Česká národní banka zřejmě získá víc pravomocí při dohledu nad bankovním trhem. Počítá s tím vládní předloha, kterou v úterý schválila Poslanecká sněmovna. Předtím poslanci zrychleně schválili také povinné shromažďování zveřejněných informací v rámci Jednotného evropského přístupového místa (ESAP). Program schůze zákonodárci schvalovali skoro pět hodin. Jednání přerušili po 20:00.
Poslanci podpořili rozšíření pravomocí České národní banky
Banky budou muset podle jedné ze schválených předloh předem hlásit ČNB plánované změny ve statutárních orgánech či v dozorčí radě. Zároveň budou muset poskytnout centrální bance i nezbytné informace pro posouzení, zda dotyčná osoba splňuje zákonné podmínky pro výkon funkce a je pro ni odborně způsobilá. ČNB následně rozhodne, zda tato osoba může podle zákona do funkce nastoupit. Pokud bude mít pochybnosti, zahájí patřičné řízení.
Zákon rovněž zpřesňuje podmínky, na základě kterých mohou v tuzemsku působit pobočky bank ze zemí mimo Evropskou unii.
Větší kontrole ze strany České národní banky bude podléhat také finanční trh s komoditními deriváty. Počítá s tím vládní novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu, kterou ve zrychleném režimu sněmovna rovněž schválila a odeslala ji tak do Senátu. Zákon převádí do českého práva předpisy Evropské unie.
Jednotné evropské přístupové místo
Česká národní banka by se měla také stát shromažďovacím místem v rámci Jednotného evropského přístupového místa, které má zřídit Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA). Shromažďovat bude povinně zveřejňované informace firem. Náklady na tento sběr ponese ČNB sama bez úhrady ze státního rozpočtu.
Cílem této novinky je zjednodušit přístup investorů k údajům o evropských investičních společnostech a investičních produktech. Informace zůstanou zveřejněné v rámci ESAP po dobu deseti let, pokud pravidla nestanoví kratší dobu.
Na závěr jednání zákonodárci ještě zrychleně podpořili vládní novelu o civilním letectví, a to i díky opozičním hlasům. Norma, kterou nyní posoudí Senát, udává, že na dodržování předloňského nařízení EU o zavádění alternativních leteckých paliv mají dohlížet Úřad pro civilní letectví a Státní energetická inspekce.
Schvalování programu trvalo skoro pět hodin
Předtím, než se zákonodárci dostali k evropským předlohám, schvalovali několik hodin samotný program schůze. Jako první se k němu vyjádřil předseda Pirátů Ivan Bartoš, který se věnoval nynější situaci projektu stavby jaderných bloků v Dukovanech a chtěl jeho projednání v dolní komoře. O jaderné elektrárně mluvil rovněž místopředseda sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček, podle kterého si vláda napsala kruté vysvědčení v podobě průšvihu, ostudy, debaklu a fiaska.
Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová prosazovala projednání využití peněz vyčleněných na pomoc po loňských povodních a pirátská místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová debatu o okolnostech vzniku právního auditu digitalizace stavebního řízení, který zpochybňovala a označila jej za právní názor.
Hned několik bodů navrhoval předseda SPD Tomio Okamura. Týkaly se zejména cen elektřiny, potravin a dalšího zboží a služeb či dostupnosti bydlení a lékařské péče. Rovněž kritizoval premiéra Petra Fialu (ODS).
Změny programu schůze navrhovali i někteří koaliční poslanci. Například Lucie Potůčková (STAN) chtěla, aby dolní komora projednala dvojici poslaneckých novel sněmovního jednacího řádu, které by měly omezit obstrukce a zvýšit efektivitu jednání.
Na rozdíl od původních plánů sněmovna neprojednala poslaneckou novelu o kvalifikačních požadavcích na převozníky. Ta předpokládá, že by jim stačilo zúžené oprávnění k řízení převozního plavidla. Vláda ale ve stanovisku upozornila na to, že předloha k zamýšlenému cíli nepovede.