Rozdílnost názorů by neměla ovlivnit naše vztahy, shodli se Pavel a Pellegrini

Setkání hlav států Česka, Slovenska a Rakouska
Zdroj: ČT24

Prezidenti Česka Petr Pavel, Slovenska Peter Pellegrini a Rakouska Alexander Van der Bellen jednali na zámku ve Slavkově u Brna o přeshraniční spolupráci, propojení svých zemí dopravní infrastrukturou nebo inovacích, řekl na tiskové konferenci Petr Pavel. S Pellegrinim se shodl, že vztahy by neměla negativně ovlivnit rozdílnost pohledů a názorů na některé otázky zahraniční a bezpečnostní politiky. Van der Bellen prohlásil, že EU musí být jednotná.

Hlavním tématem prvního prezidentského summitu Slavkovského formátu (S3), kterému nyní Česko předsedá, bylo zhodnocení přeshraniční spolupráce a možnosti jejího prohloubení. Debata o aktuální zahraničněpolitické situaci se týkala mimo jiné posledního vývoje ohledně ruské agrese na Ukrajině, budoucnosti vztahů mezi Evropou a Spojenými státy nebo rozšíření Evropské unie o další státy.

Podle Van der Bellena válka, geopolitické napětí či bezpečnostní hrozby vyžadují chytrou obrannou a zahraniční politiku. EU musí být jednotná, silná a sebevědomá, řekl. Politická situace ve světě je podle něj tak nestabilní, že nutí všechny konat.

Pellegrini: Musíme pěstovat vztahy s novou vládou USA

Prioritou každé ze zemí je podle Pellegriniho zajištění bezpečnosti, hlavy státu si podle něj uvědomují i potřebu navýšení evropské obranyschopnosti. Stále je ale podle něj nutné v této souvislosti hovořit o evropském pilíři v rámci Severoatlantické aliance (NATO). Bez zdravých a konstruktivních vztahů se Spojenými státy nelze stoprocentně garantovat bezpečnost, uvedl a dodal, že je třeba pěstovat korektní vztahy s novou americkou administrativou a nereagovat unáhleně na každé její vyjádření.

Evropa musí podle slovenské hlavy státu nalézt společný recept při řešení všech výzev, před kterými stojí. Nejedná se jen o zastavení bojů a hledání trvalého a udržitelného mírového řešení pro Ukrajinu, mezitím je nutné vést intenzivní a velmi otevřené a přímé rozhovory o konkurenceschopnosti a ekonomickém postavení EU, podotkl.

Pellegrini podobně jako Pavel prohlásil, že česko-slovenské vztahy by nemělo ovlivnit politické dění. Uvedl také, že jeho země je někdy v médiích či diskusích v Česku vykreslována negativně. Tuzemský kabinet loni v březnu přerušil mezivládní konzultace se Slováky kvůli rozdílným názorům na klíčová témata zahraniční politiky. Příčinou jsou hlavně nynější zahraničněpolitické aktivity slovenské vlády v čele s Robertem Ficem (Smer), například jeho nedávné jednání s ruským vládcem Vladimirem Putinem.

Pavel: Je nutné region efektivně propojit

Prezidenti zemí Slavkovského formátu podle Pavla řešili také přeshraniční spolupráci, propojení států dopravní infrastrukturou, především dálnicemi a vysokorychlostními železnicemi, nebo inovace. Přeshraniční asistence při krizových situacích, jako byly povodně, tornádo, koronavirová pandemie nebo požáry, může podle něj v některých případech výrazně snížit riziko škod, případně ztrát na životech.

Bez efektivního propojení regionu a napojení na evropskou infrastrukturu pak podle Pavla není možné uvažovat nejen o dalším ekonomickém rozvoji či rozvoji mezilidských vztahů, ale také o vojenské mobilitě, tedy efektivní obranyschopnosti celého evropského teritoria.

Co se týče americké podpory Ukrajiny, podle Petra Pavla ze všech dosavadních prohlášení vyplývá, že nebyla ukončena, ale přerušena. „Věřím tomu, že obě strany budou nakloněny k tomu, aby jednání pokračovala, tím pádem aby pokračovala i vojenská pomoc Ukrajině,“ uvedl. Evropa podle něj do určité míry a po nějakou dobu je schopna výpadek americké pomoci nahradit, dlouhodobě ale ne, protože pomoc od USA je podstatná.

Zelenskyj od partnerů žádá bezpečnostní garance pro Ukrajinu, která podle Pavla má bezprostřední zkušenost s Ruskem jako nikdo jiný. „Pro Ukrajinu bezpečnostní garance mají jasné vojenské kontury, které budou efektivním odstrašením k pokračování ruské agrese po tom, co bude dosaženo nějakého příměří,“ řekl. USA mohou takové garance vnímat velmi odlišně, protože každý ze států stojí úplně jinde, míní.

