TÉMA

Tomáš Zima

Odvolací soud potvrdil vinu starožitníka Salmona. Připravil Univerzitu Karlovu o dvacet milionů ve sporu o zakládací listiny
Starožitník Josef Salmon připravil Univerzitu Karlovu o dvacet milionů korun. Jeho vinu a trest potvrdil odvolací pražský městský soud. České televizi informaci sdělila mluvčí Eva Švíglerová z Obvodního soudu pro Prahu 1, který o případu rozhodoval v první instanci. Zakládací listiny zmizely z archivu před více než sto lety. Starožitník je získal v roce 2018 a prodal univerzitě za dvacet milionů korun. Rozhodnutí je pravomocné, Salmon se proti němu ale dál brání. V případu teď bude ale rozhodovat Nejvyšší soud.
17. 5. 2023|Kateřina Dostálová
Kandidáti na prezidenta skládají účty z kampaně, nejvíce utratili Pavel a Babiš
Týmy kandidátů, kteří se ucházeli o post hlavy státu, počítají celkové útraty za kampaně. Osmička uchazečů za propagaci zaplatila přes 173 milionů korun. Nejvíce peněz utratili Petr Pavel a Andrej Babiš (ANO), kteří postoupili do druhého kola. Využijí celý zákonný limit, tedy padesát milionů.
18. 2. 2023|
Babiš odpočívá, Nerudová měla schůzky na Mendelově univerzitě. Co dělají neúspěšní prezidentští kandidáti
Zatímco nově zvolený prezident Petr Pavel začal v pondělí řešit složení svého týmu či program, někteří neúspěšní kandidáti se vrátili zpět k práci ve vysoké politice, další vstup do ní nevylučují. Poražený z druhého kola Andrej Babiš (ANO) si od ní teď naopak chce odpočinout.
31. 1. 2023|
Volební místnosti se zavřely, prezidenta mohli lidé vybírat do 14 hodin
Skončilo druhé kolo volby prezidenta republiky. Volební místnosti byly v sobotu otevřené do 14 hodin, poté začalo sčítání hlasů. Novou hlavou státu se může stát buď bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, nebo bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). V prvním kole zvítězil Pavel, ale oba kandidáty v prvním kole dělilo jen 23 tisíc hlasů.
28. 1. 2023, Aktualizováno28. 1. 2023 14:00|
Bude to nejtvrdší politická kampaň od sametové revoluce, míní expert na marketing
Kampaň uchazečů o Pražský hrad bude před druhým kolem prezidentských voleb mířená hlavně na negativní emoce, domnívá se odborník na politické kampaně Radim Pařík. S dalšími analytiky se shoduje na tom, že cílem hlavně pro kandidáta a expremiéra Andreje Babiše (ANO) bude odradit od hlasování zejména voliče neúspěšných kandidátů, kteří podpořili Petra Pavla. „Je to nejtvrdší politická kampaň, kterou jsme od roku 1989 v politice zažili,“ myslí si pak expert na politický marketing Jakub Horák. Očekává, že výsledek voleb ovlivní účast mladých lidí. O šancích jednotlivých kandidátů odborníci diskutovali v pořadu 90' ČT24.
16. 1. 2023|
Pro Pavla a Babiše začíná poslední fáze kampaně. Očekává se dramatický duel
Do druhého kola prezidentských voleb postoupili bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel a předseda ANO a expremiér Andrej Babiš. Pavel získal 35,4 procenta hlasů a Babiš 34,99 procenta. Nyní pro oba kandidáty začíná poslední fáze kampaně – rozhodne se mezi nimi za dva týdny, v pátek 27. ledna a v sobotu 28. ledna, kdy se voliči k urnám vydají podruhé. Vítěz v březnu po deseti letech vystřídá na Hradě Miloše Zemana.
15. 1. 2023|
V Průhonicích vyhrál Pavel, v jeho rodišti zase Babiš. Nerudová uspěla v obci, kde má chalupu
Petr Pavel vyhrál v rodištích pěti z osmi kandidátů letošní prezidentské volby. Neuspěl v Chomutově, rodném městě Marka Hilšera, České Lípě, odkud pochází Karel Diviš, a v Plané na Tachovsku, kde se narodil on sám. Ve všech těchto městech zvítězil Andrej Babiš – v Chomutově ho volilo přes 48 procent voličů, v České Lípě měl podporu necelých 42 procent a v Plané získal přes 52 procent hlasů. Hilšer dosáhl v rodném Chomutově na 2,9 procenta, Diviš si v České Lípě připsal 3,1 procenta a Pavel v Plané necelých 28 procent.
14. 1. 2023|Šimon Rogner
Fischer, Hilšer a Diviš podpoří ve druhém kole Pavla. Bašta a Zima se zatím rozmyslí
Mnozí z neúspěšných kandidátů na prezidenta podpoří ve 2. kole volby Petra Pavla. Kromě Danuše Nerudové, která již Pavlovi osobně pogratulovala, hodlají Pavla podpořit senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, kteří oba zamíří i do jeho štábu. Podporu mu vyjádřil také podnikatel Karel Diviš. Naopak bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima zatím nevyzval k podpoře žádného z finalistů, stejně se zachoval i poslanec SPD Jaroslav Bašta.
