Babiš nevyužije dva pokusy na sestavení vlády, které mu slíbil Zeman. Vojtěch má skončit 1. listopadu

Dosavadní premiér a předseda ANO Andrej Babiš uvedl, že mu prezident Miloš Zeman minulou neděli slíbil dát dva pokusy na sestavení nové vlády. Šéf ANO je ale nevyužije, aby vláda opozičních koalic mohla být ustavena do Vánoc, protože chce mít klidné vánoční svátky. Babiš to řekl ve svém pořadu Čau lidi. Zmínil rovněž, že se domluvil s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO), že 1. listopadu skončí. Vyzval také možného kandidáta na nového ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), aby resort převzal. „Vážně, může to 1. 11. převzít,“ uvedl premiér v SMS pro ČT.

Současný předseda vlády chtěl svoje rozhodnutí nejdříve oznámit Zemanovi, prezidentova hospitalizace to ale překazila, dodal Babiš. Zeman by si podle premiéra nyní zasloužil klid na svou léčbu.

Babiš mimo jiné zopakoval, že přijal porážku ve sněmovních volbách a že s hnutím ANO půjde do opozice, což oznámil v pátek. „Já jsem původně chtěl čekat na pana prezidenta, ale zkrátka – já už jsem byl rozhodnut dávno,“ řekl Babiš. „Pan prezident na to samozřejmě má nebo měl na to jiný názor. Když jsem s ním mluvil naposledy v neděli, tak mi řekl: 'Andreji, já ti dám dva pokusy.' Ale šel do nemocnice a já jsem to nechtěl moc řešit,“ uvedl předseda ANO.

Babiš slíbil, že v souladu s Ústavou podá do rukou prezidenta demisi své vlády po ustavující schůzi sněmovny, která začne 8. listopadu. Její zasedání by podle Babiše mohlo trvat dva až tři týdny. Prezident by poté na přelomu listopadu a prosince pověřil někoho sestavením nového kabinetu. Do té doby by měl mít klid na svou léčbu.

„Pan prezident v této chvíli nehraje žádnou roli. Proč Senát chce nějakou zprávu? Proč někdo potřebuje okamžitě vědět, jaký je zdravotní stav pana prezidenta? Bylo by dobré, aby tyhle nechutnosti skončily,“ prohlásil Babiš.

Opětovně uvedl, že předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) udělal velkou chybu, když Zemana navštívil na oddělení intenzivní medicíny Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). „Nevím, co tam vůbec hledal a proč tam šel,“ řekl Babiš. Vondráček svou návštěvu zdůvodnil tím, že ho prezident povolal a podepsal před ním rozhodnutí o zasedání budoucí sněmovny.

Jako opoziční politik chce Babiš zastupovat voliče ČSSD, KSČM či Přísahy

Senátoři si informace o prezidentově zdravotním stavu vyžádali kvůli pochybnostem o tom, zda je Zeman v současné situaci schopen zastávat úřad hlavy státu. Původně předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) požádal o informace včetně prognózy Zemanova stavu Kancelář prezidenta republiky, ale neúspěšně. V pátek se proto obrátil na ÚVN a Zemanova lékaře. Informace jsou podle senátorů podstatné pro případné převedení prezidentských pravomocí na předsedu vlády a předsedu sněmovny po dobu Zemanovy indispozice.

Předseda ANO ve svém videu také uvedl, že i jako opoziční politik chce zastupovat voliče ČSSD, KSČM či Přísahy, které se do sněmovny nedostaly. Zásluhu na tom podle sociologů mělo právě Babišovo hnutí, které komunistům a sociálním demokratům část původních voličů přetáhlo. Celkem tak ve volbách propadly hlasy zhruba jednoho milionu voličů.

„Vy, kteří jste volili ČSSD nebo kteří jste volili KSČM nebo Přísahu, vy, kteří jste volili, a vaši favoriti se nedostali do sněmovny, tak chci vám říct, že vaše hlasy nepropadly. Já jsem tady pro vás. Já budu váš hlas ve sněmovně. Na to se můžete spolehnout,“ řekl Babiš.

Vojtěch skončí 1. listopadu

Ve svém pořadu na sociálních sítích také premiér uvedl, že se domluvil s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO), že 1. listopadu skončí. Vyzval rovněž možného kandidáta na nového ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), aby resort převzal.

Pětatřicetiletý Vojtěch je nejdéle sloužícím ministrem zdravotnictví samostatné České republiky. Babiš před volbami v Rádiu Impuls uvedl, že by měl Vojtěch od 1. listopadu přejít na ministerstvo zahraničí jako schválený velvyslanec ve Finsku. Po volbách naopak Babiš řekl televizi Nova, že bude třeba, aby Vojtěch zůstal s vládou až do konce.

