TÉMA

Zdraví

Některých infekcí přibylo, žloutenky A více než desetkrát, uvedl zdravotní ústav

V prvním čtvrtletí v tuzemsku meziročně přibylo některých infekcí, například svrabu, legionelózy a zejména žloutenky typu A. Jejích letošních 332 případů je více než desetinásobek počtu případů proti prvním třem měsícům loňského roku, vyplývá z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Naopak se zpomalilo šíření černého kašle, spalniček či příušnic.
včera v 15:58|

Lidi v manželství více ohrožuje demence

Dosavadní výzkumy naznačovaly, že život v osamělosti je u starších lidí spojený častěji se vznikem demence. Rozsáhlá americká studie ale naznačuje pravý opak.
včera v 11:00|

Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe

Ve srovnání s řekami v Africe a Asii jsou ty evropské řádově čistější. Přesto je podle sérií nových výzkumů i jejich voda znečištěná podle vědců znepokojujícím množstvím částeček umělých hmot.
17. 4. 2025|

Obezitě Čechů se věnoval pořad ČT Fenomén doby

Češi každým rokem přibírají, přes šedesát procent lidí a každé čtvrté dítě trpí nadváhou nebo obezitou. Jak je těžké shazovat nadbytečná kila? Jaké zdravotní problémy obezita přináší? Mohou za obezitu u dětí jejich rodiče? A proč je důležité rozlišovat mezi hladem a chutí? Tématu se věnoval publicistický pořad České televize Fenomén doby.
14. 4. 2025|

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
7. 4. 2025|

Hasiči mají kvůli své práci narušený mikrobiom, naznačuje výzkum

Střevní mikrobiom je složitý ekosystém, který existuje v lidském zažívacím traktu. Jeho kvalita má vliv na celou řadu oblastí lidského zdraví – a mnoho faktorů ho může narušit. Nová studie teď ukázala, jaký je dopad takového narušení u hasičů.
6. 4. 2025|

Belgie skryla v obchodech cigarety, omezila jejich prodej i místa ke kouření

Belgické úřady stupňují své tažení proti tabákovým výrobkům a kouření. Od dubna v zemi platí úplný zákaz jejich prodeje ve větších obchodech, mimo jiné v supermarketech. Nově nesmějí být vůbec vystavovány tabákové produkty ani na pultech a ve výkladech. K tomu začal platit úplný zákaz kouření a vapování i venku před vstupy do veřejných budov.
4. 4. 2025|

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
30. 3. 2025|

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
29. 3. 2025|

Sdružení: Milion lidí nemá praktika, kvůli stárnutí populace jich bude třeba víc

Milion lidí v Česku nemá praktického lékaře, část ho sehnat nemůže, část mít nechce. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky tak čerpají péči na pohotovostech či u specialistů, což vše prodražuje. Řekl to při příležitosti zahájení kampaně 11 milionů důvodů. Ordinací lékařů pro dospělé je zhruba pět tisíc, kvůli stárnutí populace jich do deseti let bude potřeba o pětinu více.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025|

Porucha příjmu potravy se může týkat až čtvrtiny žen, varují experti

Vyhýbání se jídlu, změny váhy i nálady mohou být varovnými signály provázejícími poruchy příjmu potravy. Podle lékařů jimi může trpět až čtvrtina žen v tuzemsku. Léčí se jich ale jen zlomek. Pacientů přibývá hlavně mezi mladými – ve věkové kategorii od čtrnácti do osmnácti let se jejich počet za poslední dekádu zdvojnásobil. Podle odborníků z Všeobecné fakultní nemocnice hrají velkou roli i sociální sítě.
20. 3. 2025|

Na prevenci půjde víc peněz, počítá zdravotní novela

Jedním z hlavních témat vládní novely zákona o veřejném zdravotním pojištění je prevence. Pokud norma projde, pojišťovny by na ni měly mít možnost vynakládat víc prostředků. Opozice ale upozorňuje, že to bude záležet na jejich finanční kondici. Zdravotní výbor ve středu posuzoval na dvě desítky pozměňovacích návrhů k zákonu. Mezi nimi i ten, který by pacientům umožnil zvolit si a doplatit dražší variantu péče. Na této změně se ale přítomní poslanci nedokázali shodnout.
20. 3. 2025|

Marihuana v těhotenství způsobuje u dětí problémy s chováním

Pokud matky užívají během gravidity nebo těsně po porodu marihuanu, může se to projevit na psychice jejich potomků, konkrétně na zvýšeném riziku vzniku rušivých poruch chování. Vědci v nové studii popsali nejen statistiku, ale také našli příčiny.
18. 3. 2025|

Lékaři nevěřili, že přežije. Dívka se vyléčila a na blogu sdílí svůj příběh

Takřka za nulovou označovali lékaři šanci vysokoškolské studentky Pavlíny Malé na vyléčení. Masivní krvácení do mozku a měsíc v umělém spánku však přežila a díky silné vůli se vrací do běžného života. Pokračuje i ve studiu a brzy ji čekají státnice. O své zkušenosti píše blog.
16. 3. 2025|

