Demonstrace v Londýně vyjádřila podporu Palestincům. V Berlíně se chystá proizraelská akce

Do ulic Londýna v sobotu vyšli lidé na podporu Palestinců. Podle policejního odhadu se do průvodu zapojilo až sto tisíc lidí. Organizátoři protestu vyzvali k okamžitému zastavení bombardování Pásma Gazy, které Izrael zahájil v odvetě za krvavý útok palestinského teroristického hnutí Hamás na izraelské území ze 7. října. Demonstranti rovněž žádali konec izraelské blokády Gazy. Protestní akce se v sobotu konaly i v Irsku, Francii, Německu či Itálii.

Podle BBC se účastníci londýnské demonstrace shromáždili u oblouku Marble Arch poblíž Hyde Parku a následně se vydali do vládní čtvrti Whitehall. Policie odhadla, že do průvodu proplétajícího se ulicemi londýnského centra se zapojilo až sto tisíc lidí. Demonstranti mávali palestinskými vlajkami a drželi transparenty s nápisy „Svobodu Palestině“. Vzduch kolem luxusních hotelů v ulici Park Lane v jednu chvíli zhoustl kouřem z červených a zelených světlic.

Britské úřady vyzvaly demonstranty, aby si byli vědomi bolesti a strachu, které cítí příslušníci židovské komunity. Londýnská metropolitní policie uvedla, že tento měsíc zaznamenala třináctinásobný nárůst antisemitských deliktů ve srovnání s říjnem loňského roku. Počet zločinů namířených proti muslimům se více než zdvojnásobil, napsala agentura AP. Na protiválečných demonstracích se vyskytly místy výtržnosti a případy nenávistných projevů, protesty ale byly převážně klidné.

V irské metropoli Dublin se v sobotu do průvodu podle stanice RTE zapojili aktivistické skupiny, politické strany i jednotlivci, včetně členů palestinské komunity, kteří žádali ukončení operací izraelské armády proti Gaze.

V Berlíně policie propalestinskou demonstraci nepovolila

Ve Francii se v sobotu konaly propalestinské demonstrace například ve městech Rennes, Montpellier, Dijon či Lyon, kde tisíce lidí na centrálním náměstí provolávaly „Všichni jsme Palestinci“. V druhém největším francouzském městě Marseille se někteří demonstranti vydali s palestinskými vlajkami do ulic, ačkoli místní policie protest zakázala. V Paříži je demonstrace na podporu Palestiny plánována na neděli a policií byla povolena.

V německém městě Düsseldorf se na demonstraci shromáždilo téměř sedm tisíc lidí, kteří vyzývali k „ukončení násilí a agrese v Gaze“, uvedla podle agentury DPA německá policie.

V Berlíně policie demonstraci chystanou na neděli nepovolila, napsala agentura DPA. V posledních týdnech německá metropole zakázala několik podobných akcí s poukazem na riziko násilí a antisemitských projevů nenávisti. Někteří propalestinští demonstranti ale nařízení neuposlechli, což vyústilo ve srážky s policií. Proizraelskou demonstraci, na níž jsou v centru Berlína očekávány tisíce lidí, naopak úřady na neděli odsouhlasily.

Kyperská policie řeší výbuch u izraelského velvyslanectví

Stovky lidí v sobotu podpořily Palestinu také v italské metropoli Římě. Demonstranti drželi transparenty s nápisem „Palestino, Řím je s tebou“ a „Nebude mír, dokud nedostaneme svobodu“. „Izrael páchá válečné zločiny a zločiny proti lidskosti a mezinárodní společenství nikdy nezasáhne,“ prohlásila Maya Issaová, předsedkyně Hnutí palestinských studentů v Itálii, které protestní akci uspořádalo.

