TÉMA

Rusko

„Soutěž o největšího zrádce.“ Okamura zkritizoval nominaci Síkely na eurokomisaře

Předseda opozičního SPD Tomio Okamura nesouhlasí s rozhodnutím vlády, podle které by se měl Jozef Síkela (STAN) stát evropským komisařem za Českou republiku. Míní, že ve funkci ministra průmyslu poškodil Českou republiku ve prospěch německé ekonomiky a Bruselu. Je to ten nejlepší možný kandidát z hlediska Fialovy vlády, pro nás je to ten nejhorší možný kandidát, prohlásil Okamura v Interview ČT24.
před 4 h hodinami|

Svědci hlásí z Krymu exploze. Ukrajina potvrdila útok na ruskou základnu

Po vzdušném útoku vypukl požár na vojenském letišti Saky v Novofedorivce na Krymu, zasažen byl sklad s municí, píše místní proukrajinský telegramový kanál Krymskyj veter. Svědci hlásili četné exploze v různých částech Ruskem okupovaného poloostrova. Moskva tyto zprávy nekomentovala, Kyjev později útok na základnu Saky potvrdil. Tvrzení válčících stran nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Vedení ukrajinské armády v posledních dnech oznámilo, že Kyjev má tajný plán, jak osvobodit Krym.
včeraAktualizovánopřed 9 h hodinami|

Polským policistům na hranici s Běloruskem má zákon zlehčit použití zbraně. Ozývá se kritika

Polský Senát ve čtvrtek schválil zákon, který vylučuje trestní odpovědnost příslušníků policie, pohraniční stráže a vojáků ozbrojených sil při použití donucovacích prostředků na polsko-běloruských hranicích. V pátek pak zmíněný zákon přijal Sejm, dolní komora polského parlamentu. Humanitární a nezisková organizace Lékaři bez hranic na to reagovala a mimo jiné varovala před možnými důsledky rostoucí militarizace. Opatření podle ní povedou ke zhoršení humanitární situace na hranicích. Za zacházení s migranty na hranici kritizuje Varšavu také Rada Evropy.
včeraAktualizovánopřed 9 h hodinami|

Kyjev obdrží od EU první miliardy z výnosů ze zmrazeného ruského majetku

Evropská unie uvolnila první výplatu peněz z výnosů plynoucích ze zmrazených ruských aktiv pro Ukrajinu. Napadená země tak získá 1,5 miliardy eur (zhruba 38 miliard korun) na posílení vojenských kapacit a rekonstrukci státu. Kyjev krok Bruselu ocenil. Vyčlenění peněz dosud blokovalo Maďarsko. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval prohlášením, že Moskva pečlivě zváží, jak na převod reagovat.
před 12 h hodinami|

„Zažijí zahajovací ceremoniál jako nikdy předtím.“ Ruského kuchaře zadrželi ve Francii kvůli špionáži

Ve Francii zadrželi čtyřicetiletého ruského kuchaře pro podezření ze spiknutí s cizí mocností s cílem provést rozsáhlé destabilizační akce během olympiády v Paříži. V neděli policie provedla v jeho bytě razii, v úterý ho začala formálně vyšetřovat pro podezření ze špionáže. Spiknutí podle dosavadních poznatků nesouvisí s terorismem, přesto muži za špionáž hrozí až třicet let vězení.
před 13 h hodinami|

„Viděl jsem záblesk a nechápal jsem,“ vzpomíná přeživší na masakr ukrajinských zajatců v Olenivce

Koncem července uplynou dva roky od výbuchu ve věznici v ukrajinské Olenivce. Zemřelo tam tehdy 53 ukrajinských válečných zajatců a další desítky utrpěly zranění. Rusko tvrdilo, že zařízení zasáhla raketa HIMARS vypálená ukrajinskými vojáky, což ale Kyjev odmítl, a také Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva uvedl, že to neodpovídá jeho zjištění. Po dvou letech se někteří z přeživších rozhodli promluvit.
před 20 h hodinami|

Rusové na frontě dál postupují. Dojde jim dech, zní z Kyjeva

Zatímco ukrajinská armáda musela v důsledku zpožděných dodávek západních zbraní či nedostatku personálu přejít na bojišti v minulých měsících do defenzivy, ruští okupanti převzali inciativu a zaznamenávají postup na mnoha místech fronty. Představitelé ukrajinské armády ale tvrdí, že jde jen o lokální úspěchy, kterých navíc agresor dosahuje za cenu příliš velkých ztrát, a že se situace brzy obrátí k lepšímu.
25. 7. 2024Aktualizovánovčera v 22:34|

