Pompeo dorazí do Prahy v úterý, následující den bude jednat s Babišem

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dorazí do Česka v úterý brzy odpoledne, jeho návštěva potrvá do čtvrtečního rána. Ve středu se uskuteční jednání Pompea s premiérem Andrejem Babišem (ANO), uvedl Úřad vlády. Ve středu odpoledne přijme Pompea i prezident Miloš Zeman, schůzky na Pražském hradě se zúčastní i Babiš, uvedl na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Už v úterý se s Pompeem sejde ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), společně si v Plzni připomenou 75. výročí konce druhé světové války.

Video Události: Pompeo přijede v úterý do Prahy
video

Události: Pompeo přijede v úterý do Prahy

Zdroj: ČT24

„Prezident republiky Miloš Zeman přijme ve středu dne 12. srpna 2020 v 15:10 na Pražském hradě ministra zahraničních věcí USA Mikea Pompea. Setkání se zúčastní předseda vlády České republiky Andrej Babiš,“ uvedl Ovčáček.

Už tento pátek bude v Praze se zástupci úřadu vlády jednat americký přípravný tým o přesném harmonogramu návštěvy. Na základě této debaty úřad zváží jednání s pražským magistrátem o případných dopravních omezeních v době návštěvy amerického ministra.

Zatím není rozhodnuto, kde Babiš Pompea přijme, premiér ale zpravidla významné zahraniční návštěvy vítá v Kramářově vile. Americký přípravný tým probere v Praze i témata jednání s českými politiky. „Kyberbezpečnost bude určitě jedním z hlavních témat. Další okruhy jednání se v tuto chvíli ladí,“ uvedl úřad vlády. 

Petříček Českému rozhlasu Radiožurnálu řekl, že hlavním tématem jednání bude bezpečnostní spolupráce mezi Českou republikou a Spojenými státy. Politici obou zemí proberou i obchodní vztahy a regionální spolupráci, protože kromě České republiky navštíví Pompeo ještě další tři státy střední Evropy –⁠ Polsko, Rakousko a Slovinsko.

Cesta se zpožděním

Úřad vlády potvrdil informaci serveru Blesk Zprávy, že Pompeo během pobytu v Česku kromě Prahy navštíví také Plzeň. „S jeho účastí se původně počítalo už v květnu u příležitosti 75. výročí osvobození Plzně americkou armádou, návštěva ale byla kvůli koronaviru zrušena,“ uvedl úřad. 

Americký ministr zahraničí má při návštěvě střední Evropy se svými partnery jednat také o ohlášených přesunech části amerických jednotek z Německa. Předmětem hovorů má být podle zahraničních médií i bezpečnost mobilních sítí páté generace (5G) a s ní spojené vztahy s Čínou.

Pentagon minulý týden oznámil, že na základě rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnou Spojené státy zhruba 12 tisíc vojáků z Německa. O přesun části jednotek usiluje mimo jiné Polsko, jehož metropoli má Pompeo navštívit v sobotu 15. srpna. Ve stejný den si Poláci připomenou 100. výročí bitvy u Varšavy.