TÉMA

Demonstrace

Gruzínská opozice nemá podporu občanů, protesty může omezit výjimečný stav, míní socioložka

Gruzínská opozice se před parlamentními volbami spojila, aby měla větší šanci porazit vládnoucí populistickou stranu Gruzínský sen a dostat zemi zpět na cestu do Evropské unie. Podle gruzínské socioložky ze Státní univerzity v Tbilisi Mariny Muschelišviliové, se kterou hovořil web ČT24, však opoziční strany nejsou silné a mezi občany se popularitě netěší. Masivní protesty tak probíhají pouze z iniciativy občanů a podle socioložky hrozí, že po jmenování nově zvoleného prezidenta Michaila Kavelašviliho, kritika Západu, mohou ještě zesílit.
20. 12. 2024|

Do ulic v Gruzii vycházejí i senioři, mrazu navzdory

Ani teploty pod bodem mrazu neodradily stoupence gruzínské opozice od protestů proti vládnoucí straně Gruzínský sen. Po předchozích brutálních zásazích policie se do čela protestů nově postavila nečekaná skupina – senioři. Obviňují vládu, že se kavkazskou republiku snaží plně ovládnout a přivádí ji stále těsněji k Rusku. Příští týden má kandidát vládnoucí strany Michail Kavelašvili převzít prezidentský úřad. Stoupenci opozice za rostoucí mocí Gruzínského snu vidí Rusko. Lidé v ulicích jsou přesvědčeni, že říjnové parlamentní volby byly zmanipulované a novou vládní většinu neuznávají.
19. 12. 2024|

Gruzie čelí volební a legislativní intervenci, upozornila prezidentka

Gruzie podle prezidentky Salome Zurabišviliové míří k vládě jedné strany, neboť vládnoucí Gruzínský sen kontroluje téměř všechny instituce v zemi. Prezidentka to řekla v projevu na úvod třetího dne plenárního zasedání Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku. Gruzínský sen obvinila, že jedná v zájmu Ruska, které věří, že kdo drží Tbilisi, kontroluje region Kavkazu.
18. 12. 2024|

Odbory: Vidíme tlaky na výpověď bez udání důvodu, můžeme svolat protesty

Průmyslové odbory jsou připraveny svolat protestní akce, pokud by se do projednávané novely zákoníku práce dodatečně ve sněmovně dostala možnost výpovědi bez udání důvodu, řekl před jednáním předsednictva tripartity šéf odborů KOVO Roman Ďurčo. Jako další důvod k protestům zmínil podobu důchodové reformy. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že k protestům racionální důvody nevidí a zopakoval, že výpověď bez udání důvodu v novele zákoníku není.
16. 12. 2024|

Newsroom ČT24: „Bojím se o sebe i rodinu,“ říká gruzínský novinář napadený během protestů

V hlavním městě Gruzie, probíhají už několik týdnů masivní protivládní protesty. Demonstranti v ulicích se vymezují proti pozastavení přístupových rozhovorů s Evropskou unií a odmítají i výsledky říjnových parlamentních voleb, které byly podle nich zfalšované. V sobotu navíc gruzínští zákonodárci zvolili novým prezidentem kritika Západu a kandidáta vládní strany Gruzínský sen Michaila Kavelašviliho. Protesty zároveň odhalily další problém – časté útoky na novináře. Tématu se věnoval pořad Newsroom ČT24.
15. 12. 2024Aktualizováno15. 12. 2024|

Tbilisi kvůli strachu z nepokojů nerozsvítilo vánoční strom

Starosta gruzínské metropole se kvůli obavám z násilností rozhodl odložit rozsvícení vánočního stromu plánované na sobotu. Informuje o tom Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Protivládní protesty v Tbilisi zesílily poté, co volitelé vybrali za novou hlavu státu kandidáta vládní strany Gruzínský sen a kritika Západu Michaila Kavelašviliho. Čtyři nejsilnější opoziční strany mezitím vyzvaly EU k zavedení sankcí proti miliardářovi Bidzinu Ivanišvilimu a jeho nejbližším spolupracovníkům, kteří se podílejí na represích, píše server Gruzija online.
14. 12. 2024|

Gruzínští volitelé vybrali za prezidenta kritika Západu Kavelašviliho

Gruzínští zákonodárci zvolili novým prezidentem kandidáta vládní strany Gruzínský sen, bývalého fotbalistu a kritika Západu Michaila Kavelašviliho. Hlavu státu na základě ústavních změn poprvé nevybírali voliči, ale sbor tří set volitelů, v němž jsou vedle poslanců také zástupci regionálních samospráv. Prozápadní prezidentka Salome Zurabišviliová označila zvolení Kavelašviliho za výsměch demokracii.
14. 12. 2024Aktualizováno14. 12. 2024|

Rozbouřená Gruzie v sobotu volí prezidenta

Už v sobotu bude gruzínský sbor volitelů vybírat nového prezidenta. Očekává se, že se jím stane kandidát vládní strany Gruzínský sen Michail Kavelašvili. Ta v posledních týdnech čelí masovým protestům kvůli tomu, že přerušila přístupová jednání země s Evropskou unií. Lidé se v ulicích gruzínských měst sešli i v pátek, již šestnáctou noc v řadě. Potírání demonstrantů i perzekuci prozápadní opozice ze strany úřadů provázejí násilnosti.
13. 12. 2024|

