Rubrika Moravskoslezský kraj

Oleksandra prchla před válkou do Česka. S pomocí firmy, kde pracuje její manžel
Tuto sobotu jsou to přesně dva roky, co ruská vojska vpadla na Ukrajinu. Od té doby přišlo do Česka víc než 360 tisíc ukrajinských uprchlíků. Tři čtvrtiny z nich v tuzemsku našly také práci. A pro zdejší firmy už jsou často nepostradatelnými členy pracovních týmů, mnohdy totiž zastávají pozice, které jsou na českém trhu dlouhodobě nedostatkové.
ČT24, pez
Zaměstnanci Liberty a odboráři demonstrovali před branami podniku, chtějí zpátky do práce
Před hutním podnikem Liberty Ostrava se ve čtvrtek sešli lidé na odborový protestní mítink za zachování výroby oceli. Někteří přinesli transparenty s hesly jako „Nejsme v huti pro legraci, chceme dělat svoji práci“, „Kupme zpátky elektrárnu, zachráníme svou továrnu“ nebo „Ocelárnu zestátnit, práci lidem navrátit“. Protest začal čtvrt hodiny po poledni a trval asi hodinu. Generální ředitel pro hutní výrobu v Evropě společnosti Liberty Theuns Victor tvrdí, že bez dohody mezi Liberty a firmou Tameh Czech se výroba nerozjede. Předseda OS KOVO Roman Ďurčo pokládá situaci za kritickou. Není podle něj vůbec jisté, že zaměstnanci dostanou následující mzdy.
ČTK, ČT24, mvr
Po kůrovcové kalamitě se podle vědců v českých lesích objevili ohrožení živočichové i rostliny
V lesích, které v Česku v uplynulých letech narušila kůrovcová kalamita, se objevily desítky ohrožených druhů živočichů a rostlin. Například jeden druh potemníka, který nebyl v Čechách vůbec znám a na Moravě byl velmi vzácný, nebo atraktivní druhy nočních motýlů. Vědci zkoumali pětačtyřicet míst v Nízkém Jeseníku, na Českomoravské vrchovině a v jižních Čechách. Studii s jejich výsledky zveřejnil vědecký časopis Forest Ecology and Management.
ČTK, pes
Liberty se musí očistit od vlastníků, míní Topolánek. Podle Zaorálka majitel nikdy nemohl podnik zvládnout
Některé výroby v Liberty Ostrava zachovat půjde, pokud se podnik „očistí“ od vlastníků, řekl ve středečních Událostech, komentářích předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR a expremiér Mirek Topolánek. Bývalý ministr zahraničí a kultury a místopředseda SOCDEM Lubomír Zaorálek upozornil, že už od začátku bylo zjevné, že současný vlastník není vybaven na to, aby podnik finančně zvládl. Podle Topolánka i Zaorálka ocelářství patří budoucnost a ocel by měla být strategickou surovinou.
ČT24, gla
On-line přenos
Krátce z Moravskoslezského kraje
09:46

Dobrovolníci a rodiny uprchlíků si dnes v ostravské části Stará Bělá připomněli dva roky od vypuknutí plnohodnotné ruské invaze na Ukrajině. Ráno se sešli na bohoslužbě za padlé vojáky, zemřelé civilisty a všechny raněné. Starobělský kostel při té příležitosti dobrovolníci vyzdobili fotografiemi lidí, o které rodiny přišly. Po mši setkání pokračovalo vydáváním potravinové pomoci, řekl organizátor pomoci Vojtěch Vlček. 

Neděle 25. února 2024
Čtvrtek 22. února 2024
12:16

Před hutí Liberty Ostrava začala akce za zachování výroby oceli. Odboráři jsou nespokojení se situací v podnikuVětšina z celkem šesti tisíc pracovníků je od 22. prosince doma kvůli tomu, že huť půl roku nezaplatila firmě Tameh za energie, ta proto jejich dodávky ukončila. Návrat zaměstnanců Liberty do práce se tak opakovaně odkládá.

Čtvrtek 22. února 2024
Úterý 20. února 2024
18:51

Do huti Liberty Ostrava se vrátila další stovka pracovníků, tentokrát do rourovny. Do práce teď chodí na 1500 ze zhruba šesti tisíc zaměstnanců. Nástup zbylé většiny se v pondělí už poosmé odložil.

14:59

Třinec chce už letos zahájit zhruba roční opravu tamního kina Kosmos. Město připravuje vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele přestavby, která by za ideální situace mohla začít v červnu. Lidem chce ještě před modernizací umožnit netradiční prohlídku objektu včetně běžně nepřístupných prostor.

13:00

Kardiologové Městské nemocnice Ostrava začali využívat novou angiolinku. Přístroj je rychlejší a efektivnější, pacienti i zdravotníci jsou navíc díky němu vystaveni nižší dávce záření. Pořízení angiolinky, dalších zdravotnických přístrojů potřebných pro arytmologické výkony i úprava operačního sálu vyšly zdravotnické zařízení na 47,4 milionu korun.

Úterý 20. února 2024
Pondělí 19. února 2024
13:26

Třinec na Frýdecko-Místecku letos poprvé zkouší takzvaný participativní rozpočet. Od pondělka mohou obyvatelé nebo místní organizace podávat své návrhy na zpestření kulturního, sportovního a společenského života ve městě, řekl mluvčí magistrátu Stanislav Cieslar.

08:54

Návrat zaměstnanců huti Liberty do práce se opět odkládá. Doma jsou od 22. prosince. Huť se stále nedohodla s firmou Tameh Czech na obnovení dodávek energií.