TÉMA

Zdraví

Vláda chce zrušit povinné vstupní prohlídky u povolání s nízkým zdravotním rizikem

Vstupní lékařská prohlídka u málo rizikových prací by nemusela být povinná, ale jen na rozhodnutí zaměstnavatele či zaměstnance, řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Počítá s tím novela zákona o specifických zdravotních službách, kterou kabinet projednal. Norma ruší také další posudky či prohlídky, například pro studium nebo sportování dětí.
6. 11. 2024|

Nová varianta nemoci mpox se poprvé přenesla mezi lidmi v Evropě

Nová varianta nemoci mpox se poprvé přenesla mezi lidmi v Evropě, konkrétně v Británii, potvrdila Světová zdravotnická organizace (WHO). Oba nakažení variantou označovanou jako clade Ib sdílí domácnost s pacientem, jemuž byl mpox potvrzen po návratu z Afriky. Je to první zdokumentovaný případ přenosu mimo Afriku.
6. 11. 2024|

Bolesti či problémy s plodností. Nemocí ženských orgánů přibývá

Endometrióza, při níž sliznice prorůstá mimo dělohu, i nezhoubné nádory dělohy, takzvané myomy, které způsobují neplodnost, se mohou podle lékařů vracet opakovaně i po operaci. Na tiskové konferenci na to upozornili experti z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze. Podobné potíže postihují desítky procent žen. Endometriózou trpí zhruba každá desátá.
6. 11. 2024|

Když mají děti tisíc dnů od početí málo cukru, vydrží déle bez civilizačních nemocí

Pokud děti v prvních tisíci dnech svého života jedí méně cukru, může to u nich snížit riziko vzniku závažných onemocnění v dospělosti. Naznačuje to výzkum, o kterém na svých internetových stránkách informuje britská stanice BBC. Jeho autoři zkoumali dopady, jaké mělo v Británii ukončení přídělů na cukr v letech po druhé světové válce.
3. 11. 2024|

Jak posílit imunitu: Důležitá je vyvážená strava, vitaminy i dost spánku

Chladnější a deštivé počasí, které můžeme očekávat začátkem listopadu, nabádá k posilování imunity. Imunitní štít proti respiračním onemocněním pomůže vytvořit zdravá strava či dodržování hygienických návyků. Naopak vitaminové doplňky ve formě tablet či takzvané superpotraviny by lidé neměli přeceňovat.
1. 11. 2024|

Emoce hnusu je evoluční ochrana před otravou, říká psycholožka

Emoce hnusu je podceňovaná. Pocit znechucení ale člověka chrání před nakažením viry nebo patogeny, které by ho mohly připravit o život. Jedná se o velmi silnou evoluční emoci, řekla Iva Poláčková z Psychologického ústavu Akademie věd. Nejčastěji se totiž lidem hnusí například červi, kteří mohou být ve zkaženém jídle. Obecně lidi znechucuje podezření, že je někdo nebo něco může nakazit nebo otrávit.
30. 10. 2024|

Nebezpečné věčné chemikálie pije až pětina Američanů. Jsou i v české vodě

Přibližně 71 až 95 milionů obyvatel Spojených států může být závislých na zásobování pitnou vodou z podzemních zdrojů znečištěných chemikáliemi známými jako PFAS, popsali vědci Americké geologické služby. Ukazuje to na míru problému, který věčné chemikálie představují pro lidské zdraví. Jejich výskyt ve vodě zkoumali i čeští vědci.
25. 10. 2024|

Stehlíková se nemusí omlouvat za výroky o Zemanově zdraví, potvrdil soud

Lékařka Džamila Stehlíková se nemusí omlouvat za výroky o zdraví prezidenta Miloše Zemana v době jeho hospitalizace. Zamítnutí Zemanovy žaloby ve čtvrtek pravomocně potvrdil odvolací Městský soud v Praze. Zeman kromě omluvy požadoval i milion korun na Fond ohrožených dětí. I tuto část žaloby soud zamítl. Právní zástupce bývalého prezidenta řekl, že zváží podání dovolání k Nejvyššímu soudu.
24. 10. 2024Aktualizováno24. 10. 2024|

