Prezidenta znovu hospitalizovali ve vojenské nemocnici. Jeho stav je prý stabilizovaný

6 minut
Události: Hospitalizace prezidenta Zemana
Zdroj: ČT24

Ústřední vojenská nemocnice hospitalizovala v neděli po poledni prezidenta Miloše Zemana. Sanitka doprovázená vozidly ochranné služby ho odvezla z lánského zámku. Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral řekl, že prezidentovu hospitalizaci sám doporučil, vyskytly se podle něj komplikace související s jeho chronickým onemocněním. Podrobnosti nesdělil s tím, že nemá Zemanův souhlas se zveřejněním diagnózy. Podle zdrojů MF DNES se prezidentův stav podařilo stabilizovat, hospitalizace se prý může protáhnout až na tři týdny. Podle hradního mluvčího povolební vyjednávání a ústavní situaci nijak neohrožuje.

„Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen. To znamená, my přesně známe diagnózu, jsme schopni zacílit léčbu přesně tak, jak má vypadat,“ uvedl Zavoral v neděli odpoledne.

Dodal, že je Miloš Zeman na pracovišti intenzivní medicíny v péči odborníků. Další podrobnosti však nesdělil. „Nemám souhlas pana prezidenta sdělit jeho diagnózu, s čím se léčí,“ zdůvodnil Zavoral.

Specializací Zavorala je gastroenterologie. Zabývá se tak nemocemi žaludku, střev, jater a dalších částí trávicího systému. Oficiální informace z Ústřední vojenské nemocnice uvádějí, že prezident dostává péči na pracovišti intenzivní medicíny. Může jít tedy o dva typy oddělení - JIP a ARO. Velké nemocnice mají takových pracovišť zpravidla víc, a to podle typu diagnóz.

Na jednotkách intenzivní péče se zdravotníci starají o pacienty, u kterých hrozí selhání životně důležitých funkcí a je nutné jejich sledování. Standardně bývají pacienti napojení na EKG, které monitoruje činnost srdce. Sleduje se dechová frekvence a oběh.

Na ARO zdravotníci přijímají pacienty, kterým selhaly životní fuknce a je nutné je podporovat nebo nahrazovat. Výbava tam zahrnuje přístroje na mimotělní oběh, umělou plicní ventilaci anebo dialýzu.

2 minuty
Tiskový brífink k hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana
Zdroj: ČT24/ČTK

Do nemocnice odvezla prezidenta sanitka z Lán

Prezidenta odvezla sanitka označená jako „mobilní jednotka intenzivní péče ÚVN“ po dvanácté hodině. Krátce předtím opustil Lány premiér Andrej Babiš (ANO), který přijel na jedenáctou na schůzku s hlavou státu. Premiér neposkytl žádné vyjádření.

1 minuta
Prezidenta převážejí z Lán do nemocnice
Zdroj: ČT24

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že prezident s hospitalizací souhlasil na základě doporučení svého ošetřujícího lékaře, čili ředitele Zavorala. Mluvčí nemocnice Jitka Zinke sdělila, že je hospitalizace plánovaná.

Sanitka přijela do nemocnice po půl jedné, na akutním příjmu ji zakryly přenosné zástěny. Na místě byl v tu chvíli hradní kancléř Vratislav Mynář, prezidentova manželka Ivana a dcera Kateřina. Miloš Zeman měl během přesunu zavřené oči a jeden z ošetřovatelů mu přidržoval hlavu.

Ovčáček později uvedl, že o průběhu a délce léčby rozhodnou lékaři. Vyzval média, aby projevila ohledně informací trpělivost. „Pan prezident nyní potřebuje klid na léčbu, o jejím průběhu a délce rozhodují lékaři. Po dobu pobytu v nemocnici má pan prezident zajištěn informační servis, včetně monitoringu médií, který si sám vyžádal dodávat každý den,“ napsal.

„Nejdůležitější je ale teď zdraví, a proto s veškerou vážností žádám redakce, aby projevily trpělivost a nevyžadovaly informace každou hodinu nebo každý den. Informace budeme poskytovat s úměrou, jak bude nezbytné,“ dodal mluvčí na dotaz na aktuální stav prezidenta a na jeho plány ohledně povolebního vyjednávání.

Zároveň uvedl, že Zemanově rodině a jeho nejbližším spolupracovníkům „od počátku leží na srdci zdraví pana prezidenta“. „Nikoliv politika. Je zároveň nutno zdůraznit, že současná hospitalizace pana prezidenta nikterak neohrožuje povolební vyjednávání a ústavní situaci,“ poznamenal mluvčí. 

Zeman je podle mluvčího dva týdny nemocný. Vystrčil Hrad kritizuje, chybějí mu informace

V pátek v Rádiu Z Ovčáček řekl, že je Miloš Zeman již dva týdny nemocný a musí měnit svůj program. Mluvčí ÚVN sdělila, že je prezident léčen ambulantně a součástí léčby jsou pravidelné lékařské kontroly.

