Čeští politici přejí Slovensku dobrou vládu. Někteří gratulují Ficovi

Vůli občanů je třeba respektovat, uvedl po vítězství strany Smer–SD prezident Petr Pavel. Podle hlavy státu až povolební jednání ukážou, jakou cestou se Slovensko vydá. Premiér Petr Fiala (ODS) po oznámení výsledků voleb popřál Slovákům, aby koaliční vyjednávání vedla k sestavení dobré vlády. Další čeští vládní politici vyjádřili naději na pokračování proevropského kurzu slovenské zahraniční politiky. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš pogratuloval Robertu Ficovi k vítězství, Slovensku přeje vládu, která bude pracovat pro lepší životy lidí a v Evropě bude hájit zájmy slovenských občanů. Gratulace připojil i šéf hnutí SPD Tomio Okamura.

Pavel doplnil, že je v zájmu Česka udržet se Slováky dlouhodobě nadstandardní vztahy. Prezident republiky už před volbami oznámil, že by Ficův návrat do čela slovenské vlády mohl vést k narušení česko-slovenských vztahů, a to kvůli jeho výrazně odlišným názorům, především v zahraniční politice. Fico pak Pavla kvůli údajnému zásahu do kampaně před slovenskými parlamentními volbami kritizoval. Pavlova slova odmítl. Připustil ovšem, že se s českým prezidentem rozchází v názoru na válku na Ukrajině.

Předseda vlády Fiala pak poukázal na vzájemné propojení se Slovenskem nebo na přátelské vztahy na všech úrovních.

„Sledoval jsem výsledky slovenských voleb a přeji Slovákům, ať povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády,“ pokračoval. Věří, že obě země budou na vládní úrovni nadále úzce spolupracovat ku prospěchu obou států.

Vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka Slovensku popřál, aby se podařilo sestavit vládu, jež zachová prozápadní a prodemokratické směřování země. 

Jurečku potěšil výsledek slovenských lidovců, kteří se tak vrátí do Národní rady. Podobně se vyjádřili i lidovečtí ministři zemědělství Marek Výborný a životního prostředí Petr Hladík.

Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) věří, že i s budoucím slovenským kabinetem bude pokračovat nadstandardní spolupráce obou zemí.

Podle Bartoše Česko a Slovensko spojuje nejen společná historie, ale i evropská budoucnost. Blízkost obou zemí považuje za výhodu, kterou je potřeba rozvíjet. Pogratuloval také šéfovi Progresívneho Slovenska (PS) Michalu Šimečkovi. PS skončilo s odstupem druhé. „Navzdory všem prokázal, že liberální politika má své místo na slunci i ve střední Evropě, a za to mu patří velké poděkování,“ dodal předseda Pirátů.

Volby jsou poučením pro Česko, tvrdí Rakušan

Místopředseda vlády Vít Rakušan (STAN) doplnil, že výsledky slovenských voleb jsou poučením i pro Česko. Pokud chce udržet liberální demokracii, je potřeba její výhody vysvětlovat i lidem z periferie či zklamaným.

Šéfka TOP 09 a předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová popřála Slovákům sestavení vlády s euroatlantickým směřováním, která by uklidnila polarizovanou společnost.

Podle Pekarové Adamové jsou vztahy Česka a Slovenska i po rozdělení společného státu mimořádné. Je přesvědčena o tom, že to tak zůstane.

Fico před volbami prohlásil, že by po návratu k moci ukončil vojenskou pomoc Ukrajině. „Nepředbíhala bych. Je důležité vnímat nejen to, co říká vítěz voleb, ale i co říkají strany, které s ním v té vládě mohou být. Tady je největším jazýčkem na vahách Hlas Petra Pellegriniho, který takto nehovoří,“ řekla šéfka TOP 09 v České televizi. Podle ní má početní šanci na sestavení kabinetu vedle Smeru–SD ale i druhé PS.

Také Pekarová Adamová zmínila ponaučení ze slovenských voleb. „Je velmi důležité vidět, že je ta rozdrobenost politické scény zejména na demokratické části spektra překážkou lepších volebních zisků a možností vládnout pro ty, kteří mají prozápadní směřování zcela jasné,“ uzavřela předsedkyně sněmovny.

Opoziční gratulace

Jako první z českých politiků ráno Ficovi gratuloval k vítězství šéf ANO Andrej Babiš. Ocenil také volební výsledek strany Hlas–SD, která skončila zhruba s patnácti procenty na třetím místě. „Celému Slovensku přeji, aby mělo vládu, která doma bude pracovat pro lepší životy lidí a v Evropě tvrdě hájit zájmy všech slovenských občanů,“ uvedl Babiš.

K volebnímu výsledku strany Progresívne Slovensko se bývalý premiér nevyjádřil. Před volbami zveřejnil na sociálních sítích video, ve kterém před volbou této strany varoval. „Progresívne Slovensko pana Šimečky je stejné jako naši Piráti. Vítání migrantů, legalizace drog, vyšší daně, nižší důchody a poslušnost Bruselu. Tak to dopadlo v ČR a Slovensku stejný osud nepřeju,“ napsal Babiš v pátek.

Babiš byl předsedou české vlády od prosince 2017 do prosince 2021. Jeho funkční období se zčásti krylo s obdobím dosud poslední vlády premiéra Fica, který stál v čele Slovenska do demise v březnu 2018.

K přáním se připojil také předseda opozičního SPD Okamura. „Doufám, že se na Slovensku podaří sestavit kvalitní vládu, která bude hájit zájmy Slovenska, tradiční evropské hodnoty i samotnou Evropu před šílenstvím, které ovládlo unijní elity,“ prohlásil Okamura.

