Rozsudek o Čapím hnízdu je dle Fialy třeba respektovat. Babiš je pro Česko nebezpečím, míní uchazeči o Hrad

Rozsudek nezávislého soudu je třeba respektovat, uvedl k pondělnímu rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo premiér Petr Fiala (ODS). „Věřím v nezávislost justice,“ napsala šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Andrej Babiš (ANO) i nadále zůstává nebezpečím pro Českou republiku, přispívá k rozvracení demokracie a voliči by mu měli vystavit vysvědčení v nadcházejících prezidentských volbách, vyplývá z reakcí prezidentských kandidátů na nepravomocný osvobozující rozsudek.

„Rozsudek nezávislého soudu je třeba respektovat. Na mnoho let probíhající případ, který veřejnost sledovala, si každý vytvořil nějaký názor,“ uvedl Fiala. „Co je ale podstatné: ty opravdové politické zápasy se v demokracii odehrávají ve volbách, nikoliv v soudních síních,“ doplnil. Vyzval občany, aby tuto příležitost využili v pátek a v sobotu v prezidentských volbách.

Právní stát podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) stojí na tom, že rozhodnutí justice je respektováno, ať se někomu osobně líbí, nebo nelíbí. „O charakteru pana Babiše si veřejnost udělala názor sama nejen během procesu – veřejně přiznaná lež, chování k vlastní rodině. A svůj osobní soud ať si každý vynese sám, třeba u voleb,“ dodal Rakušan. 

„Rozhodnutí soudu respektuji a nemělo by narušit důvěru občanů v jeho nezávislost. Neměli bychom však zapomínat na rozhodnutí Evropského úřadu pro boj proti podvodům, který konstatoval, že projekt na výstavbu farmy Čapí hnízdo provázelo opakované porušení zákonů,“ napsala předsedkyně sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

9 minut
Vyjádření Markéty Adamové Pekarové (TOP 09)
Zdroj: ČT24

„Respektuji a přiznávám, že jsem vlastně rád, že v prezidentských volbách budeme moci volit kandidáty podle jejich chování bez pachuti obžaloby nebo nepravomocného odsouzení,“ uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) sdělil, že věří v nezávislost justice a výsledek soudu respektuje. „Nic to však nemění na tom, že Babiš vždy jedná hlavně ve svém vlastním zájmu a táhne za sebou hned několik dalších kauz. Případný odvolací soud může však dojít k jinému výsledku. Počkejme proto na další vývoj kauzy,“ předeslal.

„Vždy jsem říkala, že o vině a nevině rozhoduje jen soud a že věřím v nezávislost justice,“ napsala šéfka poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová. „Do svědomí by si měli sáhnout ti, kteří Andreje Babiše už dávno odsoudili a vynášeli verdikty místo soudu. Ale neudělají to. Andrej Babiš bude skvělý prezident,“ dodala.

„Soud rozhodl jasně. Já si z toho beru to, že nemáme funkční justici,“ konstatoval předseda hnutí SPD Tomio Okamura ve vysílání České televize. „Být souzen deset let a pak být osvobozen – to je děsivá kauza. Je to děsivá ukázka nefunkčnosti české justice,“ dodal. Justice podle něj zasluhuje reformu a zavedení přímé odpovědnosti státních zástupců za způsobené škody.

9 minut
Tomio Okamura (SPD) promluvil ke zproštění obžaloby Babiše a Nagyové
Zdroj: ČT24

Rozsudek nic nemění, říkají prezidentští kandidáti

Podle Pavla Fischera osvobozující rozsudek neznamená, že se Babiš nedopustil podvodu, ale nepodařilo se prokázat trestný čin. Poukázal na to, že Babiš na základě rozsudku hodnotí justici jako nezávislou. „Kdyby ale rozhodla jinak, nezávislá by už nebyla? Co je to za nesmysl? Svými nebezpečnými výroky o politickém procesu Andrej Babiš systematicky podrýval důvěru v nezávislou justici,“ zdůraznil. Nyní by se měl podle něj okamžitě omluvit a vyvodit z toho pro sebe důsledky.

Jaroslav Bašta (SPD) v debatě portálu iDNES.cz sdělil, že tento rozsudek očekával. „Jediné, co mi na té situaci vadí, bylo načasování. Je to dvojsečné, na jedné straně to Andreji Babišovi v předvolební kampani poměrně dlouho ubližovalo, na druhou stranu ho to teď velmi zvýhodní,“ uvedl.

„Rozumím tomu, že rozhodnutí soudu mnohé z vás rozzlobilo, ale zachovejme chladnou hlavu a místo kritiky soudu pojďme jako zodpovědní občané Andreji Babišovi vystavit vysvědčení ve volbách. Na to tu máme demokracii,“ napsal na Twitteru Petr Pavel. Uvedl také, že Babišovi posílenému rozhodnutím soudu a o voliče Josefa Středuly, který z volby v neděli odstoupil, se musí postavit někdo, kdo má potřebné zkušenosti a své největší bitvy už má za sebou. Voličům vzkázal, že Babiše s jejich pomocí porazí, a vyzval je, aby přišli k volbám.

„Ano, soud zprostil pana Andreje Babiše obvinění. Opakovaně jsem říkal, že v demokratické společnosti rozsudky činí soudy, nikoliv média,“ prohlásil Tomáš Zima.