Tisíce Slováků protestovaly proti ministryni kultury

Zhruba několik tisíc lidí přišlo v Bratislavě na občanský průvod a následné shromáždění za budoucnost kultury, na kterém vyjadřovali nespokojenost se slovenskou ministryní kultury Martinou Šimkovičovou a žádali její rezignaci. Odvolání ředitelů předních kulturních institucí a další rozhodnutí Šimkovičové už dříve vyvolala na Slovensku nespokojenost části umělců a veřejnosti.
12. 12. 2024|

Srbové protestují proti „mafiánskému režimu“. Prezident kritiku odmítá

Srbský prezident Aleksandar Vučić odmítá tlak z ulic po pokračujících protestech. Demonstranti požadují systémové změny, které by bojovaly proti korupci. Prezidenta a jemu blízkou vládu viní mimo jiné také z havárie v Novém Sadu, kde při pádu střechy zemřelo patnáct lidí. Hlava státu si kritiku veřejnosti nepřipouští a z destabilizace viní cizí mocnosti.
11. 12. 2024|

„Propaganda dává voličům dvě možnosti: mír, nebo válku,“ říká gruzínská právnička

Gruzínská opozice sestavuje databázi lidí, kteří po policejním zásahu museli zamířit do nemocnice. Jen na demonstracích z letošního podzimu byly takových případů více než tři stovky. V rozhovoru pro ČT to řekla gruzínská právnička Ana Kakalašviliová, která se na sestavování seznamu podílí. Je přesvědčena, že chování policie k demonstrantům a zadrženým je možné popsat jako mučení.
11. 12. 2024|

Protesty v Gruzii doprovází útoky na novináře. Vláda mluví o cílené provokaci

V Tbilisi pokračují každodenní protivládní protesty, které jsou provázeny střety s policií. Do konfliktů se čím dál častěji zapojují skupiny civilně oděných mužů se zakrytými tvářemi, pro které místní používají označení tituškové. Ti útočí i na novináře, příkladem je napadení reportérky a kameramana stanice TV Pirveli. Vládní strana Gruzínský sen útok odsoudila, ale zároveň uvedla, že byl zřejmě vyprovokován k posílení „slábnoucích protestů“.
10. 12. 2024Aktualizováno10. 12. 2024|

Gruzínské úřady obvinily devět lidí kvůli protivládním protestům

Gruzínská prokuratura obvinila devět lidí kvůli údajné přípravě a organizaci skupinového násilí a z příprav výbuchů, uvedl v pátek server Gruzija Online a dodal, že obviněným hrozí až devět let vězení. V zemi druhým týdnem pokračují demonstrace proti rozhodnutí vládnoucí strany pozastavit až do roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií. Policie se snaží protesty potlačit čím dál větší silou, uvedla agentura AP.
6. 12. 2024Aktualizováno6. 12. 2024|

Protesty v Gruzii pokračují osmý den. Policie už zadržela stovky demonstrantů

Tisíce lidí v Gruzii už osmý den v řadě protestují proti rozhodnutí vládnoucí strany Gruzínský sen pozastavit na příští čtyři roky přístupová jednání s Evropskou unií. Demonstrace se ve čtvrtek večer konají nejen v hlavním městě Tbilisi, ale i v dalších městech, jako jsou Kutaisi, Zugdidi a Batumi, uvádí server Civil.ge. Zásahy bezpečnostních složek si za poslední týden vyžádaly stovky zadržených a desítky zraněných, včetně opozičních politiků. Premiér Irakli Kobachidze označil vládní kroky za součást ničení „liberálně-fašistické“ opozice.
5. 12. 2024|

Rusko se v Gruzii snaží dokončit plán z roku 2008, říká expert

Ukrajina zavedla sankce proti proruským gruzínským činitelům v čele s miliardářem Bidzinou Ivanišvilim. Restrikce už dříve schválilo také Pobaltí. Podle experta Jana Šíra gruzínská vláda de facto uzurpovala moc a sankce budou hrát důležitou roli v přístupu mezinárodního společenství. Rusko se v Gruzii snaží dokončit to, co se mu nepodařilo během války v roce 2008, tedy dostat pod kontrolu celou zemi, míní Šír.
5. 12. 2024Aktualizováno5. 12. 2024|

Gruzínská policie odvlekla opozičního lídra v bezvládném stavu, tvrdí strana

Vůdce jedné ze čtyř hlavních gruzínských opozičních stran byl zadržen policií poté, co byl v hlavním městě Tbilisi zbit do bezvědomí, uvedla jeho strana. Gruzínské úřady už kvůli rozsáhlým protestům zadržely přes tři sta lidí. Zároveň se ozývá kritika nepřiměřeného použití síly ze strany policie při rozhánění demonstrantů. Bezpečnostní složky zapojují vodní děla, slzný plyn či gumové projektily, ale roste i počet svědectví o brutálním bití. Nejméně desítky lidí již skončily v nemocnici. Násilí však panuje na obou stranách – někteří protestující na ozbrojence pálí pyrotechniku a hází na ně různé předměty.
4. 12. 2024Aktualizováno4. 12. 2024|