Západní zpravodajské služby prý odhalily rozsáhlou severokorejskou špionáž

Tajné služby Británie, Spojených států a Jižní Koreje tvrdí, že odhalily severokorejskou kyberšpionáž. Jejím cílem prý měl být zisk informací pro vývoj jaderných zbraní a modernizaci ozbrojených sil. Médiím to sdělilo britské Národní středisko pro kybernetickou bezpečnost (NCSC).
včera|

Rusko proti Česku podnikalo hybridní operace, uvedlo ve zprávě vnitro

Rusko v první polovině letošního roku proti České republice podnikalo širokou škálu hybridních operací. Cílem jeho propagandy je oslabovat důvěru ve stát a vyvolat v lidech pocit, že je tamější režim zdravou alternativou. Vyplývá to ze zprávy o extremismu za první pololetí letošního roku, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra. Česká extremistická a xenofobně populistická scéna se podle resortu výrazně proměnila a ruské bezpečnostní složky v Česku získaly solidní a snadno ovlivnitelnou základnu pro šíření svého vlivu.
25. 7. 2024Aktualizovánovčera v 16:32|

Rusové se stáhli z Azovského moře, hlásí ukrajinské námořnictvo

Rusko stáhlo všechny své válečné lodě z Azovského moře, oznámilo ukrajinské námořnictvo. Část plavidel se tam uchýlila poté, co kvůli úderům obránců odplula z anektovaného poloostrova Krym. Moskva na zprávu bezprostředně nereagovala. Kyjev k úderům na vojenské cíle na okupovaném poloostrově používá střely Storm Shadow či ATACMS. Na ruské válečné lodi útočí rovněž bezpilotními plavidly s výbušninami.
25. 7. 2024Aktualizovánovčera v 05:47|

Jsme otevřeni jednání s Ruskem, bude-li v dobré víře, řekl Kuleba v Pekingu

Čína a Ukrajina by měly usilovat o bilaterální vztahy a plánovat je z dlouhodobého hlediska. Po středečním setkání s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou to prohlásil šéf čínské diplomacie Wang I. Kuleba mu řekl, že Kyjev je otevřený jednání s Ruskem, pokud k němu bude Moskva připravena v dobré víře, čemuž podle Kyjeva teď nic nenasvědčuje. Peking je považován za spojence Moskvy, jejich vzájemné vztahy se za dobu ruské války na Ukrajině výrazně prohloubily.
24. 7. 2024Aktualizováno24. 7. 2024, 19:15|

Maďarsko si bez ruské ropy zoufá. Slovensko hrozí Kyjevu odvetou

Ropa může proudit do Maďarska jen z Ruska a pouze přes území Ukrajiny, alternativní řešení kvůli chybějící infrastruktuře neexistuje, prohlásil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Později uvedl, že ochotu dodávat ropné produkty vyjádřilo Bulharsko. Maďarsko a Slovensko už asi týden nedostávají naftu od ruské firmy Lukoil poté, co Kyjev firmu přidal na svůj sankční seznam. Slovenský prezident Peter Pellegrini Ukrajině pohrozil odvetou, pokud dodávky neobnoví.
24. 7. 2024|

Smrt talentů a trénink pod raketami. Ukrajina vysílá na olympiádu skromnou výpravu

Do zahájení olympijských her v Paříži zbývají desítky hodin. Sportovní svátek se ale tentokrát odehraje ve stínu ruské agrese na Ukrajině. Právě ta v době války do francouzské metropole vysílá nejmenší výpravu od nabytí samostatnosti v roce 1994. V nekončících bojích už na Ukrajině zemřelo nejméně 488 sportovců a trenérů.
24. 7. 2024|

Američané vyzvali Rusy k propuštění novinářky Kurmaševové

Americké velvyslanectví v Moskvě v úterý vyzvalo k propuštění rusko-americké novinářky Alsu Kurmaševové, která pracuje pro Rádio Svobodná Evropa / Rádio Svoboda (RFE/RL). Ruský soud ji podle agentury AP v pátek odsoudil k šesti a půl roku vězení.
23. 7. 2024Aktualizováno23. 7. 2024, 22:10|

Maďarsko v některých případech Unii vydírá, řekl Lipavský

Maďarský styl politiky je prostě jiný, do určité míry kompatibilní s tím být členem Evropské unie a NATO, ale dost často narážíme, uvedl v pořadu Interview ČT24 český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). K maďarskému vyjednávání v rámci Unie řekl, že „v některých případech to lze nazvat vydíráním“. Zmínil také, že je velmi nespokojen s tím, že Budapešť celou řadu měsíců blokuje platbu na zbraně, které mají jít na Ukrajinu.
23. 7. 2024|

