Okamura zkritizoval vládní podporu Ukrajincům v Česku. Už ani halíř, řekl

Nahrávám video

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura prohlásil, že by na pomoc Ukrajincům žijícím v Česku neměl jít „ani halíř“. Peníze by se místo toho měly využít k podpoře českých občanů. Okamura to řekl v pořadu Interview ČT24 s tím, že se tvrzení netýká pracujících lidí, jelikož ti nepotřebují pomoc. Vyjádřil se také k dodávkám české vlády Ukrajině, která se brání ruské invazi.

„Už ani halíř Ukrajincům. Nula. Peníze českým občanům, to je jasná pozice SPD. Pakliže tu někdo pracuje, tak přece nepotřebuje peníze. Proč mají mít nějakou podporu? Pro mě je na prvním místě český občan,“ uvedl Okamura.

Lídr hnutí SPD si podle svých slov letos na jaře vyžádal od ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) interpelací údaje, ze kterých vyplývá, že na Ukrajince žijící v Česku šlo 45 miliard korun. „To je, jako kdybyste ubral své vlastní rodině a přidal sousedovi, který je z jiné země,“ uvedl Okamura s tím, že je správné konsolidovat veřejné finance, ale je nutné se ptát, jakými způsoby.

„To je přesně vláda. Oni například vydávají k jaru letošního roku Ukrajině sto miliard korun. Teď jsme na konci roku a ty výdaje na Ukrajince v Česku si budu interpelací žádat znova,“ podotkl šéf hnutí SPD. Také řekl, že premiér Petr Fiala (ODS) letos na jaře pronesl, že formou zbraní a dalších dodávek „šlo na Ukrajinu přes čtyřicet miliard korun“.

Okamura: Jsme pro modernizaci armády, ale musíme na to mít

Když moderátor uvedl, že při pohledu na údaje ministerstva obrany Česko věnovalo Ukrajině nepotřebný vojenský materiál v pořizovací hodnotě šesti miliard korun, Okamura odpověděl, že by si kabinet měl udělat v informacích pořádek. „Viděl jsem video, kde premiér řekl čtyřicet miliard korun. Teď mi říkáte jiné číslo. Vidíte, jaký v tom mají neskutečný zmatek,“ prohlásil Okamura.

Při připomínce, že Fialovo tvrzení o čtyřiceti miliardách by se mohlo týkat zakázek soukromých firem, které na Ukrajinu dodávají zboží a platí daně do českého rozpočtu, Okamura odvětil, že ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nedorazila na výbor pro obranu záležitost vysvětlit.

„Když jsme se ptali na výboru pro obranu, aby Černochová vysvětlila, jak to je, tak ministryně obrany nepřišla ani na výbor to vysvětlit opozičním poslancům,“ řekl Okamura.

Co se týče výdajů ohledně obrany, podle Okamury vláda posílá peníze na zahraniční zájmy. „Třeba stíhačky F-35 za 150 miliard. Je to zbytečné, když nám Švédové nabízejí násobně levnější modernizaci Gripenů. Jsme pro modernizaci armády, ale musíme na to mít. Teď je všechno na dluh,“ okomentoval politik nákup amerických letounů F-35, který schválila vláda.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policisté znají totožnost všech mužů, kteří v derby napadli brankáře Sparty

Pražská policie už ztotožnila všechny muže, kteří v sobotním derby mezi Slavií a Spartou napadli sparťanského brankáře Jakuba Surovčíka. Zatím nikoho neobvinila. České televizi to sdělila mluvčí policie Eva Kropáčová. Napadení gólmana policie prověřuje pro podezření z výtržnictví, zabývá se i samotným vběhnutím fanoušků na hrací plochu a poničením vybavení stadionu.
před 14 mminutami

KRNAP rozšiřuje kamerový systém. Cílem je omezení dopravy a klid pro ohrožené druhy

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) navzdory kritice některých boudařů rozšiřuje kamerový systém v národním parku. Ten má regulovat dopravu. Ve čtvrtek přibyly kamery pod Lesní boudou ve východních Krkonoších. Mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný řekl novinářům, že systém pomáhá kontrolovat dodržování pravidel pro vjezdy do národního parku a chránit jeho nejcennější oblasti.
před 20 mminutami

