Počasí v České republice
DEN
29°
Oblačno, bouřka
05:07 Východ
21:04 Západ
NOC
17°
Oblačno
26°
1
28°
3
28°
1
27°
3
28°
3
27°
1
29°
3
29°
3
28°
3
33°
3
32°
3
32°
3
33°
3
Počasí ve dne
Polojasno až oblačno, ráno a dopoledne v Čechách, odpoledne i na Moravě a ve Slezsku, přechodně až zataženo a místy přeháňky nebo bouřky. Později večer od západu ubývání srážek. Nejvyšší teploty v Čechách 25 až 29 °C, na Moravě a ve Slezsku 29 až 33 °C, v 1000 m na horách kolem 22 °C, v Beskydech kolem 26 °C. Slabý proměnlivý, postupně mírný západní až severozápadní vítr 2 až 6 m/s. V bouřkách vítr přechodně zesílí a večer bude slábnout.
Rozptylové podmínky
Kvalita ovzduší je v ČR většinou přijatelná. Rozptylové podmínky budou většinou dobré.
Zdroj: ČHMÚ

Rubrika Počasí

Do Česka opět míří tropy, varují meteorologové

Česko má před sebou tropický týden. Teploty se téměř každý den mohou dostat na třicet stupňů Celsia. Z dlouhodobého hlediska bude v průměru o zhruba 3,5 stupně tepleji než obvykle, odhadují meteorologové. Po neděli se však ochladí a průměrné teploty klesnou k dlouhodobému normálu nebo lehce pod něj, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a měsíčního výhledu počasí.
včeraAktualizovánopřed 5 h hodinami|

Situace na řekách se zklidňuje

Řeka Nežárka byla ještě v neděli po osmé hodině večerní v Rodvínově na Jindřichohradecku na třetím povodňovém stupni, do půlnoci ale klesla na druhý, na něm se řeka držela i v Lásenici. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu na tomto toku byla v neděli nejvypjatější situace. Na několika dalších byly hlášeny spíš nižší stupně. Do pondělního rána hladiny řek v Česku dále klesly, hydrologové hlásili na pěti místech první povodňový stupeň. V příštím týdnu se opět čekají v části Česka tropické teploty.
14. 7. 2024Aktualizovánovčera v 23:35|

Hladiny řek mohou znovu stoupat

V Česku bude v noci na neděli opět pršet a řeky odvodňující Šumavu, Českomoravskou vrchovinu, Orlické hory či Jeseníky se podle meteorologů mohou rozvodnit. Hasiči v pátek vyjeli k 1200 případům souvisejícím s bouřkami. Nejvíce jich měli na Vysočině a v Jihomoravském a Ústeckém kraji. Některé domácnosti zůstávají dál bez proudu, postupně jich ale ubývá.
13. 7. 2024Aktualizováno13. 7. 2024, 12:30|

Klimatická změna

Vše k tématu

Bouře lámaly stromy a vytvářely laguny. O elektřinu připravily tisíce domácností

Českem v pátek odpoledne a večer znovu prošly velmi silné bouřky. Hasičům výrazně přibylo výjezdů, hlavně na Vysočině, jihu Moravy či ve středních Čechách. Problémy dělaly spadlé stromy, laguny vody omezovaly provoz na silnicích. Dva lidé kvůli bouřce utrpěli zranění – jeden byl na Brněnsku motorkář, druhý člověk stanoval v kempu na Znojemsku. V Krahulčí na Jihlavsku zase kvůli přívalovému dešti přetekl rybník, voda tam zaplavila rodinné domy. Na jižní Moravě, Vysočině a Prostějovsku bylo v pátek pozdě večer bez proudu 7700 domácností.
12. 7. 2024Aktualizováno13. 7. 2024, 00:14|

Vedra vystřídaly silné bouřky. Padaly i kroupy

Česko ve středu zažilo nejteplejší den roku. Rekordy padly na třetině stanic, v jihomoravské Strážnici naměřili 36,1 stupně Celsia. Odpoledne ale vedra vystřídaly silné bouřky s kroupami. Hasiči měli desítky výjezdů. Problémy byly na železnici, spadlé stromy zastavily mimo jiné provoz na železničním koridoru mezi Prahou a Pardubicemi. Na Trutnovsku byl evakuován dětský tábor a hasiči sledují, zda to nebude nutné i na jihu Čech. V noci by se měly silné bouřky objevit hlavně na východě země, přívalové srážky mohou také zvednout hladiny zejména menších toků.
10. 7. 2024Aktualizováno10. 7. 2024, 23:24|

Česko v prádelně. Co je příčinou dusna a jak působí na lidské tělo?

Středa je velmi horký den, Český hydrometeorologický ústav vydal varování před vysokými teplotami na většinu území, všude pak varuje před bouřkami. Pocitově bude situace ještě nepříjemnější, zejména kvůli dusnu způsobenému vysokou vzdušnou vlhkostí.
10. 7. 2024Aktualizováno10. 7. 2024, 21:28|

Balkán čelí nebývalé vlně veder

Západ Balkánu sužují rekordní vedra. Teploty v regionu stoupají ke čtyřiceti stupňům Celsia. Zdravotníci varují před pobytem na přímém slunci. Vysoké teploty, které trápí hlavně seniory a dlouhodobě nemocné, potrvají nejspíš až do konce července. Na jihu Albánie u hranic s Řeckem zuří už několik dní lesní požáry.
10. 7. 2024|
Načítání...