TÉMA

Soud

Ruský soud požaduje po Googlu pokutu převyšující světové HDP

Rusko chce po technologickém gigantu Google rekordní pokutu za blokování jeho propagandistických kanálů. Podle rozhodnutí soudců má zaplatit dvacet kvintiliard dolarů, částku, která mnohonásobně převyšuje odhadovanou hodnotu světového hrubého domácího produktu sto trilionů dolarů. Číslo dvacet kvintiliard by v rozepsané podobě mělo 33 nul.
před 3 h hodinami|

Soud zrušil rozsudek v kauze Viktoriagruppe a české nafty

Odvolací soud už potřetí zrušil rozsudek v kauze Viktoriagruppe a stomilionového podvodu s českou naftou. Vrchní soud podle dozorujícího státního zástupce Tomáše Minxe požaduje po pražském městském soudu přesvědčivější zdůvodnění skutkových i právních závěrů. Zrušený verdikt v březnu opět potrestal zkrachovalou německou firmu a jejího jednatele Petra Malého, zatímco další tři obžalované manažery osvobodil.
před 5 h hodinami|

Soud uložil muži za vraždu dítěte 17 let vězení

Za usmrcení čtyřletého dítěte při konfliktu s jeho otcem si Michal Pokuta z Mostu odpyká 17 let vězení. Trest mu ve středu pravomocně potvrdil odvolací vrchní soud. Justice čin ve vztahu k dítěti vyhodnotila jako vraždu, ačkoliv státní zastupitelství skutek původně obžalovalo jako usmrcení z nedbalosti. Incident vyprovokoval italský otec dítěte, bývalý partner Pokutovy přítelkyně. Pokuta se Itala pokusil bodnout, omylem však zasáhl dítě, které si jeho otec předtím vzal do náručí.
před 10 h hodinami|

Muž vytrvale porušoval zákaz řízení, navíc často opilý. Dostal trest vězení

Devět měsíců vězení vyměřil soud padesátiletému muži, kterého policisté přistihli v říjnu za volantem opilého, navíc se zákazem řízení. Nepodmíněný trest souvisí s tím, že za poslední rok spáchal takových činů deset. Přišel i o čtyři auta. V minulosti byl už za řízení pod vlivem alkoholu a maření výkonu úředního rozhodnutí třikrát odsouzen. Vždy dostal podmínku nebo trest veřejně prospěšných prací.
včeraAktualizovánovčera v 20:26|

Podezření na zneužití dotací pro ukrajinské uprchlíky projednává soud

Soud začal projednávat případ zneužití dotací pro ukrajinské uprchlíky. Vladimír Gergel čelí obžalobě, že neoprávněně získal peníze na integraci běženců. Státní zástupce navrhuje pět a půl roku vězení, obžalovaný však vinu odmítá a tvrdí, že má čisté svědomí. Gergel měl část peněz použít například na koupi bytu v pražském Braníku.
25. 10. 2024|

V kauze prodeje údajně padělaných obrazů padly několikaleté tresty

Za prodej údajně padělaných obrazů poslal v pátek středočeský krajský soud podnikatele Jaroslava Fröhlicha na šest a půl roku do vězení. Zaplatit má deset milionů korun. Fröhlichově ženě Evě uložil trestní senát pětiletý a jeho kolegovi Martinu Trokanovi šestiletý trest. Oba dostali také peněžité tresty ve výši 600 tisíc korun. Trojice se podle předsedkyně trestního senátu Ivy Říhové dopustila podvodu a způsobila škodu za více než 25 milionů korun. Verdikt není pravomocný, všichni obžalovaní vinu od začátku odmítají. Jejich advokáti se na místě odvolali, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.
25. 10. 2024|

Vykořisťovaným ženám náleží peníze, které si vydělaly prostitucí, rozhodl soud

Odsouzený v kauze moderního otroctví ve Velké Británii musí dvěma ženám, které nutil k prostituci, zaplatit zhruba 1,8 milionu korun, rozhodl v úterý Vrchní soud v Praze. Vyplývá to z informací od mluvčího soudu Víta Tomáše Vatry a z usnesení soudu, které má ČT k dispozici. Původně soud ženám peníze nechtěl přiznat, protože šlo o náhradu výdělku spojeného s prostitucí. Dotyčné se ale obrátily na Ústavní soud, podle kterého není v tomto případě rozhodující, jak peníze získaly, ale že o ně protiprávně přišly.
24. 10. 2024|

Exšéfovi módní značky hrozí v USA doživotí

Bývalý ředitel jedné z největších módních značek Abercrombie & Fitch Mike Jeffries skončil v poutech. Spolu s ním zadržely americké úřady i jeho životního partnera Matthewa Smithe a spolupracovníka Jamese Jacobsona. Federální žalobce je viní z toho, že pomocí násilí, podvodů a nátlaku sexuálně zneužívali desítky zranitelných mladých mužů.
23. 10. 2024|

