu dále sledovali například europoslanci Klára Dostálová a Ondřej Knotek (oba ANO), šéf Motoristů sobě Petr Macinka a europoslanec za Motoristy Filip Turek či šéf Přísahy Róbert Šlachta. Na rozdíl od Staška však ne přímo v Kapitolu. Macinka ze stadionu Capital One, kam se Trump později chystal, prohlásil, že v aréně je „vítězná atmosféra“, nacházely se v ní tisíce podporovatelů nového prezidenta. Je zvědavý, jak se Trumpovy plány projeví skrze konkrétní dekrety. Domnívá se, že kroky hlavy státu změní nejen Spojené státy, ale celý svět.

Staška překvapila „ráznost projevu“

Českého velvyslance ve Washingtonu Staška překvapila „agresivita“ inauguračního projevu staronového prezidenta. Donald Trump v něm nastínil první priority, ne však tolik vize do budoucna, tvrdí Stašek.

Ceremoniál byl podle velvyslance hodně poznamenán změnou na poslední chvíli. Kvůli velkým mrazům se v pátek rozhodlo, že se celá inaugurace přestěhuje z venkovních prostor do vnitřku Kapitolu. „Tím došlo k omezení kapacity,“ řekl. „My jsme seděli hned vedle rotundy, kde probíhal slib,“ přiblížil Stašek. Trump poté měl hodinový projev i k zástupcům diplomatických misí, což umožnilo podle velvyslance i menší diskusi.

Český vládní poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar v ČT řekl, že doufá, že se Trumpovi povede na Ukrajině vyjednat zastavení palby, které bude dlouhodobé. Pojar se v období kolem Trumpovy inaugurace nachází ve Spojených státech, kde už měl řadu schůzek s kongresmany a senátory a očekává i další jednání se členy nastupující americké administrativy, ačkoli budou spíše neformální.

Trump dříve tvrdil, že válku na Ukrajině ukončí do 24 hodin po svém návratu do Bílého domu, později hovořil o šesti měsících. Ukrajina se rozsáhlé ruské invazi brání už téměř tři roky. V inauguračním projevu však Trump konflikt nezmínil.

Pojar doufá, že americký prezident udělá vše pro dlouhodobé zastavení palby, nikoli krátkodobé, které by vedlo k ještě větší válce za několik měsíců nebo let. Trump podle něj musí ukázat sílu a jednat s ruským vládcem Vladimirem Putinem z pozice „silné, veliké Ameriky“. Trump rozhodně nebude chtít používat na Ukrajině vojenskou sílu americké armády, ale ekonomické síly se bát nebude, dodal.

Trumpova administrativa bude „bojovná“, poznamenal zvláštní zmocněnec pro otázky energetické bezpečnosti z ministerstva zahraničí Václav Bartuška. V energetické oblasti je však mezi Bidenovou a Trumpovou vládou jasná kontinuita, míní. „Je tam zřejmé, že Amerika bude dál těžit ropu a zemní plyn ve velkých objemech a bude je dál prodávat světu,“ pokračoval.

Podle Bartušky je nepochybné, že USA budou tyto suroviny více prodávat do Evropy, pokračovat však budou i obchody se světem. Připomněl, že Trump plánuje vystoupit z Pařížské dohody, je navíc zřejmé, že Evropa bude v řadě věcí v oblasti klimatické změny „úplně sama“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 5 hhodinami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 6 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 6 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 15 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 18 hhodinami

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
před 18 hhodinami

Únavový syndrom by se mohl dát rozpoznat z krve, ukazuje nový test

Vyčerpání i projevy podobné chřipce, tak vypadají možné příznaky chronického únavového syndromu. Podle odhadů v Česku žijí desítky tisíc lidí s tímto onemocněním. Chronický únavový syndrom se nejčastěji objeví v mladém a středním dospělém věku. Stanovení diagnózy je ale velmi obtížné a nemocní se často setkávají s nedůvěrou a nepochopením. I proto se vědci v zahraničí snaží vyvinout diagnostickou metodu, která by nemoc potvrdila třeba z odběru krve.
před 19 hhodinami
Načítání...