Primátorem Plzně bude Zarzycký z ANO. V Klatovech zůstane starostou Salvetr z ODS

Nová Rada města Plzně, kterou utvoří ANO, Piráti, STAN a Pro Plzeň, bude mít místo dosavadních devíti jedenáct radních. Ze čtyř na tři se sníží počet náměstků. Primátorem zřejmě bude lídr ANO, jeho krajský šéf a ekonomický náměstek hejtmana Roman Zarzycký.  Ustavující zasedání zastupitelstva se uskuteční 18. října. V druhém největším městě Plzeňského kraje – Klatovech – by měl starostou zůstat Rudolf Salvetr z ODS, který stojí v čele jednadvacetitisícového města od roku 2006. V Litoměřicích po dvanácti letech končí vedení ODS, na koalici se domluvilo ANO a Naše Litoměřice. Povolební vyjednávání pokračuje i jinde. V úterý podepsali memorandum zástupci koaličních stran v Praze 10.

Volby v Plzni vyhrálo SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), které má stejně jako druhé ANO patnáct z 47 křesel v zastupitelstvu. Pro Plzeň má pět mandátů, SPD, STAN a Piráti po čtyřech. Už několik minut po oznámení výsledků voleb ohlásilo utvoření koalice ANO se STAN, Piráty a s hlasy dvou nezávislých kandidátů zvolených za SPD.

Po negativních reakcích na spolupráci s lidmi zvolenými za SPD se strany dohodly na koalici s hnutím Pro Plzeň, v němž bylo na předních místech kandidátky několik někdejších členů ODS. Nová koalice bude mít většinu 28 hlasů. Téměř po třiceti letech nebude poprvé ve vedení Plzně ODS, do zastupitelstva se poprvé nedostala ČSSD ani KSČM. ANO, Piráti a STAN ve městě kopírují koalici, jaká je od únorového převzetí moci také na kraji.

„Máme podepsanou koaliční smlouvu a deklaraci podepsanou 28 hlasy našich zastupitelů,“ řekl Zarzycký. V novém uspořádání bude podle něj i přes zvýšení členů rady stejný počet uvolněných, tedy plně placených pozic, jako dosud. Jeden radní bude funkci vykonávat jako neuvolněný, stejně tak jako předseda jednoho ze tří výborů, které měly dosud v čele uvolněné zastupitele. Nová koalice chce zeštíhlit počty komisí a jejich členů. Z dosavadních patnácti komisí po patnácti členech má být třináct komisí po třinácti členech, uvedl Zarzycký. Vedení kontrolního výboru má mít nejsilnější opoziční strana, tedy SPOLU.

Primátor zodpovídá za ekonomiku a strážníky

Prvním náměstkem primátora bude lídr Pirátů Pavel Bosák, dalšími náměstky budou lídr STAN Aleš Tolar a Lucie Kantorová z ANO.

Z dosavadní rady, v níž tvořila koalici ODS, ANO, ČSSD a TOP 09, zůstanou v nové kromě Zarzyckého ještě další zástupci ANO Kantorová, Vlastimil Gola a Eliška Bartáková. Zarzycký jako primátor bude mít na starosti ekonomiku a městskou policii. Funkce ekonomického náměstka hejtmana se po přípravě krajského rozpočtu a jeho předložení zastupitelstvu vzdá na přelomu listopadu a prosince, řekl.

Kantorové zůstane školství a přibude cestovní ruch, Bartákové zůstane odpovědnost za kulturu a památkovou péči. Gola se ujme jako radní majetku a řízení majetkových podílů města u městských firem. Posledním radním ANO bude neuvolněný radní Jiří Šrámek, který bude odpovědný za sociální záležitosti a aktivní život seniorů.

Za Piráty bude v radě Bosák jako technický náměstek a Daniel Kůs jako radní odpovědný za podporu podnikání a oblast Smart City. STAN bude mít kromě náměstka Tolara odpovědného za dopravu a životní prostředí radní pro bytovou politiku, sociální a dostupné bydlení Světlanu Budkovou. Pro Plzeň bude mít Jiřího Winkelhöfera, do jehož gesce bude spadat bezpečnost a prevence kriminality, a Tomáše Morávka odpovědného za sport.

V Klatovech se dohodla ODS, Nestraníci a ANO s ČSSD

Posledním okresním městem v Plzeňském kraji, které ohlásilo vznik koalice a také jediným z okresních měst v kraji, kde by měl zůstat v čele města dosavadní starosta, jsou Klatovy. Na budoucí koalici se tam dohodl vítěz voleb ODS s dosavadním koaličním partnerem Nestraníky a nově také se zástupci ze společné kandidátky ANO a ČSSD.