Nová sněmovna se sejde 8. listopadu, poté podá současná vláda demisi. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ve Venezuele přistáli čeští záchranáři. V troskách přežívají lidé, odhadují

Čeští záchranáři předpokládají, že po zemětřesení ve Venezuele přežívají v části poškozených budov lidé. Budou se snažit zachránit ty, kterým lze pomoci, uvedli před odletem z pražského letiště do místa katastrofy. Česko vyslalo do Venezuely sedm desítek záchranářů a osm cvičených psů z týmu USAR specializovaného na vyprošťování lidí ze sutin. Záchranáři odcestovali z Prahy krátce po sobotním poledni, přistáli krátce po půlnoci. Celkově již do jihoamerické země dorazilo přes 1600 záchranářů ze zahraničí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Česko má nový absolutní teplotní rekord. Podívejte se na mapu

Česko má nový teplotní rekord. Stanice Doksany na Litoměřicku v sobotu naměřila 40,9 stupně Celsia, čímž překonala dosavadní maximum 40,4 stupně, které od 20. srpna 2012 držely středočeské Dobřichovice. Rekord padl i v pražském Klementinu, nejdéle fungující meteorologické stanici v zemi, kde teplota dosáhla 39 stupňů. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byly rekordy pro 27. červen překonány nebo vyrovnány na 156 ze 171 stanic, které měří alespoň třicet let.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Publikum festivalu ve Strážnici vypískalo po Klempířovi i Macinku

Návštěvníci Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici na Hodonínsku v sobotu vypískali ministra zahraničí Petra Macinku (Motoristé), píše iROZHLAS.cz. Stalo se tak den poté, co část publika podobně reagovala na ministra kultury Otu Klempíře (za Motoristy). Macinka později uvedl, že páteční vypískání Klempíře vzal jako výzvu.
před 9 hhodinami

Češi mají na summitu NATO ujišťovat, že dají na obranu dvě procenta HDP už letos

Česká delegace na červencovém summitu NATO v Ankaře potvrdí, že bude postupně do roku 2035 vydávat na vojenské výdaje 3,5 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z mandátu pro členy delegace, který v pondělí schválila vláda a který se podařilo České televizi získat. Tuzemští zástupci také mají na summitu zahraniční partnery ujišťovat, že náš stát bude už letos vydávat na přímé obranné výdaje dvě procenta HDP.
před 10 hhodinami

VideoPolitické spektrum: Levice, Nová sociální demokracie a Konzervativní strana

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 27. června přijali Pavel Čižinský (Levice), Jiří Dienstbier (Nová sociální demokracie) a Dušan Stuchlík (Konzervativní strana). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 14 hhodinami

VideoVláda změnami neřeší problémy státní správy, říká Dvořák. Ožanová: Zjednodušení bylo třeba

Sněmovna odsouhlasila změnu pravidel zaměstnávání státních úředníků. Podle vládních politiků usnadní jejich výměnu. Opozice varuje před politizací státní správy. „Současný zákon, který jsme nyní zrušili, byl už přebujelý, včetně různých metodik a podobně. A něco tak složitého a problematického už ani nejde ve své podstatě opravit,“ hájila v Událostech, komentářích změnu poslankyně Zuzana Ožanová (ANO). Podle poslance Karla Dvořáka (STAN) změny reálné problémy státní správy neřeší. „Za mě to je jasný důkaz toho, že účelem není zlepšit fungování státní správy, ale zjednodušit současné vládě, aby se mohla lépe zbavovat lidí, kteří se jí nebudou hodit,“ uvedl Dvořák. Debatou provázel Lukáš Dolanský.
před 16 hhodinami

Zemřel bojovník proti nacismu i komunismu František Wiendl. Bylo mu 102 let

Ve věku 102 let zemřel v noci na sobotu čestný předseda Konfederace politických vězňů František Wiendl. Za druhé světové války se účastnil protinacistického a po roce 1948 i protikomunistického odboje a pomohl uprchnout za hranice několika desítkám lidí, které režim pronásledoval. Desítku let kvůli tomu strávil v komunistických vězeních včetně jáchymovských uranových dolů.
před 16 hhodinami

Tropická noc byla na pětině míst, na východě Česka bude extrémní vedro i v pondělí

Tropickou noc, kdy teplota neklesne pod dvacet stupňů Celsia, změřili meteorologové v noci na sobotu na pětině měřicích stanic. Nejteplejší prožili lidé v centru Prahy, v Klementinu neklesla teplota pod 23,7 stupně Celsia. Teplé noci se očekávají i na neděli a pondělí, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). O tomto víkendu se očekává překonání absolutního českého rekordu 40,4 stupně Celsia ze srpna 2012. Na východě Česka vydrží extrémní vedro i v pondělí, teploty tam s velkou pravděpodobností překročí 37 stupňů, upozornili také meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...