TÉMA

Čína

Projekt čínské ambasády v Londýně budí obavy z obřího špionážního centra

V Londýně se rozhořel spor o stavbu nové čínské ambasády. Budova má být největším velvyslanectvím na světě, zabírat bude celý blok. Podle kritiků chce Peking v britské metropoli pod rouškou nové ambasády postavit špionážní centrálu, která bude bezpečnostním rizikem nejen pro Spojené království.
15. 6. 2025|

Čína tichou podporou hútíů zesílila zástupnou válku s USA

Z Jemenu se stává nová fronta v geopolitické zástupné válce mezi USA a Čínou. Ta podporuje tamní teroristy útočící na lodě v Rudém moři, píše web The New Arab. Podle USA jim firma s vazbami na čínskou armádu poskytuje satelitní snímky. Hútíové navíc údajně uzavřeli tichou dohodu s Pekingem ohledně neútočení na jeho plavidla. Čína napojení na jemenské islamisty popírá.
14. 6. 2025|

Čína studentům zmrazila AI, aby nešvindlovali. Hlídá je AI

Zkouška dospělosti je v Číně tak důležitá, že se země rozhodla pro bezprecedentní krok – vypnula řadu funkcí umělých inteligencí v zemi, aby zamezila podvádění. Studenty pak paradoxně také hlídá AI.
12. 6. 2025|

Vláda upravila kvóty pro pracovníky z ciziny. Více víz bude pro experty

Kvóty pro přijímání pracovníků z ciziny se v jedenácti českých zastupitelských úřadech po světě od července upraví. Posílí se počet míst pro experty, ubude víz pro nekvalifikované síly. Česko chce nově získat 24 specialistů na informační technologie z Indie, 650 vysoce kvalifikovaných sil z Číny či dalších 120 z jiných asijských zemí. Naopak kvóta pro 120 lidí z Afriky s většinou nízkou kvalifikací se má škrtnout, oznámil po jednání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS).
11. 6. 2025|

Čína vyslala do Tichého oceánu poprvé dvě letadlové lodě současně, tvrdí Tokio

V Tichém oceánu byly poprvé spatřeny dvě čínské letadlové lodě současně, oznámilo v úterý Japonsko. Podle něj se Čína snaží posilovat vojenské kapacity ve vzdálenějších oblastech, informovala agentura AFP.
10. 6. 2025Aktualizováno10. 6. 2025|

Šará za půl roku zbavil Sýrii sankcí a omezil Rusy, masakrům nezabránil

Půl roku od pádu režimu Bašára Asada je Sýrie stabilnější a svobodnější zemí, výzvou pro islamistickou vládu ale zůstává sektářské násilí a nastartování ekonomiky, jelikož drtivá většina lidí čelí bídě. Dočasný prezident Ahmad Šará už přesvědčil Západ, aby zrušil nejtvrdší sankce. Strategické vztahy udržuje i s Moskvou, modernizaci klíčového přístavu Tartús, kde mají Rusové základnu, nicméně přenechal Emirátům.
8. 6. 2025|

Čína drží Evropu „v šachu“ díky kovům vzácných zemin, restrikce zmírní

Peking je ochoten urychlit schvalování licencí pro vývoz kovů vzácných zemin do Evropské unie, oznámilo čínské ministerstvo obchodu. Restrikce na vývoz těchto kovů narušily dodavatelské řetězce v automobilovém průmyslu i v dalších odvětvích po celém světě.
7. 6. 2025|

Trump zvažuje omezit Muskovy vládní zakázky

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že brzy rozhodne o příštím šéfovi centrální banky a pečlivě zváží, zda omezit vládní zakázky miliardáři Elonu Muskovi, který byl ještě nedávno jeho blízkým spojencem. Uvedl také, že zatím nerozhodl, jestli zavede další sankce proti Rusku, které zvažuje americký Senát. Peking podle Trumpa zároveň souhlasí s obnovením dodávek kovů vzácných zemin.
7. 6. 2025Aktualizováno7. 6. 2025|

Napětí mezi Thajskem a Kambodžou roste, země posílají ke sporné hranici vojáky

Thajsko posílilo armádní přítomnost u sporné hranice s Kambodžou v reakci na nárůst počtu vojáků na kambodžské straně. Podle agentury Reuters to v sobotu uvedl thajský ministr obrany. Napětí mezi oběma zeměmi jihovýchodní Asie trvá od 28. května, kdy byl při krátké potyčce v nevymezené pohraniční oblasti zabit kambodžský voják. Vlády obou zemí současně volají po diplomatickém řešení sporu.
7. 6. 2025|