Kyperská policie v sobotu zadržela čtyři muže pocházející ze Sýrie, které podezřívá z toho, že nastražili malou nálož u izraelského velvyslanectví, uvedly agentury s odkazem na policejní zdroj. Nálož vybuchla zhruba třicet metrů od velvyslanectví v noci na sobotu a způsobila jen menší škody. Policie tvrdí, že muže ve věku sedmnáct až jednadvacet let zadržela nedaleko místa výbuchu a jeden z nich měl v autě dva nože a kladivo. Kypr, který je oblíbenou destinací pro izraelské turisty, v posledních týdnech zavedl kvůli konfliktu v Izraeli a Pásmu Gazy přísnější bezpečnostní opatření.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump je připraven ještě více snížit počet amerických vojáků v Německu

Americký prezident Donald Trump varoval, že je připraven snížit počet amerických vojáků v Německu o mnohem více, než o pět tisíc ohlášených Pentagonem v pátek. Agentura AP označila Trumpovy výroky za eskalaci jeho sporu s německým kancléřem Friedrichem Merzem. Ve spojenecké zemi NATO nyní slouží kolem 36 tisíc amerických vojáků.
před 3 hhodinami

Spojené státy sníží počet svých vojáků v Německu o pět tisíc

USA sníží počet svých vojáků v Německu o pět tisíc během příštích šesti až dvanácti měsíců, píše agentura Reuters, podle níž to nařídil americký ministr obrany Pete Hegseth. Ve spojenecké zemi NATO nyní slouží kolem 35 tisíc amerických vojáků. O možném snížení jejich počtu už v týdnu veřejně mluvil americký prezident Donald Trump, který kvůli postoji k válce v Íránu zároveň kritizoval německého kancléře Friedricha Merze. Dva vlivní republikánští zákonodárci Roger Wicker a Mike Rogers rozhodnutí kritizovali s tím, že podkopává hrozbu odstrašení a nahrává ruskému vládci Vladimiru Putinovi.
1. 5. 2026Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Rakouská policie zadržela muže podezřelého z otrávení dětské výživy

Rakouská policie v sobotu dopoledne zadržela 39letého muže. Považuje jej za vyděrače, který otrávil dětské výživy v Rakousku, Česku a na Slovensku, informovala agentura APA s odvoláním na policii ve spolkové zemi Burgenland. Policie podrobnosti o zadržení muže či jeho identitě zatím z vyšetřovacích důvodů nesdělila, podle rakouských médií ale vychází z toho, že za případem stojí pouze jeden člověk.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Zelenskyj pozval Fica do Kyjeva, ten slíbil podporu ukrajinské cestě do EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu telefonicky pozval slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) do Kyjeva, Fico zase Zelenského do Bratislavy. Zelenskyj o tom informoval na síti X s tím, že Fico slíbil podporu Ukrajině na její cestě do Evropské unie s tím, že je připraven předat Kyjevu slovenské zkušenosti.
před 15 hhodinami

Ruský útok na minibus v Chersonu si vyžádal dvě oběti a zraněné

Ruský útok na minibus v Chersonu si vyžádal dvě oběti a devět zraněných, píše v sobotu Ukrinform. Zraněné a materiální škody hlásí i další části Ukrajiny. Ruské drony v noci na sobotu a ráno udeřily v Charkově či Oděské oblasti, uvádí média. Útoky agresora v sobotu v místech mimo frontovou linii pokračují.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Záchranáři vypustili do Severního moře velrybu Timmyho

Velrybu vyproštěnou z mělčiny na severu Německa v sobotu dopoledne do Severního moře vypustil záchranný tým z nákladního člunu, informuje agentura DPA. Konvoj lodí, jehož součástí je i tento člun, se nacházel asi sedmdesát kilometrů od dánského města Skagen v průlivu Skagerrak. Nejistý osud keporkaka, který se dostal do Baltského moře a několikrát uvázl, poutá řadu týdnů velkou pozornost médií a veřejnosti nejen v Německu.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Odvolací soud v USA dočasně zastavil zasílání potratové pilulky poštou

Americký federální odvolací soud dočasně pozastavil zasílání potratové pilulky mifepriston poštou. Informovaly o tom v noci na sobotu agentury Reuters a AP. Takový krok by výrazně omezil přístup k tomuto hojně využívanému léku v celé zemi, zejména ve státech, které potraty zakazují.
před 20 hhodinami

AFP: Trump se snaží obejít Kongres a tvrdí, že nepřátelské akce v Íránu skončily

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil Kongresu, že Spojené státy ukončily nepřátelské akce proti Íránu v souvislosti s pokračujícím příměřím. Demokratická opozice takový postoj zpochybnila, uvedla v noci na sobotu agentura AFP. Podle ní šéf Bílého domu tvrdil, že nemusí dodržet šedesátidenní lhůtu stanovenou zákonem pro ukončení vojenských akcí.
včera v 04:25
Načítání...