Téma Filmový festival Karlovy Vary

Filmový festival Karlovy Vary

Křišťálový glóbus dostal bulharský příběh o přehlížení seniorů, cenu má i české Brutální vedro
Hlavní cenu filmového festivalu v Karlových Varech, Křišťálový glóbus, si odváží bulharský režisér Stefan Komandarev. Porotu přesvědčil dramatem Blažiny lekce, které označil za diagnózu bulharské společnosti, v níž senioři ztratili důstojnost. Představitelka hlavní role Eli Skorčeva navíc obdržela cenu za nejlepší ženský herecký výkon. Z českých zástupců v soutěžních sekcích uspěl celovečerní režijní debut Alberta Hospodářského Brutální vedro.
Filmový průmysl ještě řídí muži ze staré školy, ale už začal nový život, nepochybuje Robin Wrightová
Americká herečka Robin Wrightová je pro mnohé diváky především manipulativní Claire ze seriálu Dům z karet, případně Jenny z filmu Forrest Gump. Jako host filmového festivalu v Karlových Varech si ale pro promítání vybrala fantasy ze svých hereckých začátků Princezna Nevěsta. V rozhovoru pro ČT mluvila také o své druhé, méně známé profesi – režírování, a o postavení žen ve filmovém průmyslu.
Vyrovnání s dědictvím kolonizace potrvá Austrálii stovky let, obává se Rolf de Heer
V kleci na poušti je uvězněna žena tmavé pleti. Nakonec se ale dostane ven a následuje její pouť ze zajetí do civilizace. Ve filmu Soumrak laskavosti vybudoval australský režisér nizozemského původu Rolf de Heer důmyslně dystopickou a symbolickou cestu světem totality, nebezpečných nemocí, válečných běsnění a útlaku původních obyvatel a přistěhovalců. Metaforický příběh měl světovou premiéru na Berlinale a nyní ho mohli zhlédnout i diváci na filmovém festivalu v Karlových Varech.
Bulharští senioři byli oddaní autoritám, i proto se stávají obětí šmejdů, říká režisér Blažiných lekcí
Je jí sedmdesát, je vzdělaná a inteligentní. Právě jí zemřel manžel, a tak se ho snaží důstojně pohřbít. Na náhrobní kámen by mu chtěla dát vytesat rudou hvězdu, ale na své straně chce raději křížek. Poklid, s nímž řeší pohřební starosti, a její morální kompas naruší jeden telefonát. Blaga je najednou oklamána a nikde se spravedlnosti nedobere. Bulharský režisér Stefan Komandarev filmem Blažiny lekce zakončil svou trilogii o sociálních problémech a morálním úpadku v současném Bulharsku. Film se promítal v hlavní soutěži na filmovém festivalu v Karlových Varech, kde s režisérem hovořila spolupracovnice webu čt24.cz.
Karlovarský festival ocení i Danielu Kolářovou. Kulový blesk spustil několikaminutový standing ovation
Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech (KVIFF) ve čtvrtek přivítal poslední slavnou tvář letošního ročníku –⁠ Danielu Kolářovou. Jednu z nejpopulárnějších českých hereček chce festival ocenit za její osobité filmové herectví cenou prezidenta festivalu. Organizátoři KVIFF nechali výběr filmu právě na Kolářové, která zvolila Kulový blesk. V hodnocení filmové kritiky jde o jednu z nejlepších komedií v české kinematografii.
Do Varů přijela Jenny z filmu Forrest Gump. Herečka Wrightová převezme cenu prezidenta festivalu
Do Karlových Varů přijela ve středu odpoledne americká herečka Robin Wrightová, známá především jako Jenny z filmu Forrest Gump. Na Mezinárodním filmovém festivalu převezme v sobotu cenu prezidenta KVIFF. V pátek uvede film Princezna Nevěsta, ve kterém ztvárnila jednu z hlavní rolí a který se stal velmi populárním.
Sálala z něj energie utopií, myslí si režisér dokumentu o Dubčekovi
Alexander Dubček zůstává rozporuplnou osobností československých dějin. Idealistou, který poznal pocit absolutní prohry. Nahlédnout pod povrch mýtů o jedné z osobností pražského jara se pokusil slovenský dokumentarista Robert Kirchhoff. Snímek Všichni lidé budou bratři uvedl filmový festival v Karlových Varech mimo soutěž.
Snímek Brutální vedro dává šanci zachránit sám sebe
Na filmovém festivalu v Karlových Varech se promítal poslední český snímek zařazený do soutěžních sekcí. Debut Alberta Hospodářského Brutální vedro se odehrává ve světě ohroženém slunečním úlomkem, který se řítí směrem k Zemi. Spíš než dráhu jeho případného dopadu ale sleduje cestu mladíka, který je donucen postavit se svým největším strachům.