14. 1. 2023, Aktualizováno14. 1. 2023 22:08|
Nadšení, skandování, smutek i rozčarování. Fotografie ukazují volební štáby kandidátů
Voliči rozhodli, že do druhého kola prezidentské volby postoupili bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel a bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, třetí skončila Danuše Nerudová. Takže zatímco v některých volebních štábech zavládlo po vyhlášení výsledků nadšení, v jiných rozčarování či zklamání. Atmosféru ukazuje fotogalerie.
14. 1. 2023|
Voliči rozhodli. O Hrad se utkají Pavel a Babiš
Příštím českým prezidentem bude buď bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel, nebo předseda ANO a expremiér Andrej Babiš. Vítězem prvního kola prezidentských voleb se stal Pavel, volilo ho 35,40 procenta lidí. Druhému Babišovi dalo hlas 34,99 procenta voličů. Volební účast je nejvyšší v prezidentských volbách.
14. 1. 2023, Aktualizováno14. 1. 2023 19:51|
Češi vybírají prezidenta, místnosti se zavřou ve 14 hodin
V Česku v sobotu pokračuje první kolo prezidentských voleb, lidé mohou odevzdat svůj hlas do 14:00. V pátek volby někde provázela vyšší účast než před pěti lety, v některých okrscích se pohybovala kolem padesáti procent. V sobotu dopoledne se pohybovala nejčastěji mezi padesáti a pětapadesáti procenty, v některých okrscích odevzdalo svůj hlas i přes šedesát procent voličů.
14. 1. 2023, Aktualizováno14. 1. 2023 11:52|
Úvodní den prezidentských voleb provázela zřejmě vysoká účast
Česko má za sebou úvodní den prvního kola prezidentských voleb. Voliči budou moci odevzdat hlas ještě v sobotu od 8 do 14 hodin. Během prvního dne voleb hlasovali všichni z osmice kandidátů, úřadující prezident Miloš Zeman, premiér Petr Fiala (ODS) či předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) i šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Volby v pátek někde provázela vyšší volební účast než před pěti lety, v některých okrscích se pohybovala kolem padesáti procent.
13. 1. 2023, Aktualizováno13. 1. 2023 22:06|
Češi si zvolí prezidenta. Místnosti budou otevřené v pátek i sobotu
Odpoledne začíná volba nové hlavy státu. V prvním kole si voliči vybírají z osmi kandidátů. Pokud někdo z nich nezíská nadpoloviční většinu hlasů, postoupí dva s nejvyšší podporou do druhého kola, které se uskuteční za dva týdny. Odevzdat hlas je možné v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Výsledky prvního kola prezidentských voleb budou známé později v sobotu odpoledne.
13. 1. 2023|Markéta Prauzková
Návštěva regionů i focení na sociální sítě. Podívejte se, jak kandidáti na Hrad strávili den před volbami
Čtvrtek 12. ledna nabídl jednu z posledních možností prezidentských kandidátů oslovit voliče. Tým České televize se podíval, jak zájemci o Hrad trávili den před otevřením volebních místností. Někteří vyrazili do regionů, jiní třeba natáčeli příspěvky na sociální sítě.
12. 1. 2023|
Zcela správně zveřejnili své dárce jen čtyři kandidáti na prezidenta
Povinnost zveřejnit své dárce zcela splnili jen čtyři kandidáti na prezidenta, dva nezveřejnili potřebné údaje vůbec, oznámil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Dárce podle něj nezveřejnili Tomáš Zima a Josef Středula, který z volby v neděli odstoupil, ale povinnost se na něj vztahuje. Další uvedli údaje neúplné. Ve správním řízení jim hrozí pokuta.
11. 1. 2023, Aktualizováno11. 1. 2023 22:20|
Jeden průzkum favorizuje Babiše, druhý Pavla. Nerudová podle obou mírně ztrácí
Bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš by nyní v prvním kole prezidentské volby dostal podle volebního modelu agentury Ipsos 28,6 procenta hlasů. V těsném závěsu za ním by byl někdejší vysoký představitel NATO a české armády Petr Pavel s 27,8 procenta. Naopak podle agentury Median by první kolo vyhrál Pavel se ziskem 29,5 procenta hlasů před Babišem, který by získal 26,5 procenta hlasů. Podle obou průzkumů by pak třetí místo zaujala bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, která by podle agentury Ipsos získala 24,6 procenta hlasů a podle agentury Median 21 procent hlasů.
