Rubrika Věda

Měsíc se v dalších desetiletích dramaticky změní. Vědci navrhují chránit ho obdobou CHKO
Na jednom velmi odlehlém místě se možná už brzy střetnou komerční zájmy s těmi vědeckými. Tím místem je Měsíc, kde má v blízké budoucnosti přistát řada průzkumných misí a také astronauti vyslaní v rámci programu Artemis amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Většina odborníků se kvůli tomu připravuje na nový zlatý věk průzkumu vesmíru a vědecké práce, jiní jsou ale obezřetní a upozorňují i na očekávaná rizika, napsal magazín Science.
ČTK, kar
Poslední večeře bratrance Tyrannosaura rexe se skládala z dinosauřích mláďat
Vědci objevili zkamenělé pozůstatky masožravého příbuzného obávaného Tyrannosaura rexe, včetně obsahu jeho žaludku. Mladý gorgosaurus, který žil zhruba před 75 miliony let, si pro svou poslední večeři vybral dvě dinosauří mláďata. To odborníkům pomohlo poodhalit stravovací návyky těchto obřích predátorů a formulovat hypotézu, že se jejich potravní strategie během života dramaticky měnila.
ČTK, kar
Zemi hrozí překročení pěti bodů zlomu. Tři další jsou v ohrožení, varuje zpráva
Mezinárodní tým dvou stovek vědců zveřejnil novou zprávu o klimatu, ve které varuje, že lidstvu hrozí překročení pěti důležitých přírodních limitů a u dalších tří limitů bude dosaženo hranice. To všechno se stane do roku 2030, pokud se Země oteplí o více než 1,5 stupně.
Tomáš Karlík
Země EU dosáhly předběžné dohody na regulaci umělé inteligence
Evropská unie (EU) v pátek pozdě večer dosáhla předběžné dohody na regulaci umělé inteligence (AI). Podle analytiků ale ještě bude nutné upřesnit detaily. Informuje o tom agentura Reuters, která píše o „přelomových“ pravidlech. EU podle ní má nakročeno k tomu, aby se stala prvním z významných světových hráčů, který bude mít normy pro regulaci systémů, jako je ChatGPT.
ČTK, mlu
On-line přenos
Krátce z vědy
10:22

Výzkum ostravských vědců odhalil mikroplasty v hlubokých důlních vodách. Vzorky odebírali z hloubky 700 metrů pod zemským povrchem. Cílem jejich výzkumu bylo zjistit, jestli se mikroplasty mohou dostávat i do takto hlubokých vod. „Naše výsledky potvrzují, že mikroplasty jsou součástí nejen prostých podzemních vod, ale i vod z hlubinných dolů. Jejich výskyt je v případě důlních vod z takové hloubky překvapivě výrazný, navíc srovnatelný s počtem částic mikroplastů nalezených ve vzorcích vod z hloubky zhruba pěti metrů, kde je pravděpodobnost kontaminace mikroplasty jistě vyšší,“ uvedli vědci

Pondělí 11. prosince 2023
Sobota 9. prosince 2023
09:28

Kanadský vědec českého původu Václav Smil oslaví 9. prosince osmdesátiny. Rodák z Plzně se věnuje mezioborovému výzkumu v energetice, životním prostředí, vývoji obyvatelstva, produkci potravin a v technických inovacích a má řadu příznivců, mj. je oblíbeným autorem Billa Gatese. „Čekám na nové knihy od Smila tak, jako někteří čekají na nové Hvězdné války,“ napsal zakladatel Gates v prosinci 2017.

Sobota 9. prosince 2023
Pátek 8. prosince 2023
12:07

Vědci z pracovní skupiny ENVIROP z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity získali dotaci z evropského programu LIFE na obnovu zanikajících chráněných mokřadů na jižní Moravě. Vedoucí týmu Marie Kotasová Adámková uvedla, že celkové náklady na obnovu 506 hektarů mokřadu jsou 4,47 milionu eur, tedy asi 115,4 milionu korun. Dotace pokryje 3,2 milionu eur, v přepočtu tedy 77,9 milionu korun.

08:46

Téměř 129 tisíc hesel obsahuje doposud nikdy nevydaný Velký česko-ruský slovník, který v kompletní podobě zveřejnil Slovanský ústav Akademie věd. Jde o největší překladový slovník v Česku. Slovník je přístupný on-line, využívat ho může odborná i široká veřejnost. Jedná se o digitalizovanou podobu díla, které vznikalo v Akademii věd ČR od 70. let do počátku 90. let minulého století.

Pátek 8. prosince 2023
Čtvrtek 7. prosince 2023
16:28

Vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR zjistili, že společenstva střevních bakterií a hub u hybridních myší nejsou výrazně odlišná od společenstev, které mají jejich „rodičovské“ poddruhy. Výzkum byl prováděn na divoké populaci myši domácí v tzv. hybridní zóně a rozporuje některé předchozí zahraniční studie. Ukazuje, že mikrobiom nefunguje jako bariéra pro mezidruhové křížení, tedy že za vznik druhů nemůže.

13:50

Mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byli vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR, odhalil nové poznatky o poruše vývoje zubů (amelogenesis imperfecta), která ovlivňuje zdraví zubů u pacientů s autoimunitním onemocněním. Studie uveřejněná v časopise Nature upozorňuje na málo známé stavy této nemoci u pacientů s autoimunitním polyglandulárním syndromem typu 1 a celiakií.

09:10

Před 95 lety se narodil jeden z nejcitovanějších vědců v moderní historii Noam Chomsky. Je pokládán za nejvýznamnějšího žijícího jazykovědce a za zakladatele moderní jazykovědy. Proslul i kritikou amerického kapitalismu, globalizace i způsobu života země, v níž žije. USA jsou podle něj „nejagresivnější mocností světa a největším ohrožením míru“. Chomsky, kterému někteří vytýkají příliš černobílé vidění světa i jisté chyby, sám sebe označuje za příznivce anarchosyndikalismu a libertariánského socialismu. Autor desítek knih byl do roku 2017 emeritním profesorem lingvistiky na Massachusettském technologickém institutu. Byl také hostem pořadu Hyde Park Civilizace.

Noam Chomsky v Olomouci
Zdroj: ČT24, ČT24
Čtvrtek 7. prosince 2023
Středa 6. prosince 2023
15:52
Spuštění jaderné elektrárny v Š'-tao-wan
Zdroj: Reuters

Čína zahájila komerční provoz malého jaderného reaktoru nové generace, který je první svého druhu na světě. Elektrárna čtvrté generace Š'-tao-wan v provincii Šan-tung je navržena tak, aby efektivněji využívala palivo, byla ekonomičtější, bezpečnější a měla menší dopad na životní prostředí. Má výkon 200 megawattů, reaktor chlazený vysokoteplotním plynem a využívá takzvanou modulární konstrukci.

13:17

V zimě, kdy se zkracuje den a ráno se později rozednívá, roste riziko dopravních nehod s účastí školáků. Pravděpodobnost, že se dítě do 15 let stane účastníkem nehody, je v době kolem sedmé hodiny ranní až dvaapůlkrát vyšší než například u dospělých chodců ve věku mezi 25 a 66 lety. Ukázala to analýza Portálu nehod, která pomocí umělé inteligence vytěžuje policejní záznam.

12:26

Rok 2023 je oficiálně nejteplejším rokem v dějinách měření:

Načítání...