TÉMA

Papež František

Lidé se ve Vatikánu loučí se zesnulým papežem

V bazilice svatého Petra ve Vatikánu se od středy mohou lidé naposledy rozloučit s papežem Františkem. Rakev s jeho tělem tam bude převezena z kaple Domu svaté Marty, kde papež žil a kde také v pondělí ráno ve věku 88 let zemřel. Po krátkém procesí se věřící budou moci s hlavou katolické církve rozloučit až do pátečních 19 hodin. Pohřební ceremoniál se uskuteční v sobotu za účasti mnoha světových státníků.
08:54Aktualizovánopřed 2 mminutami|

Česko nebude mít zástupce při volbě papeže. Tuzemské kořeny má ale kardinál Czerny

Konkláve kardinálů zvolí po úmrtí papeže Františka novou hlavu katolické církve. Nebude mezi nimi ale žádný zástupce Česka. Možnost volit i být zvolen bude mít však Michael Czerny, kanadský kardinál narozený v Brně. V církvi se věnuje péči o uprchlíky, charitativním projektům nebo třeba životnímu prostředí. Česká televize o jeho působení připravuje dokument.
před 13 hhodinami|

Pohřeb papeže Františka se ve Vatikánu uskuteční v sobotu

Pohřeb papeže Františka se uskuteční v sobotu v 10:00 v bazilice svatého Petra ve Vatikánu. O datu pohřbu v úterý ráno rozhodli kardinálové, informují tiskové agentury. Tělo papeže, který zemřel v pondělí, bude ve středu ráno převezeno do baziliky svatého Petra, kde se mu budou moci lidé poklonit.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami|

Neskutečně laskavé oči, vzpomíná na papeže česká věřící

Na zesnulého papeže vzpomínají i čeští věřící. Se svatým otcem se řada z nich setkala. Například Taťána Čempelová, kterou papež František jako první Češku v novodobé historii ve vatikánské bazilice pokřtil. Bylo to o Velikonocích před osmi lety. Za papežem se tehdy vydali i další, třeba Vlastimil Blaťák z Olomouce.
před 14 hhodinami|

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o úmrtí papeže Františka či velikonočních tradicích

Hosté pořadu Události, komentáře týdne diskutovali o úmrtí papeže Františka a odkazu, který zanechal. Tématem byly také české velikonoční tradice, zvyky a rituály či přelomové rozhodnutí britského nejvyššího soudu, který rozhodl, že žena podle zákona o rovnosti pohlaví znamená jen biologickou ženu. Debaty se zúčastnili komentátor serveru Lidovky.cz Martin Zvěřina, výtvarník David Černý, evangelický farář a člen Pastoral Brothers Jakub Helebrant, chirurg a účastník misí Lékařů bez hranic Tomáš Šebek a předsedkyně dozorčí rady Czech News Center Libuše Šmuclerová.
včera v 07:48|

Papež František postavil ekologii do centra katolické morálky, říká Halík

Papež František, který zemřel v pondělí ráno, postavil ekologické otázky do centra katolické morálky, řekl v Interview ČT24 teolog a farář Tomáš Halík. Podle něj v sobě totiž spojoval dvě spirituality – jezuitskou a františkánskou. Druhá zmíněná se vyznačuje citlivostí ke stvoření a přírodě. I to bylo dle Halíka důvodem, proč dokázal oslovit mladou generaci. Pořad moderovala Tereza Willoughby.
21. 4. 2025|

„Životní zážitek, jako by se zastavil čas.“ Papež František se setkal i s několika Čechy

Zesnulý papež František měl blízko k obyčejným lidem. Mezi ty, se kterými osobně hovořil, patří i skupinka Čechů. Ve Vatikánu například požehnal malé dívence, převzal si skleněný dar nebo prohodil několik slov s novomanželským párem. „Přijímal všechny bez rozdílu“ a „měl otevřené srdce“, říkají o něm. Všichni o setkání s ním mluví jako o výjimečném.
21. 4. 2025|

