Když někdo podvádí s evropskými dotacemi, musí být potrestán, říká Zdechovský

Nahrávám video
Události, komentáře: Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a politologové Vít Hloušek a Lukáš Valeš v debatě o Slovensku
Zdroj: ČT24

Delegace vedená europoslancem Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) na Slovensku posuzuje využívání evropských fondů včetně podezření na možné zneužívání dotací. Podle něj podklady ukazují na konkrétní organizovanou skupinu, která se snažila evropské dotace rozkrádat. Řekl to v úterních Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem. Delegace se podle něj snaží s tamními politiky vést otevřený dialog a zdůrazňuje nutnost přísnějších kontrol. Na kritiku ze strany slovenského ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka (Hlas) reagoval Zdechovský slovy, že „někomu možná ujedou nervy“.

Delegace podle Zdechovského na Slovensku vede intenzivní dialog a „řeší záležitosti staršího i novějšího data“. Jejím cílem je podle něj dát slovenským politikům najevo, že je třeba „přitvrdit“, pokud jde o kontroly využívání evropských dotací. „Když někdo podvádí s evropskými dotacemi... tak musí být tvrdě potrestán,“ je přesvědčený Zdechovský.

„Není možné, aby čeští daňoví poplatníci platili nějakým zlodějům opravy jejich vil nebo kupovali kamiony, na které nemají z evropských dotací nárok,“ uvedl lidovecký europoslanec. Moderátor Daniel Takáč potvrdil, že informace o podezřelých soukromých honosných vilách, které měly být prezentovány jako penziony, se opravdu objevily.

Vzápětí se ale europoslance moderátor tázal: „Tohle jste opravdu na Slovensku zjistili? To se stalo?“ Zdechovský odpověděl, že ano a že „některé podklady a dokumenty, které má delegace k dispozici, ukazují na systematické poškozování zájmů Evropské unie“. Podle něj jde o „konkrétní organizovanou skupinu, která se snažila pomocí určitých dotačních titulů rozkrádat evropské dotace“.

Zdechovský zároveň podotkl, že delegace vyslaná do sousední země není složená pouze z europoslanců, ale má za sebou tým analytiků a vyšetřovatelů, se kterými jsou dle něj veškeré skutečnosti konzultovány.

Peníze by prý Slovensko Bruselu vracet nemuselo

Pokud by se potvrdilo, že na Slovensku došlo k pochybením při čerpání evropských dotací, Zdechovský vysvětlil, že finance nebude nutné vracet přímo Bruselu. Peníze však dle něj budou muset být využity jinak – transparentně a účelně. Zdůraznil, že jde především o „nastavení kontrolních mechanismů tak, aby se podobné případy neopakovaly“, a dodal, že cílem Evropské unie není nikoho trestat.

Moderátor Takáč upozornil, že každá členská země si své operační programy nastavuje sama a podle nich rozděluje finance. Zdechovský s tím souhlasil, ale upozornil, že „je potřeba, možná i Slovensku, jasně vysvětlit, že doba, kdy se pošlou peníze určité organizované skupině, která ovládala nějakou agenturu nebo nějakou část polnohospodářské agentury, skončila“.

Podle něj se delegace snaží vše vysvětlovat a vést otevřenou diskusi se slovenskými partnery tak, aby „byly chráněny peníze poslední slovenské babičky a posledního slovenského důchodce“. A zároveň prý tak, aby Bratislava mohla z evropských prostředků skutečně profitovat a aby se země rozvíjela a třeba i předehnala Česko, nastínil.

Uvedl, že o těchto záležitostech v úterý jednal například se slovenským ministrem zemědělství (Richardem Takáčem). Podle Zdechovského ministr přislíbil, že „případy budou vyšetřeny a případní viníci potrestáni.“

Ostrá kritika ze strany slovenského ministra vnitra

Na druhé straně se ale ze Slovenska ozývají i kritické hlasy. Například šéf tamního resortu vnitra Šutaj Eštok označil delegaci vedenou Zdechovským za „trestnou výpravu z Bruselu“.