Gruzínská prezidentka vyzvala Západ, aby podpořil protesty

Tisíce lidí se v pondělí večer již pátý den v řadě sešly v gruzínské metropoli Tbilisi na protest proti rozhodnutí vládnoucí strany Gruzínský sen do roku 2028 pozastavit přístupová jednání s Evropskou unií. Prezidentka Salome Zurabišviliová vyzvala západní země, aby podpořily protesty, které nazvala gruzínským národním hnutím za integraci Gruzie do EU. Litva, Lotyšsko a Estonsko mezitím zavedly sankce na některé gruzínské činitele kvůli policejnímu násilí při demonstracích, informuje agentura DPA. Premiér Gruzie Irakli Kobachidze možnost jednání s opozicí vyloučil.
2. 12. 2024Aktualizováno2. 12. 2024|

Evropští zemědělci nesouhlasí s dohodou o volném obchodu se zeměmi Mercosur

Evropští zemědělci dále protestují proti dohodě o volném obchodu s jihoamerickými zeměmi skupiny Mercosur – ve Francii nově i na východě země. S textem má problém také tamní vláda a další unijní státy včetně Česka. Chtějí proto vyvinout tlak na Brusel, kde se má o dohodě znovu tento měsíc jednat.
2. 12. 2024|

Demonstrace v Tbilisi pokračují čtvrtým dnem, Kallasová hrozí sankcemi

Nová šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová vzkázala gruzínské vládě, že sedmadvacítka by na Gruzii mohla uvalit sankce v souvislosti s policejním násilím na protivládních demonstracích. V Tbilisi se v neděli čtvrtým dnem za sebou konají protesty poté, co vládnoucí strana Gruzínský sen oznámila, že do konce roku 2028 pozastavuje přístupová jednání s EU.
1. 12. 2024|

Obyvatelé Valencie protestovali, kritizují úřady za selhání při povodních

Na sto tisíc protestujících odsoudilo v sobotu ve Valencii postup úřadů při povodních na konci října, kdy v oblasti zemřelo 222 lidí. Požadují odstoupení šéfa regionu Carlose Mazóna. Ten sice přiznal možné chyby, odejít z funkce se ale nechystá.
1. 12. 2024|

Policie v Tbilisi znovu násilím rozehnala protest. Zadržela stovku lidí

Policie v Tbilisi v sobotu ráno znovu násilím rozehnala demonstranty, kteří se tam celou noc účastnili desetitisícových protestů vyvolaných rozhodnutím vládnoucí strany Gruzínský sen pozastavit do konce roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií. Informuje o tom server Civil Georgia. Gruzínské ministerstvo vnitra uvedlo, že policie v hlavním městě za uplynulou noc zadržela 107 lidí. Mezitím Spojené státy pozastavily strategické partnerství s Gruzií – například kvůli „nadměrnému použití síly“.
30. 11. 2024Aktualizováno30. 11. 2024|

Gruzínská policie rozháněla protestující slzným plynem i vodními děly

Gruzínská policie v noci na pátek použila slzný plyn i vodní děla k rozhánění demonstrantů v centru Tbilisi, kteří protestovali proti rozhodnutí vlády přerušit až do roku 2028 přístupová jednání s EU. Maskovaní policisté stříleli gumové projektily a mlátili demonstranty a novináře, zatímco demonstranti stavěli a zapalovali barikády. Proevropská prezidentka Salome Zurabišviliová se přidala k demonstrantům.
29. 11. 2024Aktualizováno29. 11. 2024|

Srbská opozice bojuje proti korupci. I pěstmi v parlamentu

V Srbsku v noci na čtvrtek pokračovaly střety opozičních a provládních demonstrantů v Bělehradě. Pěstní souboje před několika dny zažil i tamní parlament. Nevoli obyvatel vyvolalo neštěstí ve městě Novi Sad na začátku měsíce. Po zřícení střechy nádraží zemřelo patnáct lidí. Opozice kritizuje vládu, že korupce a nepotismus ve státní sféře ohrožují výstavbu i bezpečnost obyvatel.
28. 11. 2024|

Příznivci pákistánského expremiéra se střetli s policií, nejméně šest lidí je mrtvých

Příznivci vězněného bývalého pákistánského premiéra Imrana Chána se v Islámábádu střetli s policií, zemřelo nejméně šest lidí, z nichž čtyři byli příslušníci bezpečnostních sil a dva policisté, napsal server Business Recorder (BR). Agentura AP informovala, že zranění utrpěly desítky lidí. Tisíce Chánových stoupenců se vydaly do hlavního města Islámábádu a žádají politikovo propuštění. Jejich konvoj na silnici měřil až 15 kilometrů.
26. 11. 2024|
Načítání...