TÉMA

Studenti

Měli bychom zůstat odvážní a žít svůj život, řekl Vystrčil před filozofickou fakultou

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uctil památku obětí tragédie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Pietního aktu se zúčastnili taky první místopředseda horní komory Jiří Drahoš (STAN) a senátor Jiří Růžička (za TOP 09). Vystrčil řekl, že je důležité, aby se společnost nenechala tragickou událostí zlomit. Rok od tragédie na fakultě připomene taky tichá vzpomínka, benefiční koncert a mše.
08:29Aktualizovánopřed 4 hhodinami|

Před rokem došlo k tragédii na pražské filozofické fakultě

Střelba v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) na náměstí Jana Palacha na Starém Městě je nejtragičtějším podobným případem v historii České republiky. Pachatel na místě dne 21. prosince 2023 zabil třináct lidí, čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Sebevraždu po činu spáchal i střelec. Dalších 25 lidí bylo zraněno, někteří vážně.
před 6 hhodinami|

Nebezpečnou legionellu se na kolejích v Liberci nepodařilo zlikvidovat

Nebezpečnou bakterii legionella se nepodařilo zlikvidovat tepelně ani chemicky ve vodovodním potrubí na kolejích Technické univerzity v Liberci. Pro studenty, kteří bydlí na čtyřech blocích vysokoškolských kolejí v Harcově, tak dál platí zákaz sprchování. Jde asi o 1600 lidí.
16. 12. 2024|

Fond odolnosti podpoří psychiku studentů i akademiků Univerzity Karlovy

Univerzita Karlova (UK) založila fond určený k podpoře psychického zdraví a odolnosti studentů a akademických pracovníků. Fond téměř rok po střelbě na filozofické fakultě naváže na sbírku na pomoc obětem tragické události, která do konce září vybrala 88,1 milionu korun. Peníze budou směřovat i na Centrum resilience Univerzity Karlovy, které dbá na budování bezpečného prostředí.
9. 12. 2024Aktualizováno9. 12. 2024|

Policie obvinila dva studenty. Vzbudili dle ní obavu, že se na univerzitě v Plzni střílí

Policie v pátek oznámila, že kvůli údajnému středečnímu útoku na Západočeské univerzitě (ZČU) v Plzni obvinila dva studenty z přečinu výtržnictví. Jeden podle vyšetřovatelů volal „Alláhu akbar“ (arabsky Bůh je velký), zatímco druhý imitoval střelbu. Obvinění studenti jsou české národnosti, je jim 24 a 25 let a jsou stíhaní na svobodě, sdělila policejní mluvčí Pavla Burešová. Incident policie původně vyšetřovala jako šíření poplašné zprávy, kriminalisté ho pak překvalifikovali právě na výtržnictví. Studentům hrozí až dva roky vězení.
6. 12. 2024Aktualizováno6. 12. 2024|

Pravidla pro přihlašování na střední školy se budou měnit až příští rok

Do termínu pro podání přihlášek na střední školy zbývají necelé dva měsíce. Podle ministerstva školství se po letošním zavedení elektronického formuláře žádné významné změny dít nebudou. Úpravy předpokládá až od dalšího roku, kdy by měly školy od Cermatu dostávat i testy z angličtiny.
3. 12. 2024|

Čtvrtinu dětí z chudších rodin při lockdownech nikdo neučil, uvedli experti

Až čtvrtina dětí z chudších nebo méně vzdělaných rodin při pandemii covidu-19 uvedla, že je při distanční výuce doma nikdo neučil. Z jiných rodin takto odpovědělo asi sedm procent dětí. Vyplývá to z výsledků průzkumu Jiřího Šafra a Martina Vávry ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Deficit vzdělávání se podle nich projevil i na horších známkách žáků z rodin s horším společenským postavením.
27. 11. 2024|

Dětem ze sociálně slabších rodin pomáhá ve škole kolektiv a budování sebedůvěry

Žáci ze znevýhodněných rodin dosahují stejně dobrých výsledků jako děti z vyšších vrstev, pokud jsou s nimi ve třídě, vyplývá z podrobné analýzy výsledků mezinárodních šetření, kterou zpracovalo ministerstvo školství. Přestože se Česko při posledním testování umístilo v první třetině zemí, v míře nerovností stále patří mezi nejhorší. Celkově se v poslední dekádě rozdíl mezi výsledky dětí z bohatých a chudých rodin zvětšuje.
26. 11. 2024|

