Státním zaměstnancům se zmrazí platy. Přilepšit si mají jen učitelé

Nahrávám video

Statisícům lidí neporostou příští rok platy. Vláda plánuje zmrazit výdělky většině státních zaměstnanců – policistům, hasičům, vojákům i úředníkům. Dostat přidáno mají od ledna jen učitelé, zhruba o tři tisíce. Platí totiž záměr dorovnat jejich platy na 130 procent průměrné mzdy. Ministr financí naplánoval v návrhu státního rozpočtu na příští rok výdaje na platy nižší o osm a půl miliardy korun, tedy o více než tři procenta. Zároveň navrhl snížit počet státních zaměstnanců o jedenadvacet tisíc.

Například hasiči se stejně jako statisíce dalších státních zaměstnanců musí smířit s tím, že příští rok zůstanou jejich platy zmrazené. Škrty v platech ovlivní i nábory nových lidí. „Předpokládali jsme, že po další tři roky budeme nabírat 300 nových hasičů do výjezdu, což je v této chvíli také zmrazeno,“ říká generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček.

Ministr vnitra připouští, že pro hasiče či policisty nemá vláda na dorovnání letošní více než desetiprocentní inflace peníze. „Dávám si teď realistickou ambici, která odpovídá stavu veřejných financí. Letos jsme zvyšovali, pro příští rok nechceme, byť o korunu, snížit,“ říká ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

I přes velmi rychle rostoucí výdaje na obranu zatím kabinet neplánuje zvýšit platy ani vojákům. Ministerstvo obrany má přitom příští rok dostat navíc rekordních téměř 40 miliard korun. Hlavně na modernizaci armády. „Budeme bojovat za to, abychom byli na těch položkách, na kterých jsme. Abychom nemuseli zásadně snižovat počty a už vůbec abychom nesahali na platy,“ uvádí ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

„Myslím, že vojáci nejsou špatně placení. Teď nechci být nenáviděný mezi vojáky, ale myslím si, že vojáci mají odpovídající mzdy,“ míní náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka.

Návrh rozpočtu ministerstva obrany
Zdroj: Ministerstvo financí

Úředníci MPSV mají dostat více

Vláda se už v květnu dohodla, že v příštím roce sníží objem výdajů na platy státních zaměstnanců o dvě procenta. Tento plán je podstatnou součástí úsporného balíčku na rok 2024. Jedním z mála ministrů, který i přes škrty slibuje v příštím roce ve svém resortu vyšší platy, je Marian Jurečka (KDU-ČSL).

V roce 2024 totiž plánuje Ministerstvo práce snížit počet pracovních míst o více než tisícovku. Ušetřené peníze mají jít na odměny úředníků. „Objem platů bude snížen o dvě procenta, ale tím, že výrazně snížíme počet lidí, tak dokážeme u těch, kteří tady budou nadále pracovat, platy zvýšit. Počítám, že zvýšení v případě MPSV by mohlo být minimálně o tři procenta,“ slibuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

„Nebudeme obsazovat nová místa, pokud víme, že v nějaké oblasti budou lidé odcházet třeba do důchodu,“ konstatuje ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Počet pracovních míst spadajících pod MPSV
Zdroj: Ministerstvo financí

Opozice se zmrazením nesouhlasí

Sněmovní opozice s plánem kabinetu zmrazit platy většiny státních zaměstnanců nesouhlasí. „Při největším poklesu reálných mezd podle OECD ze všech vyspělých zemí světa, tak ještě zmrazit platy, to si nedovedu představit,“ říká předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

„Kdyby vláda nekupovala předražené americké stíhačky, které budou stát přes 100 miliard plus ještě provoz, tak by tady peníze dokonce na celkové platy byly,“ doplňuje předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Státních zaměstnanců spíše přibývalo

O výši částky určené na platy v příštím roce rozhodne vláda na konci září spolu se schválením návrhu státního rozpočtu na rok 2024. Dosud míst ve státní správě spíše přibývalo. V tomto roce ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace zaměstnávají bezmála půl milionu lidí. O osm tisíc více než vloni.

Vůbec nejpočetnějšími státními zaměstnanci jsou učitelé, kterých je 194 tisíc. Následuje 77 tisíc ostatních zaměstnanců škol, například kuchařek nebo uklízeček. Přes 69 tisíc je příslušníků bezpečnostních složek – tedy hasičů, policistů, celníků nebo dozorců.