Poslanci schválili podporu lidí zasažených povodněmi

Sněmovna schválila mimořádnou finanční pomoc lidem zasaženým letošními záplavami, jedná se o příspěvky na péči o děti a na bydlení. Poslanci rovněž přehlasovali veto prezidenta Petra Pavla a potvrdili tím omezení přísedících u soudů. Soudy tak přestanou rozhodovat některé spory v senátech s laickými přísedícími. Poslanci také poslali do závěrečného kola projednávání úpravu zákonu zvaného lex Ukrajina.
22. 10. 2024Aktualizováno22. 10. 2024, 21:59|

Smír navrhl Babiš, řekl slovenský ministr

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) tvrdí, že za smírem s Andrejem Babišem (ANO) ohledně jeho evidence v archivních dokumentech StB jako agenta není žádná zákulisní dohoda jako třeba Babišova podpora Petra Pellegriniho v prezidentských volbách. Iniciátorem smíru byl sám český expremiér, uvedl Eštok s tím, že se chtěl vyhnout ekonomickým ztrátám. Opozice volá po jeho odvolání. Babiš později upřesnil, že smír navrhli jeho právníci a považuje to za zcela pochopitelné.
22. 10. 2024Aktualizováno22. 10. 2024, 20:27|

Soud zamítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Liberecká pobočka krajského soudu zamítla stížnost koalice Stačilo! (KSČM a ČSNS) na volby do krajského zastupitelstva. Vyplývá to z usnesení na úřední desce soudu. Koalice s rozhodnutím nesouhlasí. Ve stížnosti poukazovala na údajně špatné sečtení hlasů v některých okrscích. V kraji získala 4,99 procenta hlasů, skončila tak těsně pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zvolení.
22. 10. 2024|

Začal soud kvůli brazilské ekologické katastrofě. Firmu žaluje přes 600 tisíc lidí

V Londýně začal jeden z největších soudů anglické historie. Přes šest set tisíc Brazilců, 46 místních samospráv a přibližně dva tisíce podniků žaluje nadnárodní společnost BHP. Ta je podle nich zodpovědná za protržení důlní přehrady na jihovýchodě země v listopadu 2015. Vlna červeného toxického bahna tehdy usmrtila devatenáct lidí, zaplavila lesy a znečistila na 660 kilometrů řek. Nakonec se vlila do Atlantského oceánu.
22. 10. 2024|

V kauze pražských sportovních dotací padly dva tříleté tresty a jedna podmínka

V kauze sportovních dotací pražského magistrátu uznal soud vinnými tři z devíti obžalovaných – exministra bez portfeje Karla Březinu (dříve ČSSD, současná SOCDEM) a dvě úřednice z magistrátního odboru volného času a sportu – šéfku odboru Soňu Fáberovou a vedoucí oddělení sportu Danu Šachovou. Březinovi i Fáberové uložil tříleté vězení a šestiletý zákaz vykonávání funkcí ve veřejné správě spojených se správou majetku, Šachovou potrestal tříletou podmínkou a čtyřletým zákazem činnosti. Verdikt není pravomocný.
21. 10. 2024Aktualizováno21. 10. 2024, 11:44|

Soud v kauze Vidkun poslal bývalého policistu Kadlece do vězení na 3,5 roku

Olomoucký vrchní soud poslal bývalého olomouckého krajského policejního náměstka Karla Kadlece v kauze Vidkun do vězení na 3,5 roku, původně dostal podmíněný trest. Podnikateli Ivanu Kyselému soud výrazně zvýšil peněžitý trest, a to z 346 tisíc na 1,82 milionu korun a potvrdil mu podmíněný trest, stejně jako třetímu obžalovanému, bývalému hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi (dříve ČSSD, nyní SOCDEM). V případu týkajícím se úniků informací z policejních spisů a ovlivňování kauz obžalovaní vinu popírali a žádali zproštění. Rozbořil avizoval, že podá dovolání, Kadlec rozsudek nekomentoval.
21. 10. 2024Aktualizováno21. 10. 2024, 11:38|

Francie a Itálie spolu zakročí proti převaděčům

Ve Francii vrcholí soud s rozvětveným kurdským gangem, který vypravoval čluny do Británie. Verdikt zatím vyslechlo deset z třiatřiceti převaděčů, zbylé tresty mají padnout nejpozději příští měsíc. Proti nelegální migraci má pomoci i hlubší spolupráce s Itálií, kterou s tamními politiky nově dohodl francouzský premiér.
20. 10. 2024|

Itálie poslala do Albánie první migranty. Soud vzápětí řekl, že se musí vrátit

Soud v Římě v pátek nařídil přesunout do Itálie skupinu prvních dvanácti migrantů, které úřady před pár dny poslaly do nových migračních center v Albánii. Dospěl totiž k závěru, že migranti nepocházejí z bezpečných zemí a nesplňují tak podmínky pro přesun do Albánie. Na verdikt reagovaly ostrou kritikou italské vládní strany. Ministr vnitra Matteo Piantedosi avizoval, že zástupci kabinetu se odvolají. Podle zdrojů agentury ANSA migranty vyzvedne italská vojenská loď v sobotu.
18. 10. 2024Aktualizováno18. 10. 2024, 22:29|