Favority ve volbě nového papeže jsou dle AP kardinálové z Rakouska či Filipín

Mezi favority ve volbě nového papeže jsou podle agentury AP kardinálové z Itálie, Rakouska, Kanady či Filipín. Volba nástupce papeže Františka, který zemřel v pondělí ve Vatikánu, začne nejpozději za dvacet dní v Sixtinské kapli.
21. 4. 2025|

Byl hlasem lidskosti a dialogu, říkají o papeži Františkovi politici

Na zprávu o úmrtí papeže Františka, který zemřel v neděli ráno, reagují evropští i čeští politici.
21. 4. 2025Aktualizováno21. 4. 2025|

Zemřel papež František

Papež František v pondělí ráno zemřel, oznámil Vatikán. Bylo mu 88 let. V poslední době trpěl vážnými zdravotními problémy, příčinou smrti byla mozková mrtvice. Ještě v neděli krátce pozdravil věřící při kázání Urbi et orbi (Městu a světu). Papež, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, pocházel z Argentiny a v čele katolické církve stál dvanáct let. Za Františka bude slouženo rekviem mimo jiné v pražské Katedrále svatého Víta.
21. 4. 2025Aktualizováno21. 4. 2025|

OBRAZEM: Svět truchlí nad odchodem papeže Františka

Lidé po celém světě se modlí za zesnulého papeže Františka. Jeho rodná Argentina vyhlásila týdenní smutek, ve Vatikánu se rozezněly zvony. František vedl katolickou církev dvanáct let a pro mnohé se stal symbolem vstřícné a pokorné církve. Papežovo úsilí o dialog či starost o chudé oceňují politici i duchovní vůdci.
21. 4. 2025|

Papež František nastavil zrcadlo Evropě, míní Graubner

Papež František nastavil zrcadlo Evropě, která je trochu zahleděná do sebe, řekl pražský arcibiskup Jan Graubner. František podle něj přitáhl pozornost k lidem, kteří žijí jinak než Evropané. „Bylo to jeho důležité poselství.“ V pátek v 18:00 bude za papeže, který zemřel v pondělí ráno ve věku 88 let, slouženo rekviem v pražské katedrále svatého Víta.
21. 4. 2025Aktualizováno21. 4. 2025|

OBRAZEM: Život papeže Františka

Papež František, dříve kardinál Bergoglio, byl první neevropskou hlavou katolické církve po více než tisíciletí. Pocházel z argentinského Buenos Aires a před vstupem do jezuitského řádu studoval chemii. V roce 1969 byl vysvěcen na kněze a postupně stoupal po příčkách v argentinské církvi. Roku 1998 se stal arcibiskupem Buenos Aires a v roce 2001 ho papež Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. Proslul skromným životním stylem, blízkostí k chudým a důrazem na sociální spravedlnost. V roce 2013 byl zvolen papežem a přijal jméno František, inspirován svatým Františkem z Assisi.
21. 4. 2025|

Období po skonu papeže se řídí starými tradicemi

Za dva tisíce let existence se v katolické církvi upevnila řada tradic, jimiž se řídí důležité procesy. Stejně tomu je i v období od skonu papeže po volbu jeho nástupce.
21. 4. 2025|

Papež z konce světa. František posílal církev za lidmi na okraji společnosti

Zvolení papeže Františka do čela katolické církve v roce 2013 vzbudilo velké naděje. Na svatopetrský stolec usedl poprvé v historii jezuita a Jihoameričan. Kardinál z Argentiny, který měl vždy blíž k prostému lidu než k mocným a který nebyl svázán s vatikánských aparátem. Během svého pontifikátu kladl důraz na ty nejpotřebnější a nejzranitelnější, jež chtěl vrátit do centra zájmu církve. V jejím čele strávil 12 let.
21. 4. 2025|