9. 1. 2023, Aktualizováno9. 1. 2023 17:03|
Rozsudek o Čapím hnízdu je dle Fialy třeba respektovat. Babiš je pro Česko nebezpečím, míní uchazeči o Hrad
Rozsudek nezávislého soudu je třeba respektovat, uvedl k pondělnímu rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo premiér Petr Fiala (ODS). „Věřím v nezávislost justice,“ napsala šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Andrej Babiš (ANO) i nadále zůstává nebezpečím pro Českou republiku, přispívá k rozvracení demokracie a voliči by mu měli vystavit vysvědčení v nadcházejících prezidentských volbách, vyplývá z reakcí prezidentských kandidátů na nepravomocný osvobozující rozsudek.
9. 1. 2023, Aktualizováno9. 1. 2023 14:04|
Superdebata ČT prezidentských kandidátů se na závěr zaměřila na ty s největším volebním potenciálem
V rámci nedělní Superdebaty ČT vyčlenila čas pro otázky na prezidentské kandidáty s nejvyšším volebním potenciálem. Podle průzkumu, který pro ČT realizovaly agentury Kantar a DataCollect, ho mají nejvyšší Petr Pavel, Danuše Nerudová a Andrej Babiš (ANO). Expremiér účast v debatě odmítl. Moderoval ji Martin Řezníček.
9. 1. 2023|
Vzkaz Tomáše Zimy voličům v Superdebatě ČT
8. 1. 2023|
Kandidáti na prezidenta se střetli v Superdebatě ČT
Kandidáti na novou hlavu státu odpovídali na otázky v prezidentské Superdebatě ČT. Pozvání přijalo osm z nich – Pavel Fischer, Jaroslav Bašta (SPD), Josef Středula, Petr Pavel, Tomáš Zima, Danuše Nerudová, Karel Diviš a Marek Hilšer (MHS). Účast odmítl Andrej Babiš (ANO). Debatu moderoval Martin Řezníček. Středula na konci pořadu oznámil, že se vzdává kandidatury na prezidenta ve prospěch Nerudové.
8. 1. 2023, Aktualizováno8. 1. 2023 22:39|
Prezidentští kandidáti odpovídali, jak by spojovali společnost a komunikovali o svém zdraví
Už za týden bude jasné, kteří finalisté se utkají v druhém kole prezidentské volby. Kandidátům položila Česká televize sérii otázek na různá témata a postupně v Událostech představuje jejich názory. Nyní ČT nabízí odpovědi na otázku, jak a čím může prezident spojovat rozdělenou společnost. Kandidáti také odpovídali na to, jak by komunikovali o svém zdraví a nejbližších spolupracovnících na Pražském hradě.
7. 1. 2023|
PŘEHLEDNĚ: Vše, co potřebujete vědět k hlasování v prezidentských volbách
V pátek 13. a v sobotu 14. ledna budou lidé potřetí v historii Česka v přímé volbě rozhodovat o hlavě státu. Hlasovat mohou ze zahraničí i zdravotnických zařízení. Na rozdíl od podzimních komunálních a senátních voleb bude možné odevzdat hlas i z covidové karantény či izolace. Web ČT24 přináší všechny potřebné informace k úspěšnému hlasování.
6. 1. 2023, Aktualizováno6. 1. 2023 20:04|
Prezidentští kandidáti Nerudová, Pavel, Zima a jejich představy o výkonu funkce očima komentátorů
Kandidatura a průběh kampaní kandidátů na prezidenta Petra Pavla, Tomáše Zimy a Danuše Nerudové podle politologa Michala Pinka reprezentuje několik protipólů. Zatímco Pavel a Nerudová patří mezi favority, Tomáš Zima se na sebe v kampani pouze snaží upozornit, míní. Komentátor Českého rozhlasu Plus Petr Hartman doplňuje, že přes první pozice v předvolebních průzkumech mají favorité „mělkou“ podporu, která se mezi nerozhodnutými voliči ještě může měnit. Zároveň se podle něj všichni tři snaží vymezovat proti vládě. Přestože koalice SPOLU podpořila také Nerudovou a Pavla, je Hartman přesvědčený, že kandidáti nyní nutně balancují mezi tím, aby vládní podporu neodmítali, ale zároveň se pro další voliče nestali reprezentanty nepopulárních vládních kroků. Kampaň a postoje Petra Pavla, Tomáše Zimy a Danuše Nerudové představil pořad 90' ČT24. Česká televize takto představí kampaň všech devíti kandidátů na prezidenta republiky, a to po trojicích seřazených podle vylosovaných volebních čísel.
4. 1. 2023|
PROFIL: Bývalý rektor Tomáš Zima chce být prezidentem, který zemi diriguje jako orchestr
O hlasy voličů bude v prezidentských volbách usilovat Tomáš Zima. Lékař v minulosti vedl nejprve 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, následně se stal rektorem. Záměr ucházet se o post prezidenta oznámil na konci května 2022. Na ministerstvo vnitra svou přihlášku podal v polovině října po senátorských volbách. Jeho kandidaturu podpořilo 13 senátorů, některým však po volbách mandát zanikl.
25. 11. 2022, Aktualizováno3. 1. 2023 21:15|