Rubrika Věda

„Hrozí solární erupce s radiací, evakuujte se!“ Čeští studenti si ve virtuální realitě vyzkouší život na vesmírné stanici
Život astronautů na oběžné dráze, týmovou spolupráci, ale také řešení několika nebezpečných situací si mohou téměř na vlastní kůži vyzkoušet lidé díky nové hře využívající virtuální realitu. Simulace, která vznikla na Fakultě elektrotechnické Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze, míří hlavně na studenty.
Tomáš Karlík
Substance účinná proti všem hadím jedům. Vědci udělali významný krok ke svatému grálu toxikologie
Vědci z americké výzkumné organizace Scripps Research vyvinuli protilátku, která dokáže blokovat účinky smrtelných toxinů obsažených v jedech nejrůznějších druhů hadů vyskytujících se v Africe, Asii a Austrálii. Podle expertů jde o významný krok na cestě k univerzálnímu protijedu.
Tomáš Karlík
Motýli ignorují evoluční kvalt. Jejich genom se za 250 milionů let téměř nezměnil
Genomy motýlů a můr zůstaly po více než 250 milionů let z velké části nezměněné. A to přes jejich obrovskou druhovou rozmanitost i množství změn, které mezitím Země zažila. Vědci to popsali ve studii, která naznačuje, proč je právě tento hmyzí řád odolný vůči dramatickým změnám, a která by mohla pomoci s jeho ochranou v budoucnu.
ČTK, kar
Stovku nových druhů objevila vědecká expedice na podmořských horách u pobřeží Chile
Mezinárodní skupina vědců pod vedením profesora Javiera Sellanese možná objevila více než sto nových druhů žijících na podmořských horách u pobřeží Chile. Expedice Schmidtova oceánského institutu tam našla korály, chobotnice, mořské ježky, různonožce a další druhy, které jsou pro vědu pravděpodobně nové.
Tomáš Karlík
On-line přenos
Krátce z vědy
Čtvrtek 15. února 2024
07:17

Modul Nova-C na raketě Falcon 9 odstartoval z Floridy. Míří k Měsíci, kde se pokusí o první soukromé a po půl století i o první americké přistání.

Čtvrtek 15. února 2024
Středa 14. února 2024
08:40

SpaceX a Intuitive Machines odložily start mise IM-1, která měla zamířit k Měsíci a přistát na něm s vědeckým nákladem. Další pokus proběhne ve čtvrtek.

Středa 14. února 2024
Úterý 30. ledna 2024
19:23

Přístroj na pomoc pacientům, kteří trpí syndromem zástavy dechu, vyvíjí na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně tým pod vedením kanadského vědce. Současná léčba pomocí masek na obličej je pro mnoho pacientů nepohodlná natolik, že masky po čase přestanou nosit. V budoucnu by mohli mít jen malý přístroj, který by je nijak neomezoval.

Úterý 30. ledna 2024
Pondělí 29. ledna 2024
12:44

3D vizualizace letounu F-35:

Pondělí 29. ledna 2024
Pátek 26. ledna 2024
18:20

Zemřel přední český teoretický fyzik Jiří Bičák. Přednášel mimo jiné pro Stephena Hawkinga, spolupracoval s nositeli Nobelovy ceny. Věnoval se kosmologii, teorii relativity nebo astrofyzice. Zastával funkce v řadě tuzemských i mezinárodních organizací, mimo jiné spoluzaložil Učenou společnost České republiky.

Pátek 26. ledna 2024
Čtvrtek 25. ledna 2024
22:10

Miniaturní vrtulník Ingenuity, který se v roce 2021 jako první motorem poháněný stroj na cizí planetě vznesl do marsovské atmosféry, ukončil svou misi. Oznámil to dnes americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), podle kterého už helikoptéra nemůže létat.

„Mám hořkosladké oznámení: Ingenuity uskutečnila svůj poslední let na Marsu,“ řekl šéf NASA Bill Nelson ve videu nahraném na sociálních sítích.

Čtvrtek 25. ledna 2024
Pondělí 22. ledna 2024
22:08

Japonská vesmírná agentura JAXA minulý týden necelé tři hodiny po přistání modulu SLIM na Měsíci vypnula jeho napájení elektřinou, aby šetřila baterii pro případný restart. Existuje šance, že SLIM, který má problémy s fungováním solárního panelu, bude oživen, uvedla JAXA podle agentury AFP.

Pondělí 22. ledna 2024
Úterý 16. ledna 2024
15:12

Evropský parlament v úterý ve Štrasburku velkou většinou přijal dvojici nařízení o snížení emisí fluorovaných plynů a látek škodlivých pro ozonovou vrstvu v atmosféře. Fluorované uhlovodíky by měly z evropské výroby zcela vymizet do roku 2050, do té doby budou postupně nahrazovány v oblastech, kde je to technicky a ekonomicky proveditelné – například v tepelných čerpadlech nebo klimatizacích. Nařízení vejdou v platnost až ve chvíli, kdy je schválí také členské státy v Radě EU, to je nicméně považováno za formalitu.

Úterý 16. ledna 2024
Středa 10. ledna 2024
16:25

K rozšíření kapacit instalovaných zdrojů obnovitelné energie či zvýšení účinnosti uchovávání energie, kterou tyto zdroje produkují, má přispět nový výzkum českých vědců. Následující čtyři roky se budou odborníci věnovat celkem šesti výzkumným záměrům. Ty mají přinést řešení, díky kterým budou odborníci schopni upravovat chemické procesy, jež jsou základem přeměny a uchovávání energie z obnovitelných zdrojů. Na výzkum získali vědci 489 milionů korun z Operačního programu Jan Amos Komenský. 

Středa 10. ledna 2024
Úterý 9. ledna 2024
20:04

Modul Peregrine společnosti Astrobotic Technology, který v pondělí do vesmíru vynesla raketa Vulcan, nemá po technických potížích naději na měkké přistání na Měsíci. Firma to uvedla v prohlášení, podle kterého je kosmická loď zatím stále funkční a zpátky na Zemi vysílá data.

Načítání...
Velká zpráva o „věčných“ chemikáliích. Vědci popsali, v jakých potravinách jsou nejčastěji
Chemické látky známé pod zkratkou PFAS nebo také jako „věčné“ chemikálie, jsou spojené s množstvím zdravotních problémů. Vlády se je snaží omezovat, ale přesto stále zůstávají v životním prostředí. Nový výzkum teď popsal, jakou potravou se do lidského organismu dostávají.
Tomáš Karlík
Po kůrovcové kalamitě se podle vědců v českých lesích objevili ohrožení živočichové i rostliny
V lesích, které v Česku v uplynulých letech narušila kůrovcová kalamita, se objevily desítky ohrožených druhů živočichů a rostlin. Například jeden druh potemníka, který nebyl v Čechách vůbec znám a na Moravě byl velmi vzácný, nebo atraktivní druhy nočních motýlů. Vědci zkoumali pětačtyřicet míst v Nízkém Jeseníku, na Českomoravské vrchovině a v jižních Čechách. Studii s jejich výsledky zveřejnil vědecký časopis Forest Ecology and Management.
ČTK, pes
S Downovým syndromem žily děti už ve starověku, archeologové zdokumentovali případ starý asi 2500 let
Downův syndrom je vzácná genetická porucha, o jejímž původu se toho ví jen málo. Překvapivě hodně odpovědí přinesl archeologický výzkum ze Španělska, který ukázal, že děti s tímto zdravotním problémem žily v Evropě už před tisíci lety, kdy na ně nemohly působit žádné moderní environmentální vlivy.
Tomáš Karlík