Rada bezpečnosti OSN souhlasila s vysláním mezinárodních bezpečnostních sil do Gazy

Nahrávám video

Rada bezpečnosti OSN (RB) schválila rezoluci, která počítá s vysláním mezinárodních bezpečnostních sil do Pásma Gazy. Rada také souhlasila s možností budoucí cesty k nezávislému palestinskému státu. Informuje o tom agentura AP, podle níž americký návrh prošel v poměru třináct ku nule. V hlasování se zdržely Rusko a Čína.

Rezoluce vychází z plánu příměří amerického prezidenta Donalda Trumpa, který mimo jiné počítá s ustavením mezinárodního výboru, v jehož čele by stál Trump a který by dohlížel na dění na palestinském území.

Jak podotýká AP, Washington doufal, že Moskva, která přišla s alternativní rezolucí, nepoužije jako stálý člen Rady bezpečnosti práva veta, aby americký návrh odmítla. Nakonec se tak skutečně nestalo.

Proti návrhu už se ale podle agentury Reuters postavilo teroristické hnutí Hamás, podle kterého přijatá rezoluce neodpovídá palestinským požadavkům a na Pásmo Gazy uvaluje mezinárodní poručenství. Hamás také uvedl, že odpor vůči Izraeli za použití veškerých prostředků je legitimní a odmítl odzbrojení, které je jednou z klíčových součástí Trumpova plánu.

Palestinská samospráva naopak návrh podaný Spojenými státy podpořila. „Rezoluce OSN je první krok na dlouhé cestě k míru. Ten krok byl potřebný, protože jsme se nemohli pustit do ničeho dalšího, dokud jsme neměli příměří,“ řekla v úterý k rozhodnutí Rady bezpečnosti šéfka palestinské diplomacie Vársan Šahínová při návštěvě Filipín. Zároveň poznamenala, že jsou nadále otázky, kterým je potřeba se věnovat, včetně palestinského sebeurčení a budoucí palestinské nezávislosti. 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ovšem v neděli zopakoval, že židovský stát je i nadále proti palestinskému státu a zavázal se k demilitarizaci Gazy „snadnou nebo těžkou cestou“. V úterý pak premiérův úřad vyjádřil přesvědčení, že Trumpův plán povede k míru a prosperitě, protože trvá na úplné demilitarizaci, odzbrojení a deradikalizaci Gazy. Vyzval také sousední země, aby normalizovaly své vztahy s Izraelem.

Za důležitý krok k upevnění příměří označil rozhodnutí generální tajemník OSN António Guterres. Teď je podle něj zásadní diplomatický pokrok přetavit do konkrétních a naléhavě potřebných kroků v Pásmu Gazy, mezi něž patří zvýšení přísunu humanitární pomoci. Důležité je podle Guterrese také pokročit do druhé fáze amerického mírového plánu, která by měla vést k politickému procesu s cílem dvoustátního řešení.

Trump: Rezoluce povede k dalšímu míru na celém světě

Prezident Trump rezoluci přivítal. „Toto se zapíše jako jedno z nejdůležitějších schválení v historii spojených národů a povede k dalšímu míru na celém světě,“ napsal na své sociální síti Truth Social. Poděkoval zároveň všem členům RB OSN, kteří pro rezoluci hlasovali, a v první řadě Rusku a Číně, které nevyužily své právo veta a zdržely se hlasování.

Trump připomněl, že schválená rezoluce vychází z jeho plánu příměří, který mimo jiné počítá s ustavením mezinárodního výboru, v jehož čele by stál Trump a který by dohlížel na dění na palestinském území.

V Pásmu Gazy od 10. října platí příměří, ovšem Izrael i teroristé z Hamásu tvrdí, že druhá strana klid zbraní porušuje. Jde jen o počáteční fázi amerického plánu, který počítá s odzbrojením Hamásu, vytvořením civilní palestinské správy Pásma Gazy a postupnou obnovou úzkého pobřežního pásu, který zpustošila dva roky trvající válka Hamásu a Izraele.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Britský ministr Streeting rezignuje. Dle médií chce nahradit Starmera

Britský ministr zdravotnictví Wes Streeting ve čtvrtek oznámil rezignaci na svou vládní funkci. Podle stanice Sky News se předpokládá, že se chce ucházet o post šéfa Labouristické strany a nahradit v jejím čele premiéra Keira Starmera. Popularita ministerského předsedy klesá a šéf labouristů čelí sílícímu tlaku členů vlády i labouristických poslanců poté, co strana tento měsíc utrpěla těžké ztráty ve volbách do místních zastupitelstev.
14:24Aktualizovánopřed 53 mminutami