Podle Danuše Nerudové je potřeba rozhodnutí soudu respektovat. „Máme nezávislou justici a tato kauza nebyla zpolitizovaná, jak sám Andrej Babiš tvrdil. Nic to ale nemění na tom, že Andrej Babiš v politice dlouhodobě prosazuje pouze své vlastní zájmy, přispívá k rozvracení demokracie,“ uvedla s tím, že v druhém kole Babiše porazí.

Dle Karla Diviše je rozsudek pro Babiše do posledního předvolebního týdne dobrá zpráva, protože by ho odsouzení přinejmenším u části voličů poškodilo. „Když se na věc podíváme ale hlouběji, k žádné velké změně vlastně nedošlo. Pokud se státní zástupce odvolá, což lze očekávat, Andrej Babiš bude i nadále čekat na pravomocný rozsudek,“ podotkl.

Rozhodnutí soudu je třeba respektovat i podle Marka Hilšera. Kauza Čapí hnízdo je ale podle něj pouze malý střípek v mozaice negativního působení Babiše v Česku. Řada věcí podle něj zůstává nevyjasněná, například otrávení Bečvy. „Andrej Babiš a jeho dlouhodobý střet zájmů zůstává nebezpečím pro ČR,“ uvedl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nový systém úhrad má motivovat gynekology, aby zvali pacientky na prevence

Zhruba milion žen nedorazí ke svému gynekologovi ani jednou za dva roky. Nový systém úhrad, na kterém se lékaři s pojišťovnami dohodli, má ordinace motivovat, aby takové pacientky na každoroční prevenci aktivně zvaly. V opačném případě za ně nedostanou zaplaceno. Preventivní kontroly podle gynekologů dokáží odhalit mimo jiné včasná stadia rakoviny, která je možné vyřešit i jednoduchou operací.
před 20 mminutami

Lesníci a ochránci přírody zachraňují vodu v Brdech

Ochránci přírody a lesníci zkoušejí, jak zadržet vodu v Brdech, které přišly o část porostů při kůrovcové kalamitě. Na svazích po těžbě začali s budováním zvláštních příkopů a hrází, které mají odtok zpomalit. Už dříve se jim osvědčily třeba i v Beskydech.
před 1 hhodinou

Kraje hledají, jak nahradit chybějící miliardy na opravy silnic

Odklad klíčových projektů, ale i doplnění chybějících peněz z úspor nebo na úkor jiných oblastí. Kraje ve spojitosti s výpadkem dvou miliard na opravy silnic druhých a třetích tříd zvažují, jak chybějící peníze nahradit. S těmi počítala novela rozpočtového určení daní, která leží ve sněmovně, zřejmě se již ale nestihne prosadit.
před 1 hhodinou

V Čáslavi se uskuteční referendum k plánovanému rozšíření skládky

V Čáslavi na Kutnohorsku se uskuteční místní referendum k plánovanému rozšíření skládky. Bude se konat 3. a 4. října spolu s volbami do Poslanecké sněmovny. Souhlasili s tím v pondělí městští zastupitelé. Odpůrci rozšíření skládky se obávají růstu dopravy, zdravotních rizik a dalších nepříznivých vlivů. Odpadová společnost AVE CZ kritiku odmítá.
před 8 hhodinami

Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů

Česká republika se v poslední dekádě stala největším vývozcem surového dřeva v Evropě, předstihuje i takové lesnické velmoci jako Německo, Francii, Norsko nebo Finsko. Jak zjistil reportér Filip Černý z pořadu ekonomické publicistiky Bilance, tento stav je pro zemi velikosti Česka paradoxní a má dopady na její ekonomiku i samotné lesy. Země tak má pozici rozvojového státu, protože jí chybí dostatečné výrobní a specializované kapacity.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

ČEZ vyplatí dividendu z loňského zisku 47 korun za akcii, celkově 25,3 miliardy

Energetická společnost ČEZ vyplatí svým akcionářům dividendu z loňského očištěného zisku 47 korun za akcii. Celkově tak mezi akcionáře rozdělí 25,3 miliardy korun, stát jako většinový akcionář dostane přes 17,6 miliardy korun. Rozhodla o tom valná hromada podniku. Schválila tak návrh představenstva ČEZu. Výše dividendy odpovídá osmdesáti procentům loňského očištěného zisku firmy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Výstava na Šumavě připomíná Klostermannův nejznámější román

Do někdejší myslivny na Březníku u Modravy se vrátila výstava věnovaná spisovateli Karlu Klostermannovi. Nová expozice v jedné z nejchráněnějších částí Šumavy připomíná román „Ze světa lesních samot“ i život horalů. Na Březník každý rok zamíří kolem třiceti tisíc lidí. V provozu bude od května do října, v zimě by jej totiž komplikoval sníh.
před 10 hhodinami

Dění na Blízkém východě divoce hýbe s cenami ropy a plynu

Aktuální dění na Blízkém východě způsobilo růst cen ropy a plynu. Ropa se dostala na nejvyšší hodnotu za pět měsíců. Pohonné hmoty v tuzemsku už od minulého týdne mírně zdražují. Po útoku Íránu na vojenskou základnu USA v Kataru ale cena ropy smazala původní zisky a zase klesala o více než pět procent.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...