TÉMA

Austrálie

Vodík v Česku našel zatím jen málo uplatnění, v dopravě minimální

Česko se musí důsledněji a systematičtěji zaměřit na využití vodíku v průmyslu či dopravě, upozorňuje společnost PwC ve své studii. Pokud k tomu nedojde, hrozí, že zejména firmy budou po roce 2030 platit vysoké pokuty za nedodržování evropských směrnic. V současnosti se ale vodík v tuzemsku využívá v podstatě jen v chemickém průmyslu.
5. 11. 2024|

Správci na sociálních sítích chrání uživatele. Sami ale trpí, tvrdí australští vědci

Na sociálních sítích existují skupiny lidí, kteří chrání ostatní uživatele před urážkami, hrozbami, spamem a podvody. Moderátoři neboli „admini“ sítí se ale s tímto zlem setkávají sami tak často, že to má negativní dopady na jejich duševní zdraví.
1. 11. 2024|

Trump před volbami tlačí na celní politiku, proti není ani Harrisová

Volby v největší světové ekonomice se blíží do cílové rovinky. Jedním z tradičních a klíčových témat celé kampaně je právě ekonomika. Jak se k ní budoucí prezident či prezidentka postaví, přitom zajímá nejen Američany, ale celý svět. Byznys v USA i zahraničí se už chystá na nové překážky a obchodní války.
31. 10. 2024|

Karla III. v Austrálii vítaly davy, senátorka ho obvinila z „genocidy“

Britský král Karel III. s manželkou Camillou dorazil na šestidenní návštěvu Austrálie. Je to jeho první výprava na kontinent v roli krále a také největší zahraniční cesta od února, kdy začal podstupovat léčbu rakoviny. Návštěva znovu otevřela otázku královské svrchovanosti nad Austrálií. Zda by měla země zůstat konstituční monarchií, nebo se stát republikou, se všichni Australané neshodnou, král Karel III., jenž má v zemi pouze symbolickou roli, je přesto populárnější než jakýkoliv místní politik, ukazovaly poslední loňské průzkumy.
21. 10. 2024|

Solární panely mohou přes den ohřívat města. V noci je ochlazují, ukazuje výzkum

Solární energie je jedním z hlavních zdrojů, který by měl nahradit zdroje fosilní. Zatím se ale příliš neví, jaký by byl dopad takové změny, kdyby k ní došlo opravdu masivně. Podle nových modelů může plošné pokrytí střech budov běžnými fotovoltaickými panely zvýšit teploty v horkých dnech, ale naopak je snížit v noci.
14. 10. 2024|

Tajfun Yagi zabil ve Vietnamu přes dvě stě lidí

Tajfun Yagi si ve Vietnamu vyžádal nejméně 226 lidských životů. Dalších 104 lidí se pak pohřešuje, zraněných je zhruba osm set. S odvoláním na vietnamskou vládní agenturu pro zvládání katastrof o tom ve čtvrtek informovala světová média. Předchozí bilance čítala 197 mrtvých a 128 pohřešovaných. Tajfun podle ministerstva zemědělství také poničil více než 250 tisíc hektarů zemědělské půdy.
12. 9. 2024|

Austrálie dětem omezí sociální sítě, řekl premiér

Austrálie plánuje stanovit minimální věkovou hranici pro používání sociálních sítí. Své rozhodnutí obhajuje obavami o duševní i fyzické zdraví dětí, to však vyvolalo odpor u obhájců digitálních práv, kteří varují, že toto opatření by mohlo on-line aktivity zahnat do ilegality. Premiér Anthony Albanese uvedl, že jeho středolevicová vláda před zavedením zákona o minimální věkové hranici pro sociální média v letošním roce spustí ověřování věku na zkoušku. Zatím však není zcela jasné, jak by ověřování věku v praxi fungovalo.
10. 9. 2024|

Pohlaví je proměnlivé, a ne nutně binární, zaznělo v rozsudku

Transsexuální žena z Austrálie vyhrála soudní spor s komunikační aplikací určenou jen ženám, která ji odmítla na základě toho, že ji považuje za muže. O „přelomovém“ rozhodnutí informuje server BBC News, podle nějž má trans žena dostat odškodné ve výši deseti tisíc australských dolarů (152 tisíc korun). Provozovatelka aplikace se už nechala slyšet, že se odvolá a je připravena jít až k nejvyššímu australskému soudu.
23. 8. 2024|

