Papež Lev XIV. v první mši slíbil vnesení světla do „temných nocí“

V Sixtinské kapli se dopoledne konala mše za nového papeže Lva XIV. Účastnili se jí kardinálové a také dvě ženy, které během ní přečetly úryvky z bible, napsal deník El País. V kázání, které začal anglicky a v němž pokračoval italsky, si Lev XIV. posteskl, že křesťanská víra je někdy považována za něco „pro slabé a málo inteligentní lidi“. Řekl také, že pokud někdo redukuje Ježíše na „jakéhosi charismatického vůdce nebo supermana“, je de facto ateista. Zároveň slíbil, že do „temných nocí“ světa vnese světlo.

Některá španělská média napsala, že papež Lev XIV. přišel na mši nikoliv v červených, ale v černých botách, jako to dělal jeho předchůdce František. Nový papež ve své homilii poprvé po zvolení do čela katolické církve promluvil na veřejnosti anglicky. Především americká média se ve čtvrtek pozastavovala nad tím, že rodák z Chicaga, který je prvním Američanem v čele katolické církve, oslovil ve čtvrtek věřící italsky, jak je zvykem, a španělsky, čímž poukázal na své blízké vztahy k Latinské Americe – dlouho totiž působil v Peru.

Kardinálové a Lev XIV. se na mši společně modlili za jednotu církve, za nového papeže i za vymizení nenávisti a zášti z lidských srdcí. Pontifik zmínil situace, kdy je víra spíše menšinovým jevem. „Ani dnes není málo prostředí, kde je křesťanská víra považována za něco absurdního, pro slabé a málo inteligentní lidi; prostředí, kde se upřednostňují jiné jistoty, jako technologie, peníze, úspěch, moc, potěšení,“ prohlásil papež.

79 minut
Nový papež Lev XIV. sloužil první mši ve funkci
Zdroj: EBU

Ztráta víry má dramatické důsledky, varoval papež

„Jsou to prostředí, kde není snadné svědčit o evangeliu a hlásat je a kde jsou věřící vysmíváni, pronásledováni, opovrhováni nebo nanejvýš tolerováni a litováni. Právě proto jsou to však místa, kde je mise naléhavá, protože nedostatek víry často přináší s sebou dramata, jako je ztráta smyslu života, zapomenutí milosrdenství, porušování důstojnosti člověka v nejdramatičtějších podobách, krize rodiny a mnoho dalších ran, kterými naše společnost značně trpí,“ uvedl Lev XIV.

Nový papež se modlil, aby jeho pontifikát pomohl katolické církvi být světlem v „temné noci tohoto světa“, napsala agentura Reuters. „Bůh mi (...) svěřil tento poklad, abych byl s jeho pomocí jeho věrným správcem pro dobro celého mystického těla církve,“ řekl.

13 minut
Události: Nový papež Lev XIV.
Zdroj: ČT24

Vatikán později oznámil papežův program pro nejbližší dny. Například v sobotu se setká s kardinály, v pondělí se zástupci zahraničních médií a v pátek s diplomaty akreditovanými ve Vatikánu. V neděli 18. května se uskuteční inaugurační mše nového pontifika, jíž se zřejmě zúčastní i zahraniční delegace. První generální audience Lva XIV. s věřícími se uskuteční 21. května a o tři dny později se papež setká s římskou kurií a zaměstnanci Vatikánu.

Otazník zatím visí nad možnou návštěvou Turecka, kam se podle některých zdrojů ke konci května chystal papež František, než onemocněl zápalem plic. Jeho cesta měla připomenout 1700. výročí prvního nikajského koncilu, důležité události v dějinách křesťanství.

11 minut
Horizont ČT24: Kdo je nový papež Lev XIV.
Zdroj: ČT24

Papež také dočasně potvrdil ve funkci šéfy vrcholných orgánů římské kurie. Mnohým z nich mandát oficiálně zanikl úmrtím papeže Františka v pondělí 21. dubna. „Svatý otec si totiž chce vyhradit jistý čas k rozjímání, pro modlitbu a dialog, než někoho jmenuje či definitivně potvrdí,“ uvedl k rozhodnutí Vatikán. Předchůdce Lva XIV. papež František jmenoval do čela některých vysokých vatikánských úřadů i ženy, čímž nedodržel zvyky panující v katolické církvi.

