Na zprávu o úmrtí papeže Františka, který zemřel v neděli ráno, reagují evropští i čeští politici.
Byl hlasem lidskosti a dialogu, říkají o papeži Františkovi politici
Papež František projevoval velkou starost o ty, kteří trpí jakoukoli nespravedlností, vyzařovala z něj lidskost a pokora. Na síti X to uvedl premiér Petr Fiala (ODS), kterého v červnu 2022 papež přijal v Apoštolském paláci ve Vatikánu. „Byl to muž hluboké víry, který se snažil proměňovat církev tak, aby mohla lépe plnit své poslání v současné společnosti. Projevoval velkou starost o ty, kteří trpí jakoukoli nespravedlností, vyzařovala z něj lidskost a pokora,“ uvedl Fiala.
Pro předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) byl papež symbolem pokory a úsilí o hledání smíření a dialogu. „Otevíráním nových témat v katolické církvi oslovoval i lidi mimo ni,“ míní.
„Papež František byl v současném světě především představitelem lidskosti. V době nejistot viděl sílu v hodnotách, na které občas zapomínáme – v laskavosti, víře, pokoře a porozumění. Zanechal tak po sobě inspirativní odkaz, který bude nadále přetrvávat,“ je přesvědčen prezident Petr Pavel.
Papež František byl hlasem soucitu, spravedlnosti a naděje v neklidném světě, napsal na síti X ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). „Upřímnou soustrast věřícím i všem, které jeho slova a činy inspirovaly. Čest jeho památce,“ dodal. Podle šéfa hnutí STAN a ministra vnitra Víta Rakušana neměla katolická církev snad nikdy v čele někoho tak lidského, skromného a otevřeného změnám, jako byl papež František.
Podle předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) otevřel František dosud tabuizovaná témata církve s lidskostí a inspiroval snahou o dialog. „Odchod papeže Františka je velkou ztrátou. Byl to muž, který otevřel dosud tabuizovaná témata církve s lidskostí a inspiroval snahou o dialog,“ míní Pekarová Adamová.
Předseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marek Výborný ocenil na Františkovi jeho lidskost, otevřenost a pochopení pro každého člověka. „Pro církev i pro svět znamenal mnoho pozitivního,“ podotkl.
„Papež František byl tím dobrým pastýřem, který především svým osobním příkladem (někdy i velmi osobitým), laskavým přístupem uměl lidi inspirovat a vést ve víře či k víře,“ míní Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí a dřívější lidovecký předseda. František podle něj uměl inspirovat miliony lidí a dodával jim sílu a naději v mnoha složitých situacích. „Uměl být chápajícím člověkem, který se snažil v církvi přiblížit mnoha různým životním situacím a hledal, jak opravdu podávat pomocnou ruku těm, co hledají,“ doplnil.
„Symbolicky v čase naděje a znovuzrození odešel papež František – muž, který dokázal katolickou církev otevřít více světu a nezavíral oči. Za to mu patří velký dík,“ konstatoval ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09). „Jeho velkým odkazem je kromě jiného i důraz na pomoc chudým a potřebným, k čemuž se vztahuje i jméno, které si zvolil jako první papež v dějinách, odkazující se na Františka z Assisi,“ podotkl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Papež byl muž hluboké víry, jenž se snažil proměňovat církev tak, aby mohla lépe plnit své poslání v současné společnosti, uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS). „Projevoval velkou starost o ty, kteří trpí jakoukoli nespravedlností, a svojí bezprostředností a skromným vystupováním otvíral náruč církve každému, kdo chtěl přijít,“ připomněl. Podle ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) papež usiloval o to, aby se církev se ctí posunula do 21. století.
Papež František byl symbolem pokory, porozumění a lidskosti, uvedl Andrej Babiš (ANO). Expremiér podotkl, že si vážil papežovy snahy spojovat lidi a hledat dobro. „Nejenže hlásal skromnost a pokoru, ale také podle toho žil. Nebál se přitom moderních přístupů, technologií ani kritiky, která s tím souvisela. I proto byl nejen symbolem, ale rovněž uvěřitelnou inspirací,“ poznamenal první místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.
Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná ocenila na Františkovi snahy o „zlidštění obrazu církve plné sexuálních skandálů a mamonu“. „V neposlední řadě také jeho upřímné snahy o mír ve světě a sociální spravedlnost. Bohužel to v současné římskokatolické církvi byla spíše výjimka,“ uvedla.
Se zármutkem přijal zprávu o Františkově úmrtí také předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. „Jako politik respektuji zejména jeho úsilí o mír v době, kdy svět čelí rostoucímu napětí a geopolitickému soupeření. Bez dialogu a morální autority nemůže žádný mezinárodní řád přežít,“ napsal.
