Rubrika Jihomoravský kraj

Kontrola lůžkových vozů neodhalila konstrukční vady. Otázkou je ale koroze

Lehátkové vozy stejného typu, ve kterém před měsícem u Pardubic zemřely po srážce vlaků čtyři ženy, nemají konstrukční vady. Potvrdily to zkoušky ve Výzkumném ústavu kolejových vozidel. RegioJet po neštěstí tyto čtyřicet let staré vagony z provozu stáhl. České dráhy (ČD), které mají soupravy ve flotile také, zahájily mimořádné kontroly. Těmi sice vozy prošly, test ale ukázal na další problém – korozi, která může být nebezpečná.

Studenti opět o prázdninách uklízejí Hodonín

Devadesát studentů letos v létě uklízí Hodonín. Přihlásili se na tradiční brigádu. Za hodinu práce dostanou studenti zaplaceno 110 korun, celkem si mohou vydělat přes pět tisíc korun. Ve třech turnusech pomáhají třeba hrabat posečenou trávu nebo čistit chodníky a náměstí. Akci s názvem Studentské zelené město pořádá Hodonín poosmadvacáté.

Invazní rostliny u Nových Mlýnů spásají vodní buvoli

Invazní rostliny u Nových Mlýnů na Břeclavsku začala spásat trojice vodních buvolů. Pomohou tím revitalizovat lokalitu, která je nežádoucími rostlinami postižená. Vodní buvoli jsou podle řešitelky projektu Marie Kotasové Adámkové pro revitalizaci dotyčné lokality velice vhodným druhem, protože mají rádi monokulturu rákosu a na rozdíl od jiných druhů hospodářského dobytka mohou pobývat i na hodně podmáčených plochách.

Nejvyšší soud: Podmínka za znásilňování porušila zákon

Krajský soud v Brně podmíněným trestem za znásilňování nezletilé podle Nejvyššího soudu (NS) porušil zákon. Podmínka je podle jeho rozhodnutí trestem nepřiměřeně mírným, informovala mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Soud reagoval na stížnost ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který ji podal. NS ale nemůže napadené rozhodnutí zrušit. Jeho výrok by však mohl ovlivnit budoucí rozhodování justice v obdobných případech. Rozsudek v případu otčíma, který nezletilou dívku až pětkrát týdně nutil k sexu, vzbudil kritiku a protesty.
On-line přenos

Krátce z regionů

 • 12:37

  Většinu poruch na dodávkách elektřiny, které vznikly v Česku při páteční bouřce, energetici opravili. Kolem poledne zůstávalo bez proudu posledních zhruba 260 míst na Vysočině a v Jihomoravském a Zlínském kraji. Původně jich společnost EG.D evidovala 12 500. 

 • 11:28

  V Česku bude v noci na neděli opět pršet a řeky odvodňující Šumavu, Českomoravskou vrchovinu, Orlické hory či Jeseníky se podle Českého hydrometeorologického ústavu mohou rozvodnit.

 • 10:08

  Ve Spojených státech zemřel v pátek ve věku 99 let americký veterán George Thompson, jeden z posledních veteránů 16. obrněné divize, která v květnu 1945 osvobozovala také Plzeň. Západočeská metropole uctí jeho památku. „Na válečného hrdinu, jenž býval pravidelným hostem Slavností svobody a jednou z nejvýraznějších osobností těchto oslav osvobození, nikdy nezapomeneme,“ řekla mluvčí města Eva Barborková.

 • 10:00

  Po pátečních silných bouřkách zůstává na jihu Moravy, ve Zlínském kraji a na Vysočině bez proudu zhruba 4500 míst, sdělil mluvčí společnosti EG.D Lubomír Budný. Poruchy eviduje i ČEZ, který měl k sedmé ranní podle mluvčí Soni Holingerové bez proudu zhruba 1700 míst. Většina byla na Frýdecko-Místecku a Ostravsku.

 • 08:31

  Divoká Orlice v Orlickém Záhoří, jejíž hladina v pátek pozdě večer překročila nejvyšší, třetí povodňový stupeň, se už vrátila na normální stav. Na Želetavce v Jemnici na Třebíčsku, která v pátek vystoupala na nejvyšší povodňový stupeň, už platí jen bělost, tedy nejnižší stupeň. Ten je na toku i ve Vysočanech na Znojemsku. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

 • 07:52

  Hasiči v Česku v pátek vyjeli k 1200 případům souvisejícím s bouřkami. Nejvíce jich měli na Vysočině a v Jihomoravském a Ústeckém kraji.

 • 06:16

  Na řece Divoká Orlice v Orlickém Záhoří v Královéhradeckém kraji krátce před půlnocí klesla hladina na druhý povodňový stupeň, vyplývá z údajů na webu ČHMÚ.