Odlet z Ukrajiny neodkládejte, vyzývá ministerstvo. Do Černého moře vplula ruská ponorka

Ministerstvo zahraničí znovu varovalo před cestami na Ukrajinu. Čeští občané, kteří zvažují opuštění země letecky, tak mají učinit bezodkladně vzhledem k možnému přerušení spojů kvůli hrozící ruské vojenské agresi. Obavy z ní posílilo, že Bosporem v neděli do Černého moře proplula ruská ponorka s raketami. Následuje šest velkých výsadkových lodí, plavidla se mají účastnit vojenského cvičení. Austrálie v obavě z války dočasně přerušila činnost velvyslanectví v Kyjevě. Premiér Scott Morrison kritizoval chování Ruska a vyzval Čínu, aby o krizi přestala mlčet. Podle agentury Reuters se z Doněcku začali stahovat i Američané z mise OBSE.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

Ruská ponorka Rostov na Donu, vybavená konvenčním pohonem a vyzbrojená střelami s plochou dráhou letu, proplula v neděli Dardanelami a Bosporem ze Středozemního do Černého moře. Uvedla to agentura Interfax s odvoláním na turecká média, sledující plavbu vynořené ponorky, doprovázené kutry pobřežní stráže.

Interfax připomněl, že ve čtvrtek oddíl šesti velkých výsadkových lodí z ruské Severní a Baltské flotily připlul do Sevastopolu, čímž ukončil přesun ze Středozemního do Černého moře. V sobotu pak v Černém moři začalo námořní cvičení s účastí více než tří desítek ruských vojenských lodí, letectva a vojsk pobřežní obrany. Tématem manévrů je obrana Krymu.

Útok by mohl začít bombardováním, domnívá se Bidenův bezpečnostní poradce

„Je pravděpodobné, že (útok) začne vypálením velkého množství raket a bombardováním,“ řekl k možnému zahájení invaze Ruska na Ukrajinu v neděli bezpečnostní poradce amerického prezidenta Joea Bidena Jake Sullivan stanici CNN.

Není však podle něj možné přesně předvídat, který den k útoku dojde. „Ale již nějaký čas říkáme, že jsme v prostoru, kdy může invaze (…) začít kdykoliv,“ řekl. Spojené státy podle něj budou chránit území NATO a zachovají Ukrajině podporu. „Budeme bránit každý centimetr území NATO, každý centimetr území (spadajícího pod) článek pět,“ řekl Sullivan televizi CBS s odkazem na ustanovení z aliančních smluv, podle nějž je útok na jednoho ze členů útokem na všechny. „Domníváme se, že Rusko toto sdělení chápe,“ dodal.

Prezident Biden v neděli také potvrdil svému ukrajinskému protějšku Volodymyrovi Zelenskému závazek USA vůči suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny. Biden rovněž zopakoval, že Spojené státy odpoví „rychle a rozhodně“ na jakoukoliv další agresi Ruska vůči Ukrajině, uvedl v prohlášení Bílý dům. Oba lídři se při více než hodinovém telefonátu shodli na tom, že je důležité se nadále snažit vyřešit nynější krizi diplomacií a odstrašováním. Podle Zelenského se prezidenti bavili o bezpečnosti, ekonomice, současných rizicích, sankcích a ruské agresi.

Zelenskyj při hovoru podle své kanceláře pozval Bidena na návštěvu Ukrajiny. „Jsem přesvědčen, že váš příjezd do Kyjeva v následujících dnech, které jsou zásadní pro stabilizaci situace, bude silným signálem a přispěje ke snížení napětí,“ citovala ukrajinského prezidenta jeho kancelář.

Riziko ruské invaze je dostatečně velké a bezprostřední, hájil evakuaci Blinken

Většinu svého velvyslanectví ambasády v Kyjevě evakuují Spojené státy. Americký ministr zahraničí Antony Blinken při návštěvě Havaje prohlásil, že riziko dalšího ruského vojenského vpádu na Ukrajinu je dostatečné vysoké a bezprostřední, aby ospravedlnilo odjezd značného počtu zaměstnanců ambasády. Zároveň uvedl, že se Moskva stále může vydat diplomatickou cestou.