Australan přežil sto dní s titanovým srdcem. Přelomový transplantát pomůže i dalším

Australan přečkal sto dní do transplantace s umělým titanovým srdcem, dosud nejdéle ze všech pacientů s touto technologií. Úspěch v rámci klinického testování dává lidem se srdečním selháním naději na dlouhodobější řešení jejich obtíží.
14. 3. 2025|

Obezita vede k dalším problémům, ministerstvo tlačí na prevenci

Více než dvě třetiny Čechů mají nadváhu a podstatná část populace podle lékařů trpí obezitou. Ministerstvo zdravotnictví proto připravuje plán, který by měl zlepšit například dostupnost specializovaných ambulancí. Víc peněz chce resort nasměrovat také na prevenci. O zdravý životní styl se podle aktuálního šetření Všeobecné zdravotní pojišťovny zajímají dvě třetiny populace. Více na něj dbají ženy než muži.
10. 3. 2025|

Vědci z USA protestují proti škrtům Trumpovy vlády ve výzkumu

Američtí vědci se ozvali proti rozsáhlým škrtům vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ta omezila například výzkum nemocí, snažila se zastavit vyplácení federálních grantů či propustila tisíce lidí z agentur ve zdravotnictví. Informoval o tom deník The New York Times (NYT), podle kterého jsou nynější protestní akce lépe organizované než v roce 2017 během Trumpova prvního mandátu.
7. 3. 2025|

Milion Čechů má problémy s ledvinami, řada to neví. Experti chtějí posílit prevenci

Zástupci České nefrologické společnosti usilují o zavedení častějších vyšetření ledvin a rozšíření preventivního screeningu. Například u diabetiků bez ohledu na věk by měl probíhat jednou za rok, u lidí nad padesát pak jednou za dva roky. Chronickým onemocněním ledvin trpí dle expertů v tuzemsku více než milion lidí. Jenže mnozí o tom nevědí a přicházejí pozdě. Do osvěty se nyní zapojil i slavný fotbalista Antonín Panenka.
7. 3. 2025|

Česko je v žebříčku dostupnosti antikoncepce v Evropě šestatřicáté ze 47 zemí

Česko získalo 51,7 bodu ze 100 za přístup k moderní antikoncepci. Vyplývá to z Antikoncepčního atlasu Evropy 2025, který už poosmé zpracovávalo Evropské parlamentní fórum pro sexuální a reprodukční práva (EPF). Se získanými body se Česko umístilo šestatřicáté ze 47 hodnocených zemí Evropy. Atlas Česko hodnotí nízko především kvůli absenci hrazené hormonální antikoncepce z veřejného pojištění. Nejvíce bodů získaly Francie a Lucembursko, poslední skončilo Polsko.
2. 3. 2025|

Influenceři vyvolávají strach, aby prodali kontroverzní lékařské testy, tvrdí výzkum

Takzvaní influenceři se stali v posledních letech fenoménem sociálních sítí. Propagují celou řadu přípravků, a protože jsou pro svou cílovou skupinu velmi důvěryhodní, marketingově to velmi dobře funguje. Vědci v nové studii ale varují, že když influenceři propagují prostředky související se zdravím, bývají jejich doporučení spíše nebezpečná než užitečná.
27. 2. 2025|

Kennedy uvažuje o změnách v očkování

Nový americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší dlouhodobě kritizuje očkování. A právě vůči vakcínám se vymezuje i ve své funkci – a to jak verbálně, tak i prvními praktickými kroky.
23. 2. 2025|

Francie výrazně omezí věčné chemikálie. Další státy se na to chystají

Francie výrazně omezí používání takzvaných věčných chemikálií. Dolní komora parlamentu definitivně schválila přísnější regulaci perfluorovaných a polyfluorovaných látek známých pod zkratkou PFAS. Zákon od začátku příštího roku počítá se zákazem prodeje výrobků obsahujících tyto látky, například kosmetiky či oblečení. Firmy, které věčné chemikálie používají, budou muset platit speciální poplatek.
21. 2. 2025|

Špatné světlo škodí spánku i přírodě, mnohde vadí pouliční lampy

Města jako Praha, Brno nebo Kutná Hora evidují desítky stížností od lidí na veřejné osvětlení. Nejčastěji lidem vadí nové LED lampy, které jim svítí většinou bílým světlem do bytu a v noci ruší spánek. Někde už radnice vyměnily tyto lampy za tlumenější oranžové, někde je opatřily stínítky. Odborníci upozorňují, že výrazné osvětlení v noci může mít negativní vliv na zdraví i přírodu.
14. 2. 2025|

Na nosních sprejích může vzniknout závislost

Léčbu respiračních nemocí může zkomplikovat i nesprávné užívání léků. Podle odborníků dělají pacienti často chyby v užívání prášků na bolest a horečku, jako jsou paracetamol nebo ibuprofen. Rizikové ale může být podle nich i nadměrné používání nosních sprejů. Ty fungují tak, že zužují cévy v oblasti nosu. Při nedodržení doporučeného dávkování mohou způsobit i závislost.
11. 2. 2025|
Načítání...