V Česku dostalo vízum téměř 218 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

Česko udělilo lidem zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu doposud téměř 218 tisíc víz. V úterý jich přibylo zhruba 5100. Ministerstvo vnitra o tom informovalo na Twitteru. Uprchlíci před válkou dostávají od úterý víza za účelem dočasné ochrany, která nahradila dosud vydávaná speciální dlouhodobá víza. Mohou tak pobývat na území České republiky až rok. Počet uprchlíků ve vlacích do Česka klesá, stále však jde podle Českých drah o tisíce lidí denně. Ambulance pro uprchlíky z Ukrajiny zřídila už většina fakultních nemocnic.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

Podle úterního vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) přišlo od zahájení ruské vojenské invaze do České republiky zatím kolem 300 tisíc běženců. Na cizinecké policii a v asistenčních centrech se zaregistrovalo téměř 117 tisíc z nich. Svůj pobyt nemusí nahlašovat děti do 15 let, kterých je podle posledních údajů ministerstva vnitra mezi uprchlíky přes 35 procent. V úterý se nahlásilo 3200 lidí.

Nejvíce běženců zůstává stále v Praze, jejich počet se podle statistik ministerstva vnitra blíží 53 tisícům. Za úterý odbavilo asistenční centrum v hlavním městě 1538 žadatelů o pomoc, o 45 procent méně než před týdnem. K registraci do jiných středisek bylo převezeno 76 lidí. Asistenční centrum, které je společné pro hlavní město a střední Čechy, poskytlo od začátku svého fungování pomoc více než 52 500 Ukrajincům prchajícím před ruskou invazí.

Mezi lidmi prchajícími před ruskou invazí nadále převládají z téměř 80 procent ženy. Dětí do 18 let je zhruba 43 procent.

Radnice musí mimo jiné vyřešit problém s ubytováním uprchlíků. Brno podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) vyčlenilo 118 bytů, kde by Ukrajinci mohli pobývat za snížené sociální nájemné. O tom, kdo konkrétně v nich bude bydlet, rozhodnout městské části, vedení města jim doporučilo, aby do nich umístily zejména rodiny s dětmi, které plánují zůstat ve městě déle a najít si práci. Zdarma město uprchlíkům nabízí ubytování v židenických kasárnách, některých hotelech či internátech.

Od pondělí mohou lidé se speciálním vízem pracovat bez pracovního povolení, mohou také žádat o novou humanitární dávku pět tisíc korun. O víza mohou žádat nejen lidé, kteří z Ukrajiny uprchli po zahájení ruské agrese, ale například i ti, kteří v Česku žijí déle, končí jim pobytové oprávnění a museli by se jinak na Ukrajinu vrátit.

Kvůli migrační vlně projedná vláda ve středu žádost sněmovně o delší trvání nouzového stavu. Zabývat se bude i řadou dalších bodů, které reagují na následky ruské vojenské invaze na Ukrajinu. Rozhodnout by měla například o solidárním příspěvku pro lidi v Česku, kteří ubytují uprchlíky, ale i o bodech týkajících se materiální pomoci Ukrajině. 

Ve vlacích ubývá uprchlíků

Počty uprchlíků z Ukrajiny ve vlacích do Česka v posledních dnech postupně klesají. Nadále jimi ale do země přijíždějí tisíce lidí denně, proti nejvytíženějším dnům v předchozích týdnech jde však zhruba o poloviční úroveň, uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Pokračuje také provoz speciálních vlaků RegioJetu, těmi do Česka zatím přijelo kolem sedmi tisíc běženců.

„Po vrcholu přeprav sledujeme zhruba v posledním týdnu postupný pokles počtu uprchlíků v našich spojích. Současný počet uprchlíků ve vlacích je zhruba na poloviční úrovni proti dnům s největším počtem přepravených osob,“ řekl Šťáhlavský.

