Řeporyje schválily stavbu pomníku vlasovcům

Pražské Řeporyje nechají příští rok k 75. výročí konce druhé světové války postavit pomník padlým vojákům Ruské osvobozenecké armády, takzvaným vlasovcům. Záměr na úterním jednání schválilo místní zastupitelstvo. Podle starosty Pavla Novotného (ODS) čtvrť dluží důstojné pietní místo zhruba třem stům vojákům, kteří padli při osvobozování Prahy v květnu 1945. Vzpomínkové místo bude podle něj pod dohledem kamerového systému a chráněno antigraffiti nátěrem.

Pavel Novotný před ruskou ambasádou v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Podoba pomníku bude podle Novotného předmětem dalších debat. Pravděpodobně by se na něm neměl objevit termín vlasovci, který je podle místních kontroverzní.

Řeporyjští navrhovali doplnit ho vysvětlující tabulkou. Na ní má být uvedeno, jak vojáci Ruské osvobozenecké armády pomohli Čechům v boji proti nacistům, i jejich válečné zločiny. Padl také návrh na vypsání referenda, což ale Novotný odmítl.

Veřejnost, která přišla na zasedání v hojném počtu, se pustila do živé diskuse. Vystoupili zastupitel Prahy 11 za SPD Robert Vašíček nebo proruský aktivista Žarko Jovanovič, kteří Novotného záměr kritizovali.

Stavbu pomníku zpochybnili i další lidé, kteří v Řeporyjích žijí. Několik místních naopak zmínilo vzpomínky svých rodičů či prarodičů. Shodli se, že o vlasovcích mluvili jedině v dobrém.

Na záměr postavit v Řeporyjích pomník vlasovcům reagovalo už dříve ruské velvyslanectví prohlášením, že „Ruská osvobozenecká armáda byla kolaborantskou ozbrojenou formací vytvořenou nacistickým vedením třetí říše“. Odkázalo přitom na rozhodnutí norimberského tribunálu, podle kterého se generál Andrej Vlasov a jeho lidé podíleli na válečných zločinech a zločinech proti lidskosti. 

Řeporyjský starosta poté sepsal dopis adresovaný ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. V něm upozornil, že jsou Řeporyje suverénní městskou částí, která o budování pomníků rozhoduje sama po veřejné diskusi.

Novotný ale také připustil, že si nedělá přehnané iluze o generálu Vlasovovi a jeho jednotkách. Řeporyje si  však podle něj pamatují vlasovce jako zachránce, jejichž útok na východní břeh Vltavy v květnu 1945 byl jedním z rozhodujících okamžiků Pražského povstání a zásadním způsobem rozhodl o tom, že Praha neskončila v rozvalinách.

„V okolí vsi je dodnes řada neoznačených, nedůstojných hrobů zachránců Prahy z řad ROA (Ruské osvobozenecké armády) a stydím se, že jsme se rozhodli napravit historickou křivdu, zásadně ovlivněnou bolševickou propagandou, až teď,“ upozornil Novotný. „Řeporyje mají tisíckrát lepší historickou zkušenost s vlasovci než s vámi, vy karikatury sebe sama s atomovým kufříkem za zadkem a hlavou plnou vodky a černého svědomí,“ vzkázal též do Moskvy.