Ve Vatikánu zaznělo poselství Urbi et orbi

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu zaznělo velikonoční poselství Urbi et orbi (Městu a světu). Tradičně ho pronáší hlava katolické církve, papež František věřící pozdravil z balkonu vatikánské svatopetrské baziliky, poselství za něj ale přečetl hlavní papežský ceremoniář. František v něm vyzval k uzavření příměří mezi Hamásem a Izraelem nebo se modlil za mír na Blízkém východě.
20. 4. 2025Aktualizováno20. 4. 2025|

Papež se svou bezprostředností dokázal nesmírně přiblížit lidem, míní biskup

Podle biskupa plzeňského Tomáše Holuba katolíky i během velikonočních svátků velmi zneklidňuje a zajímá stav papeže Františka. Ten se dle něj svou bezprostředností dokázal nesmírně přiblížit lidem, kteří o něj právě i kvůli tomu mají starost. Holub ho zároveň vnímá jako známku naděje, že se církev nejenom otevírá, ale snaží se i porozumět světu. Velikonoce jsou nejvýznamnější křesťanský svátek, který je spojen s řadou symbolů a zvyků. Mimo jiné i o nich hovořil Holub v pátečním Interview ČT24. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
18. 4. 2025|

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
29. 3. 2025|

Papeže Františka propustili z nemocnice, požehnal davu

Papež František byl v neděli po pěti týdnech léčení zápalu plic propuštěn z římské nemocnice. Krátce před odjezdem z kliniky se poprvé od hospitalizace ukázal na veřejnosti, když požehnal a poděkoval davu věřících z vozíku na nemocničním balkonu.
23. 3. 2025Aktualizováno23. 3. 2025|

Papeže Františka v neděli propustí z nemocnice

Papeže Františka v neděli po pěti týdnech propustí z nemocnice. Podle ošetřujících lékařů bude muset ve Vatikánu ještě dva měsíce odpočívat, informují agentury.
22. 3. 2025Aktualizováno22. 3. 2025|

„Ztráta tolika mladých životů je nenapravitelná.“ Požár klubu v Severní Makedonii má desítky obětí

Při požáru nočního klubu ve městě Kočani v Severní Makedonii zahynulo 59 lidí a 155 dalších utrpělo zranění. Úřady zatkly několik lidí, uvedl ministr vnitra Panče Toškovski. Vláda vyhlásila sedmidenní státní smutek. Podle prvních zpráv oheň zažehly jiskry z pyrotechniky. Kočani leží přibližně sto kilometrů východně od metropole Skopje. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi byli občané České republiky.
16. 3. 2025Aktualizováno16. 3. 2025|

Papež František má začínající oboustranný zápal plic

Papež František má začínající oboustranný zápal plic, uvedly s odvoláním na prohlášení Vatikánu tiskové agentury. Infekci dýchacích cest hlavy katolické církve charakterizoval papežský stát slovy o „komplexním zdravotním stavu“. Tvrdí však, že papež má prý stále dobrou náladu.
18. 2. 2025|

Po 471 dnech jsou tři rukojmí zpět v Izraeli

Začalo platit příměří v Pásmu Gazy mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás. Izraelská armáda převezla tři ženské rukojmí, které v Pásmu Gazy propustil Hamás, na území Izraele. V předem připraveném přijímacím zařízení v blízkosti Pásma Gazy ženy podstoupí první zdravotní vyšetření, uvedla armáda v prohlášení. Ženy v zajetí strávily 471 dní. Izrael osvobodil třicet palestinských vězňů.
19. 1. 2025Aktualizováno19. 1. 2025|

Papež František vyzval k umlčení zbraní a k dialogu

Papež František ve vánočním poselství Urbi et orbi (Městu a světu) vyzval k rozhovorům mezi Ukrajinou a Ruskem s cílem ukončit válku, která následovala po rozsáhlé invazi Moskvy před dvěma lety. Ve svém projevu zmínil také konflikty v Pásmu Gazy nebo Súdánu. Každoroční obřad sledovaly na Svatopetrském náměstí tisíce lidí. Papež předtím v úterý večer při mši ve svatopetrském chrámu ve Vatikánu zahájil katolický svatý rok.
25. 12. 2024Aktualizováno25. 12. 2024|
Načítání...