Z druhé vlny pandemie v Česku viní pražský primátor Babiše. Změnil podle něj odborná opatření, chce, aby dopady řešila vláda

29 minut
Zdeněk Hřib v Interview ČT24: „Základní problém byl v tom, že premiér zasahoval populisticky do odborných doporučení.“
Zdroj: ČT24

Praha podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) nemůže dále kompenzovat podnikatelům ztráty v souvislosti s covidovými opatřeními. To považuje za úkol vlády. Ze současného šíření nákazy viní navíc premiéra Andreje Babiše (ANO), který podle Hřiba pozdržel zavádění opatření proti pandemii. Pražský primátor byl hostem Interview ČT24.

Praha je pandemií covidu-19 zdaleka nejhůře postiženým českým regionem, na každodenním celorepublikovém růstu počtu nakažených se podílí asi pětinou, v některých dnech má i větší podíl. Na jednání ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) s pražskými radními se však nehovořilo o žádných nových konkrétních opatřeních, která by to měla změnit. „Bylo nám sděleno, že momentálně se nechystají zavádět další opatření v oblasti kulturních nebo sportovních akcí. Chtějí ale sledovat účinnost momentálních opatření,“ řekl po jednání pražský primátor.

Vývojem nákazy v Praze je ale Hřib znepokojen, protože přibývá lidí s vážným průběhem. „Momentálně je volných 91 lůžek na ARO nebo JIP, to je 11 procent z celkové kapacity. Je to dohromady – ty, co byly vyčleněné na covid, i nebyly. Jedenáct procent není mnoho,“ poukázal.

Z jednání s Prymulou ale vyplynulo, že část těchto lůžek „blokují“ pacienti, kteří už bezprostřední potíže nemají. „Už nemají akutní problémy, mohli by být propuštění do domácího ošetřování, ale z různých – obvykle sociálních – důvodů to není možné. Nabídli jsme za Prahu maximální součinnost,“ uvedl primátor Hřib.

Pro případ, že by lůžka došla, má Praha připravené nouzové řešení – nemocní by našli zázemí v tělocvičnách nebo na internátech. „My je máme připravené pro případ, že by nás o to třeba požádala armáda, ale není to záležitost, do které bychom se chtěli dostat,“ zdůraznil přitom primátor.

Za zásadní však považuje také dostatečné vybavení lůžek v těchto prostorách a hlavně to, aby k nim byl i personál. „Lůžka fungují, jen pokud jsou obsazena personálem, který se také může nakazit,“ upozornil.

Zavření škol na obzoru? Ministerstvo nám nedá čas na přípravu, očekává primátor

Minulý týden avizoval pražský primátor, že se připravuje zavedení distanční výuky na středních školách ve městě, což ale záhy zase dementoval. Na distanční výuku přešly pouze pražské vysoké školy. Podle Hřiba šlo o nedorozumění. „Mluvil jsem ten den jak s pražskou hygienou a ministerstvem školství, tak i s ministerstvem zdravotnictví a nabyl jsem z toho přesvědčení, že se jedná o to, že jdeme zavést distanční výuku i na středních školách,“ vylíčil.

Že by na přerušení prezenční výuky na středních školách ve městě mohlo dojít, však primátor nevyloučil. Chystá se na další schůzku se zástupci ministerstva zdravotnictví, ale také školství a samotných škol, na které se chce ujistit, že jsou na přechod na distanční výuku opravdu připravené.

„V momentě, kdy se ministerstvo pro něco takového rozhodne, určitě nebudeme mít týden na to, abychom mohli další věci organizovat,“ podotkl Hřib.

Kompenzace podnikatelům jsou odpovědností vlády, tvrdí Hřib. Premiéra považuje za viníka situace

Opatření proti šíření koronaviru, jako je povinná zavírací hodina v restauracích nebo omezování hromadných akcí, má také dopad na podnikatele. Praha jim výpadky letos na jaře kompenzovala z evropských peněz, které měla k dispozici, ty však podle primátora již došly a ze svého vlastního rozpočtu brát nechce. Odpovědnost vynahradit podnikatelům to, oč přišli, leží podle Zdeňka Hřiba výhradně na vládě. Jejího předsedu ostatně považuje za hlavního viníka situace.

