Brněnský magistrát podle primátorky Vaňkové ukončí proces privatizace

Brněnský magistrát v návaznosti na kauzy z posledních týdnů podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) ukončí proces privatizace. Vaňková to sdělila v rozhovoru pro Denik.cz. Policisté kvůli privatizaci městských domů zasahovali v Brně v úterý. Zadrželi deset lidí, tři později propustili. Prohledávali například prostory bytového odboru brněnského magistrátu, o podání vysvětlení a přístup do kanceláře požádala policie také místopředsedu KDU-ČSL, kandidáta na ministra životního prostředí a nyní už exnáměstka primátorky Petra Hladíka.

„Dohodli jsme se, že ukončíme proces privatizace. Zakotvili jsme to i do koaliční smlouvy, nicméně neumím úplně říci, jestli by tam tohle pravidlo nebylo i bez událostí posledních dní. Za ODS mohu říci, že před čtyřmi lety jsme privatizaci bytových domů měli jako jedno z témat, letos už mezi nimi chyběla,“ sdělila Vaňková v rozhovoru.

K samotnému zásahu na brněnském magistrátu Vaňková uvedla, že ji na začátku informoval tajemník, že dochází k úkonům ze strany policie v budovách magistrátu. „Pak to specifikoval, že se jedná o budovu na Malinovského náměstí a budovu Nové radnice, což se pak nedalo přehlédnout. Jinak mám informace pouze z médií,“ uvedla Vaňková.

Kauza z tohoto týdne se týká privatizace městských domů, činnosti městské firmy a údajných dotačních podvodů. Soud vzal ve čtvrtek v této věci do vazby všech sedm obviněných. Kromě nich jsou obviněné i dvě firmy.

Kriminalisté v úterý prohledávali kromě prostorů bytového odboru brněnského magistrátu i prostory radnice městské části Brno-sever i Brno-Černovice, byli v Pískovně Černovice. O podání vysvětlení a přístup do kanceláře požádala policie také místopředsedu KDU-ČSL, kandidáta na ministra životního prostředí a tehdejšího náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka.

Brno si ve čtvrtek na ustavující schůzi zvolilo nové vedení vzešlé ze zářijových komunálních voleb, Hladík už náměstkem není, není ani v radě města. V úterním prohlášení uvedl, že policii poskytne součinnost a že není z ničeho obviněný. Ve čtvrtek zopakoval, že nebyl z ničeho obviněn a nebyl ani zadržen.

Policisté v Brně zasahovali i před dvěma týdny, a to kvůli přidělování městských bytů. V této věci obvinili osm lidí, ve vazbě skončili dva z nich.

Koaliční smlouvu v Brně podepsali zástupci ODS+TOP 09, ANO, KDU-ČSL+STAN a ČSSD. Koalice má 42 mandátů z 55. V opozici budou Piráti, SPD s Trikolorou a Moravany a také Zelení s Žít Brno. Původně měli být v koalici i Piráti, pár hodin před podpisem ale oznámili, že do ní nevstoupí právě kvůli zásahům policistů v Brně v posledních týdnech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihomoravský kraj

Brněnští vědci zkoumají hrozbu vychytralých mývalů

Mýval je savec sice drobný, ale na území Česka nemá přirozené nepřátele. Díky tomu a také jeho vyhlášenému důvtipu se může úspěšně šířit a poškozovat původní druhy. Jak velkou hrozbou ale reálně je, se neví. Právě proto spouští vědci první velký evropský projekt, který by to měl popsat.
před 4 hhodinami

Vandal zničil stromy v zámeckém parku v Miloticích

Neznámý vandal zničil v zámeckém parku v Miloticích na Hodonínsku třicet stromů. Duby a lípy tam přitom byly vysazené pouze necelé dva roky a po incidentu už do zamýšlené velikosti nikdy nevyrostou. Škoda se odhaduje na tři sta tisíc korun, případem se zabývají policisté. Za informace, které by pomohly pachatele odhalit, nabízí kastelán zámku Evžen Boček padesát tisíc korun.
před 18 hhodinami

Exšéfovi brněnské hospodářské kriminálky Machalovi soud zpřísnil trest

Městský soud v Brně za zneužívání zvláštního policejního fondu na placení informátorů zpřísnil podmíněný a peněžitý trest bývalému šéfovi brněnské hospodářské kriminální policie Vladimíru Machalovi. S trestem odešla i jeho bývalá podřízená Jitka Broďáková, kterou soud dříve nepotrestal. Oba seznal vinnými ze zneužití pravomoci úřední osoby. Rozhodnutí není pravomocné, oba se odvolali. Státní zástupkyně Petra Lastovecká rozhodnutí soudu uvítala.
včera v 10:40

Operní Král Roger je v Brně rozpolcen mezi dvěma světy

Národní divadlo Brno poprvé na svém jevišti přestaví Krále Rogera – operu polského skladatele Karola Szymanowského Král Roger. Odehrává se na sicilském královském dvoře, kde příchod pastýře naruší zavedený řád tamních hodnot a vidění světa. V hudbě se promítají prvky impresionismu i arabské kultury.
13. 6. 2025

Požár střechy bytového domu v Brně mají hasiči pod kontrolou

Požár střechy bytového domu v Brně-Chrlicích se podařilo hasičům vpodvečer po několika hodinách lokalizovat a dohašují jej. Hasiči vyhlásili zvláštní, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu. Osm lidí je evakuovaných, tři hasiči se zranili, informoval mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Škody půjdou do milionů korun, přesnější vyčíslení bude možné až později. Podle policie byla příčinou pravděpodobně nedbalost při provádění stavebních prací.
11. 6. 2025Aktualizováno11. 6. 2025

Ve Vesně se naučila šít, to Pazdírkovou zachránilo před nasazením v továrně

Drahomíra Pazdírková nechtěla dělat v kvartě gymnázia reparát z matematiky a odešla do jedné z dívčích škol brněnské Vesny. Naučila se tam mimo jiné šít, což ji pravděpodobně zachránilo od totálního nasazení v továrně na letadla v Kuřimi, kde skončily její spolužačky z gymnázia. Pazdírková pracovala v krejčovské dílně, kde zašívala vojenské oblečení.
10. 6. 2025

Blažek pozastavil členství v ODS

Pavel Blažek kvůli bitcoinové kauze pozastavil členství v ODS. Zároveň oznámil rezignaci na funkci předsedy jihomoravské krajské organizace občanských demokratů, které předsedá od roku 2014. Do doby konání nejbližšího regionálního sněmu je řízením regionu pověřený Jiří Crha, jenž je místopředsedou regionálního sdružení.
7. 6. 2025Aktualizováno7. 6. 2025

ETCS při projetí návěstidla v Letovicích fungovalo, uvedla inspekce

V době, kdy ve čtvrtek večer projel spěšný vlak od Brna v Letovicích návěstidlo, před nímž měl zastavit, zabezpečovací systém ETCS fungoval, řekl generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera. Je podle něj zřejmé, že při obsluze systému selhal člověk. Není ale jisté, který a jakým způsobem. Vladimír Říha z Centra techniky a diagnostiky Správy železnic České televizi řekl, že strojvedoucí zřejmě zvolil funkci potlačení ETCS.
6. 6. 2025Aktualizováno6. 6. 2025
Načítání...