TÉMA

Doprava

Ministerstvo chce urychlit zavedení ETCS. Systém dokáže zastavit vlak i snížit jeho rychlost

Ministerstvo dopravy chce urychlit zavedení evropského zabezpečovacího systému ETCS na některých tratích. Šéf resortu Martin Kupka (ODS) to řekl v reakci na srážku vlaků v Pardubicích z minulého týdne, při které zemřeli čtyři lidé a dalších 27 skončilo v nemocnicích. Zařízení teď využívá asi třetina zhruba z dvoutisícovky lokomotiv. V případě potřeby dokáže zastavit vlak nebo snížit rychlost, kterou strojvedoucí nedodržel. Dopravci aktuálně v tuzemsku používají starší systém, který lidské chybě nedokáže zcela zabránit.
včeraAktualizovánopřed 18 h hodinami|

Fotbalová příručka pro českého fanouška na šampionát v Německu

Po zlaté euforii, o kterou se v květnu postarala česká hokejová reprezentace na domácím mistrovství světa, začíná v pátek další z vrcholů extrémně nabitého sportovního roku – mistrovství Evropy ve fotbale. Do sousedního Německa zamíří tisíce tuzemských příznivců. Následující text shrnuje servisní informace, jak se dostat na stadiony v Lipsku a Hamburku, popisuje hromadnou dopravu (MHD) ve zmíněných městech a možnosti parkování. Věnuje se i nařízením od UEFA, doprovodnému programu v Českém domě nebo vysílání České televize.
včeraAktualizovánopřed 22 h hodinami|

Fiala představil výsledky projektu Restart Česka. Zbavili jsme se závislosti na Rusku, řekl

Konference Česko na křižovatce 2 za přítomnosti politiků a podnikatelů představila plán pro růst země v oblastech vzdělání, dostupnosti bydlení či rozvoje v dopravní a energetické infrastruktuře. Premiér Petr Fiala (ODS) také zhodnotil dosavadní vývoj společně se zástupci Hospodářské komory a Svazu průmyslu a obchodu. Podle Fialy se v rámci projektu Restart Česka „udělal obrovský kus práce“ a přidal informaci, že vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik jaderných bloků se v Česku bude stavět.
včeraAktualizovánovčera v 14:12|

Na Rock for People míří desítky tisíc hudebních fanoušků. Policie posílí hlídky, dráhy přidají vlaky

V Hradci Králové finišují přípravy na letošní festival Rock for People, který se koná od 12. do 15. června. Do areálu tamního letiště míří až čtyřicet tisíc lidí. Policie v souvislosti s festivalem posílí hlídky, které budou dohlížet zejména na dopravu. Návštěvníky do areálu dopraví bezplatná kyvadlová autobusová linka, která bude vyjíždět z vlakového i autobusového nádraží. Dopravu do Hradce Králové posílí také České dráhy.
včera|

Oprava průtahu Mikulovem komplikuje cestu mezi Vídní a Brnem

Průtah Mikulovem, kterým prochází silnice první třídy spojující Vídeň a Brno, bude až do 25. června ve směru do Brna neprůjezdný. Silničáři tam v neděli zahájili opravu vozovky, řidiči tak musejí jet po objížďce ulicemi města, informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). V tomto týdnu budou silničáři pracovat v úseku ve směru na Brno, příští týden se přesunou na opačný směr.
10. 6. 2024|

Kruhových objezdů v Česku přibývá. Některé jsou špatně postavené, upozorňují výzkumníci

V Česku přibývá kruhových objezdů. Nahrazují křižovatky ve městech i u dálničních tahů. Jen Ředitelství silnic a dálnic jich za poslední dva roky postavilo padesát. Podle něj jsou bezpečnější a zajišťují rychlejší průjezd aut. Centrum dopravního výzkumu ale upozorňuje, že ne vždy jsou na vhodných místech a správně postavené.
8. 6. 2024|

Vlaky jezdí po tragické nehodě v Pardubicích bez omezení

Na trati v Pardubicích, kde se ve středu pozdě večer srazil rychlík s nákladním vlakem, se po více než 40 hodinách začalo odpoledne jezdit bez omezení. Novinářům to oznámil mluvčí hasičů Správy železnic Martin Kavka. Zbytek vraku osobního vagonu, který dosud po nehodě na trati zůstával, je posunutý stranou a bude se odklízet v pondělí, dodal. Plně se tak uvolnila cesta pro vlaky na hlavní koridorové trati mezi Prahou a Moravou.
7. 6. 2024Aktualizováno7. 6. 2024, 19:50|

Na D1 u Koberovic musí firma opravit prasklinu. Dva víkendy tam bude omezený provoz

Po dva nadcházející víkendy bude na osmdesátém kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu částečně omezen provoz. Důvodem je záruční oprava vozovky. Ředitelství silnic a dálnic reklamovalo u zhotovitele prasklý povrch. Úsek páteřní dálnice prošel modernizací v letech 2017 a 2018.
7. 6. 2024|