Ficovi gratuloval Klaus

Ficovi k vítězství poblahopřál bývalý prezident Václav Klaus, je to podle něj šance na návrat k vlastní sebevědomé slovenské politice a impuls pro politiku sousedních států včetně Česka.

Klaus v dopisu uvedl, že Ficovo vítězství bylo zasloužené. „Ukázalo se, že volič uvěřil věrohodnému politikovi, kterému jde o jeho zemi a ne o uspokojení mocné mediálně podporované komunity, která usiluje o něco úplně jiného,“ napsal. Popřál také šéfovi nejsilnější strany úspěch při povolebním vyjednávání.

Klaus i další čeký exprezident Miloš Zeman vyjádřili svoji podporu Ficovi již v září. Smer–SD na internetu zveřejnil nahrávku se Zemanovým vyjádřením i Klausův dopis a za podporu oběma poděkoval. Současný český prezident Petr Pavel tehdy novinářům řekl, že Fico má natolik odlišné vidění světa, že by jeho zvolení mohlo narušit vztahy mezi Českem a Slovenskem. 

Sobotní parlamentní volby na Slovensku vyhrála Ficova strana Smer – sociálná demokracia (Smer–SD), podle neoficiálních výsledků získala hlasy více než třiadvaceti procent voličů. S výrazným odstupem skončilo druhé Progresívne Slovensko, které má přes sedmnáct procent. Třetí je zhruba s patnácti procenty strana Hlas – sociálná demokracia.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Krach jednání s Íránem může vést k dalšímu úderu, naznačil Trump

Prezident Spojených států Donald Trump podporuje další jednání s Íránem o jaderné dohodě, zároveň naznačil, že ztroskotání rozhovorů by mohlo vést k dalšímu americkému úderu. Trump to napsal na své síti Truth Social po středeční odpolední schůzce s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v Bílém domě. S tím hovořil také o situaci v palestinském Pásmu Gazy, kde podle amerického prezidenta nastal obrovský pokrok.
před 16 mminutami

Varovný signál pro Česko, říká publicista k dění na Slovensku

Demokracie v úpadku a varovný signál pro Česko, popisuje politickou situaci ve své vlasti slovenský publicista a šachový mistr Ján Markoš. V knize esejů Světla v mlze analyzuje kroky, které podle něj poškozují právní stát a vysvětluje, jak důležité je mít zájem o své okolí.
před 52 mminutami

Novým evropským veřejným žalobcem za Česko byl jmenován Pavel Zeman

Bývalý tuzemský nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman byl ve středu jmenován evropským veřejným žalobcem za Českou republiku. V tiskové zprávě o tom informovala Rada Evropské unie, podle níž mu šestileté funkční období začne v červenci. Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) vyšetřuje případy zneužívání peněz Evropské unie.
17:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Britney Spearsová prodala práva na svou hudbu za 200 milionů dolarů, píše BBC

Americká popová zpěvačka Britney Spearsová prodala práva na veškerou svou hudební produkci nezávislému hudebnímu vydavatelství Primary Wave za zhruba dvě stě milionů dolarů (asi čtyři miliardy korun), informoval web BBC. Prodej se podle serveru uskutečnil již koncem loňského roku, podrobnosti ohledně transakce a přesná cena ale nebyly zveřejněny.
před 3 hhodinami

Na západě Kanady zabila útočnice devět lidí a sebe

Devět lidí zahynulo a desítky dalších utrpěly zranění poté, co žena začala střílet na střední škole a v její blízkosti v odlehlé podhorské obci v provincii Britská Kolumbie na západě Kanady. Útočnice zřejmě poté zabila i sebe. Informovaly o tom v noci na středu tiskové agentury s odkazem na policii. Kanadský premiér Mark Carney uvedl, že je událostí otřesen, a odložil cestu na Mnichovskou bezpečnostní konferenci. Po celé zemi budou dalších sedm dní vlajky na půl žerdi na uctění památky obětí.
03:56Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Do muniční iniciativy je třeba sehnat 3,6 miliardy eur, uvedl zdroj z NATO

Česká muniční iniciativa si klade za cíl zajistit pro Kyjev dělostřeleckou munici v hodnotě pěti miliard eur (přes 121 miliard korun), zatím má ale přísliby pouze na 1,4 miliardy eur, řekl v Bruselu ve středu nejmenovaný vysoký vojenský představitel NATO. Neupřesnil ale, jestli má tato částka pokrýt dodávky na rok 2026 či jinak dlouhé časové období. Činitel připomněl, že tuzemská vláda potvrdila, že bude iniciativu i nadále koordinovat. Vyzval proto spojence, aby do ní přispívali.
před 4 hhodinami

Rusové zabili tři batolata a jejich otce u Charkova, těhotnou matku zranili

Úder ruského dronu na rodinný dům ve východoukrajinské Charkovské oblasti zabil v noci na středu jednoho muže a tři batolata. Uvedl to šéf tamní oblastní vojenské správy Oleh Syněhubov, který už předtím informoval o požáru domu po dronovém útoku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj později potvrdil, že oběťmi jsou otec a jeho tři děti. Naopak ukrajinské bezpilotní stroje zasáhly podle médií rafinerii ve Volgogradu.
09:28Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Americký úřad na několik hodin uzavřel letiště u hranic s Mexikem

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) ve středu brzy ráno SEČ oznámil, že na deset dní zastavuje veškerý provoz na letišti El Paso International, jež se nachází v blízkosti hranice s Mexikem. Nakonec ale vzdušný prostor nad ním už odpoledne téhož dne znovu otevřel. Uzávěru úřad původně vysvětlil „speciálními bezpečnostními důvody“. Agentura Reuters napsala o dronech mexických drogových kartelů a o tom, že americké ministerstvo obrany podniklo akci, kterou je zneškodnilo.
14:54Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...