Prezident je dva týdny nemocný, řekl Ovčáček. Nevyloučil odložení nedělní schůzky s Babišem

Hrad mění kvůli zdraví prezidenta Miloše Zemana jeho program. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nevyloučil odložení avizované nedělní schůzky s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Odvolána už byla účast v nedělní povolební debatě na CNN Prima News. Rádiu Z pak Ovčáček řekl, že prezident je čtrnáct dní ve stavu nemocných, současný stav ho prý ale neomezuje ve výkonu ústavních povinností. Spekulace o vážném stavu hlavy státu označil za fámy a dezinformace. Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke sdělila, že Zeman je léčen ambulantně a součástí léčby jsou pravidelné lékařské kontroly.

„Pana prezidenta navštívil profesor Miroslav Zavoral, který je jeho ošetřujícím lékařem. Pan profesor doporučil panu prezidentovi, aby omezil pracovní aktivity, které má naplánovány. Pana prezidenta to nesmírně mrzí, musí zrušit účast v nedělní Partii na Primě,“ citovala CNN Prima News Ovčáčka.

V neděli večer se měl do Lán vypravit Babiš, podle něj mělo jít o neformální setkání. O osudu této schůzky ještě nebylo rozhodnuto, sdělil Ovčáček. Premiér v páteční diskusi Českého rozhlasu řekl, že když naposledy se Zemanem mluvil, termín schůzky platil. Také poté, co odvolil v Lovosicích, řekl, že má stále v plánu se s prezidentem sejít. „Zatím mi nikdo neavizoval, že by se schůzka neměla uskutečnit,“ uvedl.

Změny v prezidentově programu Ovčáček avizoval už ve čtvrtek. Zeman také na doporučení Zavorala v pátek volil na zámku v Lánech. V minulosti svůj hlas pravidelně odevzdával v základní škole v pražské Brdičkově ulici. Dva volební komisaře na zámek přivezl starosta Lán Karel Sklenička před třetí hodinou odpolední, návštěva prezidenta jim trvala přibližně půlhodinu. Podle předsedy komise Ivana Salače prezident komunikoval a působil dobře. Zeman s komisaři hovořil, avšak nikoliv o svém zdravotním stavu, řekl Salač novinářům při odjezdu z lánského zámku. Odevzdání hlasu potvrdil na Twitteru i Ovčáček.

Podle Ovčáčkových slov pro Rádio Z Zeman nyní na zámku v Lánech nabírá síly a lékař k němu jezdí pravidelně. „Musíme si uvědomit, že panu prezidentovi je 77 let. To už je věk stáří a to se prostě musí některé neduhy objevit,“ řekl Ovčáček. „Chtěl bych rozptýlit všechny ty fámy, dezinformace, různé obavy. O pana prezidenta je velmi dobře postaráno, je mu poskytována vysoce kvalitní péče,“ dodal. Současný stav podle něj Zemana nijak neomezuje ve výkonu jeho ústavních pravomocí a prezident je připraven přispět k sestavení vlády.

Informování o zdravotním stavu

Odmítl, že by Zemanovo okolí mohlo jeho zdravotní stav zneužívat ve svůj prospěch. „K ničemu takovému nedochází, naší snahou je pomoci panu prezidentovi, být mu po ruce,“ řekl. Za prioritu označil to, aby Zeman „nabral sil a byl pevného zdraví“. Dokazování, v jakém stavu prezident je, považuje za nedůležité. Když jsou lidé nemocní, potřebují podle něj být „chvíli v klidu“. Poznamenal, že Zeman je čtrnáct dnů ve stavu nemocných, což nepovažuje za důvod, aby podával abdikaci. 

Bližší podrobnosti ohledně zdravotního stavu mluvčí uvést nechtěl, podle něj to není věcí ke komentování. K dřívějšímu výroku Zemana, že je povinností prezidenta republiky zveřejnit zprávu o jeho zdravotním stavu, řekl, že Pražský hrad informaci zveřejnil během zářijového pobytu prezidenta v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Poznamenal, že v době, kdy je veřejný prostor „plný nenávistných výroků“, bude Pražský hrad postupovat „úplně jiným způsobem, s rozvahou“. Dodal, že Kancelář prezidenta republiky uvádí podstatné informace, které veřejnost potřebuje znát.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v neděli v České televizi zmínil variantu, že by horní komora vznesla na Pražský hrad kvůli zdraví prezidenta oficiální dotaz. To ale Vystrčil v nejbližší době neplánuje. Sdělila to Lada Faldynová z Kanceláře Senátu.

V září strávil Zeman osm nocí v ÚVN, podle Hradu šlo o rekondiční pobyt, během něhož prezident podstoupil několik vyšetření a dostával infuze. Od té doby je Zeman v Lánech, kde absolvoval několik pracovních schůzek se zástupci vlády a opozice, přijal také maďarského premiéra Viktora Orbána.

Ve čtvrtek Zemana v Lánech navštívil Zavoral, který mu měl podle Deníku N již v pondělí doporučit jedno- až dvoudenní pobyt v nemocnici, ale Zeman to prý odmítl. Podle vyjádření Hradu bude na doporučení lékaře upraven i další program.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Prezident Pavel je na návštěvě Ukrajiny

Prezident Petr Pavel dorazil na návštěvu Ukrajiny. Program zahájil ve Lvově na západě napadené země. Sešel se už s předsedou tamní vojenské správy. Jde už o třetí Pavlovu návštěvu Ukrajiny od jeho nástupu do úřadu. Během cesty se očekává Pavlovo setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
14:17Aktualizovánopřed 2 mminutami

Sněmovna přerušila jednání o důvěře Babišově kabinetu

Sněmovna se třetím dnem zabývá žádostí o vyslovení důvěry kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO). Jednání odpoledne přerušily ústní interpelace, pokračovat má večer. Babiš předtím řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky.
06:00Aktualizovánopřed 2 mminutami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 12 mminutami

ŽivěInterpelace na premiéra Babiše

Sněmovna přerušila diskuzi o důvěře vládě ANO, SPD a Motoristů kvůli ústním interpelacím na premiéra Andreje Babiše (ANO). K hlasování o osudu kabinetu se tak dolní parlamentní komora dostane patrně až po 18:00, kdy zákonná lhůta pro interpelace skončí.
před 49 mminutami

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument.
10:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 4 hhodinami

Ústavní soud se zastal ženy, kterou na šest dní zavřeli na psychiatrii

Ústavní soud (ÚS) se zastal ženy, která strávila nedobrovolně šest dní v pražské Psychiatrické nemocnici Bohnice. Kojila tehdy čtyřměsíční dítě. Oprávněnost hospitalizace potvrdil Obvodní soud pro Prahu 8, jehož rozhodnutí ústavní soudci zrušili, stejně jako pozdější rozhodnutí Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu. Důvodem zásahu je porušení práv na soudní ochranu, spravedlivý proces a osobní svobodu.
před 4 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů hodnotili programové prohlášení vlády

Programové prohlášení vlády i průběh druhého dne sněmovní schůze o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) byla témata diskuze Událostí, komentářů. „Programové prohlášení má v sobě vše podstatné,“ myslí si místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD). Místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS) naopak řekl, že programové prohlášení obsahuje vnitřní rozpory. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že je v prohlášení slibováno „všem všechno“, ale není jasné, kde na to vláda vezme. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) reagoval, že příjmy vyplývají například z boje se šedou ekonomikou nebo nastartování ekonomického růstu. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 6 hhodinami
Načítání...