Donbas po zásahu ruské armády připomíná peklo, řekl Zelenskyj. Rusové podle Ukrajinců zasáhli školu

Nahrávám video

Donbas zničila ruská armáda tak, že tato někdejší průmyslová oblast na východě Ukrajiny nyní připomíná peklo, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Obvinil agresora, že se snaží zabít co nejvíce Ukrajinců a záměrně zemi způsobit co největší hmotné škody. Šéf Luhanské oblasti uvedl, že Rusové při ostřelování Severodoněcku zasáhli školu, kde se skrývalo dvě stě lidí včetně dětí. Útok si vyžádal nejméně tři oběti. Ruský voják obžalovaný ze zabití ukrajinského civilisty v pátek u soudu v Kyjevě řekl, že svého činu lituje a že neměl v úmyslu zabít.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

Zelenskyj ve videoposelství v noci na pátek uvedl, že zatímco ukrajinské síly pokračují v osvobozování Charkovské oblasti, Rusko se snaží vyvíjet ještě větší tlak v Donbasu. „Je tam peklo, a to bez přehánění,“ citovala jej agentura Reuters. Prezident také připomněl, že při čtvrtečním „brutálním a naprosto nesmyslném bombardování“ města Severodoněck bylo zabito nejméně dvanáct lidí. „Donbas je zcela zničen,“ dodal.

„Blíží se završení osvobození Luhanské lidové republiky,“ sdělil ruský ministr obrany Sergej Šojgu podle Interfaxu kolegům na schůzi představitelů ruského ministerstva obrany. „Ruské ozbrojené síly společně s jednotkami národních milic Luhanské a Doněcké republiky pokračují v rozšiřování kontroly nad územím Donbasu,“ prohlásil.

Ukrajinu podle Zelenského stojí vedení války měsíčně zhruba pět miliard dolarů (117 miliard korun). V této souvislosti vyzval zahraniční partnery Ukrajiny, aby nevnímali pomoc Kyjevu jako dodatečné výdaje nebo dary, nýbrž jako „příspěvek k jejich vlastní bezpečnosti“. Ukrajina chrání ostatní země před válkou, dodal podle agentury DPA.

Ofenziva v doněckém směru

Ruské invazní jednotky zesílily ofenzivu a útočné operace v doněckém směru, aby zlepšily svou taktickou situaci v některých oblastech, uvedl v pátek generální štáb ukrajinské armády ve své situační zprávě o vývoji bojů. Velení ukrajinské armády zároveň tvrdí, že současně na některých částech fronty ukrajinské ozbrojené síly postup okupačních vojsk zastavily.

„Hlavní pozornost ruského nepřítele se soustředila na doněcký směr, kde použil letectvo, dělostřelectvo a minomety,“ uvádí ukrajinský generální štáb. Invazní jednotky podle něj pokračují v ofenzivě v oblasti Severodoněcku, který se nachází v Luhanské oblasti.

„V oblasti Severodoněcku nepřítel provedl útočné akce, utrpěl ztráty a stáhl se na dříve obsazené pozice. V okolí osady Toškivka pokračují boje,“ sdělil štáb, který zároveň hlásí, že invazní jednotky ostřelovaly civilní infrastrukturu v některých obcích u Slovjansku.

V Charkovské oblasti se podle něj ruské jednotky soustředily na udržení obsazených pozic. „Hrozba raketových a bombových útoků na civilní a vojenskou infrastrukturu z území Běloruské republiky přetrvává,“ dodalo velení ukrajinské armády.

Podle štábu ruské síly také opět budují pontonový most přes řeku Severní Doněc. Most ruští vojáci staví tentokrát u vesnice Jaremivka zhruba dvacet kilometrů jihovýchodně od Izjumu. Jejich předchozí pokusy o přemostění stejné řeky u obce Bilohorivka skončily neúspěchem, připomíná ruskojazyčný server BBC.

Oběti v Severodoněcku

Guvernér Luhanské oblasti Serhij Hajdaj v pátek uvedl, že ruské jednotky v Severodoněcku zasáhly školu, kde se ukrývaly dvě stovky lidé včetně dětí. Tři lidé během útoku zahynuli. Policie se nyní snaží lidi převézt do nového úkrytu. Hajdaj v pátek dopoledne uvedl, že jenom v Luhanské oblasti bylo při ruském ostřelování za 24 hodin zabito 13 civilistů.

Šéf severodoněcké vojensko-civilní administrativy Oleksandr Strjuk v pátek uvedl, že ve městě zůstává okolo 15 tisíc lidí, kteří jsou pod neustálou palbou ruských jednotek. Na sedmdesát procent obytných budov ve městě je podle něj zničeno nebo poškozeno, napsala agentura Unian.

