V pátek přibylo 1781 případů covidu, odborníci navrhují zavést lokální testování ve školách

V pátek přibylo v Česku dalších 1781 potvrzených případů koronaviru, nejvíc za jeden den od začátku května a o 764 víc než před týdnem. V nemocnicích bylo s covidem 459 lidí, což je oproti předchozímu dni sice o něco méně, ale oproti minulému týdnu to znamená nárůst o 121 hospitalizovaných. Odborníci nyní navrhují začít testovat ve školách v okresech s vyšším počtem nakažených.

Zrychlování epidemie ukazuje i reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný – stouplo z 1,33 na 1,45. Nad hodnotou jedna, která znamená zrychlování šíření epidemie, je reprodukční číslo nepřetržitě od konce srpna. Právě s koncem prázdnin začala epidemie v Česku znovu nabírat na síle.

Výrazně k sobotě vzrostlo incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu na každých sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní, a to ze čtyřiasedmdesáti na jednaosmdesát. Nejrychleji se nákaza šíří v Moravskoslezském kraji.

Ve všední dny tohoto týdne se denní počet nově nakažených držel kolem 1500, v pátek vzrostl na téměř 1800. Naposledy testy odhalily za jeden den více infikovaných 5. května, kdy přibylo 1873 případů. I přes zhoršování je situace lepší než loni. Před rokem touto dobou byly denní nárůsty nově nakažených kolem deseti tisíc a v nemocnicích bylo asi tři tisíce lidí s covidem, z toho přes pět set ve vážném stavu.

Roste počet hospitalizovaných ve vážném stavu

Pro vývoj epidemie i protikoronavirová opatření je víc než počet nakažených rozhodující, kolik lidí s nákazou skončí v nemocnicích, zvláště na jednotkách intenzivní péče. Zatímco předchozí pátek jich bylo podle údajů ministerstva 338, před tímto víkendem bylo hospitalizovaných 459. Z toho téměř pětina, sedmaosmdesát, je ve vážném stavu. Počet pacientů s těžkým průběhem covidu stoupl proti minulému týdnu o čtyřiadvacet.

Rovněž úmrtí lidí s covidem v poslední době přibývá. Za tento týden zatím zemřelo devětadvacet nemocných, za stejné období předchozího týdne bylo obětí devatenáct. V první polovině září se ještě počty úmrtí za týden pohybovaly v řádu jednotek.

Nejhorší je situace v Moravskoslezském kraji, nejlépe si vede Liberecký kraj

Nově odhalených případů covidu přibývá po celém Česku, mezi regiony jsou ale značné rozdíly. Nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji, kde v posledních sedmi dnech připadá na sto tisíc obyvatel 136 nakažených. V jižních Čechách je incidenční číslo 127, víc než sto případů má ještě Olomoucký kraj.

Naopak relativně nejméně se infekce šíří v Libereckém kraji, kde za týden připadá na sto tisíc lidí pětadvacet případů koronaviru. Mezi okresy je nejvyšší počet nakažených v přepočtu na obyvatele za týden na Českobudějovicku a v Ostravě-městě, kde stoupl na víc než 210 případů.

Za celou dobu epidemie od začátku loňského března bylo v Česku zaznamenáno přes 1,7 milionu případů covidu, z toho přes 97 procent nakažených se vyléčilo a 30 539 lidí s prokázanou nákazou zemřelo.

V pátek dostalo vakcínu přes třináct tisíc lidí  

Počet dávek vakcíny proti covidu se od začátku očkování loni v prosinci blíží dvanácti milionům, plně naočkováno je přes šest milionů lidí, to znamená méně než šedesát procent populace. Očkovat se mohou lidé starší dvanácti let. Proočkovanost ale stále není taková, jaká by podle odborníků byla potřeba, tempo očkování přitom od léta zpomaluje nebo stagnuje. V pátek dostalo vakcínu zhruba 13 500 lidí, podobně jako před týdnem.

Laboratoře poslední všední den tohoto týdne provedly skoro 111 tisíc testů, nejvíce v tomto týdnu, oproti minulému pátku asi o 2700 méně. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních na provedených testech klesl na 3,4 procenta a u diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil na 8,2 procenta. 

Odborníci navrhují zavést lokální testování ve školách

Ministerstvo zdravotnictví chce na rychlejší šíření viru reagovat zkrácením platnosti testů na covid a posílením kontrol. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pátek konstatoval, že epidemie se sice nevyvíjí dobře, ale zátěž nemocnic je zatím nízká.

Od prosince se mají přestat hradit testy na covid z veřejného pojištění, což má motivovat k očkování. Na týden se má zkrátit karanténa pro lidi po kontaktu s nakaženým. Vojtěch by také chtěl, aby bezinfekčnost v restauracích kontrolovali sami jejich pracovníci, což restauratéři odmítají.

Skupina odborníků kolem epidemiologa Petra Smejkala nyní také doporučuje zavést testování na covid ve školách lokálně v okresech, kde za týden přibylo více než sto případů na sto tisíc obyvatel. Testovat by se podle nich měli ale jen žáci a studenti, kteří nejsou očkovaní nebo neprodělali v posledním půl roce covid.

Obdobně by se podle odborníků mělo postupovat i ve firmách, ale až při hodnotě dvě stě případů za týden na sto tisíc obyvatel. Skupina to uvedla ve stanovisku k podzimnímu vývoji epidemie. Nad hodnotou sto je nyní Moravskoslezský, Jihočeský a Olomoucký kraj. 

„Nedoporučujeme zavedení žádných zásadních restrikcí, ale byla by chyba myslet si, že pokud nezavíráme obchody nebo školy, tak nemůžeme dělat nic. Nemá smysl uvažovat v podobě balíčků z letošního jara – že by se například měla zavádět stejná opatření, která se při určitých číslech rušila. Doporučujeme hlavně průběžná, levná opatření: očkování, testování a lepší kontroly,“ uvedl vedoucí skupiny MeSES Petr Smejkal. Tato opatření jsou podle skupiny dostatečná k tomu, aby nárůst počtu pozitivních i hospitalizovaných lidí zbrzdil.

„Jako první navrhujeme začít testovat ve školách, protože tam dochází k velkému množství kontaktů. I očkovaný se může nakazit a onemocnět, ale pravděpodobnost, že dojde následně k vážnému průběhu nebo úmrtí, je relativně malá,“ doplnil imunolog Zdeněk Hel.

Díky očkování a také tomu, že část populace nemoc prodělala, je situace oproti loňsku jiná, připomíná skupina. Podle ní ale není jasné, do jaké míry je populace chráněná a doporučuje proto další výzkum imunity v populaci.

Odborníci navrhují také lepší vymáhání kontroly bezinfekčnosti ve vnitřních prostorách. Nedostatečné dodržování a kontroly existujících opatření jsou podle nich jedním z důvodů zhoršení epidemie v poslední době.

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) vznikla v polovině letošního března jako odborný poradní orgán ministerstva zdravotnictví v souvislosti s rychlým šířením koronavirové epidemie. Svá doporučení předávala i vládě a Radě vlády pro zdravotní rizika.

V květnu ministerstvo spolupráci bez předchozí dohody ukončilo, MeSES stanoviska dál vydává pro veřejnost.