Rubrika Věda

Po kůrovcové kalamitě se podle vědců v českých lesích objevili ohrožení živočichové i rostliny
V lesích, které v Česku v uplynulých letech narušila kůrovcová kalamita, se objevily desítky ohrožených druhů živočichů a rostlin. Například jeden druh potemníka, který nebyl v Čechách vůbec znám a na Moravě byl velmi vzácný, nebo atraktivní druhy nočních motýlů. Vědci zkoumali pětačtyřicet míst v Nízkém Jeseníku, na Českomoravské vrchovině a v jižních Čechách. Studii s jejich výsledky zveřejnil vědecký časopis Forest Ecology and Management.
ČTK, pes
S Downovým syndromem žily děti už ve starověku, archeologové zdokumentovali případ starý asi 2500 let
Downův syndrom je vzácná genetická porucha, o jejímž původu se toho ví jen málo. Překvapivě hodně odpovědí přinesl archeologický výzkum ze Španělska, který ukázal, že děti s tímto zdravotním problémem žily v Evropě už před tisíci lety, kdy na ně nemohly působit žádné moderní environmentální vlivy.
Tomáš Karlík
Jižní Ameriku zasáhla výjimečná bouře. V dějinách byly podobné jenom dvě
O hurikánech a tropických bouřích jsme zvyklí slýchat z oblastí kolem severní a střední Ameriky, případně z Karibiku. Zato nad regionem jižního Atlantiku, východně od Brazílie, znamená výskyt tropické bouře mimořádnou událost. Tedy až doposud tomu tak bylo.
Michal Žák, kar
Stovky žen trpí dlouhodobými bolestmi pánve, v Praze vzniklo specializované lékařské centrum
Stovky žen podle odborníků z pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) trpí bolestmi pánve, na které obvykle nezabírají běžné léky na bolest. Lékaři často příčinu hledají dlouho, ženy podstupují někdy zbytečné operace nebo návštěvu psychiatra. VFN proto vytvořila na Klinice gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN specializované centrum, o kterém ve středu informovala.
ČTK, kar
On-line přenos
Krátce z vědy
Čtvrtek 15. února 2024
07:17

Modul Nova-C na raketě Falcon 9 odstartoval z Floridy. Míří k Měsíci, kde se pokusí o první soukromé a po půl století i o první americké přistání.

Čtvrtek 15. února 2024
Středa 14. února 2024
08:40

SpaceX a Intuitive Machines odložily start mise IM-1, která měla zamířit k Měsíci a přistát na něm s vědeckým nákladem. Další pokus proběhne ve čtvrtek.

Středa 14. února 2024
Úterý 30. ledna 2024
19:23

Přístroj na pomoc pacientům, kteří trpí syndromem zástavy dechu, vyvíjí na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně tým pod vedením kanadského vědce. Současná léčba pomocí masek na obličej je pro mnoho pacientů nepohodlná natolik, že masky po čase přestanou nosit. V budoucnu by mohli mít jen malý přístroj, který by je nijak neomezoval.

Úterý 30. ledna 2024
Pondělí 29. ledna 2024
12:44

3D vizualizace letounu F-35:

Pondělí 29. ledna 2024
Pátek 26. ledna 2024
18:20

Zemřel přední český teoretický fyzik Jiří Bičák. Přednášel mimo jiné pro Stephena Hawkinga, spolupracoval s nositeli Nobelovy ceny. Věnoval se kosmologii, teorii relativity nebo astrofyzice. Zastával funkce v řadě tuzemských i mezinárodních organizací, mimo jiné spoluzaložil Učenou společnost České republiky.

Pátek 26. ledna 2024
Čtvrtek 25. ledna 2024
22:10

Miniaturní vrtulník Ingenuity, který se v roce 2021 jako první motorem poháněný stroj na cizí planetě vznesl do marsovské atmosféry, ukončil svou misi. Oznámil to dnes americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), podle kterého už helikoptéra nemůže létat.