Upozornil ale, že i nadále vlaky dopravce jezdí do Česka řádově tisíce lidí, zejména z Polska, Slovenska a také Maďarska. Část z uprchlíků po dojezdu do ČR v zemi dlouho nezůstává a pokračuje do Německa či Rakouska.

Zdravotní péče

Ambulance pro uprchlíky z Ukrajiny, takzvané UA pointy, zřídilo deset z 11 fakultních nemocnic zřizovaných ministerstvem zdravotnictví. Jako poslední je otevře v pátek Thomayerova nemocnice v Praze. Na Facebooku informovala, že půjde o dvě samostatné ambulance pro dospělé a pro děti.  

Vyhrazené ambulance otevírají také některé kraje, například v Ústeckém kraji jsou dvě – v krajském městě a Mostě. Středočeský kraj zase otevřel v příbramské nemocnici pediatrickou ordinaci určenou pro ukrajinské děti. V provozu bude tři dny v týdny (v pondělí, středu a pátek odpoledne), první den jich lékařka původem z Ruska ošetřila sedm.

„Dospělí pacienti s urgentními obtížemi jsou ošetřováni na urgentním příjmu nemocnice. S různou závažností obtíží se zde objeví v průměru tři pacienti denně, někdy jde pouze o předepsání potřebných léků či nějaký méně závažný problém,“ řekl mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota.

Podle stanoviska odborných lékařských společností k péči o uprchlíky z Ukrajiny by jim primární zdravotní péči měly poskytovat zejména ordinace praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost. S novým ukrajinským pacientem se podle zástupců jejich sdružení už v posledních týdnech setkala většina ordinací.

Zásoby potravinové banky

V souvislosti s příchodem uprchlíků z Ukrajiny hlásí větší objem vydávaných zásob české potravinové banky. Podle jejích provozovatelů nejčastěji chybí hlavně cukr nebo olej, nedostatková je také dětská výživa a přesnídávky.

Podle ředitelky Potravinové banky Prahy a Středočeského kraje Věry Doušové může být nárůst objemu vydávaných základních potravin oproti době před uprchlickou vlnou až desetinásobný. „Za únor, tedy před válkou, jsme vydali 106 tun potravin. Za prvních čtrnáct dní v březnu to bylo 360,“ popsala.

Pražská pobočka začne také rozvážet pomoc přímo domů lidem v těžké životní situaci. Těch, kteří si nemohou balíčky potravin vyzvedávat sami, je kolem stovky. Mezi nimi především samoživitelé a senioři. Rozvoz má na starost soukromá přepravní společnost.

Liberec oznámil, že v pátek přestane fungovat sběrné místo humanitární pomoci pro válečné uprchlíky v areálu bývalého výstaviště LVT. Přinést věci pro uprchlíky sice bude možné i dál, ale pokračovat bude pouze v budově Uranu u autobusového nádraží. Podle náměstka primátora Ivana Langra (SLK) se město rozhodlo soustředit sbírku na jednom místě. Budova Uranu má navíc tu výhodu, že je v něm i výdějní místo pro sociální služby, případně jednotlivé uprchlíky, kteří potřebují pomoc. „To na LVT komfortně udělat nejde,“ poznamenal.

Očkování proti covidu

Uprchlíci z Ukrajiny mohou od středy podstoupit test na covid-19 nebo dostat vakcínu proti onemocnění v centru Bohéma v Brně. Společnost Podané ruce tam pro ně otvírá zdravotnické centrum, kde bude praktický lékař, pediatr a psychoterapeutické poradenství.

Odborníci v centru mohou poradit i se závislostmi jako alkohol, kouření nebo jiné návykové látky, uvedla mluvčí Podaných rukou Šárka Halaštová. Péče je zdarma, centrum bude pro Ukrajince na čtyři hodiny otevřeno každý den. 

