Téma Americké volby

Nový průzkum ukazuje mírný náskok Harrisové před Trumpem

Kamala Harrisová vidí jako stěžejní téma své kampaně právo na potrat. Prohlásila to ve svém prvním vystoupení v rámci předvolební kampaně, v níž ji po svém odstoupení z voleb podpořil prezident Joe Biden. Republikánský kandidát a bývalý prezident Donald Trump zdůraznil, že je připraven s demokratickou političkou debatovat a absolvovat více než jednu diskuzi. Z nového průzkumu Reuters/Ipsos vyplývá, že Harrisová má před Trumpem nepatrný náskok dvou procentních bodů.
23. 7. 2024Aktualizovánovčera v 21:48|

Tvrdá prokurátorka Harrisová chtěla změnit systém zevnitř. Teď cílí na Bílý dům

Kamala Harrisová je první ženou tmavé pleti a první Američankou asijského původu, která působí ve funkci viceprezidentky. Teď cílí ještě výš – na křeslo v Oválné pracovně. Harrisová proslula jako tvrdá prokurátorka, jež celý život bojuje za menšiny a v poslední době se soustředí hlavně na právo žen na potrat. Ukrajině slibuje pomoc, dokud bude třeba. Kritikům se nelíbí její odmítavý postoj k trestu smrti a nedostatečné řešení migrační krize. Podle průzkumů vycházející hvězda demokratů zaostává za kandidátem republikánů, exprezidentem Donaldem Trumpem, o zhruba dva procentní body.
včera|

Demokraté hlásí po odstoupení Bidena z kampaně rekordní zájem dárců

Odstoupení Joea Bidena z boje o znovuzvolení přineslo obrat ve schopnosti Demokratické strany vybírat peníze na kampaň. Její hlavní zprostředkovatel příspěvků oznámil, že neděle je v tomto směru nejúspěšnějším dnem aktuálního volebního cyklu. Americká média mezitím informují, že peníze vybrané dříve na Bidenovu kampaň jsou již pod kontrolou viceprezidentky a pravděpodobné nové kandidátky demokratů do Bílého domu Kamaly Harrisové. Její tým oznámil, že první den po odstoupení Bidena z voleb získala kandidátka 81 milionů dolarů (v přepočtu zhruba 1,88 miliardy korun).
22. 7. 2024Aktualizováno22. 7. 2024, 23:42|

Významní představitelé Demokratické strany již podpořili Harrisovou

Přední zástupci Demokratické strany už podpořili kandidaturu americké viceprezidentky Kamaly Harrisové a její nominaci před srpnovým stranickým sjezdem. Jsou mezi nimi například guvernér Kalifornie Gavin Newsom, ministr dopravy Pete Buttigieg či exprezident Bill Clinton a jeho manželka, bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Podporu vyjádřila i vlivná bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Reagovali tak na nedělní oznámení prezidenta Joea Bidena, že se rozhodl přestat usilovat o další funkční období. Harrisová má také již pod kontrolou peníze vybrané dříve na Bidenovu kampaň.
22. 7. 2024Aktualizováno22. 7. 2024, 23:29|

Bidenův odkaz je nevídaný, řekla Harrisová

Odkaz amerického prezidenta Joea Bidena nemá v moderní historii obdoby, prohlásila viceprezidentka Kamala Harrisová na předem plánovaném vystoupení u Bílého domu. Očekávalo se však, že se vyjádří k záměru získat demokratickou nominaci do listopadových amerických prezidentských voleb. O post usiluje od neděle, kdy Biden pod tlakem vzdal svou kandidaturu a podpořil právě Harrisovou.
22. 7. 2024Aktualizováno22. 7. 2024, 18:46|

Základní fakta

Volby prezidenta Spojených států amerických se uskuteční v úterý 5. listopadu 2024.

Republikáni nominovali bývalého prezidenta Donalda Trumpa, nominant demokratů zatím není znám, americký prezident Joe Biden oznámil, že z kandidatury odstupuje.

Američané formálně nevolí přímo prezidenta, ale vybírají volitele za svůj stát. Tito volitelé poté formálně zvolí nového prezidenta. Může tak nastat situace, že vítěz voleb vyhraje i přesto, že celkově získá méně voličských hlasů než jeho oponent.

Zvolený prezident zahájí své funkční období 20. ledna 2025.

Kromě prezidenta Američané v listopadu rozhodnou také o složení Sněmovny reprezentantů a obmění třetinu Senátu. Volit se budou také guvernéři některých států, většina státních legislativ a také řada starostů a soudců.

