KSČM proti usnesení Evropského parlamentu. Vinit Sověty z války povede k dalším pomníkům vlasovců

KSČM odsoudila usnesení Evropského parlamentu o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy. Jde o zamlčování pravdy o příčinách rozpoutání druhé světové války a o podílu Rudé armády na porážce nacismu a jejím podílu na osvobození Československa, uvedli komunisté ve stanovisku, které ústřední výbor strany přijal na sobotním zasedání. Žádají vládu a ministerstvo zahraničí, aby usnesení odmítly. V opačném případě podle nich bude vytvářen stále větší prostor pro kroky, jakým bylo například nedávné rozhodnutí řeporyjského zastupitelstva o vybudování vzpomínkového místa na padlé vlasovce.

Vjačeslav Molotov podepisuje v Kremlu smlouvu s Německem. Vlevo na snímku německý ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop a Josif Stalin
Zdroj: ČTK/Sueddeutsche Zeitung Photo Autor: Scherl

Usnesení přijaté Evropským parlamentem letos v září mimo jiné zdůrazňuje, že druhá světová válka byla zahájena v důsledku smlouvy mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem o neútočení. „Připomíná, že nacistické a komunistické režimy prováděly masové vraždění, genocidu a deportace a zapříčinily ve 20. století ztráty na životech a omezení svobod rozsahem nevídané v celé lidské historii,“ píše se v usnesení EP.

Evropský parlament v něm vyjádřil úctu obětem totalitních režimů, odsoudil projevy a propagaci totalitních ideologií. Vyzval členské státy, aby odsuzovaly a potíraly popírání holocaustu.

„(Evropský parlament) je hluboce znepokojen snahami současného ruského vedení překrucovat historické skutečnosti a maskovat zločiny spáchané sovětským totalitním režimem, což považuje za nebezpečnou součást informační války vedené proti demokratické Evropě s cílem Evropu rozdělit, a žádá proto Komisi, aby proti těmto snahám přijala rozhodná protiopatření,“ píše se také v dokumentu.

Prohlášení podpořili všichni čeští europoslanci, s výjimkou zástupkyně KSČM Kateřiny Konečné. Kriticky se k usnesení postavil i ruský prezident Vladimir Putin.

Je to snaha obvinit Sovětský svaz z holocaustu, tvrdí komunisté

Podle KSČM jde v usnesení o snahu vládnoucích elit označit nacismus a Třetí říši za stejné zlo jako tehdejší Sovětský svaz. „Obvinit jej z podílu na rozpoutání druhé světové války, genocidy Židů, slovanských a dalších národů. Smyslem tohoto počínání je pak v předvečer 75. výročí porážky nacismu přehodnotit význam a podíl Sovětského svazu a Rudé armády na porážce nacistického Německa,“ uvedla KSČM.

Pokud vláda a ministerstvo zahraničí usnesení neodmítne a nepostaví se proti němu, vytváří se podle komunistů prostor například pro to, že v pražských Řeporyjích příští rok vznikne vzpomínkové místo na takzvané vlasovce. Ti byli občany Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády. S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům.

Velitel jedné z divizí vlasovců Sergej Buňačenko vydal 6. května 1945 v Řeporyjích rozkaz, po kterém vlasovci přišli na pomoc protinacistickému Pražskému povstání.

Podle starosty Pavla Novotného (ODS) Řeporyje zhruba 300 padlým vojákům, kteří pomáhali při osvobozování Prahy v květnu 1945, důstojné pietní místo dluží. Komunisté uvedli, že vlasovci kolaborovali s nacistickým Německem.

Podle KSČM také v případě, že vláda neodmítne evropské usnesení, například bude pokračovat snaha o odstranění památníku maršála Koněva v Praze 6.

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že Evropský parlament pouze připomněl činy nacistického a komunistického režimu. „Usnesení KSČM nic nezmění na dějinách před, během ani po druhé světové válce,“ řekl ministr. 

„Evropský parlament pouze připomněl zvěrstva páchaná jak nacistickým, tak komunistickým režimem, během kterých přišly zbytečně o život miliony lidí a vyjadřuje jim úctu; odsuzuje veškeré projevy a propagaci totalitních ideologií; žádá, abychom si například 23. srpna připomínali Evropský den památky obětí totalitních režimů; a v neposlední řadě varuje před překrucováním historie. Proti tomu nemohu nic namítat,“ reagoval na vyjádření KSČM Petříček. 

Ústřední výbor v sobotu jedná také o rozpočtu strany či zásadách bytové politiky KSČM, vzkázal místopředseda Stanislav Grospič.