Rubrika Olomoucký kraj

Není cílem porazit Rusko, ale dostat ho z Ukrajiny, řekl Pavel před zaplněným Staroměstským náměstím v Praze
Tisíce lidí se shromáždily v Praze na Staroměstském náměstí při akci na podporu ukrajinského boje proti ruské agresi. Část přišla v průvodu z náměstí Kinských přes Karlův most. Na shromáždění promluvil prezident Petr Pavel. Lidé si přinesli vlajky Ukrajiny, EU a NATO a transparenty na podporu napadené země. Na náměstí Borise Němcova, kde sídlí ruské velvyslanectví, proběhl koncert Noise for Ukraine. Další akce uspořádali v regionech, všechny se uskutečnily v den druhého výročí otevřeného vpádu ruské armády na Ukrajinu.
ČTK, mvr, mlu
Oleksandra prchla před válkou do Česka. S pomocí firmy, kde pracuje její manžel
Tuto sobotu jsou to přesně dva roky, co ruská vojska vpadla na Ukrajinu. Od té doby přišlo do Česka víc než 360 tisíc ukrajinských uprchlíků. Tři čtvrtiny z nich v tuzemsku našly také práci. A pro zdejší firmy už jsou často nepostradatelnými členy pracovních týmů, mnohdy totiž zastávají pozice, které jsou na českém trhu dlouhodobě nedostatkové.
ČT24, pez
Olomoučtí vědci popsali, jak vzniká nový druh organismu. Sledovali jeho adaptaci na měnící se životní podmínky
Nový výzkum popsal, jak to vypadá, když se z jednoho druhu organismu začnou vytvářet jiné. Podařilo se to u mikroskopické řasy – vědci u ní ukázali, jak získávala nové vlastnosti.
Tomáš Karlík
Křesťanský spolek otevřel centrum pro bývalé vězně. Místní proti službě podepisují petici
Tři klienti už využívají služeb pobytového zařízení pro bývalé vězně v Olomouci. Na Svatém Kopečku ho otevřel křesťanský spolek Druhá míle, postupně nabídne zázemí až dvanácti mužům. Místní obyvatelé s centrem nesouhlasí. Přes tisíc z nich podepsalo petici, jako nezákonnou napadli i registraci služby.
ČT24, gla
On-line přenos
Krátce z Olomouckého kraje
12:28

Dělníci usadili poslední z hlavních nosníků mostu přes řeku Bečvu v rámci stavby estakády dálnice D1 u Přerova, která je dlouhá skoro kilometr. To je zhruba desetina celého dokončovaného úseku.

Pondělí 26. února 2024
Pátek 23. února 2024
20:04

Regionální politici se zástupci dopravců ve Velkých Opatovicích dnes řešili, jak zajistit co nejlepší dopravní obslužnost území, kde se setkávají hranice Pardubického, Olomouckého a Jihomoravského kraje. Od dubna by zde mohl začít působit nový dopravce, který nyní žádá o licenci.

Události v regionech: Dopravní obslužnost na pomezí Pardubického, Olomouckého a Jihomoravského kraje (zdroj: ČT24)
19:03

Odhalením Lavičky Jana Zajíce vyvrcholily dnes v Šumperku pietní akce k uctění památky vítkovského rodáka a studenta šumperské průmyslové školy, který se před 55 lety upálil na protest proti normalizaci a prohlubující se rezignaci společnosti. Lavičku navrhli a vytvořili studenti místních středních škol. Osud Zajíce bude lavička připomínat u VOŠ a SPŠ Šumperk. Umístěná je u pamětní desky s jeho bustou.

Odhalení lavičky Jana Zajíce
Zdroj: ČT24
14:13

Uvažovaná stavba železničního tunelu pod Červenohorským sedlem za 18 až 19 miliard korun by podle odborníků byla ekonomicky rentabilní. Finanční přínosy z úspory jízdních dob a nákladů na dopravu cestujících a zboží by totiž převýšily investici do tunelu. Jeho stavba, o které se zatím pouze diskutuje, je zároveň technicky proveditelná. 

Pátek 23. února 2024
Čtvrtek 22. února 2024
17:09

Olomouc zpřísní pravidla pro používání zábavní pyrotechniky na území města, aby už lidé neodpalovali petardy a rachejtle například v blízkostí zoo na Svatém Kopečku, nemocnic či útulků pro zvířata. Vyhlášku zavádějící regulaci používání zábavní pyrotechniky tento týden schválila městská rada. Návrh vyhlášky v březnu projedná zastupitelstvo.

11:55

Olomoucký vrchní soud potvrdil Radoslavu Žákovi šestiletý trest za výrobu a distribuci drog na Šumpersku. Z osmičlenné organizované skupiny, kterou kriminalisté odhalili v červnu 2021, soud potvrdil nejvyšší trest třináct let Karlu Směšnému. Zbylých šest obžalovaných už bylo pravomocně odsouzeno, uzavřeli dohodu o vině a trestu.

10:59

Vrchní soud potvrdil Karlu Směšnému třináct let za rozsáhlou výrobu a distribuci drog na Šumpersku. Jde o nejvyšší trest z původní osmičlenné skupiny.