Lidovecký europoslanec na tato slova reagoval vyjádřením, že „na Slovensku je to někdy tak, že někomu možná ujedou emoce a víc mluví, než přemýšlí“. Doplnil, že kdyby měl možnost se s ministrem vnitra osobně setkat, byl by prý schopen mu smysl mise delegace vysvětlit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Orbán se s Ficem dohodl na vzniku komise pro ropovod Družba

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek oznámil, že se dohodl se svým slovenským protějškem Robertem Ficem (Smer) na vytvoření společné maďarsko-slovenské komise pro vyhodnocení stavu ropovodu Družba. Informuje o tom agentura Reuters. Fico řekl novinářům, že součástí inspekční skupiny by měli být zástupci Slovenska, Maďarska a Evropské komise.
před 15 mminutami

Rekordní počet Američanů opouští Spojené státy, píše WSJ. Míří i do Česka

Novým americkým snem pro některé občany USA je už tam nežít, píše list The Wall Street Journal (WSJ). Američané podle něj v rekordním počtu Spojené státy opouštějí a usazují se se svými rodinami v zemích, které považují za dostupnější a bezpečnější. Například v Česku se podle něj počet Američanů za posledních deset let více než zdvojnásobil.
před 1 hhodinou

Pákistán bombardoval Kábul a Kandahár

Pákistán v pátek ráno v odvetě za čtvrteční přeshraniční údery bombardoval pozice Talibanu v afghánských městech včetně Kábulu a Kandaháru. Pákistánský ministr obrany Chavádža Ásif na síti X napsal, že jeho zemi došla trpělivost a nachází se už v otevřené válce s afghánským Talibanem. Obě strany hlásí vysoké ztráty, údaje o obětech se ovšem výrazně rozcházejí a není je možné ověřit, píše agentura Reuters. Výbuchy jsou podle agentury AFP hlášeny i z provincií Kandahár a Paktía.
00:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoHosté Událostí, komentářů probrali start ruských a běloruských sportovců na paralympiádě

Mezinárodní paralympijský výbor potvrdil, že ruští a běloruští paralympionici mohou soutěžit pod svou vlajkou. Některé státy se na protest nezúčastní zahajovacího ceremoniálu. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) považuje rozhodnutí výboru za nešťastné, bojkot respektuje. Podle místopředsedy sněmovního ústavně-právního výboru Libora Vondráčka (Svobodní, klub SPD) by sportovci neměli být vylučováni na základě kolektivní viny. Šéf sněmovního výboru pro vědu, vzdělávání a sport Matěj Ondřej Havel (TOP 09) má za nepředstavitelné, aby sportovci ze země, která nyní vede agresivní válku, danou zemi reprezentovali. Jako „velice špatné“ vnímá rozhodnutí paralympijského výboru předseda sněmovního kontrolního výboru Jakub Janda (ODS), odkázal na usnesení z minulých olympiád. Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

Německo zasáhla stávka městských dopravních podniků

Po celém Německu v pátek stávkují zaměstnanci městských dopravních podniků. Tramvaje, autobusy i vlakové soupravy metra zůstaly letos už podruhé stát v garážích a depech. Za lepší pracovní podmínky a někde i za vyšší platy stávkují řidiči a další zaměstnanci hromadné dopravy v Berlíně, Mnichově, Hamburku či Kolíně nad Rýnem a řadě dalších větších i menších měst.
před 2 hhodinami

Britští Zelení v doplňovacích volbách zvítězili v „baště labouristů“

V doplňovacích volbách v oblasti Velkého Manchesteru zvítězila kandidátka Zelených Hannah Spencerová. Hlasování naopak přineslo porážku Labouristické straně premiéra Keira Starmera, v regionu strana dominovala téměř jedno století. Agentura Reuters hodnotí výsledek jako „rozpad desetiletí trvající britské politiky dvou stran“.
06:18Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ptačí chřipka zabíjí stovky čápů ve Španělsku. Teď začíná jejich migrace do Česka

Ptačí chřipka trápí nejen velkochovy drůbeže a zvířata v zoologických zahradách, ale zejména divoce žijící ptáky. Španělští ornitologové v minulých týdnech zaznamenali obrovské úhyny u čápů – a to právě v době, kdy nastává pravidelná migrace tohoto druhu do střední Evropy, včetně České republiky.
před 4 hhodinami

„Nepláču. Prostě nemám slzy.“ Propuštěné Ukrajinky popsaly ruské zajetí

Zatímco tento týden uplynuly čtyři roky od zahájení plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu, je to také dvanáct let od úplného začátku války. Moskva koncem února 2014 vpadla na Krym a na jaře téhož roku její agenti rozpoutali válku na Donbasu. Už od té doby unášeli a mučili Ruskem koordinovaní aktéři místní obyvatele. Výpovědi tří vězněných žen přinesl nedávno ruský exilový web The Insider.
před 5 hhodinami
Načítání...