ČT24 vysílá Události v ukrajinštině již i duálně

Česká televize rozšířila dostupnost vysílání v ukrajinštině. Události je nově možné na ČT24 sledovat v duálním zvuku. Je tedy možné si místo češtiny zapnout ukrajinské tlumočení. Duální vysílání je k dispozici při příjmu běžnou anténou, přes satelit i po kabelu. Volbu zvuku lze aktivovat dálkovým ovladačem. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna řeší usnesení kvůli nejmenování Turka ministrem

Sněmovna by mohla vyzvat prezidenta, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Poslanci by měli projednávat i zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků a novelu ke stabilizaci hospodaření menších zdravotních pojišťoven. Odpoledne čeká poslance volba čtvrtého místopředsedy dolní komory. Jediným kandidátem je předseda opozičního hnutí STAN a bývalý ministr vnitra Vít Rakušan. Opozice opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině.
04:21Aktualizovánopřed 16 mminutami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádné tiskové konferenci to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl podle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do Venezuely posílá letadlo.
před 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů rozebrali sněmovní důvěru Babišově vládě

Čtvrteční vyslovení důvěry vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) a rekordně dlouhé jednání sněmovny o této věci rozebrali v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou zástupci opozice i vládní koalice. „Legitimita, kterou vláda získala, je třešnička na dortu,“ uvedl poslanec David Pražák (ANO). Podle Radka Kotena (SPD) se může vláda s důvěrou naplno pustit do naplňování předvolebního programu. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel uvedl, že se na její vládnutí netěší, zmínil mimo jiné obavy z nezodpovědného hospodaření. Barbora Pipášová (Piráti) a Jan Berki (STAN) komentovali i samotné jednání. Podle Pipášové rozprava nebyla dostatečná, Berki míní, že téměř žádná skutečná debata mezi opozičními poslanci a vládními zástupci neprobíhala. Pozván byl také zástupce Motoristů – ti do debaty ale nikoho nevyslali.
před 1 hhodinou

Prezident Pavel přijel vlakem do Kyjeva

Český prezident Petr Pavel pokračuje druhým dnem v návštěvě Ukrajiny. Ráno přijel vlakem do Kyjeva, kde jej na hlavním nádraží uvítal šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha. Prezident by se měl v pátek setkat se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským a dalšími představiteli země.
08:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Premiér ocenil zisk hlasů všech koaličních poslanců. Šéf ODS uvedl, že jeho důvěru vláda nemá

Poslanci ve čtvrtek večer rozhodli o vyslovení důvěry vládě ANO, SPD a Motoristů, kterou vede premiér Andrej Babiš (ANO). Hlasování předcházela debata, která trvala celkem zhruba 26 hodin čistého času. Babiš na následné tiskové konferenci ocenil zisk hlasů všech 108 koaličních poslanců. Podle expremiéra a předsedy ODS Petra Fialy se nedalo očekávat, že vláda důvěru nezíská. Na síti X Fiala také uvedl, že jeho důvěru nemá.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Komunisté před 55 lety normalizovali poměry. Pomocí lží i vražd

Zpátky k normálu – to byl cíl komunistů po srpnové okupaci v roce 1968. Rozjitřená společnost, která doufala ve změnu, se měla vrátit do doby před obrodným procesem (pražským jarem), takzvaně se normalizovat. Komunisté ale potřebovali vysvětlit a před lidmi obhájit vojenskou invazi z 21. srpna 1968. Posloužit k tomu měl oficiální dokument, který vyšel před 55 lety, byl plný lží a invazi nazýval „bratrskou pomocí“. Vtloukat do hlavy si ho měly i děti ve školách.
před 3 hhodinami

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 4 hhodinami

Banky poskytly loni hypotéky za 406 miliard korun, druhý největší objem za 30 let

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 406 miliard korun, což je meziroční nárůst o 48 procent. Jde o druhý největší objem za 30 let hypotečního trhu v Česku, nejvyšší byl v roce 2021. Nové úvěry bez refinancování stouply loni o 41 procent na 321 miliard korun, což znamenalo také druhý nejsilnější rok. Úrokové sazby v prosinci zůstaly v průměru pod 4,5 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
před 4 hhodinami
Načítání...