Citlivý člověk vidí krásné věci hned vedle strachu a smrti, oceňuje režisér filmu podle Topola
„Když jsem tu knihu dočetl, cítil jsem žízeň po životě,“ říká o románu Citlivý člověk režisér Tomáš Klein. Topolovu pro adaptaci náročnou knihu převedl na plátno jako svůj režijní celovečerní debut. Temně groteskní drama mělo premiéru v hlavní soutěži karlovarského festivalu.
Zálohovat život? Člověk hledá hranice svobody a bezpečí, míní režisér sci-fi Bod obnovy
V roce 2041 nebude muset mít člověk strach ze smrti a toho, co by znamenal jeho odchod pro život jeho blízkých. Tak aspoň budoucnost vidí sci-fi Bod obnovy, které v premiéře uvádí festival v Karlových Varech. Snímek v koprodukci České televize natočil jako svůj celovečerní debut režisér Robert Holz, podílel se zároveň na scénáři. Pojistku proti smrti v jeho příběhu lidem nabízí digitální záloha. Jenže bez nebezpečí taková možnost není.

57. ročník v bodech

  • Festival se koná od 30. června do 8. července, kdy budou předány ceny.
  • O hlavní ocenění – Křišťálový glóbus – se uchází jedenáct snímků, včetně dvou českých.
  • Hlavními hvězdami jsou Russell Crowe, Ewan McGregor, Alicia Vikanderová či Robin Wrightová.
  • Cenu za přínos české kinematografii dostane herečka Daniela Kolářová.
  • Ozvěny Šary Vary se uskuteční od 10. do 16. července v Praze a Brně.
Neumím si představit, že by humor mohl být korektní, říká Marek Eben
Na filmový festival v Karlových Varech možná přijede Marek Eben jednou jako scenárista. Zatím je s ním už téměř třicet let spojený především jako moderátor. I v aktuálním, sedmapadesátém ročníku uvádí zahajovací i závěrečný ceremoniál a pro Českou televizi točí každodenní Festivalové vteřiny. Za „velké dobrodružství“ považuje rozhovory s festivalovými hvězdami. V Interview ČT24 zavzpomínal na začátky, kdy filmové star jezdily do Varů i proto, aby se mohly setkat s tehdejším prezidentem Václavem Havlem, který byl hvězdou pro ně.
Jsem hrdý na její herectví, řekl McGregor o své dceři. Oba hrají ve snímku Druhá šance
Skotský herec Ewan McGregor v sobotu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech přestavil svůj snímek Druhá šance. Jedná se o nezávislý film, ve kterém hraje se svou dcerou Clarou a zároveň ho oba produkují. Během rozhovoru pro ČT zavzpomínal i na svůj čtvrtý snímek Trainspotting, o kterém řekl, že mu změnil život. Později od Jiřího Bartošky převzal Cenu ředitele MFF Karlovy Vary.
Vláda se dohodla s audiovizuálními platformami na příspěvcích do audiovize
Do připravovaného Státního fondu audiovize budou přispívat dvěma procenty z příjmů všechny platformy, které se na šíření obsahu v Česku podílí. Nově se to bude týkat i zahraničních videoték (VOD firem), jako je například Netflix. Dohodli se na tom na nedělním jednání představitelé platforem, producentů a ministerstva kultury za přítomnosti premiéra české vlády Petra Fialy (ODS).
Když mi lidi radí, co bych měl hrát, nezajímá mě to, říká Russell Crowe
S filmovým festivalem v Karlových Varech se loučí první z hvězdných hostů letošního ročníku. Russell Crowe se festivalovému publiku představil jako herec, byť ne ve své oscarové roli Gladiátora, a rovněž jako muzikant. Odjíždí s cenou za přínos světové kinematografii a ujištěním, že se chce hudbě nadále věnovat. Ať mu to lidi vymlouvají jakkoliv.
Když baťovský svět naruší jinakost. Soutěžní Úsvit může být kontroverzní, připouští režisér
Jedním ze dvou tuzemských titulů v hlavní soutěži letošního filmového festivalu ve Varech je detektivní drama Úsvit. Odehrává se v meziválečném období na Slovensku, přesto podle režiséra Matěje Chlupáčka pojednává o současných tématech. V hlavní roli silné ženské postavy, která se pokusí vzepřít utopickému světu, se představuje Eliška Křenková.
Začal festival ve Varech. Na úvod převzali ceny Russel Crowe a Alicia Vikanderová
V Karlových Varech začíná sedmapadesátý filmový festival. Připraven je na „baťůžkáře“ i filmové hvězdy. Na úvod dorazily dvě z hlavních tváří festivalu Russell Crowe a Alicia Vikanderová, kteří převzali během slavnostního zahájení čestná festivalová ocenění. Největší pozornost ale patří filmům, hlavní cenu – Křišťálový glóbus – můžou letos získat i dva zástupci české kinematografie. Vítězové budou známi v sobotu 8. července.