Na kvízy nelákají jen hospody. Pořádají je i univerzity a studenti mají zájem

Místo hospodských stolků přednáškové sály. Stále více univerzit pořádá takzvané pub kvízy a mezi studenty je o akce velký zájem. K Vysoké škole ekonomické nebo Karlově univerzitě v Praze se tak letos přidala i ČVUT. Pub kvízy na půdě univerzit organizují studentské spolky nebo i pedagogové. Podle studentů nejde jen o znalosti, ale také o seznamování nebo o pomoc zahraničním studentům se začleněním.
23. 11. 2024|

V Bratislavě měl 17. listopad prolog o den dřív

V Bratislavě proběhla pietní vzpomínka na oběti komunistického režimu. Revoluční události se přitom v roce 1989 začaly ve slovenské metropoli rozbíhat už 16. listopadu.
17. 11. 2024|

Před Hlávkovou kolejí se připomněla důležitost dialogu

Lidé po celém Česku si v neděli připomínají 35. výročí sametové revoluce, s čímž je spojena řada pietních akcí. Datum je ale také spjato s rokem 1939, kdy probíhaly velké studentské protesty proti německé okupaci, které si navíc vyžádaly i oběti na životech. Pietním aktem u Hlávkovy koleje si lidé připomněli 85 let ode dne, kdy nacisté v okupovaném protektorátu Čechy a Morava uzavřeli všechny vysoké školy.
17. 11. 2024Aktualizováno17. 11. 2024|

Koncerty i dny otevřených dveří. Přehled akcí 17. listopadu

V neděli 17. listopadu se u příležitosti 35. výročí pádu komunismu v Československu koná po celé republice řada akcí. Lidé se mohou zúčastnit nejenom shromáždění, piet nebo průvodů, ale také koncertů, divadelních představení, výstav či svátečních běhů. Níže naleznete přehled některých z nich.
16. 11. 2024Aktualizováno16. 11. 2024|

Mládežnické organizace v dobách socialismu usilovaly o spojení člověka s KSČ

Jedním z klíčových hybatelů událostí 17. listopadu byla mládež. Studentstvo si v roce 1989 chtělo připomenout padesáté výročí událostí z roku 1939. Povolené shromáždění na Albertově tehdy zaštítila jedna z hlavních povolených mládežnických organizací z dob socialismu, kterou byl Socialistický svaz mládeže. Smyslem všech povolených organizací pro mládež bylo co nejsilnější propojení lidského života s komunistickou stranou. O vzniku a fungování mládežnických organizací v dobách socialismu i o tom, jakou roli hrály v událostech 17. listopadu 1989, hovořil historik z Ústavu hospodářských a sociálních dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Marek Havrlík.
15. 11. 2024|

Šéf BIS: Zařízení od Huawei stále představují riziko

Zařízení od čínské společnosti Huawei podle šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky stále představují riziko. Užívání technologií firmy může znamenat v případě budoucího konfliktu podobnou zranitelnost, jakou byla po začátku války na Ukrajině závislost na ruském plynu, řekl Koudelka na konferenci v Poslanecké sněmovně o rizicích ekonomické a technologické závislosti na Číně. Také upozornil, že Peking se snaží navenek působit jako přítel a atraktivní partner západních zemí, usiluje ale o úpadek demokracií.
10. 10. 2024|

Na německých univerzitách sílí antisemitismus

Od útoku palestinských teroristů na Izrael z loňského 7. října vzrostl v Německu výrazně počet případů antisemitismu. Problém se dotýká i vysokých škol, kde se mimo jiné objevují antisemitské nápisy a židovští studenti se stávají terčem blokád propalestinských aktivistů, výhrůžek či přímého násilí.
8. 10. 2024|

Metr za tisíc a víc. Ceny studentského bydlení rostou

Zájemců o pronájem bytu v univerzitních městech v těchto dnech výrazně přibývá. Brzy se vrátí studenti a přibudou noví. Podle realitních makléřů dokonce poptávka o čtvrtinu převažuje nad nabídkou, což zvedá cenu. Největší nárůst za poslední rok, o osmnáct procent, zaznamenala Ostrava. Ceny nadprůměrně vzrostly i v Olomouci, Českých Budějovicích, Zlíně a Praze, kde bydlení zůstává nejdražší.
7. 9. 2024|

Handicapovaní studenti mohou žádat o stipendia do konce srpna

Zájem o projekt Konta Bariéry, který podporuje handicapované studenty středních a vysokých škol formou stipendií už čtvrtstoletí, postupně roste. Na podání žádosti o stipendium mají čas ještě do konce srpna. Peníze lze využít na úhradu asistentů, dopravy i vybavení. V loňském školním roce organizace rozdělila skoro jeden a půl milionu korun a podpořila šedesátku studentů. Mezi bývalé stipendisty patří třeba i úspěšní čeští paralympionici.
16. 8. 2024|