Podle koaličních vyjednávání mají mít nové starosty Rokycany, Domažlice, Tachov, změna bude také na postu primátora Plzně. Salvetrova ODS ale komunální volby v Klatovech opět vyhrála, vyhrává je od roku 1998. Získala osm z 27 mandátů v zastupitelstvu. Společná kandidátní listina ČSSD a ANO má šest mandátů, Klatovy21 mají pět zastupitelů, Nestraníci čtyři mandáty a SPD tři. Nová koalice by tak měla mít většinu osmnácti hlasů.

Namísto dosavadních dvou místostarostů mají být nově místostarostové tři, jeden z nich bude funkci vykonávat jako neuvolněný. Ustavující jednání zastupitelstva by se mělo konat 24. října, řekl Salvetr. Ten zatím nechtěl mluvit o dalším personálním obsazení funkcí místostarostů. Jeden by měl být z ODS, jeden za Nestraníky a jeden pro ANO s ČSSD. „Před podpisem koaliční smlouvy bych zatím nechtěl jmenovat,“ řekl Salvetr, který je zároveň poslancem.

V radě města mají být čtyři radní za ODS, tři za ANO a ČSSD a dva za Nestraníky. Podle informací ČTK by ale měli ve funkcích pokračovat dosavadní místostarostové Václav Chroust (ODS) a Martin Kříž (Nestraníci).

V roce 2018 dostala ODS v Klatovech deset z 27 míst v zastupitelstvu. Druzí Nestraníci získali pět mandátů, ANO čtyři křesla, Sdružení pro Klatovy tři, KSČM a Piráti po dvou a ČSSD jeden hlas. Koalici utvořila ODS s Nestraníky.

V Litoměřicích bude koalice ANO a Naše Litoměřice, ODS jde do opozice

Na litoměřickém hradě v úterý podepsalo koaliční dohodu vítězné ANO s druhým uskupením Naše Litoměřice. Třetí občanští demokraté míří po dvaceti letech do opozice. V zastupitelstvu o sedmadvaceti členech bude mít koalice těsnou většinu čtrnácti hlasů. Na ustavujícím zasedání 20. října navrhne koalice na starostu lídra ANO Radka Löwyho.

Rada bude mít devět členů, pět bude z ANO. Lídryně uskupení Naše Litoměřice Alena Rožcová bude první místostarostkou. Dalšími místostarosty budou Petr Panaš (Naše Litoměřice) a Jiří Adámek (ANO). V radě, v případě schválení zastupitelstvem, usednou ještě Radim Koňařík a Zdeněk Hofman z Naše Litoměřice a Ondřej Štěrba, Tomáš Sarnovský a Marek Kocánek z ANO.

ANO a Naše Litoměřice získaly po sedmi mandátech. „Kompetence máme rozdělené, ale musí je ještě schválit zastupitelstvo,“ řekl Löwy. „Shodovali jsme se s kolegy ve většině bodů ohledně budoucího rozvoje města. Jasné priority vychází z volebních programů. Budeme muset řešit energie, dopravu a bydlení, to jsou tři hlavní pilíře,“ uvedl.

Výbory chce koalice rozšířit ze dvou na tři. Vedle finančního a kontrolního chce nově výbor majetkový. „Finanční výbor obsadí nominant za ANO, kontrolní nominant za ODS a majetkový za Naše Litoměřice,“ uvedl lídr ANO. Seznámit se chce koalice s chodem příspěvkových organizací a radnice, změny v jejich vedení nastanou, pokud to bude podle Löwyho nutné.

V opozici bude ODS se šesti mandáty, tři má SPD a po dvou mají Severočeši a Více pro Litoměřice.

Litoměřice byly společně s Teplicemi dlouhodobě v Ústeckém kraji baštou občanských demokratů. Město vede od roku 2002 Ladislav Chlupáč (ODS), který je od roku 2018 senátorem. Jedničkou na kandidátce ODS byl znovu.

Do zastupitelstva se nedostali komunisté, kteří měli doposud dva mandáty, sdružení DSZ, NK ani STAN v koalici s NK a Sport a zdraví Litoměřice. Volební účast byla 42,42 procenta. 

V Praze 10 bude koalice ODS, TOP 09 a Vlasta se STAN a KDU-ČSL

V Praze 10 bude vládnout ODS a TOP 09 spolu s koalici Vlasta a STAN s podporou KDU-ČSL, informovali zástupci koaličních stran, kteří podepsali memorandum o spolupráci. Koalice bude mít v 45členném zastupitelstvu městské části 24 hlasů.

„Uzavření spolupráce s koalicí Vlasta a STAN s podporou KDU-ČSL za podmínek, o kterých nyní podrobně diskutujeme, nám dává reálnou šanci věci posouvat maximálně rychle dopředu ve prospěch obyvatel desítky,“ uvedl lídr vítězné koalice ODS a TOP 09 Martin Valovič (ODS), který by se měl stát starostou.

