Rubrika Kultura

Doporučujeme

Trump jako právníkův učedník zatím do kin nezamíří. Studia se prý bojí exprezidentova hněvu

Nový film režiséra Aliho Abbasiho The Apprentice, jenž se vrací k podnikatelským začátkům exprezidenta USA Donalda Trumpa, nemůže sehnat amerického distributora, který by ho poslal do tamních kin. Podle oborových médií se filmu, v němž se objevuje užívání amfetaminu, liposukce, nastřelování vlasů či sexuální útok, velká studia před sledovanými prezidentskými volbami bojí. První reakce se však rozcházejí v tom, jak snímek Trumpa zobrazuje.

V Paříži vystavují otce moderního sochařství. Rumuni se na nákup jeho díla neúspěšně skládali

Constantina Brâncușiho, původně rumunskému sochaře, označují jako otce abstraktního umění, aniž by však byl abstraktní a patřil k nějakému proudu. Jeho retrospektiva, první podobně velká za posledních 30 let, čítající více než stovku děl, je v pařížském Centre Pompidou k vidění do začátku července.

Zachraňte vojína Nilanda. Spielbergův film o Dni D inspiroval skutečný příběh

Zachraňte vojína Ryana, zní jasně rozkaz v názvu jednoho z nejznámějších filmů, které se odehrávají během vylodění v Normandii v roce 1944. Události, která 6. června před osmdesáti lety pomohla zvrátit druhou světovou válku ve prospěch Spojenců. Do bojů se tehdy zapojili i bratři Nilandovi, jejichž skutečné osudy se staly volnou předlohou pro oscarové válečné drama Stevena Spielberga.

„Dotáhl jsem to z Vizovic do Zlína.“ Festival pro děti a mládež zakončila cena pro Polívku

Ve Zlíně skončil festival filmů pro děti a mládež. Cenu Zlatý střevíček si odváží snímky Maxova farma, Mladá srdce, Internát a Kouzelná cukrlata. Čestné ocenění si na závěr letošního ročníku převzal také herec Boleslav Polívka. Ozvěny festivalu chystají ještě promítání v dalších městech.
6. 6. 2024|

Úřad zavřel centrum Kasárna Karlín. Lidé protestují peticí, Praha chce dál jednat

Vedení hlavního města bude jednat se stavebním úřadem Prahy 8 o možném znovuotevření kulturně-společenského centra Kasárna Karlín. Úřad zakázal jeho činnost, protože podle něj využívalo prostory a vybudovalo stavby, které nemají kolaudační souhlas. Aktivity neodpovídají ani územnímu plánu, který by měla Praha ještě letos změnit. Uzavření vyvolalo vlnu nevole mezi Pražany, za záchranu provozu v Karlíně už lidé začali podepisovat petici.
5. 6. 2024|

V San Francisku uvedli operu o střelbě na škole. Jednou z hlavních postav je Češka

Na přelomu milénia se v Helsinkách koná svatba. Utajovanou skvrnou ženichovy rodiny je jeden ze synů odsouzený za masovou střelbu na střední škole. Jenže Češka Tereza, která dělá na hostině číšnici, pravdu zná. Jednou z obětí totiž byla její dcera. Setkání vyvolá traumatické vzpomínky a také ukáže, že hledání viníka není tak jednoznačné. Operu Nevinnost napsala finská skladatelka Kaija Saariahová, v červnu se poprvé hrála v Americe, v zemi, kde je násilí páchané střelnými zbraněmi obzvláště citlivým tématem.
5. 6. 2024|