Volební místnosti se zavřely, prezidenta mohli lidé vybírat do 14 hodin

Skončilo druhé kolo volby prezidenta republiky. Volební místnosti byly v sobotu otevřené do 14 hodin, poté začalo sčítání hlasů. Novou hlavou státu se může stát buď bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, nebo bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). V prvním kole zvítězil Pavel, ale oba kandidáty v prvním kole dělilo jen 23 tisíc hlasů.

  • 0:00

    Vážení čtenáři, děkujeme vám za pozornost. Témata spojená s prezidentskou volbou dál pokrýváme v běžném zpravodajství.

  • 22:10

    Reformy penzí a daní jsou pro Česko podle nově zvoleného prezidenta Petra Pavla nezbytné, není možné je dál odkládat a je potřeba je lidem začít vysvětlovat. Řekl to v rozhovoru pro televizi Nova. Přibližování obou reforem zmínil jako součást svého plánu ve funkci.

  • 21:54

    Petr Pavel v rozhovoru pro televizi Nova řekl, že by se ještě před svou inaugurací chtěl sejít s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, s níž v neděli telefonoval. Podniknout chce i návštěvu Polska na pozvání prezidenta Andrzeje Dudy.

Volba prezidenta republiky je od zavedení přímé volby velmi populární a účast u ní bývá nejvyšší ze všech druhů voleb. Oba kandidáti, kteří letos postoupili do druhého kola, očekávají, že by v něm mohl hlasovat rekordní počet lidí. Mnoho z nich ovšem přišlo do volebních místností již v pátek, kdy se hlasovalo od 14 do 22 hodin. Hlasy v té době odevzdali Pavel s Babišem i dosavadní prezident Miloš Zeman, předseda vlády Petr Fiala (ODS) i předsedové dalších parlamentních stran.

Účast v prvním kole činila letos 68,2 procenta a druhé kolo se vyvíjelo tak, že by mohla být konečná účast ještě vyšší. Když v pátek večer volební místnosti zavíraly, pohybovala se většinou kolem padesáti procent, v sobotu dopoledne vzrostla k šedesáti procentům, což bylo v obou případech více než v téže době v prvním kole. 

Jsou i místa, kde je účast stoprocentní, třeba ve Špindlerově Mlýně nebo některých horských obcích v Jeseníkách. Není to ovšem tím, že by přišli všichni místní. Účast navýšili lidé s voličskými průkazy, kteří o prezidentovi hlasují, i když jsou právě na horách. V Karlově Studánce volili například účastníci vysokoškolského lyžařského kurzu, který se koná na Švýcárně. „Odvolilo nás osmnáct, dva vyučující a šestnáct studentů. Řada z nich byli prvovoliči a ani nevěděli, jak to ve volební místnosti chodí. Brali to ale jako občanskou povinnost, jsou rádi, že měli možnost se do voleb zapojit,“ řekla jejich pedagožka Sylva Hřebíčková.

Letošní prezidentské volby by účastí mohly napodobit ty minulé z roku 2018. Tehdy se ve druhém kole účast zvýšila z 61,9 na 66,6 procenta. V roce 2013 naopak přilákalo více voličů první kolo, kdy jich přišlo 61,3 procenta, ale k druhému kolu jen 59,1 procenta.

Prezidenta si volí všichni občané České republiky, kterým je přes osmnáct let, teprve potřetí v historii. Předtím ho vybírali pouze zákonodárci. Obě předchozí volby vyhrál Miloš Zeman, v roce 2013 zvítězil nad tehdejším vicepremiérem Karlem Schwarzenbergem (TOP 09), v roce 2018 nad bývalým předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem.

Sčítání hlasů po druhém kole bývá velmi rychlé. Volba je jednoduchá, celá republika je jediným volebním obvodem a voliči si vybírají jen ze dvou kandidátů. Záleží ale také na volební účasti a rovněž na tom, jak velký rozdíl mezi oběma kandidáty je. V roce 2013, kdy zvítězil Zeman s poměrně výrazným náskokem (získal 55 procent hlasů), uvedla ČTK, že jeho náskok již Schwarzenberg téměř jistě nestáhne, již po tři čtvrě na tři. O pět let později, kdy Zeman získal pouze 51 procent hlasů, bylo jasno po půl čtvrté.

Letos v prvním kole zvítězil Petr Pavel se ziskem 35,4 procenta hlasů, Andrej Babiš získal 35 procent. Přes pět procent voličů hlasovalo také pro Danuši Nerudovou (13,9 procenta) a Pavla Fischera (6,8 procenta). Další čtyři kandidáti – Jaroslav Bašta, Tomáš Zima, Karel Diviš a Marek Hilšer – dostali od půl procenta po čtyři a půl procenta hlasů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 28 mminutami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 58 mminutami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 1 hhodinou

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Dopad amerických cel probírali Topolánek a Kolář

O dopadu cel, která zavádí americký prezident Donald Trump vůči obchodním partnerům Spojených států, diskutovali v pořadu Události, komentáře bývalý předseda Rady Evropské unie a expremiér Mirek Topolánek a poradce prezidenta a bývalý velvyslanec v Rusku a v USA Petr Kolář. Probrali také strategii a taktiku Trumpa i evropské vyjednávání se Spojenými státy.
před 9 hhodinami

Při vývoji dronů hraje stále důležitější roli umělá inteligence

Role umělé inteligence (AI) je stále podstatnější i při vývoji dronů pro vojenské či civilní účely. S její pomocí umí bezpilotní letouny mapovat území a vytvořit 3D modely. Zařízení dokáže udělat věrný obraz území zcela autonomně a bez nutnosti GPS. Dronům na zemi pak asistují roboti, kteří hledají například ztracené lidi nebo nepřátelskou techniku. Pracovat s drony, které využívají AI, plánuje i česká armáda. Mohly by jí pomoci kupříkladu detekovat nepřítele.
před 11 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...