Strany nyní budou na základě memoranda, podepsaného v pondělí, jednat o koaliční smlouvě a podrobnostech plánované spolupráce. Ustavující zastupitelstvo, které zvolí nové vedení, se bude konat zřejmě až za několik týdnů kvůli tomu, že na volby v Praze 10 dorazily stížnosti k soudu.

Komunální volby v Praze 10 vyhrála koalice Společně – ODS a TOP 09, která získala čtrnáct mandátů. Druhá koalice Vlasta a STAN s podporou lidovců dostala deset mandátů a třetí ANO devět. Do zastupitelstva se dostali ještě Piráti s osmi křesly a SPD, Trikolora a Nezávislí kandidáti se čtyřmi.

Praha 7 Sobě bude bez koaličních partnerů

Na radnici Prahy 7 bude následující volební období vládnout vítězná Praha 7 Sobě bez koaličních partnerů. Hnutí nabídlo místo v radě Pirátům, ti jej odmítli, sdělil dosavadní starosta a lídr Prahy 7 Sobě Jan Čižinský, který bude starostou potřetí za sebou. „V Praze 7 jsme neúspěšně nabídli koalici Pirátům, kteří prý půjdou do opozice a budou usilovat o post předsedy kontrolního výboru,“ uvedl Čižinský.

Ve volbách získala Praha 7 Sobě v sedmé městské části většinu 53 procent hlasů, v 29členném zastupitelstvu má osmnáct mandátů. Do zastupitelstva se dostaly také Společně – ODS a TOP 09 s pěti mandáty a na třetím místě ANO se čtyřmi zastupiteli. Piráti mají dva zastupitele. Praha 7 má více než 42 tisíc obyvatel.

Henč z ANO bude starostou v Bruntálu

Starostou Bruntálu bude Martin Henč (ANO). Ten dosavadní, Petr Rys (Bruntál 2022), se stane místostarostou. V koalici bude i hnutí Prozměnu. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu budou mít dohromady sedmnáct křesel. V devítičlenné radě bude mít ANO čtyři místa, Bruntál 2022 tři a Prozměnu dva posty. Řekl to mluvčí města Jiří Ondrášek. Ustavující zastupitelstvo se bude konat 24. října.

„Na povolební spolupráci se dohodly tři subjekty – ANO, sdružení Bruntál 2022 a Prozměnu. Na základě dohody bude do funkce starosty města navržen Martin Henč z ANO, do funkcí místostarostů Petr Rys z Bruntál 2022 a Radek Zatloukal, lídr uskupení Prozměnu,“ řekl Ondrášek.

Všechny tři uvedené subjekty byly součástí koalice v minulém i předminulém volebním období. Komunální volby v Bruntále vyhrálo ANO, získalo osm mandátů. Druhé skončilo uskupení Bruntál 2022 s pěti mandáty. Třetí SPD bude mít pět zastupitelů. Čtvrtí Prozměnu mají čtyři mandáty, dva zastupitele bude mít na pátém místě Bruntál srdcem a rozumem. Šestí jsou Nová radnice 2022 se dvěma mandáty. Sedmou příčku obsadí SPOLU s jedním zastupitelem.

Hustopeče povede nadále Potměšilová

Hustopeče na Břeclavsku povede už ve třetím volebním období starostka Hana Potměšilová (Sdružení nestraníků). Staronová bude i koalice složená ze Sdružení nestraníků, hnutí Zdravé Hustopeče, KDU-ČSL a ČSSD, která má v jednadvacetičlenném zastupitelstvu čtrnáct křesel, uvedla starostka zhruba šestitisícového města.

Kromě Potměšilové zůstane ve funkci prvního místostarosty Bořivoj Švásta, nově se koalice domluvila na zavedení funkce druhého místostarosty, kterou bude vykonávat Josef Horák z KDU-ČSL. V sedmičlenné městské radě budou mít po dvou místech zástupci Sdružení nestraníků, Zdravých Hustopečí a KDU-ČSL, jedno místo připadne ČSSD.

V komunálních volbách získalo Sdružení nestraníků šest zastupitelských křesel, ve srovnání s minulými volbami o dvě méně. Po čtyřech křeslech získali Nezávislí a Zdravé Hustopeče, tři křesla shodně ODS a KDU-ČSL, jednoho zastupitele bude mít ČSSD.