Nehoda v Pardubicích ukázala, že je nejvyšší čas na zavedení ETCS, řekl ministr dopravy Kupka

Železniční nehoda v Pardubicích, při které ve středu pozdě večer zemřeli čtyři lidé, ukázala, že je nejvyšší čas zavést v Česku evropský zabezpečovací systém ETCS. V Interview ČT24 to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Termín 1. ledna 2025 je podle něj závazný a musí se stihnout, na některých tratích by podle něj mohl systém fungovat už na podzim. Ministr také vyzdvihl práci složek Integrovaného záchranného systému při nehodě vlaků, řekl, že je to jedna z věcí, na kterou může být Česko hrdé.
6. 6. 2024|

Expres projel návěstidlo zakazující jízdu. Inspekce vyšetřuje, zda šlo o závadu, nebo chybu

Osobní expres společnosti RegioJet při nehodě v Pardubicích projel návěstidlo zakazující jízdu. Uvedla to Drážní inspekce. Zda šlo o technickou závadu, nebo lidskou chybu, nyní vyšetřuje. Zabezpečovací systém ETCS, který dokáže mimo jiné zabránit jízdě vlaku na červenou nebo regulovat jeho rychlost, je sice v pardubickém železničním uzlu nainstalovaný, zatím ale není aktivní. Do provozu by měl být uveden na podzim, sdělila mluvčí Správy železnic (SŽ) Nela Eberl Friebová. V Pardubicích se ve středu večer srazil expres s nákladním vlakem. Při nehodě zemřeli čtyři lidé a 27 dalších skončilo v nemocnicích.
6. 6. 2024Aktualizováno6. 6. 2024, 14:22|

Nové štítky na přejezdech mají pomoct řidičům, kteří uváznou v kolejišti

Železniční přejezdy v Česku mají být bezpečnější. Řidičům, kteří na kolejích mezi závorami uváznou, mají pomoci nové reflexní štítky, na kterých je uvedena tísňová linka i číslo daného přejezdu. Momentálně štítky instaluje Správa železnic. Jen loni zemřelo na přejezdech 35 lidí, letos jich ke konci května bylo už jedenáct.
6. 6. 2024|

Řidič kamionu zřejmě zavinil nehodu deseti vozů na D1 a utekl. Podle policistů mohl jednat úmyslně

Středeční nehodu deseti vozů na D1 nedaleko exitu Brno-jih zřejmě zavinil řidič kamionu. Podle policie mohlo být jeho jednání úmyslné. Narazil kamionem do aut před sebou a z místa nehody utekl. Nedaleko se zmocnil jiného vozu, se kterým také havaroval. Podle policie měl pozitivní test na drogy. Na dálnici se utvořily několikakilometrové kolony. Záchranáři ošetřili čtyři zraněné.
5. 6. 2024Aktualizováno5. 6. 2024, 15:48|

ŘSD zamítlo námitky Budimexu proti vyloučení z tendru na stavbu příhraničního úseku D11

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zamítlo námitky polské stavební společnosti Budimex proti jejímu vyloučení z výběrového řízení na stavbu úseku D11 z Trutnova na státní hranici s Polskem. Na síti X to uvedl šéf ŘSD Radek Mátl. Společnosti nyní běží lhůta pro podání přezkumu postupu ŘSD k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Budimex už dříve uvedl, že si za nabídkou stojí.
5. 6. 2024|

Brno důrazněji upozorní řidiče na třicítku

Brno bude důrazněji upozorňovat řidiče na místa, kde mohou jet jen třicetikilometrovou rychlostí. V ulicích, které jsou označené svislými značkami, proto silničáři zakreslí i vodorovné. Začali s tím ráno, a to na křižovatce nedaleko Mendlova náměstí.
4. 6. 2024|

Stavba Dvoreckého mostu v Praze komplikuje dopravu

S dopravními omezeními na Podolském nábřeží v Praze bude třeba počítat až do konce listopadu. Souvisí to se stavbou nového Dvoreckého mostu. Zatím jsou hotové opěry na obou březích a připravuje se betonování dvou založených pilířů v korytě Vltavy.
4. 6. 2024|

Brněnští řidiči se potýkají s dalšími omezeními. Zúžil se průjezd Svatoplukovou, rozšiřuje se Šámalova

Dvě nová omezení komplikují dopravu na Velkém městském okruhu v Brně. Silničáři o víkendu zúžili Svatoplukovu ulici u židenických kasáren a uzavřeli blízkou Karlovu ulici. V pondělí ráno se tam tvořily dlouhé kolony, vozy MHD nabíraly skoro hodinová zpoždění. V pondělí přitom začaly stavební práce i na rozšíření Šámalovy ulice a úpravě tramvajové trati v Zábrdovické ulici, které potrvají dva roky.
3. 6. 2024|

