TÉMA

Piráti

Jak rychle snižovat deficit? Názory koalice se rozcházejí

Vládní koalice není jednotná v názoru na rychlost snižování schodku státního rozpočtu v příštím roce. Zatímco ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) prosazuje deficit 235 miliard, šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová požaduje snížení pod 200 miliard korun. Naopak prioritou hnutí STAN či Pirátů není výrazné snižování deficitu, ale zvýšení výdajů do školství, vnitřní bezpečnosti nebo na podporu bydlení.
před 13 h hodinami|

Politické násilí nemá v demokracii místo, zní nejen z USA

Sobotní střelba na mítinku republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa vyvolala mezi politiky zděšení a striktní odsouzení. Napříč názorovým spektrem se shodují, že politické násilí nesmí mít ve společnosti místo. Taky řada světových státníků střelbu na Trumpa odsoudila.
včeraAktualizovánovčera v 18:13|

Silné bouřky hrozí i ve čtvrtek a v pátek

V severozápadní polovině Čech hrozí silné bouřky i ve čtvrtek odpoledne a večer. Doprovázet je mohou úhrny srážek kolem třiceti milimetrů, nárazy větru až sedmdesát kilometrů za hodinu a vyskytnout se mohou i dvoucentimetrové kroupy. V pátek očekávají meteorologové velmi silné bouřky od odpoledne postupně na celém území. Hasiči ve středu odpoledne a v noci na čtvrtek zasahovali u stovek případů souvisejících s bouřkami. Nejvíce výjezdů zaznamenali ve Středočeském, Jihočeském a Ústeckém kraji. Bez elektřiny bylo k poledni víc než deset tisíc odběrných míst. Spadlé stromy v noci přechodně zastavily vlaky na šesti místech, ráno omezení trvalo na třech tratích.
11. 7. 2024Aktualizováno11. 7. 2024, 14:47|

NATO si přeje, aby se Ukrajina stala členem Aliance

Otázkou není, zda Ukrajina vstoupí do NATO, ale kdy do něj vstoupí, prohlásil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg. Potvrdil také závazek členských států poskytnout Ukrajině „v příštím roce“ vojenskou pomoc ve výši 40 miliard eur (asi 1,01 bilionu korun).
11. 7. 2024Aktualizováno11. 7. 2024, 08:13|

Poslanci podpořili úlevy pro podnikatele i ochranu lidí v bytové nouzi

Úvodním kolem projednávání prošel ve sněmovně návrh zákona o podpoře bydlení, který má vytvořit systémovou podporu pro lidi ohrožené bytovou nouzí. Poslanci také podpořili úlevu u záloh na sociální pojištění pro nové podnikatele a rovněž návrh, aby společnosti s cennými papíry obchodovanými na burzách měly ve vedení aspoň třetinu žen. Zabývali se i návrhem na odvolání Lubomíra Veselého z Rady České televize kvůli některým jeho výrokům. Na následné mimořádné schůzi svolané z koaličního podnětu pak podpořili v prvním kole novely o audiovizi a o spotřebních daních.
10. 7. 2024Aktualizováno10. 7. 2024, 20:43|

Median: Volby v květnu by vyhrálo ANO, do sněmovny by prošlo šest stran

Sněmovní volby by v květnu vyhrálo hnutí ANO s 33 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14,5 procenta a třetí Piráty by volilo deset procent lidí. Do sněmovny by se dostaly ještě hnutí STAN s 8,5 procenta, SPD se 7,5 procenta a TOP 09 s 5,5 procenta hlasů. Vyplývá to z volebního modelu, který ve středu zveřejnila agentura Median. Z vládních stran ve srovnání s dubnem posílily ODS, STAN i TOP 09, která se vrátila nad pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do dolní komory.
10. 7. 2024Aktualizováno10. 7. 2024, 08:59|

Stoltenberg: Výsledek ruské války na Ukrajině ovlivní globální bezpečnost na desetiletí

Ruská agrese proti Ukrajině je největší bezpečnostní krizí za poslední generace. Při úterním slavnostním zahájení summitu Severoatlantické aliance ve Washingtonu to prohlásil její generální tajemník Jens Stoltenberg. Americký prezident Joe Biden poté uvedl, že USA a spojenci poskytnou Ukrajině dalších pět systémů protivzdušné obrany. Rusko podle něho nesmí zvítězit. Stoltenbergovi udělil Prezidentskou medaili svobody.
9. 7. 2024Aktualizováno10. 7. 2024, 00:39|

Sněmovna podpořila novelu zjednodušující rozvody

Sněmovna v úterý naplnila členy vyšetřovací komisi ke střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, také podpořila vládní novelu, která má přispět k lepší ochraně obětí domácího násilí. Podpory se dočkala i novela, která zjednoduší rozvody a upraví péči o děti po rozvodu. Poslanci však večer nedokončili úvodní kolo debaty k návrhu zákona o podpoře bydlení. Projednávání po dohodě klubů a na návrh předsedy klubu ODS Marka Bendy přerušili do středy.
9. 7. 2024Aktualizováno9. 7. 2024, 22:58|