Trumpův tým už začal tepat Harrisovou

Volební štáb amerického exprezidenta Donalda Trumpa se týdny připravoval na možnost, že úřadující prezident Joe Biden z listopadových voleb odstoupí. A když se tak v neděli stalo, okamžitě zahájil útoky na viceprezidentku Kamalu Harrisovou, která je nyní nejpravděpodobnějším prezidentským kandidátem Demokratické strany. Za republikánem Trumpem politička v průzkumech preferencí mírně zaostává, podobně jako Biden.
22. 7. 2024Aktualizováno22. 7. 2024, 11:42|

Tisk: Harrisová působí na část voličů jako červený hadr

Americká Demokratická strana by podle tamního tisku neměla urychleně přisuzovat pozici kandidátky na prezidentku USA úřadující viceprezidentce Kamale Harrisové. Komentáře předních amerických deníků místo toho doporučují vést dál debatu o novém kandidátovi po odstoupení Joea Bidena z letošních voleb. Jeho krok hodnotí převážně pozitivně. Čeští komentátoři upozorňují na to, že Harrisová není v zámoří příliš populární.
22. 7. 2024Aktualizováno22. 7. 2024, 11:20|

Harrisová by byla snadnější soupeř než Biden, reaguje Trump

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump se domnívá, že americká viceprezidentka Kamala Harrisová by byla v listopadových prezidentských volbách v USA snazší soupeř než prezident Joe Biden, který se kandidatury vzdal. Bývalý prezident Trump to řekl v rozhovoru s televizí CNN. Bidena označil za nejhoršího prezidenta v historii Spojených států.
21. 7. 2024Aktualizováno22. 7. 2024, 01:09|

Biden odstupuje z kandidatury na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem Spojených států. Chce se nyní soustředit na své povinnosti po zbytek funkčního období. Biden to uvedl v prohlášení na sociální síti X. Zároveň vyjádřil podporu viceprezidentce Kamale Harrisové, aby se stala kandidátkou Demokratické strany pro nadcházející volby. Harrisová v reakci na to uvedla, že bude o nominaci Demokratické strany usilovat a chce udělat vše pro to, aby republikánského kandidáta Donalda Trumpa porazila.
21. 7. 2024Aktualizováno22. 7. 2024, 00:39|

Harrisová chce nominaci, jistou ji ale nemá

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová oznámila, že bude usilovat o prezidentskou nominaci Demokratické strany pro listopadové volby a udělá vše, co bude v jejích silách, aby porazila kandidáta republikánů Donalda Trumpa. Nominaci ale jistou nemá, podporu ji musí vyjádřit strana. Kamala Harrisová je první ženou a také první političkou tmavé pleti, která se jako viceprezidentka dostala do Bílého domu.
21. 7. 2024Aktualizováno22. 7. 2024, 00:12|
Načítání...

Rozhodnutí státníka, pragmatický krok, zní k Bidenovi z Česka

Odstoupení amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury na znovuzvolení prezidentem Spojených států je rozhodnutí státníka, jenž desítky let sloužil svojí zemi, napsal premiér Petr Fiala (ODS) na síti X. Jde podle něj o odpovědný a osobně jistě nelehký krok.
21. 7. 2024Aktualizováno22. 7. 2024, 00:04|

Trump se na prvním mítinku po atentátu vrátil k útočné rétorice

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump se na mítinku v Grand Rapids v Michiganu, kde poprvé vystoupil společně s republikánským kandidátem na viceprezidenta J. D. Vancem, vrátil k útočné rétorice a posmíval se demokratům i prezidentovi Joeu Bidenovi, napsala agentura DPA. Šlo o první předvolební mítink po atentátu, z kterého Trump vyvázl se zraněným uchem.
21. 7. 2024Aktualizováno21. 7. 2024, 11:58|

Trump vyzval k „vyléčení“ USA. Vzápětí mluvil o demokratickém spiknutí

Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb. V úvodu svého projevu vyzval ke sjednocení strany i celé země a prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů. Během více než devadesátiminutové řeči však brzy přešel ke svému tradičně útočnému tónu, píší světové tiskové agentury.
18. 7. 2024Aktualizováno19. 7. 2024, 09:24|

Vance slíbil klást USA na první místo, kritizoval Čínu i pomoc Ukrajině

Americký senátor J.D. Vance, kterého si republikánský exprezident Donald Trump vybral jako viceprezidentského kandidáta do listopadových prezidentských voleb, v projevu na sjezdu Republikánské strany v Milwaukee sliboval klást na první místo Američany a jejich potřeby, upřednostňovat pracující lid před obchodníky z Wall Streetu či výstavbu továren. Kritizoval Čínu i pomoc Ruskem napadené Ukrajině. Naopak bránil neochotu Donalda Trumpa uznat porážku v prezidentských volbách před čtyřmi lety.
18. 7. 2024Aktualizováno18. 7. 2024, 09:09|

Trumpa podpořili jeho bývalí rivalové, Biden se vrátil ke kritice

Kandidaturu amerického exprezidenta Donalda Trumpa pro listopadové volby podpořili během druhého dne nominačního sjezdu Republikánské strany i jeho někdejší hlavní rivalové z primárek. Bývalá guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová vyzvala své příznivce, aby pro něj hlasovali v zájmu země, guvernér Floridy Ron DeSantis se v projevu opřel do současného demokratického šéfa Bílého domu Joea Bidena a tvrdil, že je na úřad příliš starý. Biden po předchozím zmírnění rétoriky po víkendovém atentátu na Trumpa naopak opět přitvrdil. Generální inspektor amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti zahájil vyšetřování postupu tajné služby při zajišťování Trumpovy bezpečnosti v době atentátu.
17. 7. 2024Aktualizováno17. 7. 2024, 17:15|