Exploze slyšeli lidé také v přístavním městě Mykolajiv na jihu země, napsal v pátek večer na svém webu list RBK-Ukrajina s odvoláním na vyjádření starosty Oleksandra Senkevyče. Ten vyzval obyvatele města k opatrnosti: „Držte se raději dál od oken!“ napsal v aplikaci Telegram po vyhlášení leteckého poplachu. Podle oblastního gubernátora Vitalije Kima byl po ruském zásahu blíže neupřesněného zařízení cítit čpavek.

Očekává se zdlouhavý proces

Britské ministerstvo obrany ve své pravidelné analýze uvedlo, že jakmile Rusko zajistí jihoukrajinské přístavní město Mariupol, pravděpodobně přesune své síly, aby posílilo operace na Donbase. Zároveň se domnívá, že houževnatý ukrajinský odpor v Mariupolu od začátku ruské invaze pro Moskvu znamená nutnost obnovit a znovu vybavit jednotky v oblasti. To může být při důkladném provedení dlouhý proces.

„Ruští velitelé jsou však pod tlakem, aby prokazatelně dosáhli operačních cílů. To znamená, že Rusko pravděpodobně přerozdělí své síly rychle, bez odpovídající přípravy, což představuje riziko dalšího oslabení,“ uvádí britské ministerstvo. Podle Britů se zatím zřejmě vzdalo až sedmnáct set ukrajinských obránců Mariupolu, kteří zůstávali v tamních ocelárnách Azovstal, jež představují poslední baštu ukrajinského odporu ve městě. Velitel pluku Azov uvedl, že obránci Azovstalu dostali příkaz zastavit boje.

Dnipro se snaží fungovat

Ve městě Dnipro se aktuálně nachází zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín. Ten popsal, že se úřady v Dnipru snaží udržet město v „normálním“ chodu, obchody i služby fungují, jezdí MHD a lidé také chodí běžně do práce. Jsou tam ale tisíce uprchlíků, řekl.

Místní se jim snaží pomáhat, nabízejí například přístřeší, uvádí Dorazín. Sám s několika lidmi opakovaně vyrazil na východ k frontě, aby tam dovezl chleba a další potřebné zboží. Tyto cesty jsou podle něj možné díky lidem, kteří jsou v kontaktu třeba i s příslušníky obrany a vědí, kam se dá projet, či kde je to už příliš nebezpečné.

„Zpátky vezeme lidi, kteří odtamtud prchají. Někteří nechtějí, někteří tam chtějí zuby nehty zůstat, ve svém rodném ve městě, ve svém bytě nebo alespoň poblíž. Ale jiní jedou s námi a my je potom vezeme do městeček kolem, která jsou dál od fronty, a tam je předáváme příbuzným, známým nebo nějakým organizacím, které se o ně postarají,“ popsal Dorazín.

Nahrávám video

Proces s ruským vojákem

V Kyjevě pokračuje proces s ruským vojákem obžalovaným ze zabití ukrajinského civilisty. „Je mi to opravdu líto,“ řekl u soudu Vadim Šišimarin. „Lituji toho, co jsem udělal. Byl jsem v té situaci nervózní. Nechtěl jsem zabít,“ dodal mladý muž s oholenou hlavou, který je u soudu ve skleněné ochranné kóji.

Šišimarin je souzen kvůli tomu, že v prvním týdnu války zabil výstřelem do hlavy dvaašedesátiletého muže ve vesnici Čupachivka v Sumské oblasti na severovýchodě země. Jde o první proces svého druhu od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Prokuratura ve čtvrtek navrhla doživotní trest, verdikt se očekává v pondělí.

Podle obhájce je Šišimarin nevinný. „Na základě předložených důkazů a svědectví se domnívám, že pan Šišimarin není vinen z trestného činu, z něhož je obviněn,“ řekl obhájce Viktor Ovsjannikov ve své závěrečné řeči a požádal soudce, aby jeho „klienta zprostili viny“. Šišimarin podle obhájce dostal přímý rozkaz, který nejprve odmítl uposlechnout. Nakonec poslechl jen kvůli obavám o vlastní život. Zdůraznil také, že se Šišimarin sám vzdal ukrajinské straně a skutky nepopírá. 

Svárovský: Ukrajina zvítězi a osvobodí své území

Vedoucí programu bezpečnostních strategií Evropské hodnoty Martin Svárovský (KDU-ČSL) soudí, že boje nyní dostupují do kulminační fáze. „Operace se téměř zastavila a i ty ruské cíle se neustále snižují.“ Dokládal to na tom, že se nepodařilo obklíčit například města Slavjansk a Kramatorsk.