Agentura Reuters s odvoláním na očitého svědka napsala, že z Doněcka na východě Ukrajiny se auty začal stahovat americký personál mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). OBSE zatím agentuře neodpověděla na žádost o vyjádření. Mise OBSE na Ukrajině působí od března 2014. Jejím cílem je nestranné a objektivní sledování situace v regionu, pravidelné zprávy mise mají umožnit dialog mezi stranami konfliktu.

Na české ambasádě zůstává třicítka lidí

Z Kyjeva v neděli odpoledne a večer odjedou i poslední rodinní příslušníci diplomatů českého velvyslanectví v Kyjevě. Na zastupitelském úřadě tam zůstává 29 lidí, uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do. O stažení rodinných příslušníků kvůli stupňování hrozby ruské vojenské agrese proti Ukrajině informovalo ministerstvo v sobotu. V případě zhoršení situace přijme další opatření.

4 minuty
Události: Napětí na ukrajinsko-ruské hranici
Zdroj: ČT24

Ministerstvo také znovu varovalo před cestami na Ukrajinu. Českým občanům, kteří již v zemi jsou, doporučuje, aby zvážili její opuštění. Lidé, kteří se rozhodnou na Ukrajině zůstat, by měli podle doporučení Černínského paláce dbát maximální opatrnosti a pro případ nouze mít připravený plán evakuace. „MZV upozorňuje, že v případě vzniku vojenského konfliktu bude mít jen velmi omezené možnosti poskytovat českým občanům na území Ukrajiny pomoc a ochranu,“ doplnil úřad.

Moskva shromáždila u svých hranic s Ukrajinou, v Podněstří či na okupovaném Krymu přes sto tisíc vojáků, dalších zhruba třicet tisíc vojáků má nyní na cvičení v Bělorusku. Rusko, které v roce 2014 ukrajinský poloostrov Krym nelegálně anektovalo a rozpoutalo válku na Donbase, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi. Tvrzení USA o hrozící ruské invazi na Ukrajinu přitom označuje za hysterii.

Šír z FSV UK: Existují náznaky, že Putin bere cokoliv ohledně Ukrajiny osobně

Dál pokračují diplomatická jednání, v úterý se do Moskvy chystá německý kancléř Olaf Scholz. Podle Jana Šíra z Fakulty sociálních věd UK se Západ snaží diplomacií získat čas. „Snaží se umožnit Vladimiru Putinovi, aby to své velmi pravděpodobně už přijaté rozhodnutí ještě jednou zvážil, případně i přehodnotil. Západ těmito rozhovory ponechává Putinovi možnost k tomu, aby si zachoval tvář v souvislosti s hledáním diplomatického exitu té bezpečnostní krize, kterou agresí proti Ukrajině způsobil.“

8 minut
90' ČT24: Jan Ludvík z FSV UK k rusko-ukrajinské krizi
Zdroj: ČT24

Jestli Putin na tyto argumenty slyší, nebo ne, si Šír jistý není. „Existují náznaky, že záležitosti spojené s Ukrajinou bere velice osobně, s ohledem na své historické poslání, snahu nějakým způsobem vejít do dějin. A to jsou okolnosti, které manévrovací prostor západních zemí stejně jako Ukrajiny značně omezují, protože ani diplomatické nabídky, ani odstrašení nemusí stoprocentně zafungovat.“

Skutečnost, že Moskva kritizuje zejména USA, je podle něj logická. „Rusové jsou frustrováni z toho, že jsou na mezinárodní scéně čím dál více marginalizováni, což není nutně dáno tím, že by vůči Rusku někdo choval nepřátelství, ale tím, že ta země se ukazuje jako hospodářsky stagnující, technologicky zaostávající, kulturně nepřitažlivá. A to se promítá do snah vládnoucího režimu hledat za těmito vlastními neúspěchy viníka. A logickým nepřítelem, který se nabízí poté, co uvnitř Ruska už moc nepřátel nezůstalo, jsou USA,“ uzavřel Šír.

7 minut
Jan Šír o krizi
Zdroj: ČT24

Australané evakuují

Kyjev opouští i australští diplomaté. „Naši činnost přesuneme do dočasné kanceláře ve Lvově,“ uvedla australská diplomacie v prohlášení. „Nadále doporučujeme Australanům, aby neprodleně komerčními prostředky opustili Ukrajinu,“ doplnila. Lvov se nachází na západě Ukrajiny, přibližně sedmdesát kilometrů od hranice s Polskem.