Češi jako přeborníci v první pomoci. Většina oživuje před příjezdem záchranářů

Čechy a spolu s nimi ještě obyvatele skandinávských států zdobí jedna ctnost. Mohou se pochlubit nejvyšší ochotou a taky schopností poskytnout první pomoc. Například resuscitaci ještě před příjezdem záchranky nebo policie provede osm z deseti svědků neštěstí. Napomáhá tomu osvěta a také kurzy a školení, které v tuzemsku probíhají už i na školách.
19. 10. 2024|

Léky na obezitu by mohly vrátit lidi na trh práce, míní britský ministr

Britský stát by mohl obézním nezaměstnaným poskytovat nejmodernější léky na hubnutí, aby jim pomohl s návratem na pracovní trh a ušetřil výdaje státu na léčbu následků obezity. Na návrh tamního ministra zdravotnictví Wese Streetinga upozornil tento týden deník The Daily Telegraph (DT). Farmaceutická společnost Lilly provede studii, zda její lék dokáže zvýšit produktivitu obézních pacientů.
17. 10. 2024|

Čeští vědci vylepšili proléčiva. Míří na rakovinu

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) vytvořili látky, které dokáží aktivovat takzvané proléčivo a navíc i zlepšit jeho efektivitu v těle. Díky tomu bude možné lépe cílit například na zhoubné nádory, což má potenciál vylepšit léčbu rakoviny.
16. 10. 2024|

Dopady klimatické změny se mají objevit v učebnicích lékařských fakult

Studenti medicíny se mají na univerzitách učit o tom, jak klimatické změny ovlivňují naše zdraví. Jde o projekt pětadvaceti evropských fakult, které chtějí, aby se v nových učebních plánech objevilo více informací o nemocích typu malárie nebo o tom, jaké dopady na lidské zdraví mají vysoké teploty, informoval list The Guardian.
15. 10. 2024|

Riziko vzniku artritidy zvyšuje i pasivní kouření, říká lékař

Každý rok se přibližně tři tisíce lidí v Česku od lékařů dozví, že trpí revmatoidní artritidou. Ta způsobuje nejen bolesti kloubů, ale také vyšší riziko zlomených kostí, plicní embolie nebo infekcí. Podle lékaře Pavla Horáka z České revmatologické společnosti se nemoc může objevit v jakémkoliv věku, dokonce i u dětí. Při jejím vzniku hraje roli řada faktorů. Horák zmiňuje genetické predispozice, virová onemocnění či kouření, které má negativní vliv i v pasivní formě.
12. 10. 2024|

Přibývá lidí s covidem, objevuje se i chřipka

S nástupem podzimu v Česku začíná i období respiračních nemocí. Lidé s horečkou, kašlem, rýmou a bolestí v krku plní ordinace. Laboratoře zachytily minulý týden o pětinu víc nákaz, velký podíl má mezi nimi covid-19. Mezi testovanými vzorky se potvrdil i první případ chřipky typu A. Její hlavní nástup zdravotníci čekají před Vánocemi.
4. 10. 2024|

Čaj, odpočívat, zvážit očkování, radí primář v sezoně respiračních onemocnění

S nástupem podzimu jsou na vzestupu respirační onemocnění a očekává se jejich sezona. Jedná se o běžné nachlazení, rýmu či zánět průdušek, ale i vážnější nemoci jako covid-19 nebo chřipku. Desítky virů se podle primáře infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavla Dlouhého chovají různě. Některé se usadí v nose, některé v hrdle a jiné postupují hlouběji do průdušek nebo do plic. Dlouhý doporučuje obezřetnost zejména starším lidem a těm, kteří trpí nějakým chronickým onemocněním. Zvážit by měli očkování.
27. 9. 2024Aktualizováno27. 9. 2024|

Mrtvice přibývá, rizikem jsou znečištění, teploty a potrava

Přestože se dá cévní mozkové příhodě dobře předcházet a dá se i poměrně snadno léčit, došlo v letech 1990 až 2021 k velkému nárůstu případů – a to celosvětově. Podle nové studie je příčinou růst populace a stárnutí obyvatelstva, ale i výrazně vyšší vystavení rizikovým faktorům.
24. 9. 2024|