Vrazi, kteří útočí na děti v nemocnici, jsou odpad lidstva, vzkázal Lipavský do Moskvy

Mezi oběťmi pondělního ruského vzdušného úderu jsou v Kyjevě také čtyři děti, oznámila ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS). Rusové tam podle městské správy zabili 33 lidí, zraněných je 120. Další mrtví jsou v Dněpropetrovské oblasti. Celkem pondělní ruské útoky zabily na Ukrajině čtyři desítky lidí a přes 170 zranily. Kreml trvá na tom, že ruské síly neútočí na civilní cíle. Monitorovací mise OSN ale uvedla, že dětskou nemocnici, která byla při útoku také poškozena, velmi pravděpodobně přímo zasáhla ruská raketa. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti) nechal předvolat na ministerstvo ruského velvyslance, ve svém vyjádření označuje vrahy, kteří útočí na děti v nemocnici, za odpad.
9. 7. 2024Aktualizováno9. 7. 2024, 21:41|

O novém eurokomisaři stále není rozhodnuto. Opozice se obává hledání náhrady za Síkelu

Ještě během letních prázdnin má vláda vybrat kandidáta na eurokomisaře. Mezi nominacemi je i ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN). Pokud by se kabinet na jeho jméně shodl, bude za něj muset hledat náhradu do čela resortu. Opozice však tvrdí, že výměna ministra může přinést problémy. Zatím poslední změnou ve vládě je jmenování Marka Ženíška (TOP 09) do funkce ministra pro vědu, výzkum a inovace, kde nahradil Helenu Langšádlovou (TOP 09).
7. 7. 2024|

Pavel varuje před deepfake

Prezident Petr Pavel v týdnu varoval před podvodníky, kteří na internetu zneužívají jména a podoby známých osobností k tomu, aby z lidí vylákali peníze. Používají k tomu například i umělou inteligenci. Podle policie takových případů v poslední době přibývá. Doporučuje, aby lidé věřili jenom osvědčeným společnostem. Vodítkem pro odhalení podvodu může být to, že pochybné firmy nabízejí velmi vysoké výdělky během krátké doby a bez práce.
6. 7. 2024|

Stanjura chce vyjednávat o zrušení windfall tax

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce s koaličními partnery vyjednávat o zrušení takzvané windfall tax, daně z neočekávaných zisků. České televizi řekl, že příjmy státu z mimořádných výdělků bank a energetických firem už jsou vyšší než výdaje, které si vyžádala krize uplynulých let. Tři vládní strany jsou však k rušení této daně zdrženlivé.
6. 7. 2024|

Orbán jednal s Putinem. Nezastupoval EU, upozorňují unijní představitelé

Po úterní návštěvě v Kyjevě a jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským dorazil v pátek maďarský premiér Viktor Orbán do Moskvy, kde jednal s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Cesta šéfa maďarské vlády do Ruska byla podle jeho mluvčího součástí „mírové mise“. Maďarsko nyní předsedá Radě Evropské unie, ale šéf Evropské rady Charles Michel i šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell zdůraznili, že šlo o bilaterální návštěvu bez pověření od EU.
5. 7. 2024Aktualizováno5. 7. 2024, 16:59|

Schillerová kritizuje Stanjuru, že nezveřejnil návrh rozpočtu

Ministerstvo financí rozeslalo první návrh státního rozpočtu na příští rok ostatním resortům, nyní ale jeho podobu zveřejňovat nechce. Ministerstva se k návrhu vyjádří do konce července, finální návrh poté resort financí zveřejní do konce srpna, oznámil šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS). Ministerstvo financí podle zákona musí první návrh rozpočtových kapitol rozeslat ostatním resortům do konce června, v minulosti ho obvykle i zveřejňovalo. Postup kritizuje opoziční ANO.
4. 7. 2024Aktualizováno4. 7. 2024, 12:18|

Cílem Ruska je vyvolat strach a podkopat důvěru, říkají odborníci ke zprávě NCOZ

Snaha kremelského režimu o snížení důvěry lidí v instituce a stát není nová, hrozbou je zvýšení intenzity vlivových operací, prohlásil vládní koordinátor strategické komunikace státu Otakar Foltýn. Komentoval tak výroční zprávu Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), podle které v Česku dochází k informačním operacím s cílem usnadnit šíření ruských narativů. Bezpečnostní analytik Vojtěch Bahenský zase upozornil na roli, kterou v šíření těchto narativů hrají média nebo sněmovní opozice.
3. 7. 2024Aktualizováno3. 7. 2024, 17:42|

K úpravám rozpočtového určení daní má výtky i část koalice

Vládou schválenou předlohu o rozpočtovém určení daní chce část koaličních stran upravit, kritizuje ji také sdružení místních samospráv. Podle něj návrh připraví na pět a půl tisíce obcí v součtu o tři a půl miliardy korun. Proti úpravě je také opozice, hnutí ANO chce příjmy radnic naopak navýšit. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nesouhlasí.
3. 7. 2024|

