Povinnost zveřejnit své dárce zcela splnili jen čtyři kandidáti na prezidenta, dva nezveřejnili potřebné údaje vůbec, oznámil Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Dárce podle něj nezveřejnili Tomáš Zima a Josef Středula, který z volby v neděli odstoupil, ale povinnost se na něj vztahuje. Další uvedli údaje neúplné. Ve správním řízení jim hrozí pokuta.
Zcela správně zveřejnili své dárce jen čtyři kandidáti na prezidenta
Lhůtu na splnění povinnosti měli uchazeči o post prezidenta do úterní půlnoci. Údaje se měly objevit na webech, které kandidáti úřadu již dříve zaslali. „Na volebních lístcích se objeví devět kandidátů, z toho jeden v tomto týdnu odstoupil od kandidatury. Podle zjištění úřadu v této chvíli splnili z těchto osob svoji povinnost v plném rozsahu čtyři kandidáti, tři kandidáti ji splnili částečně, dva kandidáti potřebné údaje nezveřejnili,“ konstatoval předseda úřadu František Sivera, který je pověřen koordinací volby prezidenta.
„Kandidáti se nezveřejněním úplných údajů vystavili možnosti zahájení správního řízení. Pokuta se může pohybovat v rozpětí od dvaceti tisíc korun do tří set tisíc korun,“ dodal Sivera.
Zima sdělil, že důvodem nezveřejnění údajů na jeho webu je kyberútok, kvůli kterému na něj nešlo informace nahrát. Napravit to chce hned, jak to bude možné. Zdůraznil, že požadované údaje včas zveřejnil přímo na webu úřadu. Odpoledne byl již link na příslušné informace dostupný i z jeho webu.
Plně povinnost splnili Andrej Babiš, Pavel Fischer, Marek Hilšer a Danuše Nerudová. Petru Pavlovi a Karlu Divišovi úřad vyčítá, že u některých dárců chybí datum narození a trvalý pobyt. U Jaroslava Bašty úřad uvedl, že pod odkazem na bezúplatná plnění zveřejnil přehled dárců peněžních darů. V současné době již má Bašta na webu i fungující odkaz na bezúplatná plnění.
Své povinnosti nesplnili i jiní lidé, kteří do kampaně vstoupili. Úřad jich vedle devíti, kteří postoupili do závěrečné části voleb, registruje dalších dvaadvacet. Devět z nich úřadu vůbec neoznámilo volební weby, osm do středy nezveřejnilo potřebné údaje o dárcích a dva pouze částečně. Svou povinnost z těchto uchazečů o účast ve volbě splnili jen tři.
Babišovu kampaň platí ANO
Babišovi celou kampaň platí jeho ANO. Na webu uvádí, že na kampaň nepřijalo od dárců žádné peníze a případné dary s poděkováním vracelo. Haléřové platby s hanlivými vzkazy hnutí převedlo do státního rozpočtu. Hnutí Babišovi podle údajů na transparentním účtu poskytlo 20 milionů korun. Zveřejnilo seznam asi stovky lidí a firem, kteří půjčili plochu na vyvěšení volební reklamy.
Nerudová na webu uvedla, že celkem dostala od sponzorů a příznivců 34,1 milionu korun. Dalších 986 tisíc korun vykázala jako takzvaná bezúplatná plnění. Do částky počítá třeba dobrovolnickou práci, umístění reklamy nebo třeba zapůjčení vozidla. Většinou jde o částky v řádu tisíců korun.
Pavel podle údajů na transparentním účtu získal od dárců 40,4 milionu korun. Dostal tak o 400 tisíc více, než může před prvním kolem voleb použít. Jeho tým na webu zveřejnil seznam všech dárců, kteří na kampaň přispěli finančně či jinak. Částky a způsob příspěvku neuvedl.
Miliony investovali i další kandidáti
Kromě trojice hlavních favoritů z osmičky aktuálních účastníků volby nejvíce do své propagace investoval Bašta, kterému na transparentní účet přišlo asi 13,4 milionu korun, většinu peněz poslalo hnutí SPD. Zároveň Bašta na svém webu zveřejnil seznam desítek dárců, kteří mu bezplatně pomohli třeba při roznosu letáků, poskytli vozík pro umístění volebního billboardu nebo vypomohli s příspěvky na sociálních sítích.
Diviš zveřejnil zprávu o financování kampaně přímo na webu dohledového úřadu. Jako peněžité dary uvádí částku téměř osm milionů korun, z toho 7,85 milionu zaplatil ze svých prostředků. Peníze mu poslaly asi tři desítky dalších dárců. Nejvíc ho stál sběr podpisů, a to přes šest milionů korun. Žádné bezúplatné plnění ve zprávě Diviš neuvedl.
Zprávu o financování kampaně přímo na webu úřadu zveřejnil i Zima. Na volební účet mu přišly přes tři miliony korun, ve zprávě uvádí další asi 2,3 milionu korun jako bezúplatné plnění. Mezi nimi asi 1,5 milionu korun za inzerci od vydavatelství Vltava Labe Media. VLM se proti tomu později ohradilo a uvedlo, že se na financování prezidentské kampaně Zimy žádným způsobem nepodílelo.
Fischerovi na volební účet přišlo asi 4,7 milionu korun od několika set lidí. Většinou mu posílali spíše menší příspěvky, nejvyšší byl dar 500 tisíc korun od Jana Dokulila. Fischer zároveň zveřejnil i seznam několika set lidí, kteří si vyvěsili jeho volební banner, a desítek lidí, kteří přispěli dobrovolnickou prací. Přiznal také slevy, které dostal třeba na pronájem vozu, na tisk, pronájem kanceláře nebo výrobu videospotů celkem asi za 400 tisíc korun.
Hilšer na kampaň získal téměř 1,8 milionu korun, většinu dostal od státu za svůj senátorský mandát. Peníze mu poslalo také asi devět desítek dárců. Další asi dvě desítky lidí mu pomohly bezúplatným plněním.
Na transparentní účet odborového předáka Středuly, který se v neděli kandidatury vzdal, poslali dárci téměř 7,6 milionu korun. Aktuálně na účtu zbývá přibližně 3600 korun. Středula ve středu v tiskovém prohlášení uvedl, že veškeré peníze použil na prezidentskou kampaň a do 90 dnů poskytne kontrolnímu úřadu všechny dokumenty, jak předepisuje zákon.