„Sloužil tomu, čemu věřil. Sloužil do posledního dne svého života a zemřel ve službě. Úctyhodný život i práce. Ať odpočívá v pokoji,“ napsal bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, někdejší předseda lidovců a TOP 09. Papež František přinesl do čela katolické církve podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) moderní soudobý pohled. Grolich řekl, že je rád, že zrovna s ním si mohl podat ruku. S papežem se hejtman krátce setkal ve Vatikánu v roce 2021, kde mu darem předal kříž vyrobený z trámů kostela, který v Moravské Nové Vsi poničilo tornádo.
Reakce ze světa
Evropští politici kondolují k úmrtí papeže Františka. Francouzský prezident Emmanuel Macron jej označil za člověka skromnosti. Řekl, že František se během svého pontifikátu vždy stavěl na stranu těch nejzranitelnějších a nejkřehčích, a to s velkou pokorou. „V této době války a brutality měl smysl pro ty druhé, pro ty nejkřehčí,“ poznamenal.
„Dobrý, vřelý a citlivý muž. Ať odpočívá v pokoji,“ napsal na X šéf polské vlády Donald Tusk. Svět ztratil skutečnou osobnost a velkou morální autoritu, je přesvědčen slovenský prezident Peter Pellegrini. Papež František byl podle něj ztělesněním humanity a pokory, zdůraznil také papežovu angažovanost za mír.
„Smrtí papeže Františka ztrácí katolická církev a svět zastánce slabých, smířlivého a srdečného člověka. Velmi jsem si vážil jeho jasného pohledu na výzvy, kterým čelíme,“ obává se německý kancléř Olaf Scholz. Šéf německých křesťanských demokratů (CDU) a pravděpodobný příští spolkový kancléř Friedrich Merz přiznal, že Františka si bude svět pamatovat pro jeho neúnavnou angažovanost ve prospěch nejslabších členů společnosti. „Jeho hlavními zásadami byly pokora a víra v boží milosrdenství,“ uvedl s tím, že tímto způsobem se rodilý Argentinec dotkl lidí na celém světě a napříč křesťanskými církvemi.
„Děkujeme vám za všechno, Svatý otče! Loučíme se s vámi,“ uvedl maďarský premiér Viktor Orbán. Rakouský prezident Alexander Van der Bellen označil Františka za „papeže sociální spravedlnosti“ a „ukazatele naděje“. Ocenil, že upíral zrak tam, kde viděl lidi v ohrožení. „Nikdy pohledem neuhnul, hleděl a svět s ním,“ poznamenal Van der Bellen.
„Kéž odkaz porozumění a lásky, který po sobě papež František zanechává, najde to nejlepší pokračování,“ přeje si řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Portugalský premiér Luis Montenegro označil Františka za „výjimečného papeže, který zanechal jedinečný odkaz humanismu, empatie, soucitu a blízkosti k lidem“. A dodal, že následování Františkova příkladu by bylo nejlepším způsobem, jak uctít památku zesnulého papeže.
„S velkou osobní bolestí jsem se dozvěděl zprávu o úmrtí papeže Františka a cítím velké prázdno, které vzniklo ztrátou záchytného bodu, který pro mě vždy představoval,“ přiznal Italský prezident Sergio Mattarella. Italská premiérka Giorgia Meloniová uvedla, že bude pokračovat v papežem Františkem vytyčené cestě směrem k míru a spravedlivé společnosti. Zmínila také jeho schopnost smiřovat zdánlivě nesmiřitelné. Papežův odkaz vyzdvihl také premiér Španělska Pedro Sánchez. Premiér Irska, další silně katolické země, Micheál Martin vyjádřil naději, kéž „nás jeho památka nadále provází při úsilí o budování světa, který odráží jeho vizi lásky a soucitu pro všechny“.
„Papež František byl mocným hlasem sociální spravedlnosti a lidské důstojnosti. Stavěl mosty v rozděleném světě a inspiroval miliony lidí svým nasazením v otázkách míru, klimatických změn a solidarity se zranitelnými,“ napsal norský premiér Jonas Gahr Störe. „Svět ztratil osobnost, která neúnavně prosazovala soucit a sociální spravedlnost. Papež František vedl s láskou, stál na straně zranitelných a vyzýval k jednotě v dobách rozdělení,“ oceňuje moldavská prezidentka Maia Sanduová.
„Papež František byl uznávaným státníkem, ale také duchovním vůdcem, který si vážil dialogu mezi různými náboženskými skupinami a chopil se iniciativy tváří v tvář humanitárním tragédiím,“ ocenil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Křesťanství truchlí nad ztrátou osobnosti, která obětavě sloužila hodnotám sociální spravedlnosti, lásky a solidarity,“ uvedl prezident Kypru Níkos Christodúlídés.