Napadené servery vyhoďte, Čína se dostane kamkoliv, říká „bílý hacker“

Útok čínských hackerů na české severy je podle amerického experta Williama Hagestada signálem, že by se česká vláda měla zbavit pro důležitou komunikaci svých serverů a vše důležité odříznout od internetu. Bývalý příslušník amerického námořnictva to řekl v rozhovoru pro ČT s Danielem Stachem.
6. 6. 2025|

Čínu nelze úplně odříznout, shodli se Zahradil s Langšádlovou

Úplně se ekonomicky odříznout od Číny kvůli bezpečnostním rizikům spojeným s technologiemi není možné. V Událostech, komentářích se na tom shodli bývalý europoslanec Jan Zahradil se členkou sněmovního zahraničního výboru Helenou Langšádlovou (TOP 09). Podle ní je třeba brát Peking jako hrozbu. Zahradil by naopak uvítal, kdyby Česko vůči Pekingu zaujalo méně konfrontační postoj. Pořad moderoval Martin Řezníček.
6. 6. 2025|

Japonský pokus o přistání na Měsíci opět selhal

Japonský modul Resilience, který měl ve čtvrtek večer dosednout na Měsíci, se při pokusu o přistání pravděpodobně zřítil na měsíční povrch, uvedla japonská společnost ispace. Tento neúspěch přišel dva roky po selhání první mise.
6. 6. 2025|

Protestující v Tbilisi „usvědčují“ čínské kamery rozpoznávající obličeje

Gruzínské úřady, které proti demonstrantům běžně používaly násilí, nyní přistoupily k „sofistikovanějším“ metodám – podle kavkazského serveru OC Media využívají čínské kamery, které dokáží rozpoznávat obličeje, na základě čehož poté demonstranty pokutují. Podle doktorandky Dity Sutterové z Ostravské univerzity však ani tyto postupy vládnoucí strany lidi od protestů neodradí.
5. 6. 2025|

Trump zakáže vstup do USA občanům dvanácti zemí

Americký prezident Donald Trump ve středu podepsal výnos, kterým Spojené státy od 9. června zakážou vstup občanům dvanácti zemí včetně Afghánistánu, Íránu či Jemenu, občanům dalších sedmi vstup výrazně omezí. Důvodem zákazů a omezení jsou dle Trumpa bezpečnostní rizika, které dotčené státy pro USA představují. Trump se také rozhodl zablokovat vstup do země cizincům, kteří chtějí studovat na prestižní Harvardově univerzitě.
5. 6. 2025|

Masakr na náměstí Nebeského klidu si Číňané připomínat stále nesmí

Před 36 lety čínská armáda na rozkaz komunistické strany krvavě potlačila prodemokratické demonstrace na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Počet obětí se odhaduje na tisíce. Výročí si připomněl tchajwanský prezident Laj Čching-te i americký ministr zahraničí Marco Rubio, podle nichž svět na události nikdy nezapomene. Čínská veřejnost si je ale připomínat nesmí. Někteří lidé to tak dělají v soukromí. V diskusích na internetu používají kódovaná slova a obrázky, aby unikli cenzuře.
4. 6. 2025|

Čínští vědci čelí obvinění, že chtěli do USA propašovat nebezpečnou houbu

Dva čínští vědci byli ve Spojených státech obviněni, že chtěli do země propašovat toxickou houbu, která by v nejhorším případě mohla znehodnotit značnou část úrody některých plodin. Server The Guardian s odkazem na americké ministerstvo spravedlnosti napsal, že vědecký pár chtěl houbu zkoumat na americké univerzitě.
4. 6. 2025|

Kouř z kanadských požárů se dostává nad Evropu

Kouř z lesních požárů v Kanadě překonal Atlantik a v posledních dnech se dostal do Evropy, uvedla agentura EU pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus, podle níž se v nadcházejících dnech očekávají nad evropským kontinentem další oblaka kouře. Ten by ale podle předpovědí unijní meteorologické služby neměl mít výraznější dopad na kvalitu ovzduší v přízemní vrstvě atmosféry.
4. 6. 2025|