Radbuza ve Staňkově je dál na třetím stupni. V Praze uzavřeli protipovodňová vrata na Čertovce

Vydatný déšť nadále zvedá hladiny řek v Česku. Situace je nejhorší na jihozápadě Čech. Třetí stupeň povodňové aktivity je aktuálně na Radbuze ve Staňkově, druhý stupeň pak na Úhlavě ve Štěnovicích. Ve Lhotě u Plzně hladina dál stoupá, k dosažení třetího stupně jí chybí asi čtyři centimetry. V Praze se kvůli vyšší hladině Vltavy uzavřela protipovodňová vrata na Čertovce. Pondělní bouřky by podle meteorologů mohl opět provázet přívalový déšť, výstraha je pro východní a jižní část republiky do úterního poledne.
3. 6. 2024Aktualizováno3. 6. 2024, 20:10|

Práce na Wonkově mostě i Poděbradské v Pardubicích komplikují dopravu

Místo čtyř jízdních pruhů budou do října příštího roku na Wonkově mostě v Pardubicích průjezdné jen dva v každém směru. Jeho modernizace komplikuje průjezd od soboty, i menší nehoda se výrazně projeví na plynulosti provozu. Kolony způsobuje i uzavírka Poděbradské ulice, silničáři tam napojují severovýchodní obchvat.
3. 6. 2024|

Doba letních dovolených se blíží, dopravce už část spojů k moři vyprodal

Sezona dovolených se blíží. A právě léto chce mnoho lidí strávit u moře. Kromě ubytování tvoří významnou položku rozpočtu doprava. Ta, která se vyplatí do jedné destinace, nemusí být výhodná do jiné. V červnu dopravci zavádějí letní spoje nebo posilují ty do žádaných destinací. Češi tradičně nejčastěji jezdí do Chorvatska, Itálie, na oblibě nabývají ale i polské pláže u Baltu.
2. 6. 2024|

Mrtvý hasič a protržené hráze. Jih Německa nadále sužují záplavy

Záplavy na jihu Německa způsobují vlivem silných dešťů komplikace v železniční, silniční i říční dopravě. Na některých místech během jednoho dne spadlo takové množství srážek, kolik běžně naprší během celého měsíce. Lidem v postižených regionech pomáhají záchranné složky. Zásah v zatopené oblasti si ovšem vyžádal jeden život – na jihu Bavorska zemřel při zásahu dobrovolný hasič. Silné deště a bouřky jsou od pátku také na severu Itálie, kde rozvodněná řeka strhla do vody dvě ženy. Nehodu nepřežily.
2. 6. 2024|

V Pardubicích skončila modernizace železničního uzlu. Začaly opravy nádražní budovy

Správa železnic (SŽ) dokončila v Pardubicích modernizaci železničního uzlu za sedm miliard korun bez DPH. Práce trvaly od září 2020. Zahrnovaly opravy nástupišť a vybudování páté platformy. Uzel má nové zabezpečovací zařízení, trakční vedení nebo mosty. Vznikla také nová zastávka Pardubice centrum a železniční lávka. SŽ v pátek zároveň zahájila rekonstrukci hlavní nádražní budovy za jednu miliardu korun.
31. 5. 2024Aktualizováno31. 5. 2024, 14:26|

Most přes dálnici D2 v Brně je v havarijním stavu. Silničáři omezili provoz

Jihomoravští silničáři museli od pátku uzavřít část mostu přes dálnici D2, který spojuje nákupní centra na obou stranách dálnice a je spojnicí pro Modřice s brněnskou městskou části Chrlice. Důvodem je havarijní stav, který zjistili při pravidelné prohlídce před několika dny, uvedl ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.
31. 5. 2024|

Brněnský dopravní podnik zakázal hudbu v kabině řidičů. Odboráři chtějí nařízení zvrátit

Brněnský dopravní podnik zakázal svým řidičům poslouchat při řízení hudbu i mluvené slovo. Důvodem jsou podle něj množící se stížnosti od cestujících. Na nařízení si teď stěžují odbory, vadí jim, že je o novince nikdo neinformoval předem. Vedení brněnského dopravního podniku naopak tvrdí, že zákaz poslouchání hudby byl předem projednán přímo s odboráři.
29. 5. 2024|

Pražský okruh potřebujeme, shodli se Kupka a Havlíček. Podle urbanisty zastaralý pohled

Celkem patnáct let trvalo, než se nyní opět rozjela dostavba Pražského okruhu. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a jeho předchůdce Karel Havlíček (ANO) se shodli v Událostech, komentářích, že Česká republika ho potřebuje i vzhledem k vysokému nárůstu automobilové dopravy. Navíc podle nich uleví Praze od tranzitní dopravy. Architekt a urbanista Peter Bednár oba upozornil, že okruh nejenom zhorší dopravní situaci v hlavním městě, ale také život v historickém centru.
25. 5. 2024|