Španělský senior má jít za výbušné dopisy na osmnáct let za mříže

Španělský soud uložil osmnáct let vězení důchodci, který v roce 2022 poslal výbušné dopisy na ukrajinské a americké velvyslanectví v Madridu či španělskému premiéru Pedru Sánchezovi. Informovala o tom agentura AFP. Šestasedmdesátiletý Pompeyo González byl odsouzen za terorismus a výrobu výbušných zařízení.
23. 7. 2024|

Policie chtěla stíhat špionku v kauze Vrbětice. Žalobce případ odložil

Státní zástupce odložil stíhání Eleny Šapošnikové v kauze výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Manželku obchodníka a bývalého ruského vojáka Nikolaje Šapošnikova obvinili policisté ze špionáže, dozorující žalobce Martin Malůš ale její stíhání zrušil a kauzu odložil. Malůš to ČT napsal s tím, že žena se nedopustila trestného činu. Manželé Šapošnikovi podle policie zajistili doklady k návštěvě skladů dvěma agentům ruské vojenské rozvědky GRU, kteří výbuchy způsobili. Šapošnikovi zapojení do explozí opakovaně odmítli.
23. 7. 2024|

Ukrajinci usilují o obnovu energetické infrastruktury

Ukrajinská energetika funguje pouze na padesát procent loňského výkonu. Na vině jsou pravidelné útoky ruské invazní armády na tuto infrastrukturu. Štáb ČT natáčel v jedné z tepelných elektráren, která je nyní schopna generovat teplo pouze do sousední vesnice. Kdysi přitom patřila ke klíčovým v regionu. I proto si ukrajinská vláda klade otázku, jak po masivních útocích přežít příští zimu.
23. 7. 2024|

Místo v Budapešti jednání v Bruselu. EU reaguje na kroky Maďarska

Srpnové jednání unijních ministrů zahraničí se uskuteční v Bruselu, nikoli v Budapešti. Rozhodnutí oznámil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, reagoval tak na maďarský postoj k válce na Ukrajině. V maďarské metropoli se mělo na konci srpna uskutečnit neformální jednání ministrů zemí Evropské unie, označované jako Gymnich.
22. 7. 2024Aktualizováno23. 7. 2024, 00:06|

O kapacitách rozhodují firmy, reaguje Německo na obvinění, že omezuje plyn do Česka

Německé ministerstvo hospodářství uvedlo, že o rezervaci možných kapacit toku plynu rozhodují příslušné plynárenské a tranzitní společnosti. Reagovalo tak na nedávné obvinění českého ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN), že si Německo hromadí plyn určený Česku, a to v době, kdy se země snaží zbavit energetické závislosti na Rusku.
22. 7. 2024|

Kyjev zčásti odřízl Slováky a Maďary od ruské ropy. Konejte, vyzvaly země Brusel

Budapešť a Bratislava narychlo hledají alternativní dodavatele „černého zlata“ poté, co Ukrajina zpřísnila sankce vůči ruskému Lukoilu a zakázala tranzit ropy přes své území. Podle expertů hrozí problémy zejména v Maďarsku, kde může v příštích týdnech dojít k rychlému růstu cen i blackoutům. Obě země se obrátily na Evropskou komisi, podle maďarské diplomacie má tři dny na to, aby konala, poté se Budapešť obrátí na soud. Slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár tvrdí, že Kyjev porušil asociační dohodu mezi Ukrajinou a EU.
22. 7. 2024Aktualizováno22. 7. 2024, 17:52|

Ruský soud poslal na 6,5 roku do vězení novinářku Kurmaševovou

Ruský soud poslal na 6,5 roku do vězení rusko-americkou novinářku Alsu Kurmaševovou, která dříve žila v Česku. Uznal ji vinnou z šíření tvrzení, která ruské úřady nazývají „lživými informacemi o ruské armádě“. Informovala o tom agentura AP s odkazem na soudní záznamy i ruské úředníky. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti) ujistil, že tuzemská diplomacie bude pokračovat v boji za propuštění novinářky a za spravedlnost pro další politické vězně.
22. 7. 2024|

Móda vznikla před 40 tisíci lety na Sibiři, naznačuje studie

Kdy vznikla móda? Na tuto otázku se pokusil odpovědět tým archeologů a antropologů. Dospěli k tomu, že nástup módy je spojený s jehlami, které měly ouško na snadné provléknutí šlach či nití.
22. 7. 2024|

Harrisová by byla snadnější soupeř než Biden, reaguje Trump

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump se domnívá, že americká viceprezidentka Kamala Harrisová by byla v listopadových prezidentských volbách v USA snazší soupeř než prezident Joe Biden, který se kandidatury vzdal. Bývalý prezident Trump to řekl v rozhovoru s televizí CNN. Bidena označil za nejhoršího prezidenta v historii Spojených států.
21. 7. 2024Aktualizováno22. 7. 2024, 01:09|