Austrálie postaví obří solární farmu. Energii dodá i Singapuru

Austrálie ve středu schválila plán na výstavbu obří solární farmy. Stát bude na severu země a vláda tvrdí, že to bude největší solární zóna na světě. Australská ministryně životního prostředí Tanya Pliberseková řekla, že farma by měla vyrábět dostatek energie pro napájení tří milionů domácností. Její součástí budou panely, baterie a časem i kabel spojující Austrálii se Singapurem, informují tiskové agentury.
21. 8. 2024|

Rekordní zájem o mezinárodní řidičáky. Za letošek se jich vydalo už přes 40 tisíc

Lidé mají letos enormní zájem o mezinárodní řidičské průkazy. Od ledna letošního roku jich úřady vydaly více než 40 tisíc, tedy o deset procent víc, než za stejné období vloni. Vyplývá to z dat Ministerstva dopravy. Mezinárodní průkazy slouží jako doplněk ke klasickému řidičskému osvědčení při cestách mimo Evropskou unii, Norsko, Švýcarsko nebo Velkou Británii.
10. 8. 2024|
DOPORUČUJEME

Velký bariérový útes čelí nejvyšším teplotám za čtyři sta let

Teplota oceánu u Velkého bariérového útesu dosáhla v posledním desetiletí nejvyšší hodnoty za posledních čtyři sta let. Popsala to studie australských vědců, podle nichž útes pravděpodobně nepřežije, pokud se nepodaří zastavit oteplování planety.
8. 8. 2024|

VIDEO: Osm lachtaních samic vytvořilo mapu oceánu u Austrálie. Natáčely dno při lovu

Hlubiny oceánů jsou stále ještě velmi špatně prozkoumaným prostorem. Hlavně proto, že tamní podmínky lidské biologii vůbec nevyhovují. Australští vědci se rozhodli to změnit; tím, že zaměstnali lachtany. Jako kameramany.
7. 8. 2024|

Izrael humanitární pracovníky nezabil úmyslně, přesto pochybil, tvrdí Austrálie

Izraelské nálety, při nichž na jaře v Pásmu Gazy zahynuli mezinárodní humanitární pracovníci, byly důsledkem závažných operačních pochybení, ale nebyly úmyslné. K tomuto závěru dospělo australské vyšetřování dubnového izraelského zásahu konvoje charity World Central Kitchen (WCK), při němž zemřelo sedm jejích pracovníků. O závěrech v pátek informovala tamní ministryně zahraničí Penny Wongová, podle níž bude australská vláda usilovat o potrestání viníků včetně jejich možného odsouzení, pokud to bude na místě, informují tiskové agentury.
2. 8. 2024|

USA prohlubují spolupráci se zeměmi Indo-Pacifiku. Chtějí odstrašit Čínu

Spojené státy posilují bezpečnostní aliance v Indo-Pacifiku. Ministři zahraničí a obrany uzavřeli v Tokiu významné obranné dohody s Japonskem a Jižní Koreou. V rámci jednání takzvané Quad neboli čtyřky, jejímiž členy jsou kromě Washingtonu také Indie, Japonsko a Austrálie, odsoudili nebezpečné akce Pekingu v Jihočínském moři.
30. 7. 2024|

Za covidové pandemie byli keporkaci víc v pohodě než jindy

Období covidové pandemie přineslo spoustu neštěstí: úmrtí, ztráty sociálních kontaktů, obavy z neznámého i reálné snížení bohatství. To ale platilo u lidí, u keporkaků se podle nové studie naopak nálada výrazně zlepšila. Vědci tvrdí, že tak dobře naladěné tyto velké kytovce předtím nepozorovali.
16. 7. 2024|

Vědci popsali rituál prováděný nejméně dvanáct tisíc let

Podle nového výzkumu jsou dvě lehce ohořelé, tukem pokryté tyče objevené v australské jeskyni důkazem pravěkého léčebného rituálu. V nezměněné podobě si ho předávalo víc než pět set generací domorodých obyvatel v průběhu posledních dvanácti tisíc let.
9. 7. 2024|