PŘEHLEDNĚ o MFF v Karlových Varech: doprava, ubytování, vstupenky a mimofilmová lákadla
V Karlových Varech startuje 57. ročník mezinárodního filmového festivalu. V 18:00 proběhne slavnostní zahájení ve velkém sále Hotelu Thermal, kde mimo jiné převezme oscarový herec Russell Crowe Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. I proto míří do lázeňského města nespočet návštěvníků, pro které je připraven bohatý program. Jak se v současnosti do Varů dopravit? Kde zaparkovat? Kde se ubytovat a co všechno je pro filmové nadšence připraveno?
Na závěr filmového festivalu ve Varech přijede Robin Wrightová
K držitelům čestných ocenění z letošního filmového festivalu v Karlových Varech přibylo jméno Robin Wrightové. Americká herečka a režisérka, známá mimo jiné ze seriálu Dům z karet, obdrží na závěr sedmapadesátého ročníku Cenu prezidenta festivalu. Už dříve Vary oznámily, že očekávají také příjezd Russella Crowea, Ewana McGregora či Alicie Vikanderové.
Na festival ve Varech dorazí Ewan McGregor a Alicia Vikanderová
Filmový festival ve Varech představil další hosty, které přivítá v sedmapadesátém ročníku. Své nejnovější snímky osobně představí skotský herec, režisér a producent Ewan McGregor a švédská herečka Alicia Vikanderová. Oba také převezmou cenu prezidenta festivalu.
Karlovarské letní kino pamatuje hollywoodské hvězdy, už léta však chátrá. O jeho osudu by mohlo být referendum
Karlovy Vary budou bez letního kina. Stavbu nového odmítli místní obyvatelé, kteří se obávají hluku, zatímco s investicemi do toho starého – opraveného před lety svépomocí – a jeho dalším provozem město již nepočítá. Diváky podle radnice přitahovalo jen při filmovém festivalu, jinak přicházela jen hrstka lidí. Zastánci chátrajícího areálu by ale chtěli vyvolat referendum, od nějž si slibují jeho záchranu.
Za Česko bude ve Varech soutěžit Úsvit a Citlivý člověk, svůj film stáhla Čína
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary prozradil snímky, které vybral do soutěže sedmapadesátého ročníku. Hlavní cenu, Křišťálový glóbus, mají šanci získat i dva filmy českých režisérů: adaptace Topolova románu Citlivý člověk v režii Tomáše Kleina a drama z baťovské éry Úsvit od Matěje Chlupáčka. Oba snímky vznikly v koprodukci České televize. V soutěži budou mít zástupci tuzemské kinematografie o konkurenta méně, protože čínský účastník na příkaz čínské vlády svůj snímek stáhl.
Festival ve Varech zahájí Russell Crowe, ve znělce si zahrál Johnny Depp
První velkou oznámenou hvězdou letošního filmového festivalu v Karlových Varech je Russell Crowe. Osarový Gladiátor převezme Křišťálový glóbus za přínos kinematografii a také na zahajovacím koncertě zahraje se svou kapelou Indoor Garden Party. Do Varů se rovněž nepřímo vrátí Johnny Depp – ve znělce, kterou natočil pro sedmapadesátý ročník.
Festival ve Varech ocení Danielu Kolářovou a v premiéře uvede restaurované drama Každý den odvahu
Cenu prezidenta festivalu z rukou Jiřího Bartošky převezme na padesátém sedmém ročníku karlovarského festivalu herečka Daniela Kolářová. Na její počest se bude promítat Kulový blesk. Pořadatelé také prozradili, že k divákům se v premiéře dostane digitálně restaurovaná kopie snímku Evalda Schorma Každý den odvahu, který spadá do československé nové vlny. Program rovněž chystá retrospektivu japonského filmaře Jasuza Masumury, který proslul bořením hranic mezi uměním a komercí, a přehlídku nezávislé íránské kinematografie posledních let.
Vary vyhrálo Nadějné léto z Íránu. Křišťálové glóby si odnáší i Geoffrey Rush či Martin Finger
Křišťálový glóbus pro nejlepší film si z Karlových Varů odveze režisérka Sadaf Foroughiová do Íránu. Mezinárodní porotu filmového festivalu zaujal její příběh dvou dospívajících chlapců pod autoritativním dohledem. Ceny si odnášejí také zástupci české kinematografie: dokumentaristé Tomáš Bojar a Adéla Komrzý, režisérka Beata Parkanová a herec Martin Finger. Na závěr festival udělil dokonce tři ceny za celoživotní dílo. Geoffrey Rush, Benicio del Toro i Boleslav Polívka si je převzali osobně.