Počasí v České republice
DEN
23°
Oblačno, déšť
04:48 Východ
21:13 Západ
NOC
12°
Oblačno
18°
1
20°
1
20°
1
20°
1
23°
1
24°
1
24°
1
25°
1
24°
2
26°
2
26°
2
27°
2
27°
2
Počasí ve dne
Oblačno až zataženo, ve východní polovině území zpočátku, na krajním východě po většinu dne polojasno až skoro jasno. Od západu místy přeháňky nebo občasný déšť, později odpoledne a večer ve východní polovině území místy bouřky přecházející do vydatnějšího deště. Nejvyšší teploty od 16 °C na západě do 28 °C na východě, v 1000 m na horách kolem 18 °C, v Krušných horách kolem 12 °C. Mírný jihovýchodní až jižní vítr 3 až 7 m/s se bude v Čechách měnit na západní a bude večer slábnout. V bouřkách vítr přechodně zesílí. KOMENTÁŘ METEOROLOGA: Později odpoledne se na západě Moravy mohou výjimečně vyskytnout i silnější bouřky s přívalovými srážkami přecházející ve východní polovině území do vydatnějšího deště.
Počasí v noci
Oblačno až zataženo. Zpočátku zejména v jihovýchodní polovině území přeháňky nebo déšť, i vydatný a místy bouřky, i silné. Postupně od západu s výjimkou východu a severovýchodu ustávání srážek a v Čechách ubývání oblačnosti a k ránu ojediněle mlhy. Nejnižší teploty 15 až 10 °C, na západě až 7 °C. Slabý proměnlivý nebo západní až severozápadní vítr do 4 m/s, v bouřkách přechodně zesílí. KOMENTÁŘ METEOROLOGA: Ve východní polovině území místy vydatnější srážky (kombinace vydatného deště a slabších bouřek) s celkovým možným úhrnem i kolem 70 mm.
Rozptylové podmínky
Kvalita ovzduší byla přijatelná, místy dobrá. Rozptylové podmínky budou v noci většinou mírně nepříznivé, během dne dobré.
Zdroj: ČHMÚ

Rubrika Počasí

Klimatická změna

Vše k tématu

V půlce týdne se ochladí. Léto se vrátí o víkendu, mohou se také objevit bouřky

Po teplém začátku týdne se v jeho polovině v Česku ochladí, ale o víkendu se teploty znovu dostanou až k 27 stupňům Celsia. Bez deště nebo přeháněk by měl být jen pátek, v teplejších dnech se mohou objevit i bouřky. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Příští týden by podle dlouhodobého výhledu meteorologů mohl být teplotně mírně nadprůměrný s maximy kolem 27 stupňů Celsia.
10. 6. 2024Aktualizováno10. 6. 2024, 18:26|

Česko večer a v noci zasáhnou velmi silné bouřky, varují meteorologové

Většinu území České republiky zasáhnou večer a v první polovině noci na neděli velmi silné bouřky. Výjimkou bude pouze severozápad země. Bouřky budou doprovázené nárazy větru, krupobitím a na Moravě a ve Slezsku i přívalovými srážkami. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu.
8. 6. 2024|

Hasiči na jihu Moravy po bouřkách odčerpávali vodu i ze silnic

Hasiči v Jihomoravském kraji po odpoledních a podvečerních bouřkách asi na desítce míst odčerpávali vodu, a to i ze silnic. V souvislosti s počasím evidují zhruba dvě desítky událostí. Informoval o tom jejich mluvčí Petr Příkaský. V posledních dnech vyjíždějí k těmto událostem kvůli počasí opakovaně.
6. 6. 2024Aktualizováno6. 6. 2024, 11:55|

OSN: Globální teploty pravděpodobně překročí limit Pařížské dohody už do roku 2028

Meteorologický úřad OSN předvídá, že průměrné teploty ve světě s 80procentní pravděpodobností v alespoň jednom z následujících pěti let dosáhnou nárůstu o více než 1,5 stupně Celsia oproti období před průmyslovou revolucí, a překročí tak limit stanovený v Pařížské dohodě. Omezení nárůstu pod 1,5 stupně má podle shody vědců omezit negativní dopady klimatické změny jako sucha, vln veder i náhlých přívalů deště.
6. 6. 2024|
Načítání...