„Praha nemůže jako jediné město v ČR sanovat důsledky ekonomických opatření, nota bene v situaci, kdy je situace dána tím, že premiér na poslední chvíli změnil odborná opatření,“ uvedl primátor.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 57 mminutami

Komora kvůli ubývajícím venkovským lékárnám žádá systémovou změnu

Z menších měst a obcí dál mizí lékárny, jejichž provoz je kvůli nastaveným podmínkám stále obtížnější. Ve velkých městech naopak přibývají především pobočky velkých řetězců. Hluk na Uherskohradišťsku je jednou z mála výjimek – po roce tam lékárnu znovu otevřeli. Česká lékárnická komora proto žádá systémové změny, díky kterým by se provoz lékáren vyplatil i v menších obcích. Podle ministerstva zdravotnictví se od příštího roku změní způsob bonifikací tak, aby lékárenská péče nebyla hrazena pouze podle ceny vydaných léků.
před 15 hhodinami

Vědci na Trutnovsku našli v trase D11 hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století

Vědci v trase budoucí dálnice D11 v úseku mezi Jaroměří a Trutnovem objevili hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století, které považují za mimořádný archeologický soubor doplňující poznání tehdejších válečných konfliktů. Kromě hrobu z druhé slezské války z roku 1745, o kterém již informovali, našli také tři z roku 1866.
před 18 hhodinami

Podmínka za znásilnění pro muže ze Siřemi byla porušením zákona, rozhodl Nejvyšší soud

Krajský soud v Ústí nad Labem porušil zákon, když muži z Lounska uložil za znásilnění a omezování osobní svobody jen podmínku. Nejvyšší soud (NS) dal za pravdu stížnosti bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve za ODS). Muž později trestnou činnost opakoval, údajně v Siřemi věznil a znásilňoval další ženu. Výrok NS se však týká předešlého odsouzení a nemá bezprostřední důsledky. Za dané procesní situace totiž NS nemůže verdikt zrušit.
před 18 hhodinami

ODS ukončila členství odcházejícím zastupitelům z jihu Čech. Podle Kuby je to nešťastné

Vedení ODS fakticky ukončilo členství jihočeským a českobudějovickým zastupitelům, kteří již dříve oznámili, že stranu opustí. Končí na základě veřejné deklarace odchodu, řekl místopředseda občanských demokratů Martin Kupka. Ve straně tak skončili mimo jiné jihočeský hejtman Martin Kuba nebo českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová. Celkem jde o třicet krajských a čtrnáct českobudějovických zastupitelů zvolených za ODS. Všichni chtějí vstoupit do nového hnutí, které právě Kuba připravuje.
před 20 hhodinami

Univerzitní spin-offy sílí. Pomáhají výzkumu a míří do světového byznysu

Univerzitní firmy, takzvané spin-offy, které vysokým školám přinášejí zisk, jsou v zahraničí běžné. V tuzemsku se tento model prosazuje pomaleji. Na konferenci v Ostravě, pořádané agenturou CzechInvest, zazněly příklady úspěšných firem, které dokážou z akademického výzkumu vytvořit mezinárodně konkurenceschopný produkt i finanční přínos pro vysoké školy.
před 23 hhodinami

O víkendu se oteplí, místy může pršet

O nadcházejícím druhém adventním víkendu se v Česku oteplí, v neděli se nejvyšší teploty přiblíží k deseti stupňům Celsia, na začátku příštího týdne bude i kolem třinácti stupňů. I v noci má mrznout jen výjimečně, při jasné obloze a bezvětří. O víkendu zůstane obloha většinou zatažená, ráno se objeví mlhy, místy bude pršet, v pátek může v Čechách ve vyšších polohách ještě sněžit. Vyplývá to z předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu.
včeraAktualizovánovčera v 08:29

Na jihu Čech někdo tráví psy, policie hledá svědky

Neznámý pachatel tráví psy v okolí největšího českobudějovického sídliště. Během jediného dne se tam při venčení otrávila hned dvě zvířata, přičemž jedno nepřežilo. Další chovatelka teď ve stejné lokalitě našla návnadu s jedem. Místní veterináři i policisté se s problémem setkávají v posledním roce opakovaně. Strážci zákona prosí o pomoc případné svědky. „Během dvaceti minut mi přivezli majitelé dva psy s naprosto stejnými příznaky. Občas vyndáváme hřebíky a jehly ze špekáčků,“ řekl k situaci veterinář Ladislav Lapáček s tím, že útoky na psy neřeší poprvé.
včera v 07:30
Načítání...