Pavel: Ukrajina musí přijmout, že část jejího území může Rusko okupovat

Ukrajina musí být realistická ohledně svých válečných cílů a přijmout, že část území by mohla alespoň dočasně zůstat pod ruskou kontrolou, řekl v rozhovoru s americkým deníkem The New York Times (NYT) prezident Petr Pavel. Na tiskové konferenci ke své týdenní návštěvě USA mluvil také o nutnosti integrace zemí západního Balkánu do struktur EU i NATO či potřebě reformy OSN tak, aby byla akceschopnější a adaptovala se na měnící se svět a jeho hrozby.
23. 9. 2024Aktualizováno23. 9. 2024|

Znečištěná voda může obsahovat nebezpečné bakterie, varuje hygienik

Voda z povodní neznamená riziko jen tím, že se vylije z břehů a poškodí majetek a ohrozí lidi. Mnohdy s sebou nese i spoustu znečištění, které může poškodit lidské zdraví. Podle hygienika Františka Kožíška ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je tak namístě opatrnost.
14. 9. 2024|

Covid v laboratoři nejspíš nevznikl, říká vědecký šéf WHO

Jeremy James Farrar je britský lékařský výzkumník, který od roku 2023 působí jako hlavní vědecký pracovník Světové zdravotnické organizace (WHO). Předtím byl v letech 2013 až 2023 ředitelem nadace The Wellcome Trust a profesorem tropické medicíny na Oxfordské univerzitě. Při zářijové návštěvě Prahy poskytl rozhovor České televizi.
13. 9. 2024|

Špatný spánek může značit větší zdravotní potíže

Čím dál víc lidí v Česku trápí poruchy spánku. Odborníci to spojují s životním stylem a také postupující obezitou v populaci. Přitom mnozí, kterých se to týká, ani nevědí, že by měli jít k lékaři. Vodítkem bývá únava po probuzení. Neřešené potíže přitom mohou vést například k onemocnění srdce a cév.
5. 9. 2024|

Mobilní telefony nezpůsobují rakovinu mozku, odhalil výzkum WHO

Podle nového přehledu celosvětově dostupných publikovaných důkazů, který zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO), neexistuje žádná souvislost mezi používáním mobilních telefonů a zvýšeným rizikem rakoviny mozku. Výsledky by mohly definitivně vyvrátit obavy, které se objevují od doby, co mobilní technologie existují.
4. 9. 2024|

Půlroční chlapec měl stovku epileptických záchvatů denně, pomohla operace mozku

Neurochirurgové z Fakultní nemocnice Brno a Univerzitní nemocnice Ženeva provedli v červnu unikátní operaci mozku půlročního dítěte. Miminko se narodilo v lednu s diagnostikovanou hemimegaencefalií, při které jedna z mozkových hemisfér abnormálně roste. Oliverovi to od narození způsobovalo časté epileptické záchvaty, denně jich měl i sto. Lékaři část hemisféry mozku odpojili. Nyní se pacientovi podle odborníků daří a předpokládají jeho velmi dobrý psychomotorický vývoj, řekl přednosta neurochirurgické kliniky Martin Smrčka.
27. 8. 2024|

Onkologičtí pacienti přicházejí o invalidní důchod. Organizace chtějí změnu

Onkologičtí pacienti kromě své nemoci bojují někdy také s úřady. Organizace i lékaři s těmito pacienty musejí stále častěji řešit pobírání invalidních důchodů. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na přítomnost metastáz v posudcích bere ohled, zároveň dodává, že rozhodující není diagnóza, ale pokles pracovní schopnosti. Podle odborníků by se důchody měly snižovat nebo odebírat až ve chvíli, kdy je jisté, že je pacient stabilizovaný.
26. 8. 2024|

Sanatorium v Pasohlávkách roste. Otevře za rok a půl

Dělníci v těchto dnech dokončují hrubou stavbu Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku. Stavba skoro za tři čtvrtě miliardy korun je tak zhruba ve své třetině. Rehabilitační ústav má zajistit chybějící péči o pacienty třeba po cévních mozkových příhodách nebo těžkých úrazech. První lidé by mohli jeho služeb využít začátkem roku 2026.
21. 8. 2024|