Tarify přišly jako bourací kladivo, bez odbornosti, míní americký exvelvyslanec

Současná administrativa v Bílém domě není založená na odbornosti, místo toho se prezident Donald Trump řídí vlastními instinkty, zmínil bývalý americký velvyslanec při Severoatlantické alianci Kurt Volker v rámci debaty pořádané CEVRO Univerzitou. Americké tarify podle něj fungují jako bourací kladivo. Evropským politikům by poradil, aby za Trumpem přišli s vlastními nápady a iniciativou, jak řešit problémy v rusko-ukrajinské válce či v NATO.
3. 6. 2025|

Čína a USA se navzájem viní z porušení obchodní dohody

Čínské ministerstvo obchodu odmítlo páteční tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že asijská velmoc porušila dvoustrannou dohodu o zrušení cel dosaženou při obchodních jednáních v Ženevě. Místo toho obvinilo USA z porušování jejích podmínek. Ministerstvo také slíbilo, že přijme opatření na ochranu svých zájmů.
2. 6. 2025|

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o „bitcoinové aféře“

Hlavním tématem Událostí, komentářů týdne byla kauza darovaných bitcoinů přijatých exministrem Pavlem Blažkem (ODS). Hosté pořadu také hovořili o kybernetickém útoku na ministerstvo zahraničí, ze kterého vláda obvinila Čínu. Diskutovalo se i o trestu uděleném fotbalovému bossovi Miroslavu Peltovi. Debaty se zúčastnili moderátorka Světlana Witowská, herec Hynek Čermák, bývalý politik Jiří Dolejš, influencer Svatopluk Barek a publicista Roman Joch.
2. 6. 2025|

Tři prezidenti za den. Chaos v Jižní Koreji mají ukončit volby

Jižní Koreu čekají v úterý po půl roce politické i ekonomické nestability předčasné prezidentské volby. Favoritem je liberál I Če-mjong z opoziční Demokratické strany, který slibuje sociální spravedlnost a zasazení se o restart vztahů s KLDR. Jeho rival, exministr práce Kim Mun-sun z vládní konzervativní Strany lidové moci (PPP), chce podpořit podnikatele a udržet silné vztahy s USA. Oba politici mluví o potřebě sjednocení společnosti.
2. 6. 2025|

BIS: Čínští hackeři zjišťovali identitu lidí z české diplomacie

Za útokem čínských hackerů na e-maily a databáze tuzemské diplomacie mohla být snaha identifikovat konkrétní lidi z resortu, řekli České televizi zástupci BIS. Česko nyní posiluje opatření proti podobným útokům. Evropa a Spojené státy prověřují i bezpečnost čínských solárních panelů. Dánové v nich totiž našli elektronická zařízení, která můžou představovat bezpečnostní riziko.
30. 5. 2025|

Odvolací soud dočasně obnovil cla uvalená Trumpem

Americký odvolací soud ve čtvrtek dočasně obnovil cla uvalená prezidentem Donaldem Trumpem, jež ve středu večer pozastavil americký federální soud pro mezinárodní obchod. Informovala o tom agentura Reuters. Odvolací soud neuvedl žádné stanovisko ani odůvodnění, ale nařídil žalobcům, aby reagovali do 5. června, a Trumpově administrativě do 9. června.
29. 5. 2025Aktualizováno29. 5. 2025|

Každá špionáž je odsouzeníhodná, řekl Koten ke zprávám o čínském kyberútoku

Každá špionáž je odsouzeníhodná, i ta čínská, podotkl poslanec SPD Radek Koten v Interview ČT24 k nedávnému oznámení vlády o kyberútoku Pekingu proti tuzemskému resortu zahraničí. V kritické infrastruktuře je podle něj třeba používat zařízení, která jsou „velmi dobře ošetřena a zabezpečena“ – a to bez ohledu na to, kdo je vyrábí. Na opakované upozornění moderátora Daniela Takáče, že tajné služby označují asijskou zemi za riziko, a dotazy, zda by nebylo namístě čínská zařízení z využití ve veřejném sektoru vyloučit, se Koten jasně nevyjádřil. Řekl, že zařízení je třeba „prozkoumat a buď jim udělit, či neudělit certifikaci“. Řeč se stočila i na migraci v Evropě a příslušné zákony či na vztahy mezi Prahou a Bratislavou.
29. 5. 2025|
Načítání...