Svět od druhé světové války nikdy nebyl tak nebezpečný, prohlásil Karel III.

Nahrávám video
Horizont ČT24: Král Karel III. zdůraznil jednotu Kanady
Zdroj: ČT24

Svět nebyl od konce druhé světové války nikdy tak nebezpečný a nestabilní jako dnes, prohlásil v úterý britský král Karel III. v Ottawě, když jako první britský monarcha po téměř 70 letech zahajoval zasedání kanadského parlamentu. Slavnostní příležitost je podle agentury AP vnímána jako vyjádření podpory severoamerické zemi, která čelí tlaku ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

V angličtině a francouzštině čteném projevu, jímž vláda premiéra Marka Carneyho představila svůj program, bylo několik narážek na vztah Kanady a Spojených států. „Kanada čelí výzvám, které jsou za našeho života bezprecedentní,“ poznamenal například šestasedmdesátiletý panovník, podle něhož se mění i vztahy Kanady s jejími partnery.

Možnost stát se 51. státem USA, o níž se opakovaně Trump zmiňuje, odmítá jasná většina obyvatel druhé největší země světa i její politické elity. Liberál Carney nedávno při návštěvě Bílého domu zdůraznil, že Kanada není a nikdy nebude na prodej.

Carney a Trump budují vztah založený na respektu, řekl Karel III.

Karel III. v projevu psaném kanadskou vládou uvedl, že Carney a Trump začali definovat nový ekonomický a bezpečnostní vztah, který bude založen na vzájemném respektu a společných zájmech. Podotkl také, že sebeurčení je jednou z hodnot, které jsou Kanaďanům drahé.

„Jak nám připomíná hymna: Skutečný sever je opravdu silný a svobodný,“ pronesl v závěru svého vystoupení britský panovník za mohutného potlesku přítomných zákonodárců. Kanaďané si podle něj mohou vzájemně dát více, než jim jakákoliv zahraniční mocnost může vzít.

Monarcha, který do budovy senátu přijel kočárem, dále poznamenal, že Kanada je připravena budovat koalici podobně smýšlejících zemí, které sdílejí její hodnoty, věří v mezinárodní spolupráci a ve svobodnou a otevřenou výměnu zboží, služeb a myšlenek.

Kanada podle Trumpa USA ekonomicky zneužívá

Trump opakovaně tvrdil, že Kanada ekonomicky zneužívá přílišné dobroty Spojených států, že přes společnou hranici do USA proudí drogy i migranti, a na část kanadského zboží uvalil cla.

V dalších pasážích projevu nová kanadská vláda představila své ekonomické plány, návrhy na zlepšení dostupnosti bydlení nebo přísnější bezpečnostní opatření na hranicích. Liberální strana premiéra Carneyho zvítězila v parlamentních volbách na konci dubna podle pozorovatelů z velké části díky Trumpovým opakovaným vyjádřením na adresu Kanady a možného spojení obou zemí.

Posledním britským monarchou, který zahájil zasedání kanadského parlamentu, byla v roce 1957 matka Karla III., královna Alžběta II.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Dron vypuštěný z Íránu zasáhl letiště v ázerbájdžánském Nachičevanu, uvádí média

Dron vypuštěný z Íránu zasáhl letiště v ázerbájdžánské exklávě Nachičevan, píše ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na místní média. Reuters s odkazem na své zdroje informovala také o íránských střelách vypuštěných na toto ázerbájdžánské území. Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí v prohlášení potvrdilo dronový útok z íránského území na Nachičevan, který podle něj zranil dva lidi. Úder odsoudilo a předvolalo si íránského diplomata. Teherán se zatím nevyjádřil.
před 4 mminutami

Srí Lanka zachraňuje posádku další íránské lodi

Srílanské úřady se snaží zachránit posádku z další íránské lodi, která se nachází u břehů ostrova. Píše to agentura Reuters s odkazem na mluvčího místní vlády. Íránské revoluční gardy tvrdí, že ráno v Perském zálivu zasáhly americký tanker, který poté vzplál, uvedla íránská agentura Tasním.
před 9 mminutami

VideoÍrán dopadne na naši ekonomiku, míní Skopeček. Schillerová varuje před unáhlenými závěry

Je zřejmé, že konflikt v Íránu bude mít dopad na českou ekonomiku, míní místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Zmínil rostoucí cenu ropy a s tím spojené zdražování pohonných hmot. Dodal, že jde jenom o to, jak velký dopad bude a jak dlouho konflikt potrvá. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) má za to, že je v tuto chvíli třeba vyčkat na to, jak se konflikt vyvine a není podle ní čas na unáhlená rozhodnutí. Politici diskutovali také o okolnostech repatriačních a evakuačních letů z Blízkého východu. Debata se věnovala také návrhu státního rozpočtu, v němž opozice i prezident Petr Pavel apelují na navýšení výdajů na obranu. Diskusí v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 1 hhodinou

Íránská agentura popřela zprávy o průniku kurdských milic do země

Kurdsko-íránské milice zahájily pozemní operaci v severozápadním Íránu. Píše o tom několik amerických médií včetně Fox News nebo serveru Axios. Agentura Reuters ale zprávu s odkazem na íránskou tiskovou agenturu Tasním vyvrátila. Stanice CNN už ve středu s odkazem na své zdroje informovala, že americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) pracuje na vyzbrojení kurdských sil s cílem vyvolat lidové povstání v Íránu.
00:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael zahájil rozsáhlé údery na pozice režimu v Teheránu

Izraelské letectvo zahájilo novou rozsáhlou vlnu vzdušných úderů proti infrastruktuře íránského režimu v Teheránu, oznámila armáda. Írán předtím vyslal balistické rakety na židovský stát, podle agentury AFP byly v Jeruzalémě slyšet výbuchy. Mohutná exploze se ozvala i na tankeru kotvícím u břehů Kuvajtu, jeho posádka je ale v bezpečí, uvedla Britská vojenská námořní služba (UKMTO).
05:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoJaponsko chystá rekordní výdaje na obranu, reaguje na sbližování Číny s Ruskem

Japonsko letos chystá rekordní výdaje na obranu. Vláda navrhuje 58 miliard dolarů – skoro o desetinu více než loni. Země v houstnoucím napětí s Čínou buduje schopnost odvetného úderu a posiluje ochranu pobřeží. Do pěti let chce rozmístit protiletadlové rakety na nejzápadnějším ostrově Jona-guni nedaleko Tchaj-wanu. Reaguje tak na sbližování Pekingu s Moskvou a větší aktivitu Ruska na severu.
před 3 hhodinami

V Nepálu probíhají první celostátní volby od loňských protestů

V Nepálu začaly první parlamentní volby od loňských protestů, které vedly ke konci tamní vlády. V ulicích a u volebních místností hlídkují bezpečnostní síly, podotýká agentura AP. Volební místnosti se uzavřou ve 12:15 SEČ. Sčítání hlasů má začít ještě ve čtvrtek, výsledky se očekávají o víkendu.
před 7 hhodinami

Senát USA zablokoval rezoluci usilující o pozastavení dalších úderů na Írán

Americký Senát ovládaný republikány ve středu zablokoval rezoluci, která by zabránila dalším úderům na Írán bez schválení Kongresu. Pro bylo 47 senátorů, proti 53, uvedly agentury Reuters a AP.
před 10 hhodinami
Načítání...