Sedm ministrů Fialovy vlády si převzalo své resorty. Řešit musí pandemii, energetickou krizi či rozpočet

Události: Prezident jmenoval vládu Petra Fialy (zdroj: ČT24)

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech jmenoval novou vládu premiéra Petra Fialy (ODS). Kabinet koalic SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN střídá vládu ANO a ČSSD vedenou premiérem Andrejem Babišem (ANO). Fialův kabinet se po ceremoniálu přesunul do pražské Strakovy akademie, kde poprvé zasedl. Nový premiér uvedl v pátek do úřadu prvních sedm ministrů. Ostatní budou následovat v sobotu.

„Nejjednodušší by bylo popřát vám jenom úspěch, ale to není příliš konkrétní. Chtěl bych vám proto popřát, aby za vámi něco užitečného zůstalo. Zní to sice samozřejmě, ale samozřejmé to není,“ vzkázal sboru ministrů prezident Zeman při jmenování v Lánech.

Poznamenal, že před Fialovým kabinetem stojí výzvy jako pandemie či energetická krize, ale také hospodaření státu a otázka rozpočtu. „Na této příležitosti se buď, jak říkával Petr Nečas, uděláte, nebo odděláte. Přeji vám to první,“ prohlásil Zeman.

Fiala zdůraznil, že nová vláda si je vědoma své odpovědnosti. „Nezačínáme v lehké situaci, spousta věcí v naší zemi je zanedbána a čelíme obrovským problémům,“ nechal se slyšet. Poznamenal, že blížící se svátky vánoční jsou časem odpočinku, ministři ale relaxovat nebudou. „Chceme pracovat od prvního okamžiku,“ avizoval.

Při slavnostním aktu nový premiér dále řekl, že jeho kabinet chce vládnout odlišně než jeho předchůdci. K řešení problémů chce Fiala přistupovat systematicky, s rozmyslem a jasně je vysvětlovat veřejnosti. „Nebude to jednoduché, ale jsem přesvědčen, že to zvládneme,“ uzavřel předseda vlády.

Před návratem do Prahy se ministři zastavili v Lánech, kde u hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka položili věnec.

Na prvním zasedání kabinetu bývají na programu obvykle formality, hned v pátek Fialova vláda mimo jiné rozhodla, že sněmovnu nepožádá o prodloužení nouzového stavu. Debatovat o něm hodlá, pokud by se situace zhoršila.

Babiš Fialovi předal dopis

Nyní již bývalý premiér Andrej Babiš předeslal, že svému nástupci Fialovi předá dopis. „Chci založit tradici, jak mají američtí prezidenti, že nechávají vždycky nějaký vzkaz. Napsal jsem dopis panu premiérovi Fialovi,“ přiblížil. Znění písemného vzkazu zveřejňovat nehodlá.

Babiš přivítal Fialu u vchodu do Strakovy akademie – sídla české vlády – půl hodiny po pátečním poledni. Novému premiérovi předal klíče od korunovačních klenotů. „Budu informovat nového premiéra o tom, jak to všechno proběhlo, protože to není jednoduchá situace,“ konstatoval ještě před předáním funkce směrem k závěrům čtvrtečního jednání Evropské rady.

Tradici, kdy odcházející americký prezident napíše osobní předávací dopis nastupující hlavě státu, zavedl Ronald Reagan, který stál v čele USA v letech 1981 až 1989. Obsah vzkazů bývá v souladu s tradicí zveřejněn až s odstupem několika měsíců.

Jmenování předcházelo testování

Do Lán odjeli členové nastupující vlády autobusem od pražského Hrzánského paláce. Před jmenováním se museli podrobit antigennímu testu na koronavirus, stejně jako ostatní návštěvníci u prezidenta v poslední době.

Zeman jmenoval kabinet v podobě, v jaké mu ho designovaný premiér Petr Fiala (ODS) navrhl před měsícem. Prezident původně oznámil, že odmítá jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Fiala však později po schůzce s hlavou státu oznámil, že výhrady prezidenta k pirátskému kandidátovi sice trvají, Lipavský se ale ministrem stane.

Mezi jmenovanými ministry zatím chybí Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), který je kvůli covidu-19 v izolaci. Pověření řídit ministerstvo zemědělství dočasně dostal předseda lidovců Marian Jurečka.

Ve vládě obsadí šest postů občanští demokraté, tři získají lidovci a dvě místa TOP 09. Starostům připadla čtyři ministerská křesla, Pirátům tři. Oproti dosavadnímu kabinetu ANO a ČSSD vznikla trojice členů vlády bez portfeje. Koalice Spolu a Pirátů a STAN se rozhodly i s ohledem na předsednictví ČR v EU zřídit post ministra pro evropské záležitosti, obnovit funkci ministryně pro vědu, výzkum a inovace a zřídit ministra pro legislativu, který bude předsedat Legislativní radě vlády.

Úřad vlády povede bývalá mluvčí ODS Jana Kotalíková. Tiskovým mluvčím nového kabinetu se stal dosavadní mluvčí občanských demokratů Václav Smolka.

Rakušan chce řešit korespondenční volbu

V pátek odpoledne premiér Fiala uvádí do jejich úřadů jednotlivé ministry své vlády. V tom bude pokračovat také v sobotu.

Jako první se svého resortu ujal vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který je podle Fialy na tuto roli výborně připraven, ujme se jí rychle a rozhodně. „Nakonec, nic jiného mu v této situaci nezbývá,“ poznamenal předseda vlády. Rakušan chce, aby jeho resort i vláda jako celek jasně komunikovali s veřejností, zejména s ohledem na covidovou pandemii. 