Sněmovna odmítla konání sjezdu sudetských Němců v Brně

Sněmovna ve čtvrtek odpoledne přijala vládní usnesení, které odmítá konání sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL) v Brně. Text vyzval organizátory akce, aby od jejího pořádání ustoupili, což zástupci pořadatelských organizací odmítli. Poslanci opozičních ODS, STAN, Pirátů, KDU-ČSL a TOP 09 se čtvrtečního jednání dolní komory na protest nezúčastnili. V opozičních lavicích na místech lidovců byl transparent se vzkazem: „Vyvoláváním nenávisti dluhy nezaplatíte“.
13:31Aktualizovánopřed 37 mminutami

Resort financí nabízí možnost nakoupit tři druhy státních dluhopisů

Ministerstvo financí od čtvrtka nabízí lidem možnost nákupu státních dluhopisů. Obligace jsou ve třech typech, a to pětiletý fixní, pětiletý protiinflační a tříměsíční, řekla ve čtvrtek na brífinku ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Lišit se budou výší výnosu. Upisovací období pro první emisi Dluhopisů Republiky potrvá do 28. června, obligace bude nutné zaplatit do 7. července. Vlastní emise bude vydána 15. července.
13:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Inspekce varuje před mletým vepřovým se salmonelou, lidé ho mohou mít v mrazničce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před mletým vepřovým masem, které obsahovalo salmonelu. Podle údajů na balení maso pocházelo z Polska. V prodejní síti se už nenachází, mělo datum spotřeby do 17. dubna. Inspekce ale předpokládá, že by jej lidé mohli mít doma uložené v mrazničce.
před 2 hhodinami

Soud pravomocně zamítl žalobu Parkanové kvůli nezákonnému stíhání v kauze CASA

Pražský městský soud ve čtvrtek pravomocně zamítl žalobu exministryně obrany Vlasty Parkanové, která žádala odškodné 8,5 milionu korun za dlouholeté nezákonné trestní stíhání v kauze armádních letounů CASA. Potvrdil tak loňské rozhodnutí obvodního soudu a zamítl odvolání bývalé političky. Ministerstvo spravedlnosti se Parkanové v minulosti omluvilo a zaplatilo jí 1,6 milionu.
10:22Aktualizovánopřed 3 hhodinami

NS: K organizaci živé produkce je nutný souhlas nositelů autorských práv

Nejvyšší soud vyložil rozhodnutí o tom, koho lze považovat za provozovatele živého provedení díla podle autorského zákona. Podle rozhodnutí musí mít faktický organizátor živé kulturní produkce souhlas nositelů autorských práv, jinak odpovídá za neoprávněné užití díla a je povinen vydat bezdůvodné obohacení. Rozhodnutí souvisí se sporem o produkci Divadla Járy Cimrmana a potvrzuje úspěch Filipa Smoljaka, jehož otec Ladislav je spoluautorem her.
před 5 hhodinami

VideoOdpovědné hospodaření není snadné, říká Činčila. Jsme v kleštích, míní Pařil

Poslanci ve středu na mimořádné schůzi jednali o návrhu zákona, který by výrazně uvolnil pravidla rozpočtové odpovědnosti; schvalovat by ho dle Taťány Malé (ANO) mohli v pátek. „Pravidla je za mě potřeba změnit, protože se jinak nehneme z místa,“ sdělil v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Patrik Pařil (ANO). „Jsme v kleštích, které nás brzdí v tom, abychom mohli v budoucnu, nebo především v příštích letech, investovat a snažit se ekonomický růst ještě víc povznést,“ podotkl. Místopředseda téhož výboru Benjamin Činčila (KDU-ČSL) připustil, že pravidla jsou přísná, ale tak je to podle něj v pořádku. „Odpovědné hospodaření není nikdy snadné. (...) Snadné je rozvolnit pravidla a zadlužovat se do aleluja, ale to není odpovědné ani pro současnou generaci, a už vůbec ne pro ty budoucí,“ zdůraznil.
před 6 hhodinami
Načítání...