Rusko poslalo na Ukrajinu přes tisíc dronů za den. Kyjev má sedm obětí

Ukrajinské hlavní město Kyjev čelilo masivnímu nočnímu útoku ruských střel a dronů. Úřady hlásí sedm mrtvých včetně dvanáctileté dívky a přes čtyřicet zraněných. Zasaženo bylo několik budov včetně obytných domů. Ukrajinské letectvo oznámilo, že útoky cílily i na další regiony, včetně Charkovské, Sumské, Oděské a Černihivské oblasti. Ruské údery odsoudil slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár (Smer). Moskva informovala o ukrajinských útocích na ruské cíle a uvedla, že její armáda útočila mimo jiné na obranný průmysl sousední země.
04:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Neznámí lidé obsadili loď v Ománském zálivu a míří s ní k Íránu

Loď, která kotvila v Ománském zálivu, ve čtvrtek obsadili nepovolaní lidé a plují s ní do íránských teritoriálních vod, uvedla na síti X britská vojenská námořní služba. Incident se stal přibližně sedmdesát kilometrů severovýchodně od emirátského přístavu Fudžajra. Typ lodi ani pod čí vlajkou pluje služba neuvedla. Také není jasné, kdo se lodi zmocnil.
14:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Lotyšská premiérka Siliňová rezignuje

Lotyšská premiérka Evika Siliňová rezignuje, oznámila ve čtvrtek dopoledne veřejnoprávní stanice LSM, podle níž tento krok znamená faktický konec vlády. Ta se rozpadla po odstoupení ministra obrany Andrise Sprúdse, který podle končící premiérky nezasáhl dostatečně rychle proti dvěma ukrajinským dronům, jež přiletěly z Ruska a zasáhly lotyšský sklad ropy.
10:42Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Byrokratická chyba.“ Kvůli přeletu amerických letadel vyslalo Rakousko stíhačky

Rakouské stíhačky Eurofighter Typhoon byly v neděli a pondělí vyslány k americkým turbovrtulovým letadlům typu PC-12, která armáda USA využívá především k průzkumným operacím. Na rozdíl od původních zpráv v německojazyčných médiích se zdá, že žádné letadlo nelegálně neporušilo rakouský vzdušný prostor. Americké letectvo požádalo 10. května o povolení k přeletu pro dvě letadla, ale nevyužilo ho. Když se téhož dne dvě různá letadla neohlášeně přiblížila k rakouskému vzdušnému prostoru, byly vyslány stíhačky, aby je zastavily – ta se však před překročením hranice otočila zpět.
před 2 hhodinami

Vztahy Číny s USA jsou nejdůležitější na světě, shodli se Trump a Si Ťin-pching

Setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem skončilo po zhruba dvou hodinách, následně navštívili Chrám nebes. Poté se Trump zúčastnil státní večeře. Si Ťin-pching prohlásil, že vztahy mezi Čínou a USA jsou nejdůležitějšími bilaterálními vztahy na světě. Podle čínských médií ale Si během jednání uvedl, že země se mohou dostat do střetu, pokud by Washington postupoval „chybně“ v otázce Tchaj-wanu.
03:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kubě došlo palivo, v Havaně hořely barikády

V Havaně se ve středu večer konaly na řadě míst protesty kvůli stále delším blackoutům. Některé čtvrti kubánské metropole neměly elektřinu až 22 hodin, napsal server CiberCuba. Podle něj lidé místy zapálili barikády a bouchali v oknech do hrnců, což je způsob protestu oblíbený v Latinské Americe (cacerolazo). Ministr energetiky Vicente de la O Levy oznámil, že ostrov už nemá ani kapku nafty či topného oleje.
před 2 hhodinami

Eurovize znovu „objevuje“ národní jazyky

Posledních dvacet let je Eurovize spojována především s písněmi v angličtině. Ne vždy tomu tak ale bylo. Soutěž stojí na reprezentaci různých kultur a hudebních tradic evropských zemí, a zpočátku proto všechny zúčastněné státy vystupovaly ve svých národních jazycích. O tom, jak se jazyková „krajina“ na Eurovizi v průběhu desetiletí měnila, napsal pro kulturní projekt Artillery novinář Suspilne Culture Vinston Von.
před 3 hhodinami
Načítání...