30 minut
Události, komentáře: První hodiny a dny papeže Lva XIV.
Zdroj: ČT24

Kardinálové zvolili ve čtvrtek papežem amerického kardinála Roberta Prevosta, který si zvolil jméno Lev XIV. Odkazuje tím na svého předchůdce Lva XIII., který encyklikou Rerum novarum položil základy soudobé sociální doktríny katolické církve. Podle vatikánského mluvčího Mattea Bruniho tím chtěl pontifik odkázat „na muže a ženy, na jejich práci v dobách umělé inteligence“.

„To, že si papež nedal jméno František II., ukazuje i na touhu být originální, pokračovat v pontifikátu Františka, ale svým vlastním způsobem. Více stabilizovat a ukotvit to, co se teď poměrně živelně za poslední roky narodilo,“ míní řeholní sestra Klára Maliňáková.

7 minut
Studio ČT24: Řeholní sestra Klára Maliňáková o první mši nového papeže Lva XIV.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čína hlásí růst loňský růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
03:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Do druhého kola prezidentských voleb v Portugalsku postoupili opoziční politici

Postup do druhého kola prezidentské volby mají po sečtení téměř sta procent okrsků jistý socialistický bývalý vicepremiér António José Seguro a šéf krajně pravicové strany Chega (Dost) André Ventura. Oba politici zastupují opozici. Premiér Luís Montenegro uvedl, že politický prostor jeho vlády nebude v druhém kole zastoupen. Nikoho zatím v druhém kole, které se uskuteční 8. února, nepodpořil, podotýkají portugalská média.
před 1 hhodinou

Nejméně 21 obětí má nehoda dvou vysokorychlostních vlaků ve Španělsku

Po nehodě dvou vysokorychlostních vlaků na jihu Španělska zemřelo nejméně 21 lidí. Zhruba třicet pasažérů je těžce zraněných. Uvedl to tamní ministr dopravy Óscar Puente. Cestující z obou vlaků museli být evakuováni. Na palubě obou vlaků bylo podle prohlášení úřadů přibližně 500 lidí.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Prokurdské síly potvrdily dohodu s Damaškem, odchází ze dvou oblastí

Kurdy vedená koalice Syrské demokratické síly (SDF) potvrdila sjednání dohody o příměří s vládou v Damašku, uvedla v noci na pondělí agentura AFP. Velitel SDF Mazlúm Abdí oznámil, že prokurdské milice odchází ze dvou oblastí, aby prý konflikt „nepřerostl do občanské války“. Dohodu s Kurdy oznámil v neděli prozatímní syrský prezident Ahmad Šará.
před 3 hhodinami

Při lesních požárech v Chile zemřelo nejméně osmnáct osob

Při lesních požárech na jihu Chile zemřelo nejméně osmnáct lidí. Více než 50 tisíc osob muselo být evakuováno. Oznámila to podle agentury AFP tamní vláda. Chilský prezident Gabriel Boric vyhlásil v neděli brzy ráno ve dvou regionech na jihu země stav katastrofy.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

V Praze přistálo letadlo s Čechem, kterého věznili ve Venezuele

Letadlo s Čechem Janem Darmovzalem, kterého rok a čtyři měsíce věznil ve Venezuele režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, přistálo v Praze. Na svobodu se spolu s dalšími cizinci dostal poté, co Spojené státy na začátku ledna z Caracasu unesly Madura a jeho ženu do USA. V Otázkách Václava Moravce nedělní přílet avizoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem. Posléze připojil, že letadlo přepravilo do Prahy také tři další bývalé vězně venezuelského režimu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Státy by měly přispět miliardu dolarů za stálé členství v Radě míru, žádá Trump

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa žádá příspěvek ve výši nejméně jedné miliardy amerických dolarů (20,9 miliardy korun) od každé země, která se chce stát stálým členem jeho nové Rady míru, píše agentura Bloomberg s odvoláním na návrh charty organizace. Trump by se stal jejím prvním předsedou a rozhodoval by o zemích, které do ní budou přizvány. Kritici mají obavy, že se Trump snaží vytvořit konkurenci Organizace spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje, informuje Bloomberg.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...