Australský premiér Morrison uvedl, že se krize dostává do „velmi nebezpečné fáze“. Poznamenal přitom, že Rusko Ukrajinu „ohrožuje a šikanuje“, což označil za „naprosto nepřijatelné“. Zároveň vyzval Čínu, aby se za Ukrajinu postavila. Stalo se tak poté, co Čína kritizovala nedávné jednání ministrů zahraničí USA, Austrálie, Japonska a Indie v Melbourne.

9 minut
90' ČT24: Ukrajinista David Svoboda k rusko-ukrajinské krizi
Zdroj: ČT24

„Čínská vláda ráda kritizuje Austrálii… přesto děsivě mlčí o ruských jednotkách shromažďujících se na ukrajinské hranici,“ řekl Morrison. „Koalice autokracií, které jsme svědky a která se snaží šikanovat jiné země, není něco, k čemu Austrálie zaujímá mírnou pozici.“

Čína je pro Austrálii významným obchodním partnerem. Vzájemné vztahy se ale značně ochladily v roce 2018, kdy Austrálie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí páté generace (5G). Canberra také zpřísnila zákony o zahraničním politickém vměšování a usilovala o nezávislé prošetření původu viru způsobujícího onemocnění covid-19. Peking reagoval zvýšením cel na dovoz z Austrálie, mimo jiné na víno a ječmen.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán odpojil internet v panice, Starlink rušit nedokáže

Teherán odpojil internet během protestů v panice a o přístup k síti přišlo dočasně i ministerstvo zahraničí. Píše to list Financial Times s odkazem na experty. Odříznutí Íránci se navzdory hrozbě represí pokoušejí komunikovat se světem přes Starlink. Íránské úřady se marně snaží rušit signál, a tak zabavují lidem antény.
před 10 mminutami

Trumpův zmocněnec zamíří do Grónska v březnu. Věří v dohodu

Zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa Jeff Landry chce Grónsko navštívit v březnu, aby usiloval o dohodu s Dány, sdělil stanici Fox News. Trump opakovaně prohlašuje, že USA o arktický ostrov, který je poloautonomní součástí Dánska, stojí, prý kvůli strategickým a bezpečnostním důvodům. Grónští i dánští státníci to ovšem odmítají, jednat s nimi má v pondělí generální tajemník NATO Mark Rutte.
před 1 hhodinou

„Viděl jsem peklo.“ Íranci popisují kulometnou palbu a pach krve v ulicích

Íránské bezpečnostní síly střílely protestující bez rozdílu do hlavy a lidé teď musejí hledat své děti v kontejnerech mezi stovkami znetvořených těl. Tak popisují masakry svědci, kterým se podařilo i přes blackout spojit se zahraničními médii. Podle pozůstalých chtějí úřady za odvoz těl spoustu peněz. Osud možná až dvaceti tisíc zatčených demonstrantů zůstává nejasný. Podle expertů režim protesty zřejmě prozatím potlačil, píše agentura AFP.
11:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
13:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Volodymyr Zelenskyj udělil Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za zásluhy o Ukrajinu. Pavel řekl, že česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě Ukrajiny. Ráno přijel vlakem ze Lvova do Kyjeva, kde jej na hlavním nádraží uvítal šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha.
08:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádné tiskové konferenci to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do jihoamerické země posílá letadlo.
09:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Jihokorejští hasiči likvidovali požár v Soulu

Rozsáhlý požár, který v pátek brzy ráno vypukl v zanedbané části luxusní soulské čtvrti Gangnam, se podařilo jihokorejským hasičům dostat pod kontrolu a o osm hodin později zcela uhasit. Ačkoli nebyly hlášeny žádné oběti, záchranáři evakuovali na dvě stě padesát lidí z okolních oblastí. Na místě zasahovalo tři sta hasičů a stovka vozidel. Příčiny požáru se budou prošetřovat.
před 4 hhodinami

Americké úřady zveřejnily přepisy volání na tísňovou linku po zastřelení Goodové

Americké úřady zveřejnily v noci na pátek SEČ přepisy telefonátů s policií a záchrannou službou související se zastřelením 37leté Renee Goodové agentem Úřadu pro imigraci a cla (ICE) v Minneapolisu 7. ledna. Informuje o tom deník The New York Times (NYT), podle něhož dokumenty ukazují šok svědků i to, jak v krizi, kterou nezpůsobila, postupovala minnesotská policie.
před 4 hhodinami
Načítání...