Britský král Karel III. prohlásil, že je „hluboce zarmoucen“ smrtí papeže Františka, a podotkl, že na Jeho Svatost bude vzpomínat „pro jeho soucit, starost o jednotu církve a neúnavnou angažovanost ve prospěch společných věcí všech věřících lidí a lidí dobré vůle, kteří pracují ve prospěch druhých“.
Karel III., hlava anglikánské církve, která se oddělila od Říma v roce 1534, a jeho manželka královna Camilla se s papežem Františkem setkali ve Vatikánu na začátku tohoto měsíce. „Jeho vedení ve složité a náročné době pro svět a církev bylo odvážné, ale vždy vycházelo z hluboké pokory,“ připojil svá slova i britský premiér Keir Starmer. Papež podle něj nikdy neztrácel „vírou živenou naději v lepší svět“.
„Svou pokorou a čistou láskou k chudým inspiroval miliony lidí daleko za hranicemi katolické církve. V myšlenkách jsem se všemi, kteří pociťují tuto hlubokou ztrátu,“ prohlásila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Kéž naleznou útěchu v myšlence, že odkaz papeže Františka nás bude všechny i nadále vést směrem ke spravedlivějšímu, mírumilovnějšímu a soucitnějšímu světu,“ dodala.
Na papeže společnou fotografií zavzpomínala i předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. „Jeho nakažlivý smích chytil za srdce miliony lidí po celém světě,“ připsala. „Papež lidu“ zůstane podle ní ve vzpomínkách všech pro svou lásku k životu, naději na mír i soucit.
Generální tajemník OSN António Guterres soudí, že papež František byl hlasem pro mír, lidskou důstojnost a sociální spravedlnost. „Zanechává za sebou odkaz víry, služby a soucitu pro všechny, zejména pro ty, kteří se nacházejí na okraji společnosti nebo jsou uvězněni v hrůzách války,“ podotkl.
Podle předsedy Evropské rady Antónia Costy pociťoval papež „hluboký soucit“. „Staral se o velké globální výzvy naší doby – migraci, klimatické změny, nerovnosti, mír – a také o každodenní boje každého z nás i všech dohromady,“ podotkl Costa. Ve svém nedávném poselství ke Světovému dni míru papež podle Costy navrhl tři kroky k tomu, aby mohla nastat „trvalá změna“. „Odpuštění mezinárodního dluhu, zrušení trestu smrti a přerozdělení vojenských prostředků na ukončení hladu. Kéž nás jeho myšlenky i nadále vedou k budoucnosti plné naděje,“ dodal šéf unijních summitů.
„Odpočívej v pokoji, papeži Františku! Bůh žehnej jemu i všem, kdo ho milovali,“ reagoval na papežovo úmrtí americký prezident Donald Trump. Oficiální účet Bílého domu na síti X připojil dvě fotografie: jedna zachycuje Trumpovo setkání se Svatým otcem, na druhém je americký viceprezident JD Vance. Ten vyjádřil soustrast milionům křesťanů, kteří milovali zesnulého papeže. Zmínil, že se s hlavou katolické církve v neděli osobně setkal. Uvedl také, že si ho bude pamatovat pro „krásné“ kázání, které papež pronesl v prvních dnech pandemie covidu-19.
Podle kanadského premiéra Marka Carneyho bude etický a duchovní odkaz papeže Františka po další generace utvářet „naše společné svědomí“.
Ruský vůdce Vladimir Putin označil papeže Františka za vynikajícího člověka, kterého si bude navždy pamatovat v tom nejlepším. Podotkl, že s papežem „mnohokrát komunikoval“. „Aktivně přispíval k rozvoji dialogu mezi ruskou pravoslavnou a římskokatolickou církví, jakož i ke konstruktivní spolupráci mezi Ruskem a Svatým stolcem,“ uvádí se v prohlášení, které podle ruské státní agentury TASS zveřejnil Kreml. Podle vyjádření Moskevského patriarchátu se očekává, že v souladu se zvyklostmi se papežova pohřbu zúčastní vysoce postavení představitelé ruské pravoslavné církve.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve své kondolenci ocenil, že se papež František modlil za mír na Ukrajině a pro Ukrajince. „Jeho život byl zasvěcený bohu, lidem a církvi. Uměl dávat naději, zmírňovat utrpení modlitbou a podporovat jednotu. Truchlíme společně s katolíky a všemi křesťany, kteří u papeže Františka hledali duchovní podporu,“ dodal. Papež František opakovaně vyzýval k jednání mezi Ukrajinou a Ruskem o ukončení války, kterou zahájila ruská plošná invaze na Ukrajinu v únoru 2022.