V neděli měl prezident také poskytnout rozhovor CNN Prima News, který však před víkendem zrušil. Oproti původním plánům také Zeman nepřišel do volební místnosti a hlas do sněmovních voleb odevzdal do přenosné schránky na lánském zámku.

Miloš Zeman byl naposledy hospitalizován v září, Ústřední vojenská nemocnice ho přijala 14. září a propustila o osm dní později. Přesunul se do Lán, kde se také setkal s některými politiky. Deník N a Český rozhlas - Radiožurnál s odvoláním na sedm důvěryhodných zdrojů uvedly, že Zeman trpí ascitem, tedy hromaděním vody v břiše v důsledku problémů s játry.

Hrad po zářijové hospitalizaci oznámil, že hlava státu v nemocnici podstoupila několik vyšetření a infuze s tím, že trpěla dehydratací a mírným vyčerpáním a že u cukrovky nebyly zjištěny nadlimitní hodnoty. Neuropatie nohou, kvůli které se prezident pohybuje na vozíku, podle sdělení Hradu přetrvává. Deník N s odvoláním na své zdroje napsal, že již 5. října doporučil Miroslav Zavoral prezidentovi, aby se do nemocnice vrátil.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který je z titulu své funkce druhým nejvyšším ústavním činitelem po prezidentovi, Zemanovi popřál, aby se co nejdříve uzdravil. Je však nespokojen s tím, jaké informace má veřejnost o zdravotním stavu hlavy státu.

„To není věc ředitele Ústřední vojenské nemocnice. Je to věc Kanceláře prezidenta republiky, která si myslím, že by mohla citlivě a důstojně vůči panu prezidentovi – jako osobě i jako insituci – informovat,“ podotkl. Zdůraznil, že by stačily základní informace, ze kterých by bylo jasné, „zda je pan prezident schopen základní ústavní funkce“. 

Vystrčil již na počátku října hovořil o eventualitě, že by se mohl Senát oficiální cestou dotázat na zdraví prezidenta. „V okamžiku, kdy by se ukázalo, že pořád nevíme, jak to je, a bylo by to celé zahalené nějakou mlhou, tak jedna z variant, která je ve hře, je, že máme možnost se takto oficiálně dotázat,“ poznamenal.

Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) sdělil, že prezidentovi přeje brzký návrat z nemocnice a hodně sil. „Dnes (v neděli, pozn. red) jsem byl o jeho aktuálním zdravotním stavu informován kancléřem panem Mynářem. Nepřísluší mi sdělovat podrobnosti k jeho nemoci a léčení. Co se týče budoucího povolebního scénáře, ukáží následující dny,“ napsal v SMS pro ČT.

Prezidentova úloha po volbách

Prezident hraje v povolební situaci důležitou roli. Podle zvyklosti by měl některého ze stranických lídrů pověřit sestavením vlády a po ustavení sněmovny jmenovat premiéra. Hrad zatím zveřejnil pouze gratulaci vítězům voleb. Jak bude prezident postupovat a kdy by mohl jednotlivé kroky učinit, není jasné. Server Lidovky cituje prezidentova mluvčího, že v neděli Andrej Babiš pověření k jednání o nové vládě nedostal.

70 minut
Mimořádné vysílání: Prezident byl hospitalizován v ÚVN
Zdroj: ČT24

Podle ústavního právníka Aleše Gerlocha ale zatím hospitalizace výkon jeho pravomocí nijak nenarušuje. Připomněl, že hlava státu nemá povinnost vstupovat do jednání politických stran a na kroky, které by učinit měl, je ještě čas. Nová sněmovna se musí sejít do třiceti dnů od voleb a až po její ustavující schůzi podává stará vláda demisi.

Dodal, že ústava v článku 66 pamatuje na situaci, kdy by prezident nebyl schopen vykonávat funkci – potom by obě parlamentní komory mohly rozhodnout o přenesení jeho pravomocí částečně na předsedu vlády, částečně na předsedu Poslanecké sněmovny.

Ústava předpokládá, že k takovému rozhodnutí musí mít zákonodárci závažný důvod, podle Gerlocha jde zejména o závažný zdravotní stav. Zdůraznil však, že zdaleka ne každý zdravotní problém je dostatečným argumentem pro aktivaci článku 66. „Sama informace o zdravotním stavu ještě neříká, jestli je způsobilý nebo není způsobilý vykonávat úřad. Prezident Václav Havel byl hospitalizován, byl i operován a neuvažovalo se o tom, že by se použil článek 66,“ uvedl ústavní právník. Dodal, že rozhodnutí sněmovny a Senátu může prezident napadnout u Ústavního soudu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 35 mminutami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 1 hhodinou

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 2 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 2 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 6 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 7 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 8 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 8 hhodinami
Načítání...