„Mám hořkosladké oznámení: Ingenuity uskutečnila svůj poslední let na Marsu,“ řekl šéf NASA Bill Nelson ve videu nahraném na sociálních sítích.

Čtvrtek 25. ledna 2024
Pondělí 22. ledna 2024
22:08

Japonská vesmírná agentura JAXA minulý týden necelé tři hodiny po přistání modulu SLIM na Měsíci vypnula jeho napájení elektřinou, aby šetřila baterii pro případný restart. Existuje šance, že SLIM, který má problémy s fungováním solárního panelu, bude oživen, uvedla JAXA podle agentury AFP.

Pondělí 22. ledna 2024
Úterý 16. ledna 2024
15:12

Evropský parlament v úterý ve Štrasburku velkou většinou přijal dvojici nařízení o snížení emisí fluorovaných plynů a látek škodlivých pro ozonovou vrstvu v atmosféře. Fluorované uhlovodíky by měly z evropské výroby zcela vymizet do roku 2050, do té doby budou postupně nahrazovány v oblastech, kde je to technicky a ekonomicky proveditelné – například v tepelných čerpadlech nebo klimatizacích. Nařízení vejdou v platnost až ve chvíli, kdy je schválí také členské státy v Radě EU, to je nicméně považováno za formalitu.

Úterý 16. ledna 2024
Středa 10. ledna 2024
16:25

K rozšíření kapacit instalovaných zdrojů obnovitelné energie či zvýšení účinnosti uchovávání energie, kterou tyto zdroje produkují, má přispět nový výzkum českých vědců. Následující čtyři roky se budou odborníci věnovat celkem šesti výzkumným záměrům. Ty mají přinést řešení, díky kterým budou odborníci schopni upravovat chemické procesy, jež jsou základem přeměny a uchovávání energie z obnovitelných zdrojů. Na výzkum získali vědci 489 milionů korun z Operačního programu Jan Amos Komenský. 

Středa 10. ledna 2024
Úterý 9. ledna 2024
20:04

Modul Peregrine společnosti Astrobotic Technology, který v pondělí do vesmíru vynesla raketa Vulcan, nemá po technických potížích naději na měkké přistání na Měsíci. Firma to uvedla v prohlášení, podle kterého je kosmická loď zatím stále funkční a zpátky na Zemi vysílá data.

Načítání...
Geneticky významná plemena zvířat se v Česku chrání v chovech i kryobankách
Každý vyspělý stát se snaží ochránit svá geneticky důležitá zvířata. V České republice narůstá důležitost těchto programů v době, kdy mezi chovná zvířata proniká ptačí chřipka. Tento měsíc se vyskytla blízko chráněného chovu slepic horalek na Vysočině. Na seznam opečovávaných hospodářských zvířat patří i šumavská ovce, moravský bílý králík nebo přeštické prase.
Tomáš Karlík
Při stavbě dálnic na východě Čech se daří odkrývat miliony artefaktů, nechybí ani tisíce let staré předměty
Na východě Čech probíhá historicky největší záchranný archeologický výzkum. Stavby dálnic D35 a D11, obchvatů a přivaděčů odkrývají miliony historických artefaktů – od keramických střepů až po unikátní, tisíce let staré kovové předměty. Archeologové nyní v zimě pracují na jejich katalogizaci. Protřídit, prozkoumat a označit všechny nálezy nicméně potrvá roky. Podle expertů se něco podobného už zřejmě nebude opakovat.
ČT24, pez
Před dvěma sty lety vědci popsali prvního dinosaura. Věřili, že nepřežil potopu světa
Lidé nacházeli podivné veliké kosti odpradávna, ale netušili, jakým tvorům patřily. Vznikly tak legendy o dracích, obrech a kyklopech. Teprve před dvěma sty lety se podařilo zjistit, že se jednalo o obrovské pravěké ještěry. S průlomovou přednáškou tehdy před britskými geology vystoupil přírodovědec William Buckland.
Reuters, kar