Dohodu koaličních stran by mělo stvrdit ustavující zastupitelstvo města, které se sejde 20. října v místním kině.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Komora kvůli ubývajícím venkovským lékárnám žádá systémovou změnu

Z menších měst a obcí dál mizí lékárny, jejichž provoz je kvůli nastaveným podmínkám stále obtížnější. Ve velkých městech naopak přibývají především pobočky velkých řetězců. Hluk na Uherskohradišťsku je jednou z mála výjimek – po roce tam lékárnu znovu otevřeli. Česká lékárnická komora proto žádá systémové změny, díky kterým by se provoz lékáren vyplatil i v menších obcích. Podle ministerstva zdravotnictví se od příštího roku změní způsob bonifikací tak, aby lékárenská péče nebyla hrazena pouze podle ceny vydaných léků.
před 12 hhodinami

Vědci na Trutnovsku našli v trase D11 hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století

Vědci v trase budoucí dálnice D11 v úseku mezi Jaroměří a Trutnovem objevili hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století, které považují za mimořádný archeologický soubor doplňující poznání tehdejších válečných konfliktů. Kromě hrobu z druhé slezské války z roku 1745, o kterém již informovali, našli také tři z roku 1866.
před 15 hhodinami

Podmínka za znásilnění pro muže ze Siřemi byla porušením zákona, rozhodl Nejvyšší soud

Krajský soud v Ústí nad Labem porušil zákon, když muži z Lounska uložil za znásilnění a omezování osobní svobody jen podmínku. Nejvyšší soud (NS) dal za pravdu stížnosti bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve za ODS). Muž později trestnou činnost opakoval, údajně v Siřemi věznil a znásilňoval další ženu. Výrok NS se však týká předešlého odsouzení a nemá bezprostřední důsledky. Za dané procesní situace totiž NS nemůže verdikt zrušit.
před 16 hhodinami

ODS ukončila členství odcházejícím zastupitelům z jihu Čech. Podle Kuby je to nešťastné

Vedení ODS fakticky ukončilo členství jihočeským a českobudějovickým zastupitelům, kteří již dříve oznámili, že stranu opustí. Končí na základě veřejné deklarace odchodu, řekl místopředseda občanských demokratů Martin Kupka. Ve straně tak skončili mimo jiné jihočeský hejtman Martin Kuba nebo českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová. Celkem jde o třicet krajských a čtrnáct českobudějovických zastupitelů zvolených za ODS. Všichni chtějí vstoupit do nového hnutí, které právě Kuba připravuje.
před 17 hhodinami

Univerzitní spin-offy sílí. Pomáhají výzkumu a míří do světového byznysu

Univerzitní firmy, takzvané spin-offy, které vysokým školám přinášejí zisk, jsou v zahraničí běžné. V tuzemsku se tento model prosazuje pomaleji. Na konferenci v Ostravě, pořádané agenturou CzechInvest, zazněly příklady úspěšných firem, které dokážou z akademického výzkumu vytvořit mezinárodně konkurenceschopný produkt i finanční přínos pro vysoké školy.
před 20 hhodinami

O víkendu se oteplí, místy může pršet

O nadcházejícím druhém adventním víkendu se v Česku oteplí, v neděli se nejvyšší teploty přiblíží k deseti stupňům Celsia, na začátku příštího týdne bude i kolem třinácti stupňů. I v noci má mrznout jen výjimečně, při jasné obloze a bezvětří. O víkendu zůstane obloha většinou zatažená, ráno se objeví mlhy, místy bude pršet, v pátek může v Čechách ve vyšších polohách ještě sněžit. Vyplývá to z předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Na jihu Čech někdo tráví psy, policie hledá svědky

Neznámý pachatel tráví psy v okolí největšího českobudějovického sídliště. Během jediného dne se tam při venčení otrávila hned dvě zvířata, přičemž jedno nepřežilo. Další chovatelka teď ve stejné lokalitě našla návnadu s jedem. Místní veterináři i policisté se s problémem setkávají v posledním roce opakovaně. Strážci zákona prosí o pomoc případné svědky. „Během dvaceti minut mi přivezli majitelé dva psy s naprosto stejnými příznaky. Občas vyndáváme hřebíky a jehly ze špekáčků,“ řekl k situaci veterinář Ladislav Lapáček s tím, že útoky na psy neřeší poprvé.
před 22 hhodinami

Hasiči a policisté evakuovali školu v Uherském Brodě kvůli riziku výbuchu

Hasiči a policisté ve středu evakuovali přibližně 450 lidí ze Základní školy Mariánské náměstí v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku. Důvodem byla přítomnost isopropylalkoholu v jednom z kabinetů a potenciální riziko jeho výbuchu. Mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková na sociální síti uvedla, že obyvatelům v okolí nehrozí bezprostřední nebezpečí. Zásah skončil během odpoledne.
3. 12. 2025Aktualizováno3. 12. 2025
Načítání...