Senát nedostal odpověď kanceláře prezidenta ohledně stavu Zemana, Vystrčil se obrátil na nemocnici

35 minut
Brífink předsedy Senátu k aktuálním informacím ohledně prezidenta
Zdroj: ČT24

Prezidentská kancelář dosud neodpověděla na senátní dotaz, zda je prezident Miloš Zeman schopen vykonávat funkci. Předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) řekl, že se proto obrátil přímo na Ústřední vojenskou nemocnici s žádostí o informace. Senátoři začínají uvažovat i o možnosti aktivace ústavního článku 66, což by znamenalo dočasné přenesení prezidentských pravomocí na premiéra a předsedu Poslanecké sněmovny. Zeman je od neděle v Ústřední vojenské nemocnici. Zprávy o jeho stavu se liší, nemocnice podrobné informace nesdělila.

Miloš Vystrčil je jako předseda Senátu druhým nejvyšším ústavním činitelem po prezidentovi republiky a po jeho hospitalizaci žádal Hrad o informaci o zdravotním stavu Miloše Zemana. Uvedl, že dosud nedostal odpověď. Nově se Vystrčil obrátil na ředitele Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala s žádostí o informace. „Očekávám, že pan ředitel nemocnice bude rychlejší, než je Kancelář prezidenta republiky,“ uvedl předseda horní parlamentní komory.

Kritičtí jsou senátoři k činnosti hradní kanceláře. „Že jsme nedostali odpověď od kancléře Vratislava Mynáře, mě osobně vůbec nepřekvapuje,“ zdůraznil první místopředseda horní komory Jiří Růžička (za STAN). „Je namístě, aby Kancelář prezidenta republiky skončila se svou prapodivnou stínohrou a podala jasné informace,“ podotkl. Vystrčil dodal, že podle něj „prezident není v dobrých rukou, pokud se bavíme o Kanceláři prezidenta republiky“. Domnívá se, že pracovníci kanceláře činí kroky, s nimiž by Zeman ne vždy souhlasil.

Hlasování o přenesení pravomocí spojují senátoři s činností po 8. listopadu

Senát se začíná připravovat i na možnost, že by jeho členové a zároveň i poslanci hlasovali o dočasném přenesení prezidentových pravomocí na předsedy vlády a Poslanecké sněmovny. Vystrčil zdůraznil, že není potřeba žádná aktivita hlavy státu do 8. listopadu, kdy se poprvé sejdou nově zvolení poslanci a po jejich ustavující schůzi bude muset nynější vláda podat demisi.

„Pokud po 8. listopadu bude situace stejná a nevyjasní se, pak je aktivace článku 66 jasnou možností,“ uvedl Vystrčil. Zdůraznil, že by to bylo dočasné opatření a neznamenalo by, že by Zeman přišel o funkci. „Pokud by ta aktivace byla úspěšná v Poslanecké sněmovně a Senátu, tak nedochází k tomu, že by prezident republiky přestával být prezidentem. Článek 66 není o odvolání prezidenta republiky,“ řekl.

Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS) ovšem zdůraznil, že zatím není jednání o článku 66 na pořadu dne. „Nejdřív musíme vědět s jistotou, že pan prezident nekoná, a v případě, že nekoná, že nechce konat nebo nemůže konat. Teprve pak můžeme situaci vyhodnocovat,“ zdůraznil. Je přesvědčen, že by bylo nejlepší postupovat na základě „lékařských dobrozdání“.

Předseda senátní stálé komise pro ústavu Zdeněk Hraba (za STAN) uvedl, že by se horní komora mohla sejít již pátého listopadu, aby jednala o přenesení pravomocí. Jde o ustanovení, podle nějž „nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat“, přecházejí jeho pravomoci převážně na premiéra a předsedu Poslanecké sněmovny. Kdyby se na tom senátoři shodli, mohli by se podle Hraby již na své ustavující schůzi – svolané na 8. listopadu – k návrhu vyjádřit i poslanci.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček reagoval na vyjádření předsedy a části místopředsedů Senátu obviněním, že jejich cílem je izolovat hlavu státu. „Jde jim jen o to, pana prezidenta zbavit možnosti rozhodovat, jeho zdraví je vůbec nezajímá,“ uvedl. Je přesvědčen, že článek 66 je určen pouze pro situace, „kdy je prezident v kómatu nebo unesen“.

Kancléř Vratislav Mynář nicméně po vystoupení senátorů slíbil, že se k situaci veřejně vyjádří, a to po víkendu. „Po dohodě s rodinou pana prezidenta se chystám na počátku příštího týdne veřejně vystoupit a vyvrátit lži, které se šíří,“ uvedl Mynář. 

O prezidentovi hovořili Vondráček a Ovčáček, nemocnice odkazuje na lékařské tajemství

Ve čtvrtek oznámil předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), že prezidenta v nemocnici navštívil, a prohlásil, že může „vyvrátit spekulace, že by pan prezident nebyl způsobilý vykonávat svou funkci a že by snad za něj měl rozhodovat někdo jiný“.

Vondráček také uvedl, že po návštěvě v nemocnici telefonicky hovořil i s Vystrčilem a informoval ho o průběhu návštěvy. Kvůli okolnostem návštěvy čelí Vondráček kritice. Ústřední vojenská nemocnice uvedla, že šéf sněmovny nebyl oprávněn Zemana navštívit a o jeho příchodu nevěděl prezidentův ošetřující lékař.

Zeman je v nemocnici od neděle. Hospitalizován byl na klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Jeho ošetřující lékař a ředitel ÚVN Miroslav Zavoral k prezidentovu zdravotnímu stavu uvedl, že se objevily „komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění“. Více nemocnice nesdělila s odkazem na lékařské tajemství.

Hrad se ke zdravotnímu stavu hlavy státu konkrétně nevyjádřil, jeho mluvčí Ovčáček však uvedl, že Zeman komunikuje, sleduje politickou situaci a seznamuje se s nejnovějšími událostmi. Vondráček řekl po své návštěvě v nemocnici, že s prezidentem hovořil, zmínil se mimo jiné o tom, že měl Zeman dobrou náladu a vtipkoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 1 hhodinou

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 2 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 5 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 7 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 8 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 8 hhodinami

Snímek Brácha upozorňuje na šikanu na školách

Závažným společenským tématem nejen na školách zůstává šikana. Podle dat školní inspekce se minimálně jedním případem ponižování a deptání za poslední tři roky zabývalo 57 procent základních a 63 procent středních škol. Na problém upozorňuje také nový film Brácha, který ukazuje, jak vztahy mezi náctiletými mohou skončit tragédií.
před 9 hhodinami

Z disidentky agentkou Moskvy. Sudlianková v Česku řídila ruské dezinformace

Nově sankcionovaná běloruská novinářka Natalia Sudlianková byla v Česku dlouho vnímána jako disidentka, jeden ze zlomů ale přišel v době nelegální anexe ukrajinského Krymu Ruskem. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) v tuzemsku řadu let skrytě a vědomě pracovala pro ruskou vojenskou zpravodajskou službu GRU. V Česku žije s rodinou, která tu může zůstat.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...