„Úkolů a výzev je mnoho, ale čeští občané si zaslouží bezpečí a ministerstvo vnitra jim v tom může pomoci,“ prohlásil vicepremiér. Zabývat se hodlá například nedokončenou reformou policie, korespondenční volbou a celkovou modernizací volebního práva.

K avizovanému konci policejního prezidenta Jana Švejdara Rakušan řekl, že se s ním sešel pouze jednou a o jeho rezignaci se dozvěděl zpětně. „Jeho včerejší prohlášení respektuji, budu s tím pracovat,“ konstatoval předseda STAN.

Jurečka se nejdřív zaměří na kroky proti zdražení energií

Nový místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce po nástupu do úřadu ukázat adresnou sociální politiku, která bude schopná pomáhat lidem v Česku rychle.

„Úplně nejakutnější výzvou je pomoc v oblasti energetické krize,“ prohlásil Jurečka. Hned v příštím týdnu bude v úřadu řešit možné kroky, aby nejpozději 29. prosince vláda projednala konkrétní řešení a pomoc zákazníkům.

V reformě penzí chce pak Jurečka vycházet z návrhů, na nichž už měli politici a experti shodu. Zaměřit se chce i na řešení problémů a situace ghett.   

Neplánujte večírky, vyzval znovu Válek

Ministerstvo zdravotnictví převzal místopředseda vlády Vlastimil Válek (TOP 09). Znovu poprosil lidi, aby byli před Vánoci zodpovědní a vyhnuli se větším kontaktům jako jsou oslavy nebo večírky.

„Do nového roku půjdeme s co největší virovou náloží. Zkusme co nejvíce omezit naše večírky. Máme demokratickou společnost a každý by měl zodpovědný. Neplánujte Silvestra, nejde o vás, jde o nás všechny, o naše děti, seniory a naše zdravotníky, “ apeloval nový ministr.

Válek dodal, že 29. prosince se vláda rozhodne podle aktuální situace, jak bude postupovat dál. Posilující dávka vakcíny je podle něj kvůli nové variantě koronaviru omikron nezbytná. 

Bartoš se soustředí na přepracování stavebního zákona

Svého úřadu se ujal i vicepremiér a ministr pro místní rozvoj a digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti). Za zásadní považuje vyřešit krizi s bydlením.

„Je proto nezbytné umožnit rychlou výstavbu nových bytů a přepracovat stavební zákon s důrazem na digitalizaci,“ prohlásil. Jeho ambicí je zákon o dostupném bydlení, který by bytovou krizi vyřešil.

Druhou prioritou úřadu je podle něj zajistit transparentnost veřejných zakázek. V neposlední řadě považuje Bartoš za důležité také rozdělování evropských dotací a strategické plánování regionálního rozvoje.

Stát nemá šikanovat, míní Stanjura

Nový ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) musí po nástupu na resort vypracovat návrh státního rozpočtu na příští rok, chce ale také vrátit důvěru lidí ve stát. „Mnohdy jsem slyšel neuvěřitelné příhody o tom, jak se k nim stát chová. Současný daňový poplatník má být partner, stát nemá šikanovat daňové poplatníky,“ řekl Stanjura.

Po nástupu do funkce si nepřeje další zbytečné zadlužování země a chce také nabídnout majetek státu obcím a krajům pro smysluplné projekty.

Stanjura coby hrdý Opavan dále sdělil, že jako jediný ministr ve vládě z Moravskoslezského kraje bude hájit potřeby svého kraje. „Chci jeden pracovní den týdně trávit ve svém regionu tak, aby voliči viděli, že mě nevolili zbytečně,“ dodal.

K případným personálním změnám uvedl, že nejdříve bude mluvit se všemi náměstky a šéfy podřízených organizací a následně se případně vyjádří. Na ministerstvu chce mít dva politické náměstky. Jednoho si přivede sám a jednoho bude nominovat koalice Pirátů a STAN.

Blažek chce zajistit více peněz na odměny znalců

Nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) při převzetí resortu uvedl, že není nutné měnit po každých volbách personální obsazení institucí. Zopakoval, že se chce zaměřit hlavně na zajištění peněz pro soudní znalce a také pro justiční personál. Mezi dalšími prioritami zmínil novelu zákona o státních zástupcích a dokončení prací na trestním řádu.

Blažek vedl ministerstvo už v letech 2012 až 2013 za vlády Petra Nečase (ODS). Rád by nyní dokončil nový trestní řád, pokud možno v tomto funkčním období. K novele zákona o státním zastupitelství uvedl, že po ní volá většina sněmovny, připustil ale, že problém by mohl nastat ohledně shody na její podobě. Novela by měla zavést funkční období vedoucích státních zástupců.

Síkela bude řešit rostoucí ceny energií a pomoc pro podnikatele

Nový ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) chce prosadit rychlou, dostatečnou a účinnou pomoc pro podnikatele zasažené koronavirovou krizí. Prakticky okamžitě bude podle premiéra muset v rámci ministerské pracovní skupiny řešit rostoucí ceny energií. Rozhodnutí na toto téma by podle Síkely mohla padnout ještě do konce roku. 

„Přes všechny problémy nesmíme zapomenout na předsednictví v Radě Evropské unie, které považuji za výjimečnou příležitost k prosazení našich zájmů,“ uvedl dále Síkela. Pomoci chce k vyjednávání co nejlepších podmínek v rámci konečného znění takzvané evropské zelené dohody. Je to podle něj neopakovatelná příležitost k modernizaci českého průmyslu a energetiky. Už dříve uvedl, že chce usilovat o vyšší energetickou soběstačnost Česka.