Období po skonu papeže se řídí starými tradicemi

Za dva tisíce let existence se v katolické církvi upevnila řada tradic, jimiž se řídí důležité procesy. Stejně tomu je i v období od skonu papeže po volbu jeho nástupce.

Oznámení smrti

V případě úmrtí papeže se vysoký vatikánský úředník Camerlengo Svaté římské církve, kterým je v současnosti kardinál Kevin Farrell, ceremoniálně ujistí, že papež zemřel. Přesná forma je na jeho diskreci, ale typicky zemřelého papeže navštíví a nahlas vysloví jeho jméno. V praxi nicméně v dnešní době o smrti rozhodne lékař.

Devět dní smutku

Poté je veřejnost informována o papežově smrti a je vyhlášen devítidenní smutek známý jako novendiale. Jde o velice starou tradici pocházející již z dob starověkého Říma. Papežovo tělo bývá před jeho pohřbením vystaveno na vyvýšené pietní plošině známé jako katafalk, papež František si ovšem přál zjednodušený pohřeb a jeho tělo zřejmě bude pouze vystaveno v otevřené rakvi. Někteří papeži v minulosti byli po své smrti nabalzamováni, včetně odebrání orgánů před pohřbem. V kostele nedaleko Fontány di Trevi je tak dnes udržováno více než dvacet srdcí bývalých papežů jako relikvie.

Pohřeb

Ceremonie papežova pohřbu bývá vykonána na Svatopeterském náměstí čtyři až šest dní po jeho skonu. V současné době by bohoslužba byla vedena 91letým kardinálem Giovanni Battistou Re z jeho pozice jako děkana kardinálského kolegia. Papež František si přál být pohřben ve své oblíbené bazilice Panny Marie Sněžné, na rozdíl od většiny papežů včetně jeho předchůdce Benedikta XVI., kteří jsou pochováni v kryptách pod Bazilikou svatého Petra. Navíc nechtěl spočinout ve třech rakvích složených do sebe, jak bývá u papežů zvykem, ale pouze v jedné.

Volba papeže

Poté se úřad Svatého stolce uvolní a započne období sede vacante. Správy věcí římskokatolické církve se ujímá 252členné kolegium kardinálů. Mezi druhým a třetím týdnem od papežovy smrti se kolegium sejde v Sixtinské kapli a zahájí známé konkláve vedoucí k volbě nové hlavy církve. Hlasovat v tajné volbě bude ovšem jen okolo 120 členů kolegia, protože právo volit je omezeno na kardinály mladší 80 let.

Papežem se formálně může stát kterýkoli pokřtěný římskokatolický muž, v praxi nicméně od roku 1379 nebyl zvolen žádný papež, který by již nebyl členem kolegia kardinálů. Prakticky navíc volba významně favorizuje Evropany. Papež František, pocházející z Argentiny, se stal prvním papežem z mimoevropské země za třináct století.

K úspěchu ve volbě je třeba dosáhnout většiny dvou třetin hlasů a každý den se mohou uskutečnit až čtyři hlasování. V případě, že byla volba neúspěšná, signalizuje to černý kouř vycházející z kaple, jakmile je papež zvolen, oznamuje to kouř bílé barvy. Nemusí to být jednoduchý proces, ke zvolení papeže Františka vedlo pět kol hlasování a z historie jsou známy případy, kdy konkláve zasedalo ve 13. století přibližně tři roky a při jednom z konkláve ve století 18. tři měsíce.

Po zvolení papeže je představitelem kolegia kardinálů z balkónu baziliky svatého Petra zvolána latinská fráze „habemus papam“ znamenající „máme papeže“ a vzápětí k davu promluví nový papež. Papež od svého zvolení vystupuje pod jím zvoleným papežským jménem, nejčastěji vzdávajícím poctu některému z bývalých papežů nebo světci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Celá země podporuje válku na Ukrajině,“ prohlásil Putin na přehlídce v Moskvě

Ruský vládce Vladimir Putin při projevu na Rudém náměstí v Moskvě prohlásil, že ruská společnost pevně podporuje ty, kteří bojují ve válce, kterou Rusko vede proti Ukrajině. Vojenské přehlídky k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem se účastní čínská hlava státu Si Ťin-pching, přiletěl také slovenský premiér Robert Fico nebo český europoslanec Ondřej Dostál (Stačilo!). Naprostá většina evropských představitelů ale na protest proti ruské agresi vůči Ukrajině chybí.
před 16 mminutami

Pákistán po indickém ostřelování Kašmíru hlásí mrtvé

AFP s odkazem na pákistánské představitele píše, že při pátečním indickém ostřelování Kašmíru v blízkosti faktické hranice s Pákistánem zahynuli čtyři lidé, včetně jednoho dítěte. Indická armáda zase dle Reuters tvrdí, že pákistánské ozbrojené síly podnikly v noci na pátek a v pátek brzy ráno „několik útoků“ pomocí bezpilotních letounů a dalších zbraní podél celé západní hranice Indie.
07:49Aktualizovánopřed 43 mminutami

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvě stě krát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, uvedlo Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
před 47 mminutami

Ukrajinská tajná služba odhalila maďarské špiony

Ukrajinská tajná služba SBU podle svého pátečního prohlášení odhalila maďarskou špionážní síť, která pracovala proti zájmům Ukrajiny. Shromažďovala prý zpravodajské informace o ukrajinských obranných kapacitách a protivzdušné obraně na jihozápadě této země, která se už čtvrtým rokem brání ruské agresi. Dva agenti byli zatčeni, oznámila SBU.
před 1 hhodinou

Vítězstvím nad nacismem Kreml ospravedlňuje válku proti Ukrajině

Rusko si osmdesáté výročí konce druhé světové války připomíná ve velkém stylu, vůdce Vladimir Putin vyhlásil letošek „Rokem obránce vlasti“. Oslavy Dne vítězství mají v zemi velký význam, neboť vítězství v druhé světové válce, respektive v ruském pojetí ve Velké vlastenecké válce, je zásadní součástí tamní kolektivní paměti. Hrdost na porážku nacismu sjednocuje společnost, zároveň ji však režim využívá k politickým účelům, v posledních letech především k ospravedlňování agrese proti Ukrajině, což je také ústředním tématem letošních oslav.
před 4 hhodinami

Pákistán udeřil v indickém Kašmíru

Série nových výbuchů otřásla letištěm ve městě Džammú a dalších oblastech v indické části Kašmíru, kde se rozezněly sirény a vypadl proud. Píše to agentura AFP. Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledku útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

„Pocta pro USA“ či „kotva usmíření“. Svět reaguje na nového papeže

Nové hlavě katolické církve, kterou byl ve čtvrtek pozdě odpoledne zvolen Američan Robert Francis Prevost, gratulují světoví političtí lídři. Americký prezident Donald Trump volbu chicagského rodáka, jenž si zvolil jméno Lev XIV., označil za „poctu pro Spojené státy“. Německý spolkový kancléř Friedrich Merz ho zase nazval „kotvou spravedlnosti a usmíření“.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...