Jednání o inovacích

Posledním blokem jednání prezidentů byla diskuse o významu inovací pro konkurenceschopnost národních ekonomik i EU jako celku. Součástí toho bylo i devět prezentací inovačních projektů studentů středních škol z Česka, Rakouska a Slovenska. Svůj projekt prezentoval třeba tým LASAR, jenž vyhrál soutěž NASA Conrad Challenge. Způsob uvažování studentů podle Pavla dává velice dobrý předpoklad k tomu, aby Evropa technologicky nezaostávala.

Slavkovský formát byl založen podpisem deklarace v lednu 2015 na zámku Slavkov. Česko mu předsedá od loňského července do konce letošního června, poté předsednictví převezme Slovensko. Obsahem jednání podle Hradu zpravidla bývají témata EU, zahraničněpolitické otázky, ale též energetická bezpečnost, doprava, digitální transformace či umělá inteligence.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Němci vyloučili Rusko a Bělorusko z oslav výročí konce druhé světové války

Německá vláda varuje před ruskými snahami zneužít ve svůj prospěch květnové oslavy konce druhé světové války. Spolkový parlament kvůli tomu ze slavnostní ceremonie chystané na 8. května vyloučil Rusko a Bělorusko. Ne všude ale na doporučení dali. V Seelowě na východě země si místní už před pár dny připomněli osvobození svého města od nacismu po boku představitele Putinova režimu. Akce za účasti asi osmi stovek lidí se na sovětském válečném hřbitově zúčastnil také ruský velvyslanec v Německu Sergej Nečajev.
před 8 mminutami

Bez jasné cesty k zastavení rusko-ukrajinské války USA dle Rubia ukončí mírové snahy

Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Moskvou a Kyjevem, pokud během několika dní nebude jasné, že je možné ruskou válku zastavit, prohlásil podle agentury Reuters americký ministr zahraničí Marco Rubio, který ve Francii jednal o možnostech zastavení bojů. Prezident USA Donald Trump podle něj má řadu dalších priorit, na které se musí soustředit.
09:27Aktualizovánopřed 26 mminutami

USA udeřily na ropný přístav v Jemenu

Americká armáda oznámila, že v rámci své kampaně proti jemenským povstalcům hútíům zničila důležitý ropný přístav Ras Ísá u Rudého moře. Podle jemenských médií přišlo o život nejméně 38 lidí, což podle agentury Reuters činí z útoku jeden z nejsmrtelnějších od zahájení útoků USA na skupinu podporovanou Íránem. Dalších 102 osob bylo zraněno. Armáda nicméně informace o případných obětech ani žádné další podrobnosti o operaci nezveřejnila.
06:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

USA se snaží íránské jaderné ambice zbrzdit diplomatickou cestou

Americký prezident Donald Trump podle deníku New York Times zablokoval izraelský plán vojenského úderu na íránská jaderná zařízení. List se odvolává na zdroje přímo z americké administrativy s tím, že si USA uvědomují důsledky možné války s Teheránem, a proto se nyní snaží íránské jaderné ambice zbrzdit diplomatickou cestou. Premiér židovského státu Benjamin Netanjahu uvedl, že by bylo dobré, pokud bude diplomatický postup podobný jako v Libyi. Tento scénář však předpokládá demontáž jaderných zařízení, a to Írán odmítá.
před 3 hhodinami

Souboj mezi Trumpem a soudy se vyhrocuje

Souboj mezi americkými soudy a vládou prezidenta Donalda Trumpa se vyhrocuje. Federální soudce ve Washingtonu pohrozil, že by administrativu mohla čekat obvinění z porušení soudního nařízení zastavit deportace venezuelských migrantů do Salvadoru. Bílý dům odmítá, že by pohrdal soudem, a chce se odvolat.
před 4 hhodinami

Při střelbě na floridské univerzitě zemřeli dva lidé

Při střelbě na Floridské státní univerzitě zemřeli ve čtvrtek dva lidé a pět dalších skončilo se střelnými zraněními v nemocnici, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdejší policii. Policie zadržela podezřelého, který je zřejmě studentem této vzdělávací instituce a navíc synem zástupce šerifa. Dvacetiletý muž byl převezen do nemocnice poté, co ho policisté postřelili.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Trump se setkal s Meloniovou a věří v dohodu s Unií i Čínou o clech

Spojené státy se snadno dohodnou na vyřešení celních sporů s Evropskou unií i s Čínou, řekl americký prezident Donald Trump při setkání s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Vyjednávání se zeměmi, na něž uvalil dovozní cla, jdou podle prezidenta dobře, na dohody ale nijak nespěchá, informovaly tiskové agentury.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Evropa se konečně zapojila do jednání USA o příměří, zní z Paříže

V Paříži se ve čtvrtek sešli vrcholní francouzští a američtí představitelé, aby jednali o možnostech ukončení ruské války na Ukrajině. Do města také dorazila předem neohlášená ukrajinská delegace. Přítomni byli rovněž britští a němečtí bezpečnostní poradci a činitelé. Elysejský palác večer uvedl, že rozhovory byly pozitivní a konstruktivní.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...