Letos vydá stát na platy svých pracovníků přes čtvrt bilionu korun. Průměrný výdělek ve veřejné sféře se blíží hranici třiačtyřiceti tisíc korun hrubého.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda projedná záměr revize krizové a obranné legislativy

Záměrem revize krizové, obranné a související legislativy, který vypracovali ministři obrany a vnitra, se v pondělí bude zabývat vláda. Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) předkládá také materiál s vyčíslením, kolik by měla letos stát opatření související s vyhlášeným stupněm ohrožení terorismem. Na programu kabinetu je i novela zákona o ochraně veřejného zdraví, která v souladu s unijními požadavky stanovuje, jaké materiály mohou přicházet do styku s pitnou vodou.
před 2 hhodinami

Babiš odmítl obnovení schůzek s Pavlem. Koordinace je důležitá, reaguje Hrad

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli pro ČT řekl, že neplánuje obnovit koordinační schůzky s prezidentem Petrem Pavlem ohledně zahraniční a bezpečnostní politiky. Podle jeho slov se pohled vlády a hlavy státu na zahraniční politiku liší, a neví tedy, co by s prezidentem měl řešit. Zmínil také, že by na schůzky neměl čas. Pavel na summitu NATO v Ankaře avizoval, že obnovení pravidelných setkání nejvyšších ústavních činitelů znovu navrhne. Pavel bude podle mluvčího Hradu Víta Koláře dále usilovat o spolupráci, protože považuje koordinaci ústavních činitelů za důležitou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoAplikace Bouračka funguje rok, řidiči do ní zaznamenali na 27 tisíc nehod

Do aplikace Bouračka zaznamenali řidiči už zhruba 27 tisíc nehod, vyplývá z dat České kanceláře pojistitelů za první rok fungování softwaru. Ten slouží k popisu a nahlášení havárie hlavně v případech, kdy není nutné volat policii. Od loňského července, kdy je aplikace v provozu, ji využilo na padesát tisíc řidičů. Vyplnění trvá v průměru kolem dvaceti minut. Před dvěma měsíci se na portálu objevila také demoverze. Díky ní si lidé můžou vyzkoušet záznam o nehodě nanečisto. Z dat kanceláře vychází, že Bouračku lidé využívají při každé páté nehodě, ke které není nutné volat strážce zákona. Pojišťovny i policisté doporučují využívat tuto aplikaci i proto, že účastníci pak dřív odjedou z místa incidentu, čímž se snižuje také riziko sekundárních nehod.
před 8 hhodinami

Hasiči se zatím ve Zlíně nemohou dostat blíže k troskám budovy, zásah pokračuje

Hasiči v neděli už čtvrtým dnem zasahují po požáru výškové budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně. Na místě v neděli pracuje šest jednotek, které nadále zkrápějí proudy vody trosky budovy. Limitující je pro ně bezpečnostní vzdálenost, kterou jim určil statik. Blíže k místu se tak zatím dostat nemohou, řekl mluvčí hasičů Pavel Řezníček. Lokalita je stále ohraničena páskami, o zpřístupnění některých ulic se bude jednat v pondělí dopoledne, doplnil mluvčí.
před 19 hhodinami

Proměnlivé počasí ovlivňuje kvalitu pitné vody. Úpravny jedou na plný výkon

Vedra, silné bouřky a pak zase teplo – proměnlivé počasí ovlivňuje i kvalitu kohoutkové vody. Úpravny vody tak v současné době fungují na plný výkon. V Česku je jich celkem dva a půl tisíce. Způsob úpravy vodohospodáři musí měnit i několikrát denně.
před 21 hhodinami

VideoPřibývá vloupání do rodinných domů, v létě zloději cíli i na byty

Od začátku roku evidují policisté skoro 760 vniknutí do rodinných domů, nejvíc ve Středočeském a Jihomoravském kraji. V Praze letos stoupl jejich počet meziročně o 44 procent. Policie vyzývá k důkladnějšímu zabezpečení domů zvlášť teď v létě, kdy lidé odjíždějí na dovolené. Také majitelům radí, jak navodit dojem, že je dům stále obývaný – třeba automatickým spínačem světel. Zatímco rodinné domy bývají terčem zlodějů celoročně, o letních prázdninách se více zajímají také o byty. Důvodem je podle policistů menší pohyb v budovách i mnohdy horší zabezpečení.
před 21 hhodinami

Česko dostane z EU méně peněz, vláda bude diskutovat o jejich zacílení

Požadavky za půl druhého bilionu korun. Ministerstva předložila návrhy, kam chtějí v následujícím programovém období směrovat peníze z Evropské unie. Oproti očekávané sumě, kterou bude mít Česko k dispozici, je poptávka zhruba dvojnásobná. Evropský balík bude výrazně menší než v minulých letech. Tuzemsko totiž postupně bohatne a přibližuje se průměru zemí sedmadvacítky.
11. 7. 2026

VideoZdravotní dozor by na dětských táborech mohli nově dělat i lékárníci

Chystá se rozšíření okruhu profesionálních zdravotníků na letních táborech a dalších akcích pro děti. Nově by dozor mohli dělat třeba i lékárníci nebo dětské sestry. Návrh v pondělí projedná vláda. Právě na táborech děti utrpí polovinu úrazů ze všech celoročních zájmových aktivit. Většina zdravotníků tam má kurzy první pomoci. Zdravotní dozor teď kromě lidí s takovým kurzem dělají na táborech lékaři, zubaři nebo záchranáři. Další úprava by se mohla dotknout i zdravotních posudků pro děti.
11. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.