Byl to muž hluboké víry a nezměrného soucitu, reagoval na oznámení úmrtí papeže Františka izraelský prezident Jicchak Herzog. Papež často ve svých kázáních a poselstvích vyzýval k míru na Blízkém východě. „Správně kladl velký důraz na posílení vazeb se židovským světem a podpory mezináboženského dialogu,“ podotkl izraelský prezident. Podle něj to papež vnímal jako „cestu k lepšímu vzájemnému pochopení a respektu“. „Ztratili jsme věrného přítele Palestinců a jejich legitimních práv,“ připojil se ke kondolencím prezident Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. „Papež František byl neochvějným obhájcem legitimních práv palestinského lidu, zejména svým rozhodným postojem proti válce a zločinům genocidy, které byly v uplynulých měsících páchány na našem lidu v Gaze,“ uvedl podle agentury ANSA Básim Naím, člen politického vedení Hamásu.
Za drahého přítele Libanonu označil papeže prezident této země Joseph Aún. „Nikdy nezapomeneme na jeho výzvy k ochraně Libanonu a zachování jeho identity a různorodosti,“ podotkl. „Jedním z vrcholů jeho života a vedení byl jeho humanitární postoj vůči nelidskému chování ve světě,“ nepochybuje íránský prezident Masúd Pezeškján.
„S hlubokým zármutkem jsem se dozvěděl, že papež František, Jorge Bergoglio, zemřel a nyní odpočívá v pokoji,“ napsal ve zprávě na sociální síti X argentinský prezident Javier Milei. František, rodák z Buenos Aires, byl prvním latinskoamerickým papežem. „Navzdory neshodám, které se dnes zdají být zanedbatelné, bylo pro mě skutečnou ctí, že jsem ho mohl poznat v jeho dobrotě a moudrosti,“ doplnil Milei. Před zvolením do úřadu ultraliberální politik mluvil o papeži Františkovi jako o „imbecilovi, který hájí sociální spravedlnost“. V prezidentském úřadu ale Milei změnil rétoriku. Nyní Argentina vyhlásila sedmidenní státní smutek.
Stejně dlouhý státní smutek bude držet i Brazílie. „Lidstvo ztrácí hlas úcty a přijetí druhých,“ prohlásil tamní prezident Luiz Inácio Lula da Silva.
„Papež František zůstane navždy v paměti milionů lidí na celém světě jako maják soucitu, pokory a duchovní odvahy,“ přepokládá indický premiér Naréndra Módí, jehož prý Svatý otec inspiroval. „Papež František, muž hluboké víry a pokory, nás vedl nejen s moudrostí, ale i se srdcem otevřeným všem, zejména chudým a opomíjeným,“ upozornil Ferdinand Marcos mladší, prezident Filipín, které jsou jedinou převážně katolickou zemí v jihovýchodní Asii. „Papežovo poselství prostoty, pluralismu, laskavosti k chudým a péče o druhé bude vždy příkladem pro nás všechny,“ poznamenal indonéský prezident Prabowo Subianto.
Tchajwanský prezident Laj Čching-te vyjádřil soustrast jménem obyvatel této ostrovní země. Vatikán je jednou z pouhých dvanácti zemí, které udržují formální vztahy s diplomaticky izolovaným Tchaj-wanem. Premiér Spojených arabských emirátů Muhammad bin Rašíd al-Maktúm podotkl, že papežův „odkaz pokory a mezináboženské jednoty bude i nadále inspirovat mnohá společenství po celém světě“.
„Svou pokorou, neochvějným odhodláním k začlenění a spravedlnosti a hlubokým soucitem s chudými a zranitelnými byl příkladem služebného vedení. Jeho pevné etické a morální přesvědčení inspirovalo miliony lidí po celém světě bez ohledu na víru nebo původ,“ nepochybuje prezident Keni William Ruto. Prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa ocenil snahy papeže Františka o „sjednocení lidstva“, starost o jedince a skupiny na okraji a odpovědnost za přírodu. Prezident Gabonu Brice Clotaire Oligui Nguema považuje za inspirativní papežovo „poselství víry, míru a pokory“. „Svou angažovaností ve prospěch těch nejzranitelnějších a neustálým voláním po dialogu mezi národy a náboženstvími ztělesňoval živou naději pro miliony věřících a lidí dobré vůle,“ nepochybuje senegalský prezident Bassirou Diomaye Faye.
„Vyzval nás, abychom si připomněli vše, co máme společné, a požádal svět, aby vyslyšel volání Země – našeho společného domova,“ vyzdvihl papežovy ekologické snahy australský premiér Anthony Albanese. Muž pokory, k jehož odkazu patří trvalý závazek vůči zranitelným, sociální spravedlnosti a mezináboženskému dialogu,“ řekl o papeži Františkovi novozélandský premiér Christopher Luxon.
Reakce nepřicházejí jen od politiků. Například italská fotbalová liga po úmrtí papeže Františka odložila všechna nedělní utkání 33. kola. Náhradním termíny čtveřice zápasů zatím neoznámila.