Premiérka Bangladéše rezignovala, do jejího sídla vnikly tisíce demonstrantů

Bangladéšská premiérka šajch Hasína Vadžídová rezignovala a vojenským vrtulníkem odletěla do Indie. Serveru BBC to potvrdil zpravodaj přímo na místě. Podle něj vnikly do sídla Vadžídové tisíce demonstrantů. Premiérka odstoupila v den protestního pochodu, kterým pokračovaly rozsáhlé protivládní nepokoje. Ty v zemi nepřežilo už přes 350 lidí. Vláda kvůli protestům v neděli zablokovala přístup k internetu a mobilní síti, vyhlásila zákaz vycházení a nařídila celostátní třídenní volno. Mobilní síť už je v zemi zčásti dostupná, v metropoli Dháka je ale podle armády dočasně uzavřené letiště.
5. 8. 2024Aktualizováno5. 8. 2024|

Armáda cílí na středoškoláky, na cvičení budou střílet i házet granátem

V Žatci na Lounsku a v Hranicích na Moravě na Přerovsku začalo dobrovolné vojenské cvičení pro studenty posledních ročníků středních škol. Celkem jich na čtyřtýdenní výcvik nastoupilo 127. Pilotní projekt má plnoletým žákům představit armádu, její fungování a principy. Za čtyřtýdenní výcvik dostanou zhruba třicet tisíc korun.
22. 7. 2024Aktualizováno22. 7. 2024|

V Bangladéši platí zákaz vycházení, proti protestujícím zasahuje armáda

V Bangladéši platí celou sobotu zákaz vycházení, který úřady vyhlásily kvůli studentským demonstracím. Počet obětí, které si střety studentů s bezpečnostními složkami vyžádaly, činí podle agentury Reuters nejméně 110, AFP píše o 115. Podle úřadů byly tento týden při střetech zraněny také tři stovky policistů. Premiérka šajch Hasína Vadžídová zrušila kvůli situaci v zemi plánované návštěvy Španělska a Brazílie.
20. 7. 2024|

Při protestech v Bangladéši zemřelo přes sto lidí. Vláda nasadila armádu

Počet obětí násilností, které provázejí studentské protesty v Bangladéši, během pátku vzrostl na nejméně 105. Za asi tři hodiny se tak známý počet obětí zvýšil o více než čtyřicet osob, tvrdí agentura AFP, která se odvolává na údaje místních nemocnic. Večer místního času někteří demonstranti vtrhli do věznice v centrální části země, odkud osvobodili až stovky vězňů, uvedla dále agentura. Vláda nařídila zákaz vycházení a nasadila armádu.
19. 7. 2024Aktualizováno19. 7. 2024|

Studenti opět o prázdninách uklízejí Hodonín

Devadesát studentů letos v létě uklízí Hodonín. Přihlásili se na tradiční brigádu. Za hodinu práce dostanou studenti zaplaceno 110 korun, celkem si mohou vydělat přes pět tisíc korun. Ve třech turnusech pomáhají třeba hrabat posečenou trávu nebo čistit chodníky a náměstí. Akci s názvem Studentské zelené město pořádá Hodonín poosmadvacáté.
10. 7. 2024|

Na amerických univerzitách neprotestují jen jejich studenti, upozorňují tamní média

Stovky těžkooděnců zasahovaly ve čtvrtek nad ránem na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Rozebraly tam tábor propalestinských demonstrantů, kteří se den předtím střetli se svými odpůrci. Tamní studenti se stále hlasitěji bouří proti způsobu, jakým Izrael vede válku v pásmu Gazy. Americká média navíc upozorňují i na organizace, které za protesty stojí.
3. 5. 2024|

Policie zadržela tři stovky demonstrantů při protestech na Kolumbijské univerzitě

Newyorská policie zadržela tři sta lidí na propalestinských demonstracích v areálech Kolumbijské univerzity a City College. Oznámil to newyorský starosta Eric Adams. Tamní bezpečnostní složky v noci na středu vyklidily budovu, kde se předtím zabarikádovaly desítky propalestinských demonstrantů. Vyklizen byl také nedaleký protestní tábor. Policisté jednali na žádost školy. K protestům došlo i na Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles, kde se podporovatelé Palestiny střetli s příznivci Izraele. Nejméně jeden člověk skončil v nemocnici.
1. 5. 2024Aktualizováno1. 5. 2024|
Načítání...