Úředníci si ve stavebním řízení mohou „sahat pod ruce“. Opravíme to, slibuje resort

Systémy digitalizace stavebního řízení plánuje ministerstvo pro místní rozvoj v několikadenních odstupech postupně opravovat a doplňovat o další funkce. Učinit tak chce úřad v reakci na technickou chybu v systému, kvůli které mohli úředníci editovat či zcela rušit některé žádosti o stavební povolení, které by jinak neměli mít možnost upravovat, řekl mluvčí resortu Petr Waleczko. Požadavky a připomínky, které ministerstvo v pondělí po spuštění systému obdrželo, v současnosti řeší s dodavatelem.
2. 7. 2024Aktualizováno2. 7. 2024, 20:25|

Data ukáží vytíženost stavebních úřadů, avizuje Bartoš. Dost se netestovalo, kritizuje Králíček

Digitalizace by podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) mohla vést ke snížení počtu stavebních úřadů. Řekl to v Událostech, komentářích. V pondělí jeho resort spustil portál, který umožňuje elektronicky podávat žádosti o stavební povolení. Měření dat ze systému by pak podle Bartoše mohlo pomoci v budoucnu určit, které úřady jsou více a které méně zaneprázdněné. Místopředseda ANO Robert Králíček oponoval, že systém se dostatečně netestoval. Vadí mu i to, že si úřady navzájem vidí do řízení.
2. 7. 2024|

Úřady hlásily problémy s novým portálem pro stavební řízení

V pondělí začal v Česku platit nový stavební zákon a s ním spojená digitalizace řízení pro pozemní stavby jako bytové či rodinné domy. Zákon například ruší dvojí povolování a územní a stavební řízení slučuje do jednoho. Už podle informace z dopoledne lidé přes Portál stavebníka odeslali ráno jedenáct žádostí o stavební povolení. S platností zákona začal v Brně zpracovávat žádosti centrální stavební úřad místo jednotlivých městských částí. O jeho vytvoření rozhodlo zastupitelstvo už loni. Některé úřady ale v průběhu dne hlásily, že portál nefunguje. Mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Waleczko řekl, že komplikace při přihlašování způsobuje nesprávný postup úředníků.
1. 7. 2024Aktualizováno1. 7. 2024, 21:11|

Politické špičky na Hradě řešily muniční iniciativu i summit NATO

V pondělí se sešli na Pražském hradě k jednání o zahraniční politice nejvyšší ústavní činitelé. Připojila se k nim i ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti). Prezident Petr Pavel po schůzce prohlásil, že hlavním bodem byla koordinace před nadcházejícím summitem NATO. „Nemohli jsme opomenout ani válku na Ukrajině,“ doplnila hlava státu.
1. 7. 2024Aktualizováno1. 7. 2024, 20:19|

Platí nový stavební zákon, skončit má obíhání úřadů

Od pondělí začíná v plném znění platit nový stavební zákon. Zavádí mimo jiné digitalizaci stavebního řízení. Skončit by tak mělo obíhání více úřadů kvůli získání povolení. Mezi vedoucími dotčených úřadů ale zatím převládají spíš obavy – práci v nové aplikaci si předem nevyzkoušeli. V přechodném období navíc budou zpracovávat i dobíhající žádosti podle starého systému.
1. 7. 2024|

V energetické chudobě žije přes milion Čechů

Problémy s placením energií zažívá v Česku přes 1,25 milionu lidí. Vyplývá to z průzkumu, který si nechalo zpracovat ministerstvo práce a sociálních věcí. Číslo se za poslední tři roky téměř zdvojnásobilo. Energetická chudoba zasahuje hlavně samoživitelky, nízkopříjmové rodiny a seniorky, které žijí samy.
30. 6. 2024|

AfD je otevřená evropské spolupráci s ANO, Fideszem a FPÖ

Hnutí ANO bývalého premiéra Andreje Babiše, maďarská strana Fidesz současného premiéra Viktora Orbána a Svobodná strana Rakouska (FPÖ) zakládají novou politickou alianci, oznámil šéf FPÖ Herbert Kickl. Ke spolupráci vyzývají i další evropské strany, cílem je založit v Evropském parlamentu novou frakci. Otevřená spolupráci s novým uskupením je i strana Alternativa pro Německo (AfD).
30. 6. 2024Aktualizováno30. 6. 2024, 17:12|

V modelu Kantaru si pohoršili Piráti i SPD, lépe je na tom ANO

Hnutí ANO dominuje volebnímu modelu agentury Kantar i podle červnového průzkumu, ve kterém své preference oproti posledním číslům ještě vylepšilo. Mírně lepší výsledek by měla i ODS, vyšší podporu by vykázalo i hnutí STAN. V modelu si naopak pohoršili Piráti a SPD. K pětiprocentní hranici se přiblížila podle průzkumu Přísaha, která v červnu zaznamenala úspěch v eurovolbách. Pokud by strany kandidovaly samostatně, do sněmovny by se dostalo pět subjektů. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
30. 6. 2024|