Rubrika Jihomoravský kraj

Kraje plánují pro letošek větší investice, čekají ale na změny v rozdělování daní
Většina krajů chce letošní rok více investovat – do škol, nemocnic nebo silnic. Celkem se správy krajů chystají vynaložit přes 64 miliard korun. Souběžně s tím finišují debaty o dělení daní mezi stát a samosprávy, možné úpravy by totiž mohly přinést hejtmanům další peníze. Pokud současný systém nedozná změn, zvažuje Středočeský kraj ústavní stížnost.
ČT24, mlu
Před dvěma lety Žeňa do školy v Česku nechtěl, teď už ukrajinský hoch zvládá češtinu bez problémů
Přes 40 tisíc uprchlíků žije dva roky po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu na území Jihomoravského kraje se statutem dočasné ochrany. Ve Zlínském kraji je to podle údajů ministerstva vnitra zhruba jedenáct a půl tisíce lidí. Větší část příchozích, kteří v obou krajích zůstali, tvoří ženy a děti. Právě ty si musely ve školách zvykat na nové kamarády a neznámý jazyk.
ČT24, pez
Umělec Marian Palla rekapituluje v Malém nekonečnu i díky krtkům
Brněnský výtvarník, spisovatel a hudebník Marian Palla rekapituluje v brněnské Fait Gallery svou tvorbu za více než půlstoletí. Výstavu obrazů, vytvořených převážně z hlíny, pojmenoval Malé nekonečno.
ČT24, ČTK, jab
Křížení dálnic na jihu Brna čeká přestavba kvůli vysokorychlostní železnici. Změny se dotknou firem v okolí
Křížení dálnic D1 a D52 dostane novou podobu. Ještě loni přitom Ředitelství silnic a dálnic tvrdilo, že křižovatku na jihu Brna ponechá ve stávající podobě. Změnu, plánovanou nejpozději za tři roky, si ale vyžádala Správa železnic. Oblastí totiž pravděpodobně povede vysokorychlostní trať. Stavební práce se dotknou i firem v okolí křižovatky.
ČT24, pes
On-line přenos
Krátce z Jihomoravského kraje
Pondělí 26. února 2024
10:48

Silnice první třídy mezi Pohořelicemi a Lechovicemi, tedy podstatná část hlavního tahu z Brna na Znojmo, bude mít v budoucnu střídavý třípruh. Díky tomu se výrazně zvýší kapacita vytížené silnice, na které se poměrně často stávají i vážné dopravní nehody, sdělilo ŘSD.

Pondělí 26. února 2024
Neděle 25. února 2024
16:48

Umělci budovy v bývalém vojenském areálu na Kraví hoře v Brně zatím nevyklidí. Chtějí úřední výzvu revidovat. Dovnitř ale nechodí, přibyla tam cedulka se zákazem vstupu, řekl zástupce společenství Radovan Přikryl. Takzvané likusáky měli umělci opustit do neděle, v týdnu jim to oznámilo vedení Brna, které podle mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka plní požadavek stavebního úřadu.

Neděle 25. února 2024
Sobota 24. února 2024
17:05

Kolem tisícovky lidí se dnes odpoledne podle odhadu ČTK sešlo na náměstí Svobody v Brně, aby podpořilo Ukrajinu. Ve výzvě řečníci apelovali na Evropu, aby v podpoře této země nepolevila. Program v Brně společně nachystaly Institut Paměti národa Brno, Ukrajinská iniciativa jižní Moravy a další spolky, a to s podporou ukrajinského konzulátu v Brně.

Sobota 24. února 2024
Pátek 23. února 2024
20:05

Regionální politici se zástupci dopravců ve Velkých Opatovicích dnes řešili, jak zajistit co nejlepší dopravní obslužnost území, kde se setkávají hranice Pardubického, Olomouckého a Jihomoravského kraje. Od dubna by zde mohl začít působit nový dopravce, který nyní žádá o licenci.

Události v regionech: Dopravní obslužnost na pomezí Pardubického, Olomouckého a Jihomoravského kraje (zdroj: ČT24)
18:25

Účastníci konference v Brně dnes hledali odpověď na otázku, jak dosáhnout rovných podmínek při vzdělávání romských žáků a jak bojovat proti etnické segregaci ve školách. V Česku je 130 škol, které navštěvuje víc než 30 procent Romů. To je podle odborníků špatně a na zlepšení by podle nich měli pracovat zákonodárci, ředitelé škol i rodiče.

13:33

Provoz na dálnici D1 na 168. kilometru směrem na Brno odpoledne omezila nehoda čtyř vozů, tvoří se kolony. Jeden člověk se lehce zranil.

Pátek 23. února 2024
Čtvrtek 22. února 2024
14:57

Vedení Jihomoravského kraje dá na budování cyklostezek a cyklotras letos jedenatřicet milionů korun. Částku, která je o čtrnáct milionů vyšší než loni, schválili zastupitelé. Je sice určená na letošní rok, města a obce ale mají čas peníze utratit do konce roku 2025.