Rubrika Jihomoravský kraj

Česko zasáhly bouřky, hasiči měli stovky výjezdů

Po vysokých teplotách přišly v pátek do Česka bouřky. Nejdřív výrazně zasáhly Jihočeský kraj, dál postupovaly v pásu přes Středočeský kraj, Prahu až k Ústeckému a Libereckému kraji. Večer se pak objevily na Moravě, silná bouřka s deštěm zasáhla například Brno. Meteorologové upozornili na to, že po 20:00 mohou mít některé bouře zejména na Moravě extrémní sílu. Po celém Česku řešili hasiči kvůli bouřkám v pátek na sedm set případů. Pro většinu Moravy a celé Slezsko platí vysoká výstraha před silnými bouřkami až do sobotního rána.

Přestavba železničního uzlu Brno má stát 73 miliard korun

Přestavba brněnského železničního uzlu, jejíž hlavní součástí je přesun hlavního nádraží o kilometr na jih na současné dolní nádraží, by měla stát 73 miliard korun, avizoval generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Centrální komise ministerstva dopravy schválila záměr projektu. Podle Správy železnic by se mělo stavět v letech 2028 až 2035.

Mercedes Dietrichsteinová uspěla ve sporu s Mikulovem o hrobku

Mercedes Dietrichsteinová uspěla s žalobou ve sporu s Mikulovem na Břeclavsku. Krajský soud v Brně rodu pravomocně přiřkl vlastnictví Dietrichsteinské hrobky. Potvrdil rozhodnutí břeclavského okresního soudu z loňského podzimu, proti kterému se Mikulov odvolal. Dietrichsteinové o hrobku přišli po 2. světové válce. Od 90. let je ve vlastnictví Mikulova, který do její opravy investoval desítky milionů korun.

Evropská příroda jednotvárně šedne, ukazuje český výzkum

Rozmanitost rostlin v evropských lesích, mokřadech a na loukách rychle ustupuje jednotvárnosti. Dlouhodobý trend potvrzují data, která shromáždili botanici z Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s více než 250 vědci z většiny evropských zemí. Jde o dosud nejrozsáhlejší soubor dat, který umožňuje hodnotit změny flóry, vegetace a biotopů napříč kontinentem.
On-line přenos

Krátce z regionů

 • 10:25

  Hasiči od brzkého sobotního rána likvidují požár průmyslové haly v Hrobicích na Zlínsku. Jeho příčinu zjišťuje vyšetřovatel hasičů. Zasahuje sedm profesionálních a dobrovolných jednotek. Hasiči předpokládají, že požár způsobil vyšší škodu. Žádné zranění není hlášené.

 • 07:03

  Obyvatelé osmi obcí budou mít po sobotě nová zastupitelstva. Nejjednodušší volbu budou mít lidé v Kovčíně na Klatovsku, kde kandidátku sestavilo jediné osmičlenné uskupení. Ve většině obcí budou mít na výběr ze dvou uskupení. V Pochvalově na Rakovnicku proti sobě stojí šest nezávislých kandidátů, ve Vyšehoří na Šumpersku je jich devět.

 • Sobota 22. června 2024
  Pátek 21. června 2024
 • 21:02

  Silná bouře, která se přehnala nad jižní Moravou, za sebou zanechala popadané stromy i zatopené sklepy. Působí také komplikace v dopravě.

 • 20:35

  Na Vysočině zasahovali hasiči kvůli bouřkám s deštěm v posledních dvou hodinách na třech desítkách míst. Nejvíc práce měli na Třebíčsku, kde ze silnic odklízeli popadané stromy a větve, ve Starči čistili silnici od bahna a kamení.

 • 20:22

  Českem prochází bouřky, kolem osmé hodiny večer byly velmi silné v Brně.

  Záběr z dopravní kamery v Brně na křižovatce Úvoz a Tvrdého
  Zdroj: Brněnské komunikace
 • 19:57

  Hasiči v Libereckém kraji měli navečer kvůli bouřkám přes 70 zásahů. Nejčastěji vyjížděli ke spadlým stromům, a to v 61 případech. Prvního povodňového stupně krátkodobě dosáhla Lužická Nisa v Proseči nad Nisou mezi Libercem a Jabloncem.

 • 19:52

  Myslivci, který loni v listopadu v Ostravě zastřelil dvaapadesátiletého muže, hrozí až šestileté vězení. Policie jej obvinila z trestného činu usmrcení z nedbalosti. Neštěstí se stalo na břehu řeky Odry v městském obvodu Petřkovice. Rybáře, který na místě pytlačil, si myslivec spletl se zvířetem.