Státníci gratulují Starmerovi, Zelenskyj také poděkoval Sunakovi

Premiér Petr Fiala (ODS) předpokládá, že britská zahraniční politika po volebním vítězství labouristů nedozná změn. Chce dál rozvíjet vztahy mezi Českem a Velkou Británií. Ministerský předseda soudí, že se nezmění ani britská podpora Ukrajiny. Šéfovi labouristů Keirovi Starmerovi gratuloval k vítězství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který také poděkoval Rishimu Sunakovi za podporu své vlasti, i řada dalších zahraničních státníků včetně amerického prezidenta Joea Bidena, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, šéfa Evropské rady Charlese Michela nebo kanadského premiéra Justina Trudeaua.
5. 7. 2024Aktualizováno5. 7. 2024|

Za dvacet let se zdvojnásobil počet největších lesních požárů

Od začátku jednadvacátého století prudce stoupl počet masivních požárů, které ohrožují člověka, přírodu i infrastrukturu. Podle autorů nové studie je tento nárůst spojený s klimatickou změnou neočekávaně velký. Svá zjištění vydali v odborném časopise Nature Ecology & Evolution.
2. 7. 2024|

Assange je po přiznání viny volný. Odletěl do Austrálie

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange ve středu před americkým soudem na souostroví Severní Mariany přiznal vinu v případu vyzrazení tajných informací. Soud následně schválil jeho dohodu s prokuraturou a pustil ho na svobodu. Krátce po skončení soudního jednání se Assange vydal soukromým letadlem do rodné Austrálie, informovala agentura AFP.
26. 6. 2024Aktualizováno26. 6. 2024|

Assange míří domů. S úřady USA se dohodl na přiznání

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se dohodl s americkou justicí a hodlá se přiznat k porušení zákona o ochraně tajných informací. Dohoda učiní tečku za mnohaletým sporem o svobodu slova a Assange se díky ní bude moci vrátit do domovské Austrálie. Informovaly o tom tiskové agentury na základě soudních dokumentů vyplněných v pondělí americkým ministerstvem spravedlnosti.
25. 6. 2024Aktualizováno25. 6. 2024|

Hledaný muž a kyberaktivista Assange zápasil o svobodu dvanáct let

Internetový aktivista a novinář Julian Assange, který byl pět let zadržován v britském vězení a dlouho hledán Spojenými státy, se v očích svých příznivců stal symbolem svobody informací. Po masivním úniku dokumentů, který před lety inicioval, ho chtěly USA soudit za špionáž. Hrozil mu trest až 175 let vězení.
25. 6. 2024|

Australan objevil na procházce kosti neznámého ptakoještěra

Při procházce přírodou objevil australský farmář kosti prehistorického létajícího plaza, potvrdili vědci. Kevin Peterson, který provozuje avokádovou farmu, ostatky dávno vyhynulého ptakoještěra nalezl ve státě Queensland. Podle vědců okřídlený plaz zemi obýval před sto miliony let, informoval deník The Times.
16. 6. 2024|

Čím hravější je delfín jako mládě, tím úspěšnějším je otcem, popsali vědci

Proč si vlastně mláďata tolika druhů hrají? Bere jim to spoustu energie, kterou by mohla investovat do růstu, mohou si při skotačení ublížit, jsou během něj zranitelnější predátory. K čemu jim hraní je, vědci zatím úplně přesně neví, ale teď popsali zajímavý vzorec chování u delfínů.
14. 6. 2024|

Ježovky zasáhla pandemie. Vymírají kvůli patogennímu parazitovi

Pandemie, která zdecimovala populace ježovek v Rudém moři, se dále šíří a ničí tyto ostnokožce v částech Indického oceánu. Podle agentury Reuters na to upozorňují izraelští vědci, podle kterých by rozšíření nebezpečného patogenu mohlo dosáhnout celosvětových rozměrů. Druh ježovek, na který pandemie doléhá, je přitom dobře známý tím, že chrání korálové útesy a jeho úhyn znamená další ohrožení pro tento beztak křehký ekosystém.
7. 6. 2024|