Rubrika Kultura

Stačí dvě minuty a mobil. Mikrodramata z Číny „tiktokizují“ seriály

Patriarcha bohaté rodiny slaví narozeniny opulentní hostinou, aniž by tušil, že jedna z obsluhujících je jeho biologická vnučka. Jak to dopadne? To se divák dozví jen, když si přeplatí další epizodu takzvaného mikrodramatu. Seriály v čínské produkci s pár minut trvajícími díly nevznikají pro streamovací platformy či televize, ale přímo pro mobilní telefony. Jde o formát na vzestupu nejen v Číně, už proto že při výrobě šetří peníze i čas. Čínské úřady se nový typ tvorby snaží regulovat.

Šimkovičová odvolala ředitele národního muzea

Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová (SNS) odvolala generálního ředitele Slovenského národního muzea (SNM) Branislava Panise. Potvrdilo to muzeum. Panis je dalším čelným představitelem přední kulturní instituce v sousední zemi, který od loňského nástupu nynější vlády premiéra Roberta Fica (Smer) skončil ve funkci.

Amerikánka je studie, jak nás dokáže proměnit naděje, říká Viktor Tauš

Předobraz Amerikánky potkal režisér a producent Viktor Tauš v devadesátých letech na ulici, kde sám žil jako bezdomovec. Zásadní setkání dalo vzniknout nejprve divadelnímu a následně i filmovému příběhu, do něhož zapojil i děti z dětských a detenčních ústavů. „Je to studie, jakým způsobem naděje dokáže transformovat naši povahu, a tedy jakou v nás dokáže rodit vnitřní sílu,“ podotkl Tauš v Interview ČT24 k Amerikánce. Snímek natočený v koprodukci České televize od konce září uvádějí tuzemská kina.