„V některých místech už Ukrajinci přešli do protiofenzívy, jejíž rozsah se bude zřejmě ještě zvětšovat,“ řekl. Poukázal také na to, že se Ukrajinci chystají na distribuci dalších západních zbraní.

Svárovský si myslí, že Rusko prohraje. Ukrajina zvítězí, své území osvobodí, „půjde ještě dál za hranici, která tu byla 24. února 2022.“ Neví však, jak dlouho to bude trvat a jaké si to vyžádá nároky. Dodal, že Rusko v dohledné době ztratí chopnost ohrožovat své sousedy, byť ne navždy. Přišlo totiž o značnou část svých vojáků, tanků či bojových vozidel. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Poražená proruská arménská strana žádá zrušení výsledků voleb

Proruská arménská opoziční strana Silná Arménie požádala ústřední volební komisi, aby zrušila výsledky nedělních parlamentních voleb, píše Reuters. Volby vyhrála strana Občanská smlouva současného premiéra Nikola Pašinjana.
před 6 mminutami

SpaceX vstupuje na burzu

Na trhu Nasdaq se v pátek začíná obchodovat s akciemi americké společnosti SpaceX (plným názvem Space Exploration Technologies). Firma, kterou založil a vede miliardář Elon Musk a která se zaměřuje na raketovou techniku, satelitní síť Starlink a na rozvoj umělé inteligence (AI), si dala za cíl získat z primární veřejné nabídky akcií (IPO) 75 miliard dolarů (1,57 bilionu korun). Jde tak o největší IPO všech dob.
před 23 mminutami

USA chtějí stáhnout třetinu svých stíhaček v Evropě, píše NYT

Spojené státy chtějí výrazně omezit své síly v Evropě, mimo jiné snížit o třetinu počet stíhaček F-16 a F-15E či stáhnout tankovací letouny. Napsal o tom s odvoláním na nejmenované evropské představitele list The New York Times (NYT), který deklaroval, že rovněž viděl část dokumentu, ve kterém Washington o svých plánech informoval evropské spojence. Změny se dotknou i nasazení námořních sil, včetně misí letadlové lodě či ponorky schopné odpalovat rakety. O některých z plánovaných kroků informoval už dříve list Die Welt.
08:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

El Niňo je tady. Meteorologové předpovídají, co přinese

Američtí meteorologové oficiálně potvrdili výskyt meteorologického jevu El Niňo, který přispívá k nárůstu teplot po celém světě a je spojen se suchem i povodněmi. Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) uvedl, že podmínky pro El Niňo se vyvinuly v posledním měsíci, o čemž svědčí nadprůměrné teploty mořské hladiny ve středním a východním Pacifiku v oblasti rovníku.
před 2 hhodinami

Ukrajinské i ruské úřady hlásí mrtvé a zraněné po nočních útocích

Ruské útoky v ukrajinské Sumské oblasti v noci na pátek zabily člověka a dalšího zranily, uvedla místní vojenská správa. Další zásahy Ukrajinci hlásili z Mykolajivu a Kyjevské oblasti. Gubernátoři tří ruských oblastí hlásí ukrajinské útoky, v Brjanské oblasti mluví o dvou mrtvých.
07:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelské údery na Týr vyhnaly z města i libanonské křesťany

Zvířený prach na horizontu znamená postupující izraelské jednotky. Z deset kilometrů širokého pásu jižního Libanonu, který od března okupují, se Izraelci dostávají hlouběji do území ovládaného teroristickou skupinou Hizballáh. Radikální hnutí chtějí zničit, nebo aspoň omezit jeho schopnost terorizovat raketami a drony izraelské civilisty. Postup teď dopadl na starobylé město Týr.
před 3 hhodinami

Jihokorejský soud uložil exprezidentu Junovi třicetiletý trest v dronové kauze

Jihokorejský soud v pátek uložil bývalému prezidentovi Jun Sok-jolovi třicetiletý trest za to, že vydal příkaz k dronové operaci nad severokorejskou metropolí Pchjongjangem s cílem zvýšit napětí s KLDR a vytvořit tak záminku k vyhlášení stanného práva v prosinci 2024. Informovala o tom agentura Jonhap.
05:18Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V EU začíná platit migrační pakt, Česko má výjimku kvůli ukrajinským uprchlíkům

Ve všech členských státech Evropské unie začal platit migrační a azylový pakt přijatý v květnu 2024. Podle Evropské komise má přinést silnou ochranu vnějších hranic, spravedlivá a pevná azylová pravidla a rovnováhu mezi solidaritou a odpovědností. Česko se při hlasování před dvěma lety zdrželo, loni pak získalo výjimku z povinného principu solidarity.
01:30Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...