Policie obvinila dva lidi kvůli křivé výpovědi v kauze Čapí hnízdo

Policie obvinila finanční ředitelku Agrofertu Petru Procházkovou a člena představenstva firmy Imoba Františka Šlingra z křivé výpovědi u soudu v kauze Čapí hnízdo. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Kriminalisté se případem zabývají z podnětu soudce Městského soudu v Praze, který případ padesátimilionové dotace na stavbu Čapího hnízda řešil.
16. 10. 2024Aktualizováno16. 10. 2024, 12:13|

Kdybych nebyl šéfem kanceláře prezidenta Zemana, tak tady nestojím, řekl Mynář u soudu

Bývalý šéf kanceláře tehdejšího prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář u soudu odmítl tvrzení obžaloby, že jeho firma před třinácti lety neoprávněně čerpala téměř šestimilionovou dotaci na stavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Za dotační podvod a poškozování finančních zájmů Evropské unie mu žalobce navrhuje podmíněný a peněžitý trest. Mynářova firma podle obžaloby inkasovala evropskou dotaci na stavbu penzionu, na stejnou stavbu přitom dotaci už předtím vyplatilo ministerstvo školství. Případem se začala zabývat zlínská pobočka brněnského krajského soudu.
15. 10. 2024|

Soud zvýšil aktivistovi Popelkovi trest, za mřížemi má strávit celkem rok

Obvodní soud pro Prahu 1 v úterý prodloužil Jaroslavu Popelkovi trest vězení o další čtyři měsíce. Aktivista si původně vyslechl čtyřměsíční podmíněný trest za výzvy ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea během loňské protivládní demonstrace. Kvůli porušení pravidel podmínky mu ale teď soud změnil trest na nepodmíněný. Muž si proti rozhodnutí na místě podal stížnost. Popelka už si odpykává šestiměsíční trest za další výzvy týkající se ukrajinské vlajky na muzeu a dva měsíce za porušení zákazu vstupu do Prahy. Celkem by tak měl být ve vězení rok.
15. 10. 2024|

Padesát let od vraždy jde bývalý agent Stasi do vězení

Na deset let do vězení poslal německý soud osmdesátiletého bývalého člena východoněmecké tajné služby Stasi, který podle vyšetřovatelů v roce 1974 zastřelil na hraničním přechodu mezi Německou demokratickou republikou (NDR) a Západním Berlínem osmatřicetiletého Poláka, informovala agentura DPA. Případ je v Německu značně neobvyklý. Kdo Poláka zastřelil, se podařilo z archivu tajné služby zjistit až v roce 2016. Úřady vycházely z toho, že se jednalo o zabití, čímž by byl případ promlčený. Po dodatečném vyšetřování ale čin překvalifikovaly na zákeřnou vraždu.
14. 10. 2024|

Obžalovaného Pavla Zítka propustili z vazby

Pavel Zítko obžalovaný z šíření poplašné zprávy byl podle informací ČTK propuštěn z vazby. Ve Vazební věznici Litoměřice byl od letošního srpna. U okresního soudu v Chomutově s ním v pátek pokračovalo hlavní líčení, ke kterému dorazil i Zítkův nový obhájce. Na toto jednání Zítka ještě vedla eskorta.
11. 10. 2024|

Soud rehabilitoval faráře Toufara za nezákonné vazební stíhání

Krajský soud v Hradci Králové rehabilitoval faráře Josefa Toufara za nezákonné zatčení a vazební stíhání v roce 1950. Toufara, jehož jméno je spojeno s takzvaným číhošťským zázrakem, ve vazbě umučili příslušníci komunistické Státní bezpečnosti (StB). Návrh na Toufarovu soudní rehabilitaci podal krajský státní zástupce.
10. 10. 2024Aktualizováno10. 10. 2024, 18:38|

Herman se musí omluvit Peckové za to, že ji spojil s Dozimetrem

Zastupitel Středočeského kraje Martin Herman (ANO) se musí omluvit hejtmance Petře Peckové (STAN) za výroky o jejím zapojení do kauzy Dozimetr. Příspěvky spojující političku s případem korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku musí ze svého profilu smazat. Potvrdil to odvolací středočeský krajský soud. Rozhodnutí je tak pravomocné. Herman zvažuje, že se bude bránit dál.
10. 10. 2024Aktualizováno10. 10. 2024, 15:17|

Nejvyšší soud nevidí v atentátu na Fica terorismus

V případu květnového atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) nevidí tamní nejvyšší soud terorismus. Tříčlenný senát soudců k tomuto závěru dospěl minulý měsíc, informoval nyní portál Aktuality.sk. Podle soudu sice obviněný do vazby patří, ale orgán nesouhlasí s právní kvalifikací, podle které je stíhán právě za terorismus.
9. 10. 2024Aktualizováno9. 10. 2024, 14:28|